Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 39 of 158 FirstFirst ... 29 37 38 39 40 41 49 89 139 ... LastLast
Results 761 to 780 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #761 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Auzi la el daca munceste... cand o munci el, atunci sa aiba tupeul sa ii intrebe pe alti.

  2. #762 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cat te costa sa-l huiduiesti pe Boc ?

    Un barbat din Drobeta Turnu Severin a fost amendat de Jandarmerie pentru tulburarea linistii publice dupa ce a scandat mai multe lozinci impotriva lui Emil Boc, cand premierul se afla la o intalnire cu autoritatile locale.

    Premierul a fost prost primit si �n localitatea Ciochiuta, din Mehedinti, unde se afla pentru a inaugura un pasaj peste calea ferata.

    "Rusine! Ati �nfundat tara, domnule premier!", i-au strigat oamenii.

    Rabdarea premierului �n fata nemultumirilor oamenilor a fost de scurta durata, �nsa. "N-avem vreme de povesti", i-a repezit premierul pe nemultumiti.

    Acesta este al doilea incident "neplacut" pe care premierul a fost nevoit sa-l depaseasca, de la inceputul saptamanii. Prezent, miercuri, la Ramnicu Valcea, unde se desfasura sedinta pentru sustinerea sa in lupta pentru sefia PDL, Emil Boc a avut parte de o primire neasteptata. In loc sa-l �ncurajeze, zeci de oameni prezenti la eveniment au inceput sa-l huiduie.

    VIDEO : Cat te costa sa-l huiduiesti pe Boc? - VIDEO

  3. #763 SP
    Member shorinnn's Avatar
    Quote Originally Posted by sekhemet View Post
    ...oare de ce in ultimii ani sunt mai multe banci si mall'uri decat spitale?oare de ce ....
    Pentru ca mall-urile sunt construite de companii private care investesc pentru profit.
    Spitale sunt putine pentru ca statul investeste in alte "prioritati", si mai nou si inchide spitale. Nu are legatura cu facebook sau "ce ne-am cumparat azi".

  4. #764 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Inca un lucru rau legat de spitale: Desi sectiile de dializa sunt extrem de profitabile, cele de stat se inchid iar oamenii de afaceri isi deschid clinici de dializa particulare. Asa ii cand directorii de spitale is pusi acolo dupa partid. politica
    Shorinnn, pe aceeasi logica ar putea deschide companiile private si spitale, numa' ca io cred ca oamenii prefera sa-si cumpere aripi picante decat sa-si faca un control

  5. #765 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu inteleg de ce se leaga toata lumea de mall-uri si banci si alte chestii private, nu au nici o legatura cu statul... Cu un spital (numai daca nu taxezi pentru servicii) nu ai cum sa faci bani, si sa poti finanta lucrarea si deageaba ca ori ajungi la faliment in cele din urma, sau sacrficiile sunt mari. Spitalele si alte unitati ale statului au taxe care le asigura existenta, deci cu alte cuvinte nu este nici o legatura intre ele, nici sprijin financiar destul, pentru ca un privat sa poata sustine o clinica in toata regula.

  6. #766 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    Quote Originally Posted by shorinnn View Post
    Pentru ca mall-urile sunt construite de companii private care investesc pentru profit.
    Spitale sunt putine pentru ca statul investeste in alte "prioritati", si mai nou si inchide spitale. Nu are legatura cu facebook sau "ce ne-am cumparat azi".


    nici nu ai cum sa vezi legatura,este mai deep decat poti sa iti imaginezi..si culmea au legatura cu tot ce am zis...las loc pentru interpretare..sunt mult prea revoltat sa mai explic conspiratiile

    ---------- Post added 28-04-2011 at 11:57 PM ----------

    atata ignoranta si negare...ma intristeaza

  7. #767 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Udrea: Cu un zambet si o explicatie reusesc mereu sa-i conving pe oameni ca am dreptate

    Ministrul Turismului, Elena Udrea, a afirmat, joi seara, la Craiova, ca reuseste sa-i convinga "intotdeauna" pe oameni ca are "dreptate", in activitatea pe care a intreprins-o in calitatea sa de membru al Guvernului Boc, cu "un zambet si o explicatie", potrivit Mediafax.

    Intrebata ce simte atunci cand este huiduita de oameni la intalnirile pe care democrat-liberalii le au in diferite orase ale tarii, ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a spus: "Mi se intampla foarte rar, dar chiar si asa sunt om politic inainte de a fi femeie. Mi-am asumat sa fiu om politic, mi-am asumat sa fiu membru intr-un Guvern care ia masuri nepopulare si este un post politic pe care un om politic trebuie sa si-l asume".

    Elena Udrea a spus ca reuseste sa-i convinga pe oameni ca are dreptate cu "un zambet si o explicatie".

    "De obicei, la intalniri sunt oameni care apreciaza ceea ce faci si oameni care sunt nemultumiti de ceea ce faci. Zambesti intotdeauna celor care apreciaza ceea ce faci. Intotdeauna cu un zambet si cu o explicatie a ceea ce faci ca ministru reusesti sa-i convingi pe oameni ca ai dreptate", a mai spus Elena Udrea.

    Premierul Emil Boc a ajuns la Craiova joi dupa-amiaza, fiind insotit de ministrul Turismului si Dezvoltarii, Elena Udrea, de ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, de ministrul de Interne, Traian Igas, de fostul ministru al Apararii Mihai Stanisoara si de fostul ministru al Agriculturii Gheorghe Flutur.

  8. #768 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Băsescu anunţă locul UNDE VOR FI AMPLASATE �N ROM�NIA RACHETELE AMERICANILOR


    CSAT a aprobat ca locul de amplasare a sistemului antirachetă să fie �n fosta bază aeriană de la Deveselu din judeţul Olt, şeful statului menţion�nd că baza ram�ne sub comandă rom�nească.

    Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că pentru �nceput la fosta baza aeriană de la Deveselu vor fi dislocaţi 200 de militari americani, subliniind că baza aeriană de la Deveselu răm�ne �n continuare sub comanda Forţelor Aeriene Rom�ne.

    "Practic, din luna februarie a anului trecut, c�nd Rom�nia a răspuns pozitiv invitaţiei Statelor Unite ale Americii de a fi parte a acestui program de securitate, s-au desfăşurat analize cu privire la locaţia optimă pentru acest sistem de apărare, au fost analizate mai multe locaţii. Vă pot spune că sunt circa 120 de parametri care trebuie �ndepliniţi de o astfel de locaţie pentru ca sistemul să fie �n deplină siguranţă. �n cele din urmă, s-a optat şi noi am aprobat ca locul de amplasare a sistemului antirachetă să fie �n fosta bază aeriană de la Deveselu, judeţul Olt", a declarat Traian Băsescu.

    El a precizat că s-a discutat cu autorităţile locale din judeţul Olt, care şi-au dat acordul �n acest sens.

    "Ne-am dat acordul de principiu, �n limita competenţelor noastre", a declarat pentru g�ndul primarul din Deveselu, Beciu Gheorghe, care a precizat că, luni seară, a fost invitat la Palatul Cotroceni, �mpreună cu alţi reprezentanţi ai autorităţilor locale. Preşedintele Băsescu i-a informat �n legătură cu deciziile CSAT şi le-a cerut acordul pentru amplasarea rachetelor americane la Deveselu.

    �n cursul zilei de azi, va avea loc o şedinţă la Slatina, unde vor fi discutate detalii legate de amplasarea scutului antirachetă. Primarul din Deveselu mai spune că aeroportul militar din Deveselu, deşi �nchis �n 2002, are o infrastructură bună. "Acolo este �ncă o mică unitate militară, care a conservat aeroportul", explică Beciu. Şi infrastructura comunei este acceptabilă, �n opinia edilului: "Drumurile principale din cele 3 sate aparţinătoare sunt asfaltate, betonate, iar drumurile secundare sunt pietruite".

    CELE MAI IMPORTANTE DECLARAŢII ALE LUI TRAIAN BĂSESCU. g�ndul a transmis LIVE:


    "CSAT a aprobat utilizarea Aeroportului Kogălniceanu şi a Portului Constanţa către Irak şi Afganistan".

    "Temporar, av�nd �n vedere că, una din bazele din Mediterană este �ntr-un proces de modernizare, pe Kogălniceanu vor putea staţiona patru avioane cisternă SUA şi patru avione C17. Acestea sunt doar temporar".

    "Astăzi voi transmite Parlamentului scrisorile prin care �i informez".

    "Cel de-al doilea subiect discutat ieri a fost legat de locaţia pentru amplasarea rachetelor din scutul antirachetă american".

    "Din luna februarie, c�nd Rom�nia a răspuns pozitiv invitaţiei de a participa, s-au desfăşurat analize cu privire la locaţia optimă".

    "Au fost analizate mai multe locaţii: sunt 120 de parametri care trebuie �ndepliniţi".

    "�n cele din urmă, s-a optat şi am aprobat ca locul de amplasare să fie �n fosta bază aeriană de la Deveşelu, din judetul Olt".

    "Baza răm�ne sub comandă rom�nească".

    "Comandatul este ofiţer rom�n, nu este vorba de o bază americaă, ci de o bază a forţelor rom�ne parţial utilizată şi de sistemul antirachetă".

    "Pentru utilizarea sistemului, la Deveselu vor fi aduşi �n medie 200 de militari americani, iar cifra maximă care poate fi atinsă este de 500. Din puct de vedere al informării, după ce am adoptat decizia de amplasare la Deveselu, am invitat reprezentanţii administraţiei locale din judeţul Olt. I-am informat şi am obţinut acordul lor".

    "Acum, �n drum către Slatina, se află o delegaţie romano-americană, care va prezenta �n detaliu condiţiile de funcţionare a bazei."

    "I-am informat ieri seară şi pe prefect şi pe preşedintele consiliului judeţean".

    "Sistemul antirachetă american este un sistem defensiv, nu este destinat ofensivei. Este un sistem defensiv de apărare a teritoriului şi a Statelor Unite".

    "De eficacitatea sistemului beneficiază şi alte ţări, dar realizarea sistemului este o �nţelegere bilaterală".

    "La momentul �n care statele membre NATO vor dezvoltare scutul antirachetă, şi componenta din ţara noastră va fi integrată �n acest sistem".

    "Aş face o menţiune: �n opinia mea, cu realizarea acestei componente, Rom�nia se află la cel mai �nalt nivel de securitate din istoria ei. Din acest punct de vedere, putem spune că Rom�nia şi-a atins un obiectiv important. Şi-a garantat securitatea".

    "�ncă o precizare: elementele de scut antirachetă nu sunt �ndreptate �mpotriva Federaţiei Ruse".

    "Nivelul de alertă �n Rom�nia răm�ne pe nivelul precaut, culoarea albastră. Nu este nevoie să ridicăm nivelul de alertă".

    B?sescu anun?? locul UNDE VOR FI AMPLASATE �N ROM�NIA RACHETELE AMERICANILOR. Ce spune primarul din Deveselu, chemat luni sear? la Cotroceni s?-?i dea acordul - Gandul
    Attached Images Attached Images combo-basescu-deveselu.jpg

  9. #769 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Afacerile bisericii: Arhiepiscopia Bucure
    Distrugere anala de la mine pt. toti popii - cadou de ziua barbatului.

  10. #770 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Un om intelept (era psiholog de meserie), mi-a spus ceva: "nu ii baga pe toti in aceeasi oala", cred ca ar trebui sa urmezi si tu (si nu numai tu) sfatul acesta... nu toti sunt rai... de exemplu un preot pe nume Nicolae Tanase si-a dedicat viata in ajutarea si cresterea copiilor abandonatii... acest preot are grija de peste 328 de copii... si mai sunt multe exemple si de preoti de treaba si corecti... Oriunde o sa gasesti si lichene... dar asta nu inseamna ca toti sunt asa.

  11. #771 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Ce inseamna civilizatie in adevaratul sens al cuvantului......
    Suntem departe de adevar !!


  12. #772 SP
    Member Moromete's Avatar
    ...enjoy!

  13. #773 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Oprea: Băsescu este un bărbat de stat; niciodată nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase

    Liderul UNPR, Gabriel Oprea, a declarat, vineri, la Slatina, că preşedintele Traian Băsescu este un "bărbat de stat şi un patriot", afirm�nd că niciodată nu l-a făcut şeful mafiei personale a lui Adrian Năstase, aceasta fiind o afirmaţie "inventată de presă", transmite corespondentul MEDIAFAX.

    Preşedintele executiv al UNPR, Gabriel Oprea, a declarat, vineri, �ntr-o conferinţă de presă la Slatina, că �n istoria Rom�niei se poate vorbi despre puţini "bărbaţi de stat", �nsă unul dintre ei este "cu siguranţă" Traian Băsescu.

    "Pe Traian Băsescu �l cred �n primul r�nd bărbat de stat şi �l cred patriot. Despre puţini oameni din istoria noastră poţi să spui că sunt bărbaţi de stat. Traian Băsescu cu siguranţă este un bărbat de stat", a declarat ministrul Apărării.

    �ntrebat dacă Traian Băsescu a fost bărbat de stat şi �n momentul �n care l-a catalogat drept şeful mafiei personale a lui Adrian Năstase, ministrul Apărării a spus: "Niciodată Traian Băsescu nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase. Vă rog să verificaţi. A fost campanie. �n campanie a adresat acuzaţii, cum se adresează �n mocirla rom�nească din ultimii 20 de ani multe declaraţii, �n care i-a luat pe r�nd pe toţi, de la preşedintele Iliescu p�nă la ceilalţi colegi de partid. Niciodată nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase. A fost o invenţie a presei".

    Gabriel Oprea a ajuns, vineri, la Slatina, pentru a participa la Conferinţa Judeţeană de alegeri a UNPR Olt.

    Preşedintele Traian Băsescu a declarat, �n 17 octombrie 2010, la Pro TV, că liderul UNPR Gabriel Oprea este "un om pe care l-a reevaluat", recunosc�nd că, atunci c�nd acesta a fost impus de PSD ca ministru de Interne, avea mari semne de �ntrebare.

    "Trebuie să recunoaştem că Oprea este un om pe care l-am reevaluat. După ce PSD l-a pus ministru de Interne, a venit la mine şi şi-a depus demisia, pentru că nu a vrut să numească capi ai mafiei �n structurile de securitate naţională, �n serviciile de informaţii ale Ministerului de Interne", a declarat Traian Băsescu.

    El a mai spus că "Oprea este un om reevaluat".


    "C�nd a fost impus de PSD, aveam mari semne de �ntrebare; c�nd am văzut reacţia lui la presiunea pe care a făcut-o Vanghelie şi Mircea Geoană să numească nişte oameni care erau cunoscuţi a fi parte a sistemului sau a avea legătură cu sistemul mafiot, generalul Oprea a venit şi a spus: �Eu nu merg mai departe, renunţ la mandat�", a adăugat şeful statului.

    Şeful statului a recunoscut atunci faptul că �n 2004 �l numea pe Oprea "şef al mafiei personale a lui Adrian Năstase".

    "Aşa este. Recunosc aceste afirmaţii. Nu contest acest lucru. Dar eu am prima obligaţie să asigur funcţionarea Guvernului. Şi aici compormisul este inevitabil", a răspuns Băsescu.

  14. #774 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Asta imi aminteste, am urmarit ieri sau alaltaieri un discurs de-a lui Nea Base, pe scurt acest personaj spunea nimic, dadea din gura, folosea cuvinte dar nu prea avea nici un inteles ce spunea si nici nu se prea legau frazele intre ele macar... Probabil pe principiul daca nu se intelege ce spune va crede lumea ca este prea complicat/ii depaseste, probabil ca sunt multi care sunt destul de incuiati la minte si ii pica in plasa dar sa speram ca nu toti sunt asa...

  15. #775 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Asta imi aminteste, am urmarit ieri sau alaltaieri un discurs de-a lui Nea Base, pe scurt acest personaj spunea nimic, dadea din gura, folosea cuvinte dar nu prea avea nici un inteles ce spunea si nici nu se prea legau frazele intre ele macar... Probabil pe principiul daca nu se intelege ce spune va crede lumea ca este prea complicat/ii depaseste, probabil ca sunt multi care sunt destul de incuiati la minte si ii pica in plasa dar sa speram ca nu toti sunt asa...
    Pai uite si tu pasajul asta din discursul acestui om care conduce tara asta: Şeful statului a recunoscut atunci faptul că �n 2004 �l numea pe Oprea "şef al mafiei personale a lui Adrian Năstase".
    "Aşa este. Recunosc aceste afirmaţii. Nu contest acest lucru. Dar eu am prima obligaţie să asigur funcţionarea Guvernului. Şi aici compormisul este inevitabil", a răspuns Băsescu.. Acest om este total lipsit de scrupule. Probabail acum Oprea este seful mafiei personale a lui Basescu
    O tara plina de Catavenci

  16. #776 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Cum de nu a pomenit nimeni de aceasta prostie pana acuma ?

    Deputatul PSD Victor Socaciu a depus, in aceasta saptamana, la Camera Deputatilor, o initiativa de modificare a Legii audiovizualului care prevede obligativitatea dublarii filmelor straine in limba romana, in locul subtitrarii folosite in prezent, Consiliul National al Audiovizualului (CNA) urmand sa vegheze asupra respectarii si aplicarii acestei prevederi.

    Victor Socaciu sustine in expunerea de motive ca urmareste in special "protejarea identitatii nationale". "Folosirea subtitrarii introduce cuvinte noi, care ulterior vor fi asimilate de populatie. Aceste cuvinte sunt apoi folosite din ce in ce mai des in limbaj si ajung sa fie considerate ca termeni obisnuiti. Din aceasta cauza, limba se deterioreaza, acest aspect conducand la afectarea identitatii nationale", spune deputatul PSD.

    "Daca un film este dublat, telespectatorul poate urmari mai atent scenele filmului si jocului actoricesc. Acestea contin adesea mesaje subtile, astfel ca procedeul dublarii poate ajuta la o mai buna receptare a mesajului filmului. De asemenea, mesajul este mai usor de receptat de toate categoriile de persoane, inclusiv copii sau batrani care nu pot citi sau oameni cu dificultati de vedere", se mai arata in expunerea de motive.
    Este o petitie online impotriva legii: Petitie: "STOP Legii dublarii filmelor Victor Socaciu" - PetitieOnline.ro cine doreste sa semneze

    PS: astia chiar so tampit la cap, sa nu pomenim ca sunt probleme mult mai grave in tara asta decat limba care se vorbeste intr-un film... dar totusi, majoritatea dublariilor in romana sunt infecte... asa ca nici nu vreau sa ma gandesc ce va iesi...

  17. #777 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Am vazut si eu chestia asta de vreo 2 zile. Am invatat engleza din desene si sigur multi ati facut la fel deci mi se pare o prostie mare. Stiti vreo petitie online care sa fi dat roade? Ca mie momentan mi se par inutile...

  18. #778 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    In romania nu stiu, dar in strainatate sunt multe care au si reusit, oricum dureaza 30 sec totul, incercarea moarte n-are . Desigur mi-ar conveni mai mult niste proteste... dar daca nu ii vorba de zahar, ulei si mici lumea nu se prea aduna -_- ...

  19. #779 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    In romania nu stiu, dar in strainatate sunt multe care au si reusit, oricum dureaza 30 sec totul, incercarea moarte n-are . Desigur mi-ar conveni mai mult niste proteste... dar daca nu ii vorba de zahar, ulei si mici lumea nu se prea aduna -_- ...
    NU cred sa treaca ca lege, o asa cretinitate. Numai idoti si tembeli, care se trezesc peste noapte cu "intiativa" in slujba poporului roman sau si mai rau, platit sa faca asta de firme de dubbing, care au de castigat la greu din jegul asta de asa zisa "lege"

  20. #780 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Este o prostie proiectul asta de lege. Si asa suntem cum suntem, daca trece proiectul ne tampim de tot. De bine de rau acum unii mai baga la cap cuvinte si expresii in alte limbi (engleza in special), iar altii sunt obligati sa invete sa citeasca daca vor sa inteleaga un film. Plus ca dublarea nu va fi niciodata ca originalul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 39 of 158 FirstFirst ... 29 37 38 39 40 41 49 89 139 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts