Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 99

Thread: Sfarsitul Civilizatiei Moderne

  1. #41 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    @PoisonRemedy îl urmăresc și eu pe Joe Rogan, are cele mai interesante podcasturi, mi-au plăcut mult cele cu Neil Degrasse Tyson și Brian Cox.

  2. #42 SP
    Junior Member ignatel's Avatar
    Eu zic să fie bine, ca să nu fie rău.

  3. #43 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Joe Rogen este semi-amuzant de ascultat asa, cand nu ai ceva bun pe teava. Daca il asculti cateva episode iti dai seama cam care sunt subiectele lui preferate: DMT, Elk meat, Comedians, weights, UFC/MMA sau variatiuni pe tema de mai jos:




    La el sunt importanti invitatii, unii dintre ei zic chestii bune, dar sunt destul de raruti si aia. E mult de umplutura, dar nu poti sa ai invitati unul si unul zi de zi, so I get it.

  4. #44 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cand citest threadul asta ma deprim, apoi ma bucur ca vad ca unii dintre noi am ramas totusi intregi la cap.

    Vine mulea de la oi aia o sa vina, deprimat cronic de viata care esti si faci tu previziuni.

    Este un virus da, se raspandeste nasol da, suntem toti expusi da. Dar va trece, isi va lua portia de victime si va trece, asa cum au trecut si altele.
    Chill the fDown, gata s-au suspendat Seria A si E3 si vorbim de sfarsitul lumii. FFS.
    Cine trebuie sa se imbogateasca de pe urma acestui virus se va imbogati (ca de fapt asta este ideea), iar noi astia care caram pianul pe scari zi de zi vom suferi pierderi economice, da.
    Uite primele pierderi financiare eu deja le resimt, personal, ca o trimit pe sotie zi de zi la munca cu Uber chit ca ma costa 1500 ron/luna, ca sa nu ii mai tuseasca toti jegosii in gura la metrou care fug de dezinfectant ca vampirii de usturoi.

    Poate maine iau eu de la baiatul ala de la Bringo, sau poate nu. Anyway, sunt inca sanatos (nu la cap), ma duc si ma joc pe Switch 14 zile in izolare si ma fac bine. Sunt convins ca Naworski nu are ganduri de suicid, o sa se faca bine.

    Nu se amana nimic, nu se inchide nimic definitiv iar aceste inchideri temporare de 'servicii' si companii vor fi suportate cumva de aia care au butoanele, pentru ca economia de consum le aduce lor bani.
    Nu e nimeni idiot sa paralizeze economia de consum pentru ca indiferent cat de greu va fi dpdv economic, tot noi consumatorii le vom aduce banii inapoi in buzunare.

    O sa se faca euro 6.5-7 RON probabil si n-o sa ne mai dea emag OLED in 36 de rate fara dobanda, dar de aici pana la a vorbi de apocalipsa si de finalul epocii si xxxyyy imi vine sa innebunesc cand citesc.

    In loc sa te gandesti sa trimiti stickuri USB pe luna (For the fffff sake) , mai bine gandeste-te constructiv cum demaram pentru viitor o initiativa la nivel national ca sa educam prostii care n-au reguli de baza de igiena dar cand vrei sa-i bagi in carantina sar la bataie (sau mint si imbolnavesc alti 100 de oameni).

    Daca este ceva care o sa ne duca lent la pieire asta este, prostia si lipsa de educatie, nu un virus gripal!

  5. #45 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Acuma nu te pune nimeni sa-i asculti podcasturile, cei care se uita stiu de ce se duc acolo, te relaxi mai razi de niste povesti, si din cand in cand mai vine cineva cu informatii importante cum a fost acel domn postat de mine, asa ca nu prea inteleg postarea ta ce vrea sa fie defapt.

  6. #46 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Acuma nu te pune nimeni sa-i asculti podcasturile, cei care se uita stiu de ce se duc acolo, te relaxi mai razi de niste povesti, si din cand in cand mai vine cineva cu informatii importante cum a fost acel domn postat de mine, asa ca nu prea inteleg postarea ta ce vrea sa fie defapt.
    Poison ca sa nu intelegi gresit, nu despre tine vorbeam, desi nu ne iubim deloc cand vine vorba de jocuri vad ca in real life gandesti sanatos si rezonam.

  7. #47 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Acuma nu te pune nimeni sa-i asculti podcasturile, cei care se uita stiu de ce se duc acolo, te relaxi mai razi de niste povesti, si din cand in cand mai vine cineva cu informatii importante cum a fost acel domn postat de mine, asa ca nu prea inteleg postarea ta ce vrea sa fie defapt.
    Evident ca nu ma pune nimeni, dar vorbesc in cunostinta de cauza, ca si tine, dupa ce am ascultat diferite podcast-uri de la el. Era o parere strict vis-a-vis de Joe si de locul de unde alege fiecare sa isi ia informatia. Important este sa ajunga mesajul la tine, atata tot. Eu nu am intrat in vartejul clonelor, cu scenarii apocaliptice, premonitii de Nostradamus si alte elucubratii fara margini. Nu le dau apa la moara, tocmai pentru ca fix asta isi doresc, cum de altfel evit si thread-ul despre politica care, uneori, este cancer digital.

    So yeah, stay safe pe acolo, si nu uitati ca daca nu mai este spirt, merge si Listerine

  8. #48 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Poison ca sa nu intelegi gresit, nu despre tine vorbeam, desi nu ne iubim deloc cand vine vorba de jocuri vad ca in real life gandesti sanatos si rezonam.
    Lui Khufu i-am raspuns, nu am mai pus quote pentru ca am scris repede, dar eram la lucru si am uitat sa ii dau send, si intre timp ai raspuns si tu la thread.

    ---------- Post added 12-03-2020 at 16:42 ----------

    @Khufu Atunci da, iti inteleg postarea, multi isi dau cu parerea despre anumite chestii pe care nu le stiu ( mai ales pe forum si social media) si am crezut ca faci acelasi lucru si cu postarea respectiva.

  9. #49 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    @Xander:
    De unde stii tu ca o sa fie bine?
    Baietii de la butoane sunt tot niste oameni ca si noi, plin de griji la ora actuala stiind ca au pierdut o gramada de bani. Nici ei nu stiu cum sa rezolve.
    Prin ce trecem noi acum e nemaintalnit, nu din cauza virusului (ca au mai fost si gripa aviara, si gripa porcina), ci panica in sine datorata prostimii care capatand tot mai mult acces pe social media si internet, panica starnita de ei vor baga economia globala in groapa.

    In 2009-2010, gripa porcina a omorat 500 000 de oameni(murisera 100 de romani), si totusi jocurile olimpice de iarna de la Vancouver s-au tinut, campionatul mondial de fotbal s-a desfasurat si echipa Spaniei a castigat, premiile Oscar s-au tinut, toate filmele si jocurile au fost lansate conform planurilor, nu s-au inchis deloc scoli, universitati, supermarkete, mall-uri, nu s-au anulat deloc concerte, campionate sportive, nici E3 nu s-a anulat.
    Gripa porcina are un vaccin acum, dar inca provoaca victime anual, insa am invatat sa traim cu ea.




    Diferenta e ca acum panica e indusa strategic , prostimea e mai mare, politicienii de azi sunt mult mai prosti decat erau aia de acum 10 ani.

    Pur si simplu se doreste o criza economica pentru a destabiliza sistemul economic global, pentru a declansa colapsul si haosul, si a instaura dictatura NWO prin care elitele sa manevreze mai usor masele si a inlocui democratia actuala cu corporatism autoritar.
    Prin instalarea carantinei, se urmareste crearea de orase-state politienesti , cu populatiile atent monitorizate de drone, cipuri, camere video, smartphone-uri, microfoane, cu granitele inchise, iar oamenii de rand cu si mai putine drepturi.

    Ceva mai odios decat nazismul si comunismul, ceva echivalent cu feudalismul, dar unul mai corporatisti si cibernetic.

    Cyberpunk 2077 e doar o monstra din ce o sa servim in viitorul apropiat.

  10. #50 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    “Nothing is true, everything is permitted.”

  11. #51 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar

  12. #52 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Chinezi in plm, cine mai mănâncă liliecii.

  13. #53 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Si culmea tot chinezii castiga din toate astea
    ( milioane de produse vândute,masti de protecție ,solutii dezinfectante etc plus ca au cumparat majoritatea acțiunilor de le dețineau străinii la ei in tara )

  14. #54 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Îi supraestimați pe Chinezi cu companiile lor, singurele motive pentru care toți au producțiile acolo sunt lipsa de legislație împotriva poluării și a protecției muncii. Plus că e mâna de lucru ieftină, Chinezi sunt atât de proștii încât nu își dau seama ca își distrug singuri țara și asa mor de foame aia pe acolo.

  15. #55 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    https://www.digi24.ro/stiri/externe/...edelor-1274667

    S-a dus dracu si piata bitcoinilor.

    S-a anulat si campionatul european de fotbal.
    https://www.digi24.ro/stiri/sport/fo...nterne-1274904

    Se vor anula si jocurile olimpice.
    Practic, 2020 e an compromis economic. Iar efectul domino se va manifesta si in urmatorii ani.


    Eu v-am spus.
    Pregatiti-va provizii de alimente, medicamente, apa, vindeti-va apartamentul/firma daca mai puteti si investiti in aur, plecati in munti, in padure sau luati-va terenuri si fantana, generator sau panou solar, eventual papusa gonflabila daca n-aveti iubita (e chiar mai bine sa n-aveti familie/nevasta/copii in vremurile astea).


    Jucati-va cat mai puteti.
    In cateva luni e posibil sa ramanem fara curent si internet fiindca toate se vor scumpi (chiar si cu 500%), supermarketele se vor inchide si ele.
    Nu va bazati pe stat si armata fiindca cine stie cat o sa asteptati pana va livreaza alimente.

    5-10 ani de acum inainte asa o sa fie, o sa traim intr-un nou ev mediu sau intr-o dictatura politieneasca.

  16. #56 SP
    Banned wd87's Avatar
    eu zic ca trebuie sa te mai lasi cu uitatul la Walking Dead

  17. #57 SP
    Member ymess's Avatar
    Desi multi se leaga @memwarrior, eu consider postarile lui emblematice, in sensul ca am motive serioase sa cred ca sunt si multi altii cu aceeasi parere.
    Scenariul de "Walking Dead" de mai sus, absolut extrem, este foarte dorit de multi oameni in subconstientul lor. Oricat de ciudat pare, ethos-ul curent de plictiseala si monotonie s-a schimbat odata cu amenintarea virusului.
    De multe ori am vazut pe Twitter recent afirmatia ca sunt decenii care trec cat un an, dar anul acesta se simte ca un deceniu.
    Din pacate, din monotonia vietii cotidiene, avem nevoie de scenarii extreme ca sa simtim iarasi ca traim cu adevarat.
    Acum ceva timp, si inca sustin, mi se parea o idee de viitor sa ai o locuinta izolata si autonoma in caz de razboi nuclear, acum se dovedeste buna si la pandemie. Pentru asa ceva acum e prea tarziu, dar in timp vom vedea daca va lua amploare.

    Repet, parerea lui @memwarrior e emblematica, ar trebui sa folosim parerea lui autentica si sa o analizam din cea mai corecta prisma.
    Puteti judeca presa pentru headlineuri senzationaliste cand oamenii sunt clar doritori de asa ceva?

  18. #58 SP
    Banned wd87's Avatar
    pai da, asta nu e nimic nou, sunt oameni in statele unite care de decenii isi fac buncare, aduna gloante si arme de foc, dau sute de mii de $ pe astfel de precautii, cred ca cel mai popular moment din ultimele doua decenii a fost sfarsitul lumii in 2012, cred ca acest virus a reaprins focul ala in oamenii care erau dezamagiti ca nu a disparut lumea in 2012

    pentru mine este foarte simplu, nu ma intereseaza ce se inchide si ce stocuri scad, atat timp cat nu mor sute de mii, milioane de oameni, nu e nici-o panica, din ce am vazut ultima data, in jur de 130.000 de oameni au fost infectati, 5 mii au murit dintre care majoritatea batrani cu sanatate scazuta, nu este surprinzator, si 65.000 au fost vindecati, asta e o gluma pentru oricine care stie statisticile mortilor pe an, cati oameni mor din greseli medicale, accidente samd

    acum poate o sa se muteze virusul asta si sa devina mai mortal, dar in momentul asta, nu este nimic de panicat, mai ales la noi in Romania

  19. #59 SP
    Member ymess's Avatar
    Oh ba da, este panica.
    Nimeni nu se asteapta ca greselile medicale sau accidentele sa se dubleze in fiecare 3 zile.
    Cu virusul asta asa a fost in Italia pana de curand cu izolarea.

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Problema cea mai mare este ca totusi nu faci anticorpi si chiar daca te vindeci, il poti lua din nou si din nou, iar corpul o sa fie deja mai slabit, sistemul imunitar mai praf si daca nu se gaseste o solutie, nu prea avem scapare.

    Cat de panica, gandeste-te foarte clar ca cifrele pe care le vedem la stiri, sunt cele oficiale, dar fff multi nu se duc la spital/nu cheama ambulanta, de frica de carantina, sau sunt asimptomatici si doar imprastie peste tot.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 20-04-2017, 18:30
  2. LG va anunta flagship-ul G3 la sfarsitul lunii By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 15-05-2014, 21:16
  3. PS2: sfarsitul unei epoci By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 06-07-2013, 14:26
  4. Ce ne aduce sfarsitul lui 2009 By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 28-09-2009, 17:58
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts