Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 89 of 158 FirstFirst ... 39 79 87 88 89 90 91 99 139 ... LastLast
Results 1,761 to 1,780 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1761 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asa zisul adevar despre romanii din Anglia


  2. #1762 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Ca sa raspund direct la intrebare: Romania este o tara superba pacat ca este populata.
    "Daca ar fi stiut Decebal ce se alege de neamul lui, radea tot si cultiva porumb"
    Tu inca traiesti cu impresia ca romanii sunt daci?Dacii erau blonzi si aveau caracteristici ascutite.Majoritatea romanilor din zilele noastre sunt bruneti si au tenul masliniu.
    Dacii s-au stins de mult,s-au facut si studii in sensul acesta.Doar 18% din populatia tarii impartasesc acelasi haplogrup cu dacii.Acelasi fenomen il gasim si in tarile de sud ale Europei,dar nu stau sa detaliez ca deja o dam in off.Daca te intereseaza subiectul,google it.

  3. #1763 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    1 Decembrie este Ziua Naţională a României. La mulţi ani, România!
    Parada de Ziua Naţională: Peste 2000 de militari români şi străini vor defila pe sub Arcul de Triumf


    Peste 2.000 de militari din MApN, MAI, SRI şi SPP şi aproximativ 140 de militari din Franţa, Polonia, Turcia şi SUA vor defila, duminică, la parada militară organizată cu ocazia Zilei Naţionale, pe sub Arcul de Triumf urmând să treacă şi 200 de mijloace tehnice, iar 35 de aeronave vor survola piaţa, informează mediafax.ro.

    Evenimentul este programat să înceapă la ora 11.00, cu salutul Drapelului de Luptă şi trecerea în revistă a Gărzii de Onoare, după care Corul Academic "Divina Armonie", acompaniat de muzicile militare reunite ale Orchestrei Reprezentative a Ministerului Apărării Naţionale şi ale Muzicii Militare a Regimentului 30 Gardă "Mihai Viteazul", va interpreta Imnul Naţional al României şi, în semn de salut, vor fi executate 21 de salve de tun de către bateria de artilerie a Regimentului 30 Gardă....

    Mai multe detalii aici: http://jurnalul.ro/stiri/observator/parada-de-ziua-nationala-peste-2000-de-militari-romani-si-straini-vor-defila-pe-sub-arcul-de-triumf-656445.html
    Attached Images Attached Images 1_decembrie.jpg

  4. #1764 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Tu inca traiesti cu impresia ca romanii sunt daci?Dacii erau blonzi si aveau caracteristici ascutite.Majoritatea romanilor din zilele noastre sunt bruneti si au tenul masliniu.
    Dacii s-au stins de mult,s-au facut si studii in sensul acesta.Doar 18% din populatia tarii impartasesc acelasi haplogrup cu dacii.Acelasi fenomen il gasim si in tarile de sud ale Europei,dar nu stau sa detaliez ca deja o dam in off.Daca te intereseaza subiectul,google it.
    Nu sunt daci doar ne tragem din ei, in fine...este mult de vb. si nu doresc sa fac offtopic.

  5. #1765 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Dupa cum ti-am spus si in mesajul anterior,studiile efectuate de oamenii de stiinta au relevat ca doar 18% din populatia romaniei are acelasi haplogrup cu cel al dacilor.

  6. #1766 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Dupa cum ti-am spus si in mesajul anterior,studiile efectuate de oamenii de stiinta au relevat ca doar 18% din populatia romaniei are acelasi haplogrup cu cel al dacilor.
    Asta e totusi destul de mult, daca ne gandim ca razboaiele cumplite care au dus la sfarsitul statului dac independent au redus semnificativ populatia masculina, dupa care a urmat o colonizare intensa cu oameni adusi din toate colturile Imperiului Roman. Iar apoi, dupa ce se linistise nitel treaba, au inceput sa treaca pe-aici valuri de goti, huni, avari, slavi, cumani, pecenegi, unguri, mongoli samd.

    Dincolo insa de aceste consideratii, mostenirea unei civilizatii poate fi mult mai importanta decat aportul genetic. Sa-ti dau doar un exemplu (banal, dar relevant): stii de ce intr-o mare parte a Europei se taie unghiile la morti inainte de inmormantare?

  7. #1767 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Ill bite, de ce?

  8. #1768 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Recomand:




  9. #1769 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Asta e totusi destul de mult, daca ne gandim ca razboaiele cumplite care au dus la sfarsitul statului dac independent au redus semnificativ populatia masculina, dupa care a urmat o colonizare intensa cu oameni adusi din toate colturile Imperiului Roman. Iar apoi, dupa ce se linistise nitel treaba, au inceput sa treaca pe-aici valuri de goti, huni, avari, slavi, cumani, pecenegi, unguri, mongoli samd.

    Dincolo insa de aceste consideratii, mostenirea unei civilizatii poate fi mult mai importanta decat aportul genetic. Sa-ti dau doar un exemplu (banal, dar relevant): stii de ce intr-o mare parte a Europei se taie unghiile la morti inainte de inmormantare?
    Hmm,nu stiu,dar m-ai intrigat.

    In alta ordine de idei,aruncati un ochi pe harta haplogrupurilor Europene,in cazul in care va indoiati de veridicitatea afirmatiilor mele.
    :

  10. #1770 SP
    Member bungabunga's Avatar
    E o chestie interesanta, in mitologia nordica din unghiile netaiate ale mortilor se construieste corabila diabolica Naglfar, pe care vor veni Loki si ciracii luisa lupte contra zeilor din Valhalla la Ragnarok (batalia apocaliptica a sfarsitului lumii).

    Deci daca nu taiai unghiile mortilor se chema ca grabesti sfarsitul lumii, asta e o imagine foarte puternica si a ramas in constiinta colectiva cam in toate locurile prin care au trecut vikingii (multi nu stiu ca au trecut si pe aici, mai exact varegii Rus care au atacat Bizantul in cateva randuri).

    Asta apropo de mostenirile pe care le poate lasa o civilizatie intr-o anumita zona fara sa influenteze dpdv genetic zona respectiva.

  11. #1771 SP
    Member Mariush's Avatar
    Ca tot a dormit topic-ul de ceva vreme, hai sa ne aduce aminte de ce iubim tarisoara asta



    Incredibil cat tupeu. Nu stiu de ne miram insa. In Romania se da spaga si pentru iesitul pe usa. Cati dintre noi am dat spaga, doar pentru ca asa-i obiceiul la un bar de exemplu? Care-i diferenta pana la urma? Ca tot suntem la acest subiect, spaga pentru nastere, nu e aceasi treaba? Imi pare rau, dar jegoasa asta are dreptate, si anume ca asa merg lucrurile-n tara asta. Notiunea asta eronata de a da spaga ca sa primesti ceva ce ti se cuvine trebuie stearsa in totalitate si abia apoi vom intra in normalitate, macar partial...

  12. #1772 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Apropo de spaga in spitale, problema asta a luat amploare iar doctorii nu se mai multumesc cu 20-50lei cat ii strecoara omu' in buzunar, multi doctori au inceput sa conditioneze o anumita suma altfel refuza sa te trateze.
    Eu personal am fost mai norocos si nu prea am trecut prin spitale insa am avut prin august o problema si am fost nevoit sa merg la spital. Am ramas stupefiat de faptul ca aprope toti prietenii imi spuneau: "tre' sa-i bagi acolo doctorului un 20lei in buzunar", insa am refuzat sa platesc de doua ori pentru un serviciu mediocru.

  13. #1773 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Mi se pare halucinant aplombul si dezinvoltura cu care le solicita respectiva suma de bani.A trebuit sa vizionez clipul de doua ori pentru a procesa toate informatiile si intre timp mi-am adus aminte ca traim in Romania,o tara din lumea a treia.
    In ceea ce priveste spitalele,e jale.Eu m-am deprins de mult cu lacomia si pasivitatea care guverneaza mentalitatea cadrelor din spitale(de la al' mic la al' mare),si din pacate asta nu e tot.Mori si cu spaga achitata la zi.

  14. #1774 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Oamenii mai nou se inchina la un copac. Wow. Sper sa-mi apara si mie iisus pe o clatita. VENITI DE LUATI PLACINTA.

  15. #1775 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Plecand de la premisa ipotetica ca barbosu care pluteste pe norisori exista,nu credeti ca ar putea sa-si manifeste existenta prin eradicarea foametei globale,sau stiti voi,lucruri d'astea derizorii pentru o deitate care se pretinde a fi omnipotenta si omnibinevoitoare,si nu prin aparitii d'astea obscure pe ramurele de copaci,placinte,gogosi,shaworma,sapunuri,gresie si tot felul de enormitati din registru asta?

  16. #1776 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mama a pierdut prima nastere pentru ca nu a dat spaga la spital si au ignorat-o asistentele.

  17. #1777 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by ComaLight View Post
    Apropo de spaga in spitale, problema asta a luat amploare iar doctorii nu se mai multumesc cu 20-50lei cat ii strecoara omu' in buzunar, multi doctori au inceput sa conditioneze o anumita suma altfel refuza sa te trateze.
    Eu personal am fost mai norocos si nu prea am trecut prin spitale insa am avut prin august o problema si am fost nevoit sa merg la spital. Am ramas stupefiat de faptul ca aprope toti prietenii imi spuneau: "tre' sa-i bagi acolo doctorului un 20lei in buzunar", insa am refuzat sa platesc de doua ori pentru un serviciu mediocru.
    Eu tot nu inteleg de ce naiba platesc eu la CAS lunar o suma deloc neglijabila. Timp de aproape 11 ani de cand lucrez au intrat la CAS de la mine o gramada de bani, am fost o singura data cu niste probleme la un spital, au sarit aia pe mine ca niste vulturi: domnu, trebuie sa aduceti dovada ca sunteti platitor la CAS si 300 lei pentru internare. SAY WHAT? Si una si alta? Deci si bani, dar si dovada ca platesc CAS... Pentru ce naiba am platit atunci CAS?

  18. #1778 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Dovada intra la dosar iar banii in buzunarele lor.

  19. #1779 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu nu am avut niciodata probleme la CAS. Am avut o afectiune la ficat cativa ani, am facut analize luni la rand si o gramada dintre ele mi-au fost facute gratis, exclusiv in baza faptului ca sunt asigurat.

    Legat de spaga la doctori...sunt partial de acord. Da, el primeste un salariu, ar trebui sa isi faca meseria fara sa se astepte la altceva. Nu sunt de acord nici cu aia care iti baga mana in buzunar, indiferent daca ai o pensie de 600 de lei sau daca te vad parcandu-ti ML-u' in fata spitalului cand vii ca sa fii internat. Nu am niciun fel de cunostinte sau rude care sa lucreze in domeniu, cu exceptia unei verisoare de gradul 453, care e asistenta. Insa parerea mea e ca daca mergi la stat, iar doctorul isi da silinta, iti prescrie un tratament care da roade, te vindeca si nu iti cere nimic...merita sa primeasca ceva in plus. Nu sute de lei, dar un minim prin care sa iti exprimi recunostinta. Asta mi se pare ca tine deja de instinctul de auto-conservare. Intotdeauna am fost de parere ca oamenii rezonabili si sarguinciosi merita putina apreciere. Si asta nu doar legat de doctori, ci in general.

    Bineinteles ca dispretuiesc lacomia si faptul ca in Romania pentru orice rahat trebuie bani, stat la ghisee, hartii, cereri, adeverinte si o tona de nervi. Pentru toate celelalte, exista Mastercard. Serios acum, sistemul medical privat rupe normele. Curatenie, ordine, aparatura medicala de calitate si bun-simt din partea celor care te trateaza.

  20. #1780 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    De acord cu recompensa, problema e ca la noi trebuie data în avans, ca altfel mori de la o banala amigdalita..

    Oricum, situația la noi e de tot.......... Cum a zis și învățătoarea șpăgara, "politica românească e sa se ofere"....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 89 of 158 FirstFirst ... 39 79 87 88 89 90 91 99 139 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts