Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Smartphone de buget

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Smartphone de buget

    Am observat in ultima vreme cum foarte multa lume e nehotarata incotro sa o apuce atunci cand vor sa achizitioneze un telefon mobil nou. Cred ca in ziua de azi nici nu mai are rost sa le spunem smartphones, majoritatea telefoanelor sunt destepte, iar numarul persoanelor care folosesc telefoane simple, "ca pe vremuri", este tot mai mic.

    Am remarcat insa ca exista niste variante foarte bune de telefoane mobile la preturi decente care pot sa faca o treaba foarte buna pentru cei care nu isi doresc ceva high-end si m-am gandit ca un astfel de topic i-ar putea ajuta.

    Ca sa nu fie discutii, desi majoritatea persoanelor din Romania isi cumpara telefoanele "de la baieti", ca sa fie o lista cat mai cinstita voi aduce aminte doar de telefoanele mobile din magazine si pretul aferent. Toate telefoanele au link catre magazin si pretul este fara niciun abonament.

    Sa incepem:


    1. Nokia Lumia 520

    Voi incepe cu un Nokia, si anume 520 Lumia. Marele avantaj al telefoanelor cu Windows o consider a fi fluiditatea sistemului de operare. Fata de un sistem precum Android, Windows Mobile este mult mai fluid. Apoi, ca si telefon in sine, acesta este facut dintr-un plastic de calitate si are o forma care il face ergonomic atunci cand il tii in mana. In plus, telefonul vine cu o camera de 5MP care face niste poze de o calitate foarte buna. Alt plus ar fi faptul ca telefonul este disponibil in mai multe culori, insa varianta pe negru este de regula cea mai ieftina. Vine in standard cu 8GB ca spatiu de stocare care poate fi marit cu un card MicroSD. Alta tehnologie foarte interesanta de care dispune telefonul este aceea de a folosi telefonul cu manusi pe maini. Iarna nu va mai trebui sa va dati jos manusile ca sa trimiteti un SMS.

    Telefon mobil Nokia 520 Lumia, Black 520 Lumia Black - eMAG.ro

    2. HTC Windows Phone 8S

    Ca sa ramanem inca putin la telefoane cu Windows, a doua propunere este un HTC. Telefonul are denumirea HTC Windows Phone 8S. A nu fi confundat insa cu fratele mai mare, 8X. Windows Phone 8S este un telefon foarte aratos, in care s-au folosit materiale de foarte buna calitate astfel incat arata mult mai bine decat multe alte telefoane mult mai scumpe. Sub capota are un procesor dual-core la 1Ghz si 512 MB RAM iar ecranul de 4" are o rezolutie de 480x800. Spatiul de stocare este de 4GB insa poate fi extinsa cu ajutorul unui card MicroSD.

    HTC Windows Phone 8S Blue Lista de preturi - cel mai mic pret

    3. Sony Xperia U

    Primul telefon cu Android propus de mine este un Sony Xperia U. Acesta are un design destul de obisnuit, insa are o curbura pe spate care il face mai placut de tinut in mana. Acesta are un ecran mai mic decat celelalte telefoane cu touch din lista, 3.5" cu o rezolutie de 480x854. Are o memorie interna de 4GB care poate fi marita pana la un plus de inca 32GB cu un card MicroSD. Vine cu o versiune mai veche de Android, 2.3 Gingerbread. Aceasta versiune este mai stabila pentru hardware-ul disponibil, iar telefonul se descurca decent cu aplicatiile mai serioase.

    Telefon mobil Sony Xperia U ST25I, Black/White 55144 - eMAG.ro

    4. LG Optimus L7

    Un alt telefon cu Android este LG Optimus L7. Acest LG are un design extrem de simplut, design care nu s-ar face remarcat intr-o multime de telefoane. Insa, spre deosebire de Sony-ul de mai sus, vine cu o varianta mult mai noua de Android, versiune 4.1 Jelly Bean. Diferentele intre cele doua versiuni este destul de mare iar acest LG pare a fi cea mai buna alegere a momentului cand vorbim de Android. Este un telefon care se vinde bine si pe care l-am vazut la multa lume in ultima vreme. Are un ecran de 4,3" si o rezolutie ed 480x800. Are o memorie interna de 2GB care poate fi extinsa cu un card MicroSD. Camera foto are o rezolutie de 8MP.

    Telefon mobil LG Optimus L7 II P710, Black P710 Optimus L7 II Black - eMAG.ro

    5. BlackBerry Curve 9320

    Probabil telefonul care va primi cele mai multe critici in lista asta este BlackBerry Curve 9320. Nu sunt multe persoane, dar inca mai exista persoane care vor un telefon cu butoane pentru ca nu se pot obisnui cu tastatura touch. Desi 9320 nu este varful de gama de la BlackBerry, acesta arata foarte bine iar materialele folosite in constructia sunt mult mai bune decat a celorlalte telefoane din aceasta lista. Telefoanele BlackBerry au fost mereu produse premium iar atentia la detaliile constructiei si tastatura QWERTY fizica fac telefonul sa se distinga fata de celelalte. Din aceasta lista, 9320 este cel mai slab dotat. Are un ecran de 2.5", o rezolutie de 320x240 si o memorie interna de doar 512MB. Sistemul de operare este BlackBerry OS in versiunea 7.1 . Telefonul are toate functiile de e-mail si mesagerie care il fac un preferat printre oamenii de afaceri.

    BlackBerry Curve 9320 White Lista de preturi - cel mai mic pret

    Repet, lista nu include telefoane la preturi speciale "de la baieti". Acestea sunt telefoane sub 1000 RON pe care le puteti cumpara direct din magazin.

    Daca nu sunteti de acord cu lista facuta de mine, nu este nicio problema. Chiar mi-ar placea sa veniti cu niste telefoane si mai bune decat cele gasite de mine ramanand sub acelasi prag ca pretul de achizitie. Insa repet, vorbim de preturile din magazine si nu din alta parte si nu vorbim despre telefoane second-hand.
    Attached Images Attached Images lumia_520_black_sc_large_first.jpg windowsphone8s_3v_black.jpg sony-xperia-u-images.jpg lg-optimus-l7-online.jpg blackberry_curve_9320.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce avem in fiecare cutie:

    1. Nokia Lumia 520


    2. HTC Windows Phone 8S


    3. Sony Xperia U


    4. LG Optimus L7


    5. BlackBerry Curve 9320

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Cu riscul de a ma injura unii si altii recomand : Allview P5 (chiar si mini) : Smartphone Dual Sim ALLVIEW P5 Mini, 3.95", 3.2MP, 4GB (2GB aplicatii + 2GB disponibili), Micro SD, Bluetooth, Wi-Fi, Android 4.0, negru | ALTEX

    In 500 de lei se primeste un dual-core la 1 Ghz, doar 512 ram, 4 Gb memorie interna + slot SD, 4" Gorilla Glass 480 x 320, dual-sim. Si android Jelly Bean. M-am jucat cu el, 3 colegi de munca deja le forjeaza de peste 2 luni de zile, spre surprinderea mea pentru un produs made in China for Romania este destul de solid.

    Probabil urmatoarea mea recomandare mai sus de el al fi P5 Quad-ul.

  4. #4 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Buna cu acelasi risc ca si Djleo666 recomand acest telefon :https://www.orange.ro/magazin-online...g-galaxy-young pentru 109 Euro cred ca este o afacere buna.

    Si ar mai fi si acest micut https://www.orange.ro/magazin-online...acer-liquid-z2 tot de la orange 99 de euro.

  5. #5 SP
    Member BlackSnake's Avatar

  6. #6 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    M-am jucat cu el, 3 colegi de munca deja le forjeaza de peste 2 luni de zile, spre surprinderea mea pentru un produs made in China for Romania este destul de solid.
    Pai si celelalte smartphone-uri de la Nokia, Samsung, HTC etc. nu sunt facute tot in China?

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am recomandat telefoanele mai putin cunoscute precum: Allview, Huawei, etc pentru ca un necunoscator se va orienta mereu spre ceva mai cunoscut si va evita aceste tipuri de telefoane. Personal inca nu le consider indeajuns de bune pentru a le recomanda.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Gaming PC buget 3000lei By pijama35 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 27-08-2011, 11:37
  2. Help - TV LCD Buget 2800 RON By PumaS in forum HiFi
    Replies: 34 Last Post: 30-06-2010, 10:48
  3. Zeebo, consola de categoria buget By Uziwood in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 26-03-2009, 11:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts