Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 99

Thread: Sfarsitul Civilizatiei Moderne

  1. #21 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Exista posibilitatea sa ramanem si fara curent electric.
    Pentru ca daca pica economia, si o sa pice fiindca multe evenimente publice si companii ce aduceau incasari la buget se suspenda, curentul electric o sa se scumpeasca. Ba cred ca e posibil sa se ajunga la rationalizare. Cine are panouri solare , teren agrar, o fantana si se pricepe sa faca LAN cu vecinii (plus o pusca la indemana cu care sa se apere), poate o va duce bine.Cine nu are, nu cred ca imposibilitatea de a te juca jocuri pe consola va fi principala grija .


    Oricum, e clara situatia ca deceniul asta e compromis.
    Urmatorii 10 ani vor fi HORROR de-a dreptul fiindca se anunta o perioada indelungata de stagnare pe plan tehnologic din cauza picarii burselor si restrictionarii circulatiei. Ce ne permiteam in ultimii 10 ani o sa devina un lux.
    O sa regretam vremurile din anii 2010 cand ne plangeam de tot felul de non-probleme precum like-urile de pe facebook, cand ne plangeam ca "uite ce mi-a scris ala pe forum si cum m-a insultat", cand singura grija a pitipoancelor era ca aratau prea grase in pozele de pe instagram sau cum sa cumpere gentuta aia la oferta , ba cum noi ne faceam grija cum sa ne cumparam smartphone nou, ba ca " iubita m-a inselat", ba ca " curierul mi-a adus produsul gresit" , si alte cele .
    O sa vedeti. O sa ajungem sa ne batem pentru mancare.

    Intr-un fel, epidemia asta e un dus rece ca prea ne-am prostit ca specie si prea am devenit superficiali , ultra-materialisti si fandositi , egoisti consumatori si rautaciosi unii cu altii.

    Pe la finalul secolului 21 , daca supravietuieste civilizatia umana, o sa se vorbeasca despre perioada asta de epidemie ca un capitol in cartile de istorie cum vorbeam noi despre cele doua razboaie mondiale. Coronavirusul din China ar putea fi doar inceputul.In Brazilia tocmai ce s-a descoperit un virus nou si necunoscut despre care nu se stie nimic,dar daca ala incepe sa intre in contact cu animalele si oamenii, si sa sufere mutatii, am belit-o! E posibil sa avem morti de ordinul sutelor de milioane in anii urmatori din cauza epidemiei.
    Dar stati sa vedeti cand schimbarile climatice vor incepe sa se manifeste prin desertificare in masa in lumea a treia si furtunile si uraganele vor deveni tot mai grave pe la mijlocul acestui secol, undeva prin 2040-2050 cand va creste temperatura globala cu inca 1-2 grade.
    Sau cand petrolul o sa inceapa sa se epuizeze. De asta sunt foarte sceptic ca vom mai apuca anul 2100 ca civilizatie.
    Ma deprima faptul ca pama mai ieri credeam ca nimic nu mai sta in calea noastra, se vorbea despre cum Elon Musk va trimite astronauti pe Marte si va face prima baza lunara, ca va creste accesul la masini electrice, ca se vor dezvolta noi antibiotice, ca toate problemele vor fi rezolvate.In 2019 eram ultra-optimist ca anii 2020 vor fi mai frumosi ca anii 2010.Pe naiba, se anunta cei mai prosti ani de la anii 1940 incoace. Ganditi-va ca suntem inca la inceputul secolului 21, vedeti cate s-au petrecut in secolul 20.

    Secolul 20 a fost un secol al razboaielor dintre oameni si natiuni.
    Secolul 21 va fi un secol al razboaielor dintre OAMENI si NATURA. Va fi un nivel greu prin care ramane de vazut daca specia umana e capabila sa treaca la nivelul urmator sau ....isi va lua un GAME OVER!

  2. #22 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Dude... E o gripă.

  3. #23 SP
    Member ymess's Avatar
    Tocmai, bine ca e doar o gripa. Poate cand vom avea un virus mai periculos in viitor vom sti sa actionam sa nu repetam gresealile, eventual sa avem un protocol.

    Ce trebuie sa intelegem din secolul trecut e ca a fost mai groaznic si mai bun in acelasi timp. Avem nenorocitele de bombe nucleare, dar si progres tehnologic de nici nu ne puteam imagina. Razboiul cu natura e mai degraba testul nostru sa vedem daca putem sustine globalizarea.

  4. #24 SP
    Banned wd87's Avatar
    mai multi oameni mor anual prin sinucidere de 100 de ori fata de cati au murit de virusul asta, nu stii despre ce vorbesti

  5. #25 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Dude... E o gripă.
    E o gripa.....dude.

    Dar uite ca toata economia globala paralizeaza ....dude.
    Toate evenimentele aducatoare de bani s-au suspendat.

    ---------- Post added 11-03-2020 at 12:16 ----------

    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    mai multi oameni mor anual prin sinucidere de 100 de ori fata de cati au murit de virusul asta, nu stii despre ce vorbesti
    18 milioane de oameni mor anual din cauza infarctului.
    10 milioane de oameni mor anual de cancer, din care 1 milion de oameni mor anual din cauza fumatului si alti 6 milioane mor din cauza infectiilor respiratorii sau poluare.
    3 milioane mor din cauza dementei , 1,5 milioane din cauza diabetului, 1,5 milioane din cauza accidentelor auto, 1 milion din cauza bolilor ca SIDA/HIV, 800 000 mor sinucisi.
    Culmea, doar 500 000 mor din cauza crimelor si doar 150 000 mor anual din cauza razboaielor si terorismului.
    https://ourworldindata.org/cancer
    Insa am invatat sa traim cu astea.



    Uite ca un simplu virus cu mortalitate de 2% ne distruge economia globala si ne izoleaza in totalitate.

  6. #26 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si pentru ca a scazut wallstreet market cu 5% tu ai tras concluzia ca vine sfarsitul lumii? Hai sa facem pariu pe 12 luni de premium ca pana la finalul anului vom fi tot aici, cu curent electric, cu aceleasi joburi si console.

  7. #27 SP
    Banned wd87's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    Uite ca un simplu virus cu mortalitate de 2% ne distruge economia globala si ne izoleaza in totalitate.
    cat detii tu din economia globala si cat cutreieri tu lumea intr-un an? sunt curios

  8. #28 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    mai multi oameni mor anual prin sinucidere de 100 de ori fata de cati au murit de virusul asta, nu stii despre ce vorbesti
    Corect dar nu e interpretarea buna. Cand e vorba de statistici si probabilitati nu se pot compara distributii thin tailed (sinuciderile) cu cele fat tailed (virusurile cu raspandire grad 3), si nici riscurile sistemice cu cele idiosincratice.

  9. #29 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Si pentru ca a scazut wallstreet market cu 5% tu ai tras concluzia ca vine sfarsitul lumii? Hai sa facem pariu pe 12 luni de premium ca pana la finalul anului vom fi tot aici, cu curent electric, cu aceleasi joburi si console.
    E bine ca sunteti optimisti.
    Eu am impresia ca o sa ne petrecem Pastele de anul asta la lumina lumanarilor (ok, glumesc, dar efectele dezastrului economic asupra domeniului energetic se vor resimti prin vara).

    5% + anularea tuturor evenimentelor publice inseamna o scadere economica dramatica , somaj la nivel global, concedieri in masa, scumpiri in lant.
    Automat, vine si scumpirea curentului si internetului la pachet.

    ---------- Post added 11-03-2020 at 16:58 ----------

    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    cat detii tu din economia globala si cat cutreieri tu lumea intr-un an? sunt curios
    Dar tu?

    Eu n-am nevoie, doar ma informez de pe internet din surse sigure.
    Vezi bine ca de la CNN pana la Digi24, pana la bursieri, toti se asteapta ca o sa vina ceva NASPA rau.

  10. #30 SP
    Banned wd87's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post


    Dar tu?

    Eu n-am nevoie, doar ma informez de pe internet din surse sigure.
    Vezi bine ca de la CNN pana la Digi24, pana la bursieri, toti se asteapta ca o sa vina ceva NASPA rau.
    tu le-ai adus in discutie, care e partea ta in ele?

    CNN ha? aia care au vorbit 4 ani de Trump fiind spion rus? sau cum o sa traga "incelii" cu mitralierele la Joker in cinema? nu multumesc, nu m-as sterge nici la fund cu ce zice CNN sau alte "surse sigure" ale tale

  11. #31 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Tu daca iei informatiile de la CNN atunci e clar. Aia au inceput sa dea vina pe Trump ca este corona virus in sua

  12. #32 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Oameni buni...cand aud ca nu o sa mai avem electricitate,mor..Electricitatea nici macar nu ar trebui sa o platim. Este ceva ce nu se consuma. Tot ce ne inconjoara este energie. Poate trebuia sa platim cativa lei intretinerea si personalul care lucreaza la energie. Dar in nici-un caz energia. Documentativa ce a facut Tesla acum 100 de ani. Dar na, corporatiile profita. Si pe Tesla l-au pus intr-o oarecare mediocritate si pe Edison corporatist a fost ridicat pe munca altora pentru ca avea bani si era pe mana cu corportistii din ziua de azi care tot profita pe urma energiei. De curiozitate sa vedeti pe la cati furnizori trebuie sa traca ca sa ajunga energia in gospodariile oamenilor. Toti profita de naivitatea si limitare cunostintelor a oamenilor in domeniu!

  13. #33 SP
    Banned wd87's Avatar
    ^ metoda lui Tesla era energie gratuita, dar daca era folosita worldwide atunci nu mai aveam 99% din technologia pe care o avem azi pentru ca metoda lui Tesla functiona practic ca un camp EMP, ceea ce inseamna adio 99% din electronicele create dintotdeauna

  14. #34 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Si de ce crezi ca nu mai aveam tehnologia de azi??

  15. #35 SP
    Banned wd87's Avatar
    dupa cum am zis, avea acelasi efect ca un EMP constant, EMP inseamna electromagnetic pulse, ce efect are un EMP asupra electronicelor pe care le avem noi? le prajeste, este folosit ca arma militara, metoda lui Tesla dadea electricitate gratis tuturor, dar dispozitivele care puteau sa functioneze in felul ala erau foarte limitate, aveai lumina si alte lucruri primitive, dar in nici-un fel lucruri complicate ca un PC

  16. #36 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Scientific American
    The World Health Organization on Wednesday declared the rapidly spreading coronavirus outbreak a pandemic, acknowledging what has seemed clear for some time—the virus will likely spread to all countries on the globe.

    Director General Tedros Adhanom Ghebreyesus said the situation will worsen.

    “We expect to see the number of cases, the number of deaths, and the number of affected countries climb even higher,” said Tedros, as the director general is known.
    WHO Declares the Coronavirus Outbreak a Pandemic - Scientific American

  17. #37 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    @Espiritus eu pun 5 milioane ca peste un an vom fi tot aici, la fel de prosti, crizati, disperati, incapibili, etc.
    Vorbesc de Romanica, presupun ca celelalte state vor invata ceva din asta

  18. #38 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Daca vreti niste informatii de la un expert si nu de la media si toti expertii de pe social media, atunci va recomand acest podcast.


    Michael Osterholm is an internationally recognized expert in infectious disease epidemiology. He is Regents Professor, McKnight Presidential Endowed Chair in Public Health, the director of the Center for Infectious Disease Research and Policy (CIDRAP), Distinguished Teaching Professor in the Division of Environmental Health Sciences, School of Public Health, a professor in the Technological Leadership Institute, College of Science and Engineering, and an adjunct professor in the Medical School, all at the University of Minnesota. Look for his book "Deadliest Enemy: Our War Against Deadly Germs" for more info. https://amzn.to/2IAzeLe

  19. #39 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Eu cred ca virusul asta a fost creat în laboratoare ca sa creeze isterie in masa si sa ne dea peste cap
    Si poate au ca scop sa reducă populația la câteva sute de milioane ( nu neapărat virusul dar poate vaccinul care urmeaza)

  20. #40 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Te-ai uitat si tu la videoclipul ala, este?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 20-04-2017, 18:30
  2. LG va anunta flagship-ul G3 la sfarsitul lunii By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 15-05-2014, 21:16
  3. PS2: sfarsitul unei epoci By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 06-07-2013, 14:26
  4. Ce ne aduce sfarsitul lui 2009 By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 28-09-2009, 17:58
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts