Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: In ce limba ar trebui sa fie scris pe pancarde?

Voters
45. You may not vote on this poll
  • Romana

    16 35.56%
  • Engleza

    29 64.44%
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 45

Thread: Free Hugs Campaign

  1. #1 SP
    Member Devergo's Avatar

    Free Hugs Campaign

    Campania Free Hugs (imbratisari gratuite) a fost initiata in 2004,de australianul cunoscut ca Juan Mann.Aceasta miscare a devenit cunoscuta international datorita clipului Free Hugs,pe YouTube.Coloana sonora este realizata de trupa Sick Puppies si melodia se numeste "All the same".Australianul a decis sa inceapa aceasta campanie,datorita unei pierderi cumplite,moartea mamei sale.Intr-un interviu difuzat de o televiziune locala,Juan a spus ca orice persoana are nevoie de o imbratisare.
    De la postarea clipului pe site-ul YouTube,pana in ziua de azi au avut loc in jur de 3000 de astfel de organizari in aproximativ 60 de tari.
    Ma gandeam de mult sa initiez o astfel de campanie si in Romania,dar la momentul respectiv am decis ca tara noastra nu e un mediu atat de "prietenos" si practic,deschis la minte.M-au contrazis niste baieti din Iasi,care au avut un succes foarte mare.A urmat Bucuresti,Braila si Craiova.
    So,mi-am luat inima in dinti si am decis sa ofer ceva comunitatii,cat de mic,in speranta ca voi schimba ceva.Weekend-ul viitor voi oferi,impreuna cu niste prieteni benevoli,imbratisari gratuite,in centrul orasului Ploiesti.Va urma probabil un clip simplu cu ce am reusit (sau nu am reusit) in acest oras,indemnandu-i si pe alti compatrioti sa se alature campaniei de...oferit un zambet pe fata unei persoane necunoscute.
    Va voi tine la curent cu progresele sau impedimentele pe care le vom intalni pana la "momentul adevarului" (de ex. nu am crezut ca e asa greu sa gasesti niste foi de calc).
    Also,vreau sa va vad si pe voi facand asta in orasul vostru si sa postati poze/clipuri pe forum cu contributia voastra,la contruirea unei lumi mai bune,mai fericite.


    PS: in ce limba credeti ca ar trebui sa scriem pe pancarde?(engleza sau romana) si de ce?

    Let's make the world a better place



  2. #2 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Am votat in engleza deoarece "suna" mai bine. Si pe langa asta mai faci si economie de carton => eco . In fine, nu stiu sigur cum ar fi mai bine avand in vedere ca multi romani nu stiu engleza. Probabil "free" il vor intelege dar "hugs" ?

    Felicitari pt initiativa.

  3. #3 SP
    Member mariuck's Avatar
    se pare ca sunt singurul care a votat romana ) dar asa ar trebuii parerea mea.. pentru ca traim in romania si nu in alta tara ar suna cam ciudat ce e drept "Imbratisari gratis"

  4. #4 SP
    Member Skaar's Avatar
    Eu am votat ptr "romana". Desi engleza suna mult mai bine, foarte multi romani nu o vorbesc. Multi din generatia veche au facut rusa la scoala, iar cei din generatia actuala nu stiu nici macar sa vorbeasca romana

  5. #5 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    X = hug , O = Kisses....
    desi nici p-asta nu cred ca o stiu romanii...
    ... Cum ar fi sa mergi pe strada cu o pancarta mare??.. FREE XXX ! (am pus 3 sa fie plural-hugs)...
    Slava domnului ca nu sunt jocuri traduse in romana...ca m-as prapadi de ras.

  6. #6 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Ai putea scrie pe o parte a pancardei in romana si pe cealalta in engleza.

  7. #7 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Parerea mea e ca aceste campanii sunt o hipstareala ieftina.
    But that's just me.

  8. #8 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariusik View Post
    Ai putea scrie pe o parte a pancardei in romana si pe cealalta in engleza.
    E si asta o idee,we'll see.

    ---------- Post added at 11:17 PM ---------- Previous post was at 11:16 PM ----------

    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Parerea mea e ca aceste campanii sunt o hipstareala ieftina.
    But that's just me.
    Si asa te-ai mai trezit cu un post,gz

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Free 4 Life!
    Attached Images Attached Images free_hugs_by_kiwix.jpg

  10. #10 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Am votat engleza ca suna mai bine.
    Dar o idee ar fi cum a zis si Mariusik pe o parte in romana , pe cealalta in engleza.
    Sau sa fiti mai multi,unu cu engleza,altul cu romana.Eventaul mai faceti cu schimbul

  11. #11 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by Bitza View Post
    Am votat engleza ca suna mai bine.
    Dar o idee ar fi cum a zis si Mariusik pe o parte in romana , pe cealalta in engleza.
    Sau sa fiti mai multi,unu cu engleza,altul cu romana.Eventaul mai faceti cu schimbul
    Merci pentru pont,momentan suntem 5 (3 baieti 2 fete) + camera guy

  12. #12 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Vreti sa stati in centru la galerii devergo? Chiar sunt curios cum vor reactiona cocalarii de mall care trec pe acolo. Sunt foarte imprevizibili uneori lol
    Cat despre pancarda cred ca ati putea face 1 care sa contina ambele limbi(cate 1 pe fiecare parte). Totusi in engleza pare mai ok
    PS: Brava pentru initiativa! ma bucur sa imi vad concetatenii in actiune!

  13. #13 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Vreti sa stati in centru la galerii devergo? Chiar sunt curios cum vor reactiona cocalarii de mall care trec pe acolo. Sunt foarte imprevizibili uneori lol
    Cat despre pancarda cred ca ati putea face 1 care sa contina ambele limbi(cate 1 pe fiecare parte). Totusi in engleza pare mai ok
    PS: Brava pentru initiativa! ma bucur sa imi vad concetatenii in actiune!
    Merci!Nu vom sta doar intr-un loc,incepem in fata la MC si colindam tot centrul,poate chiar mai mult .In privinta cocalarilor,cred ca se vor abtine,cameramanul nu e prea prietenos

  14. #14 SP
    Member sentyno's Avatar
    +1 for english, suna mult mai bine
    Devergo - pentru amuzament ar trebui sa incercati si pe la cocalari . Numai de curiozitatea sa vezi cum actioneaza acei "cave men ".

    ps : app este pancarta

  15. #15 SP
    Member Devergo's Avatar
    Si pancartele .O sa le mai personalizam putin inainte sa incepem.Dupa multe dezbateri am ales engleze si pe o parte si pe alta si motivul este ca in romana arata urat si trebuia sa inghesuim mult,ceea ce reducea vizibilitatea.Oricum,vom explica trecatorilor despre ce este vorba.
    Attached Images Attached Images dev-406-.jpg dev-405-.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mai bine ati face o campanie:

    Free colt de paine (e si-n romgleza, deci ambele tabere sunt fericite, plus ca poate chiar FACETI DIFERENTA).

    As prefera in engleza, pentru ca romanul nepasator sa va poata evita linistit si in voie. La fel cum a zis si Uziwood, initiativa e de la hipsteri pentru hipsteri. Ar trebui sa va dati intalnire intr-un loc si sa va imbratisati voi acolo pana faceti febra musculara la umeri si sa lasati restul lumii in pace.

    De ce ar trebui sa ma uit la pancartele voastre diferit de cum ma uit la un cocalar care asculta muzica de la telefon pe metrou? Ambele prezente zgarie ochii, mi se pun in cale si creeaza discomfort.

    Daca vreti sa va promovati mesajul inutil, n-aveti decat, dar va rog nu promovati campaniacu texte gen "vom face lumea un loc mai bun".

    Daca la 1000 de imbratisari cineva se vindeca de cancer, atunci mai vorbim

  17. #17 SP
    Member Devergo's Avatar
    Lasa Khan ca ii vindeci tu,am uitat de miile de campanii pe care le-ai facut pentru saraci si bolnavi si cate faci tu pentru comunite.
    De multe ori cand am avut o zi foarte proasta,simteam nevoia de o imbratisarea sa-mi ofere un confort sentimental,chiar daca poate nu dura,daca tu esti Chuck Norris si detii mereu controlul,treaba ta.Bineinteles,nu cu totii avem bunul simt sa ne tinem gura cand nu suntem de acord sau nu ne place ceva,presupun ca daca vezi un baiat cu par mai lung pe strada strigi dupa el ca e emo,ce dracu,toti baietii ar trebui tunsi nr. 1.
    Oricum,campania este adresata catre oricine,chiar si ignoranti ca tine .Asa ca

    PS: Daca iti mai vin idei dastea cu colturi de paine,venite dupa vreo 2-3 beri,da un PM te rog,nu pentru asta e threadul

  18. #18 SP
    Member sentyno's Avatar
    lol khan ! nu crezi ca pentru orice chestie pe care o faci sau vrei sa o faci, conteaza intentia ?
    ce, s-a vindecat cineva din vreo campanie nush ce ?. NU s-a vindecat nimeni dar in schimb a aparut un zambet pe ici pe acolo
    @Devergo - in alte tari, aceasta "free hugs" thing, ar avea /are un success mult mai mare .
    Pai se vor uita la tine ca la un nebun, ca sa nu mai zic de babele care stau pe banci si latra toata ziua.
    Mult success..si poate va ajunge si la tv

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Nu fiti suparati, Khan e el mai dur in exprimare dar sunt convins ca nu a spus cu rautate ce a spus. Sunt multe zile in care pot spune ca imparasesc aceleasi sentimente cu ale lui, dar recunosc, filmuletul de pe youtube postat mi-a smuls un zambet involuntar .

    Din pacate, e adevarat, nici 10000 de imbratisari nu pot vindeca un om, dar macar poate ii vindeca putin din suflet .

    Succes in realizarea campaniei, dar din pacate pe meleagurile astea nu cred ca veti avea mare succes

    P.S. Eu am obiceiul sa merg pe strada extrem de incruntat, am 115 kg si 1.93m, cati mi-ar oferii un "Free Hug"?

  20. #20 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    P.S. Eu am obiceiul sa merg pe strada extrem de incruntat, am 115 kg si 1.93m, cati mi-ar oferii un "Free Hug"?
    I would!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 15-06-2015, 22:26
  2. Replies: 0 Last Post: 19-06-2011, 12:04
  3. No Co-op Campaign in Call of Duty Black Ops By Honord in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 05-06-2010, 09:59
  4. Savage Moon: The Hera Campaign Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2009, 03:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts