Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 66

Thread: Blackberry

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Blackberry

    Am reusit sa-mi iau un blackberry curve 8320 din america si ma intrebam cum pot sa-l decodez? si cat o sa coste?

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Cred ca exista un turbo_sim sau ceva asemanator din ce am auzit. Nu cred ca costa mai mult de 50 lei.

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    aha am inteles, dar unde gasesc eu pe cineva care sa faca? pe internet nu prea am gasit nimic.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    turbosim-ul este un "plastic" mic, cu cipuri, pe care il lipesti de sim cand il bagi in telefon. totusi, nu-ti recomand asa ceva. circuitele alea iti pot arde circuitele cartelei. mie mi s-au ars 3 cartele de vodafone in 2 saptamani si pana la urma, intrucat nu exista decodare pentru telu meu atunci, mi-am vandut si telu.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: probabil era o clona de turbosim sau ceva facut prost. Am amici care folosesc astfel de sim-uri pentru orice retea dintotdeauna (pt. ca-si cumpara in general telefoanele de-afara, blocate pe diverse retele).

    AndRewqp: gasesti si pe okazii.ro si pe ebay. Eu de obicei am luat de pe ebay originalele (vezi ca sunt si mult mai scumpe). Bafta !

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cand am ajuns din america i-am dat BB (blackberryul) unui baiat care imi era dator si mi l-a decodat. nu stiu prin ce metoda ca nu mi-a cerut nici un ban si nici nu am vorbit cu el mult. Ieri cand am ajuns de la mare am reusit sa iau BB de la acel baiat si totul a fost bine (am avut cateva probleme la inceput, dar cu un pic de google si timp liber le-am rezolvat). Asa ca incepand cu astazi sunt un posesor fericit al unui BB curve 8310. urmeaza sa-l pun la cateva teste in perioada urmatoare si o sa revin cu niste impresi.

    PS: rog un moderator sa schimbe numele threadului in "Blackberry" simplu, ca sa putem vorbi aici despre aceste telefoane.

  7. #7 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Tocmai am intrat in posesia unui BlackBerry 8707v. Sunt foarte entuziasmat de achizitie
    QWERTY FTW!

    Alti useri posesori de BB-uri prin zona?

  8. #8 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Intrebare: Nu trebuie sa am un abonament special pt BB ca sa pot sa intru pe net,sa trimit mail-uri si sa folosesc telefonul la maxim?

  9. #9 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    iti trebuie BIS activat (blackberry internet service)

    cea mai buna oferta este la vodafone 9 euro/luna 5MB inclusi. ce depasesti = 0.20/MB

    cheers

  10. #10 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    uuu , BB thread Si eu care ma gandeam sa deschid unul Alti posesori de BB pe aici ? Tips and tricks ?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poate n-ar fi rau sa faceti ceva ca pe threadurile de iPhone sau Android... sa puneti si voi ce aplicatii mai interesante ati gasit, sau ce tweak-uri mai folositi pentru a face BB-ul "The Best"

  12. #12 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Aici doar Bodo ne poate ajuta . Si-a facut avion din BB

  13. #13 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    in principiu nu sunt multe de pus pe un BB. eu personal folosesc cateva aplicatii care ma ajuta. nu imi place sa incarc aiurea daca nu le si folosesc.

    pe langa Documents to Go cu care vine instalat ( doc, ppt, xls) este bine de pus un pdf to go.

    un antivirus: Lookout Mobile Security 4.10.2
    pe langa antivirus, acesta poate face si Data backup (optional) si iti poate detecta device-ul daca lipseste pe : mylookout.com

    accelerator de net: NetworkAcc 2.6
    *poti face profile separate pt wifi sau pt BIS

    Aerize Alerts - alerte pt sms/mms/misscall

    Aerize Optimizer - optimizarea memoriei

    Paypal

    eBay

    e-Mobile Planner 1.5 - are la baza si sincronizeaza perfect aplicatia Calendar

    QuickPull - sa nu mai stai sa scoti bateria daca ai nevoie de un hard reset.

    BlackBerry App World 2.0.0.26

    nu folositi ultima versiune pt ca appworld nu este valabil pt Romania. pt utilizare se dezactiveaza reteau de telefonie si va functiona pe wifi

    VodafoneUpdate

    aplicatie de la vodafone.de pt posturile noi de pe siturile de socializare facebook/twitter/etc care poate fi utilizata cu serviciul BIS cat si pe wifi

    Instant Messengers:

    AOL, YM, Windows Live, Google Talk, BlackBerry Messenger

    Tapatalk
    *aplicatie pt forum

    Twitter/Facebook

    Chat on Facebook
    *aplicatie ce permite chatul pe facebook

    ca tema folosesc section8 cu today activat (apar insemnarile din Calendar pe homescreen)

    CallBlocker 1.0.7

    pt apeluri nedorite. personal blochez tot ce este Private Number. cum eu imi arat numar am pretentia sa faca la fel (de obicei sunt de la banci)

  14. #14 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    la tema prefer sa imi pun eu ce wall doresc. aceasta ma ajuta ca am multe shortcut-uri pe fiecare din icons din partea de sus, pe langa cele clasice in partea de jos (si mai multe la numar fata de default)
    Attached Images Attached Images vnbb_101221_120949.jpg vnbb_101221_121005.jpg vnbb_101221_121032.jpg vnbb_101221_121700.jpg vnbb_101221_121053.jpg vnbb_101221_121359.jpg

  15. #15 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    si cateva din aplicatii
    Attached Images Attached Images vnbb_101221_121418.jpg vnbb_101221_121448.jpg vnbb_101221_121524.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    pt detinatorii de BB va astept cu postarea PIN-ului sau un screen cu QR code
    Attached Images Attached Images bbm_barcode.jpg

  17. #17 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Cum scoti QR code-ul pe PC?

  18. #18 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    din BBM pe profilul tau jos de tot ai vizualizare si iti afiseaza poza. dai save din meniu si aia e

  19. #19 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Fericit posesor de BlackBerry Bold 9000

  20. #20 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Uite si QR code-ul aici si am si o intrebare ca sa imi activez BIS pe BB-ul meu cumparat la liber ce trebuie sa fac, mentionez ca sunt in Vodafone pe PrePay si am auzit ca trebuie un abonament special. Multumesc
    Attached Images Attached Images bbm_barcode.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts