Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 158 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 92 142 ... LastLast
Results 821 to 840 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #821 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    "Cine pleaca ultimul, sa stinga lumina"
    Asta in cazul in care nu s-a furat in prealabil becul si intrerupatorul.

  2. #822 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Asta in cazul in care nu s-a furat in prealabil becul si intrerupatorul.
    Si asta e discutabil. Cine fura ? Romanii. O foarte mare parte din romani sunt cocalari, manelisti, ciorditori, lenesi. Dar asta e vina conducerii. Foarte multi din cei romanii inteligenti au emigrat pentru ca aici nu-s deloc apreciati. Cum sa stea un medic in Romania pe un salariu de aprox. 1000 lei (cam 200 lire), cand in Anglia primesc cam 4.000 lire ? (adica de 20 de ori mai mult). Plus ca acolo sunt respectati, apreciati si lucreaza in conditii excelente.

    Dar salariul e asa pentru ca romanii vor asta. Foarte multi evita sa plateasca taxele la stat. Si au dreptate, pentru ca serviciile medicale sunt de cacao. Dar serviciile sunt asa pentru ca nu se platesc taxe (si pt ca se fura). Deci e un cerc vicios din care eu nu prea vad scapare.

  3. #823 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Iti cam dau dreptate, da' mai merita spus un lucru:
    Statu' nu ajuta deloc firmele mici si mijlocii. Exemplul cel mai bun ar fi introducerea impozitului forfetar. Poate nici nu era o idee incredibil de idioata daca nu avea marjele alea imense, adica o firma cu cifra de afaceri de 2 mil sa plateasca cat una cu 500 de mil (ex din burta). De fapt asta era prima zona: intre 0 si 52.000 lei
    Desi lumea le-o zis ca nu-i bine, ei nu ca batman si dupa ce s-o inchis mii de firme s-o trezit sa revina la impozitul pe profit.
    Profu' meu de istorie zicea ca presedintele Americii are oameni care-l sfatuiesc si cand sa stea pe buda. Mie asta mi se pare ca lipseste in politica noastra, cate un om bun intr-un anume domeniu. Nu-i normal sa fie ministru' invatamantului unu' care o terminat facultatea de gaze naturale.

  4. #824 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Iti cam dau dreptate, da' mai merita spus un lucru:
    Statu' nu ajuta deloc firmele mici si mijlocii. Exemplul cel mai bun ar fi introducerea impozitului forfetar.
    Cu riscul de a fi injurat de multi de aici iti zic ca nu-s de acord cu tine. Daca firmele mici nu faceau evaziune la greu impozitul forfetar nu cred ca se baga la noi. Am lucrat in firme mici si am lucrat in corporatii. Pot sa-ti zic ca in firmele mici am fost platit cu salariul minim (sau un pic mai mare) plus bani la negru, chiar daca nu mi-a convenit situatia. In corporatii am primit totul legal.

    Plus ca in firmele mici tot timpul se faceau tot felul de "misculatii", nu se eliberau facturi de multe ori pentru persoanele fizice (ori de cate ori era ocazia), toata familia "patronului" isi cumpara totul "pe firma", etc.

    Eu chiar nu agreez ideea de firma mica, asta a fost o mare problema in Romania, toti se visau patroni si vroiau sa faca bani fara sa munceasca. Asta nu e deloc un model bun, nspe firmulite cu 2 angajati nu pot oferi productivitate, calitate, etc. De aia avem service-uri auto in care iti vine sa vomiti cand intri, abc-uri in care gasesti 2 paini si 3 sticle cu apa, etc.

    Un model mult mai bun e ala cu firme mari (2-3 fime gigant care sunt concurente). Firme care platesc taxe, aloca bani pentru modernizare si investesc profitul in dezvoltare, nu ca sa-si ia patronasul un mertan. Ai firma si vrei sa faci bani ? Mi se pare logic sa platesti impozit. Firmele mici distruse de impozitul forfetar si-au meritat soarta, tineau 2-3 oameni la negru si patronul traia bine pe spatele lor. Asta nu mi se pare deloc ok.

  5. #825 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Asta-i din punctul tau de vedere si luat dupa firmele pe care le-ai vazut tu. Iti dau dreptate pt. ca sigur ai vazut mai multe ca mine da' ca in orice loc nu toti is la fel (in afara de biserici). Stiu si oameni cinstiti si oameni care fac cum spui tu si din pacate in a 2a categorie cunosc mai multi.

  6. #826 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cu riscul de a fi injurat de multi de aici iti zic ca nu-s de acord cu tine. Daca firmele mici nu faceau evaziune la greu impozitul forfetar nu cred ca se baga la noi. Am lucrat in firme mici si am lucrat in corporatii. Pot sa-ti zic ca in firmele mici am fost platit cu salariul minim (sau un pic mai mare) plus bani la negru, chiar daca nu mi-a convenit situatia. In corporatii am primit totul legal.

    Plus ca in firmele mici tot timpul se faceau tot felul de "misculatii", nu se eliberau facturi de multe ori pentru persoanele fizice (ori de cate ori era ocazia), toata familia "patronului" isi cumpara totul "pe firma", etc.

    Eu chiar nu agreez ideea de firma mica, asta a fost o mare problema in Romania, toti se visau patroni si vroiau sa faca bani fara sa munceasca. Asta nu e deloc un model bun, nspe firmulite cu 2 angajati nu pot oferi productivitate, calitate, etc. De aia avem service-uri auto in care iti vine sa vomiti cand intri, abc-uri in care gasesti 2 paini si 3 sticle cu apa, etc.

    Un model mult mai bun e ala cu firme mari (2-3 fime gigant care sunt concurente). Firme care platesc taxe, aloca bani pentru modernizare si investesc profitul in dezvoltare, nu ca sa-si ia patronasul un mertan. Ai firma si vrei sa faci bani ? Mi se pare logic sa platesti impozit. Firmele mici distruse de impozitul forfetar si-au meritat soarta, tineau 2-3 oameni la negru si patronul traia bine pe spatele lor. Asta nu mi se pare deloc ok.
    Depinde eu din cate am auzit din contra ca bugetul statului e tinut mai mult de firmele mici si mijlocii decat de Petrom,Dacia si care mai sunt ele

  7. #827 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Depinde eu din cate am auzit din contra ca bugetul statului e tinut mai mult de firmele mici si mijlocii decat de Petrom,Dacia si care mai sunt ele
    Pai e normal ca e tinut de firmele mici si mijlocii pentru ca alea predomina in Romania. Dar asta nu e deloc bine, de aia avem salariile care le avem si productivitatea si eficienta e scazuta. In firmele mari ai un management, ai niste reguli, nu lucruri facute dupa ureche, salariile sunt tot timpul platite corect (cu taxele de rigoare si cu garantia ca vechimea angajatului si contributiile la sanatate, pensii, etc sunt platite).

    In firmele mici e multa evaziune, sunt salarii mici, profitul merge in buzunarul patronului, lucrurile sunt facute dupa cum bate vantul... Da, sunt si exceptii de la regula asta, dar atat... exceptii.

  8. #828 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Am revenit cu un motiv pt. care firmele mici sunt mai profitabile pt. stat .
    Chiar daca se lucreaza la negru, oricat ai incerca ii greu sa mergi cu 50% la negru deci jumate tot platesc. Firmele mici isi cam platesc darile la timp pt. ca nu au chef sa plateasca majorari, in schimb firmele mari au si dari mari. Daca le-ar plati ar trebui sa se imprumute si atunci prefera sa nu plateasca din moment ce este o limita la majorari si atunci platesc numai cand ii cazu'. Exemplu concret ii SC Mechel SA da' o mai fost cazuri prezentate la televizor.
    Inca o problema is oamenii care vin in control si au comision din amenzi. Stiu destule cazuri in care o zis clar ca ei nu pleaca fara amenda desi era totul bine.
    Si uitati o slujba care se plateste bine:
    cumpar firme, preiau firme, preluam firme, schimbare sediu social, declaratia 050

  9. #829 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Ce conţin CD-urile pe care Radu Berceanu le-a dat lui EMIL BOC, VASILE BLAGA şi THEODOR PALEOLOGU

    �n discursul susţinut �n faţa democrat-liberalilor �n prima zi a congresului PDL, preşedintele PDL Dolj, Radu Berceanu, anunţa că va face publice rezultatele unui raport privind situaţia din partid. Fără a da prea multe detalii despre sondajul distribuit pe CD delegaţilor pedelişti, Berceanu atrăgea atenţia asupra pericolului �n care se află PDL �n ceea ce priveşte deficitul de imagine.

    G�ndul vă prezintă principalele concluzii care reies din sondajul pentru care fostul ministru al Transporturilor a plătit 10.000 de euro din banii personali.

    Elena Udrea şi Emil Boc sunt personalităţile pedeliste cu cea mai slabă �ncredere �n r�ndul electoratului: 83% din populaţie are puţină şi foarte puţină �ncredere �n Elena Udrea, �n timp ce Emil Boc are o cotă a ne�ncrederii de 81%, la acelaşi nivel cu Adrian Năstase. Cercetarea mai arată că 79% din electorat are de asemenea puţină şi foarte puţină �ncredere �n preşedintele Traian Băsescu, procent mai ridicat dec�t cel �nregistrat �n cazul lui Crin Antonescu (70%), sau al lui Victor Ponta (71%).

    �n privinţa instituţiilor publice, parlamentul are cea mai slabă imagine �n ochii publicului: 8% din populaţie are multă şi foarte multă �ncredere �n legislativ, faţă de 12% �n privinţa guvernului şi 15% �n privinţa preşedinţiei.

    Intenţia de vot este net �n favoarea USL, care ar str�nge 53% din opţiunile electoratului. PDL ar �nregistra 19%, UDMR, 5%, iar PRM 4%. Partidul Poporului ar str�nge 11% din voturi.

    �n ceea ce priveşte PDL, 55% din electorat crede că partidul a rămas la fel şi 34% că s-a schimbat �n rău. Doar 4% din populaţie apreciază o evoluţie pozitivă a formaţiunii conduse de către Boc.


    Sursa: Ce con?in CD-urile pe care Radu Berceanu le-a dat lui EMIL BOC, VASILE BLAGA ?i THEODOR PALEOLOGU - Gandul

    ---------- Post added 17-05-2011 at 10:47 AM ----------

    Firmele deputatului PDL Arion au 265 de contracte cu statul
    Valoarea acestor contracte se ridică la 765.000 de euro. Parlamentarul a avut grijă să-şi impună oamenii �n instituţii importante din Hunedoara.


    Falcă, Igaş, Videanu, Pogea, Blaga, Barbu, Ridzi et comp. La prima vedere ar părea că e vorba doar despre o �nşiruire a unor nume de fruntaşi ai PDL. E doar o părere. Cu toţii au legături cu judeţul Hunedoara, unde fie �şi exercită influenţa �n partid, fie deţin afaceri profitabile.

    O altă "stea" portocalie este depu*tatul Viorel Arion. El este acţionar la trei firme, care au 265 de contracte cu statul. El a declarat că firmele sale au avut contracte �n valoare de "doar 765.000 de euro", dar a uitat să precizeze că acestea sunt cu instituţii ale statului, printre care se numără Electrocentrale Deva, Minvest Deva, Casa Judeţeană de Pensii şi Asigurări Sociale, Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate, AJOFM etc. Pe de altă parte, cvasinecunoscutul deputat a reuşit să �şi impună oamenii �n funcţii la unele dintre cele mai importante instituţii din judeţ. Astfel, Nicolae Chirilă a ajuns şef la RAR Hunedoara, deşi a absolvit o facultate abia �n urmă cu vreo doi ani şi nu are experienţa necesară. Chirilă l-a �nlocuit pe un alt apropiat de-al lui Arion, Ovidiu Boldor, care a trebuit să părăsească postul după ce a primit o condamnare cu suspendare pentru trafic de maşini. La Minvest Deva, companie care beneficiază de mai multe fonduri pentru ecologizarea haldelor de steril şi a iazurilor de decantare, a fost impus ca director un notar public, pe numele său Ladislau Farcaş, om de casă al lui Arion, iar ca director adjunct Nicolae Balosin, alt prieten al parlamentarului, �n timp ce Silvia Ghenea a fost numită la Casa de Asigurări de Sănătate, acolo unde o firmă la care deputatul este acţionar a c�ştigat un contract pe tehnică de calcul. Mai mult, gurile rele spun că unul dintre oamenii de �ncredere ai parlamentarului a fost condamnat �n trecut la �nchisoare pentru viol, iar la c�ţiva ani după aceea şi-a schimbat numele, iar astăzi a fost angajat la o instituţie deconcentrată din judeţ. PDL �şi mai exercită influenţa �n judeţ şi prin directorii celor două termocentrale, de la Mintia şi Paroşeni, dar face bani şi din diverse contracte pe bani europeni. Şi CNH Petroşani răm�ne �n continuare o vacă de muls pentru PDL chiar dacă şeful statului pl�nge de grija pierderilor foarte mari �nregistrate la bugetul de stat. Alţi doi "baroni ai economiei rom�neşti" ai energiei, cum i-a numit Traian Băsescu, au fost exportaţi din judeţul Hunedoara de către PDL. Este vorba despre Florin M�rza, actualul director al Termoelectrica, om cu vechime �n partid, dar şi �n masonerie. Un alt "produs" dat la export de Hunedoara PDL-ului este Pompiliu Budulan, director al Nuclearelectrica.

    Nimeni nu prea ştie ce are �n co*mun acesta cu energia nucleară, dar cert este că de ceva vreme el ocupă postul de director general al acestei societăţi de stat. Figură ştearsă, fost inginer minier, Budulan a ajuns prefect al judeţului Hunedoara �n de*cem*brie 1996 şi a rezistat �n aceasta funcţie p�nă �n 1998. Apoi, a fost nu*mit secretar de stat, ulterior devenind director �ntr-un institut de cercetare şi, mai apoi, director al Nuclearelectrica. �n plan politic a trecut de la PSDR la PSD, iar apoi la PDL.

    Hunedoara, �n umbra lui Falcă, Igaş, Videanu şi Blaga
    Gheorghe Falcă este originar din judeţul Hunedoara. Practic, din 2009 el conduce din umbră organizaţia PDL. A arătat cine este jup�nul �n Hunedoara �n timpul alegerilor pentru un post de deputat �n Colegiul nr. 3. Falcă a fost cel care a �ncercat să negocieze cu primarii PNL din acel colegiu, promiţ�ndu-le fonduri de c�te 5-10 milioane de euro edililor care ar fi adus voturi pentru candidatul PDL. Pe de altă parte, tot Gheorghe Falcă a fost cel care a insistat ca primarul Devei, Mircia Muntean, exclus la �nceputul acestei luni din PNL, să fie primit �n PDL. De altfel, Falcă le-a declarat unor ziarişti că "Mircia Muntean este singurul om politic de valoare din judeţul Hunedoara". P�nă la urmă, tot ajutat, se pare, de Falcă Muntean a ales UNPR. �n acelaşi timp, surse neoficiale povestesc că liderii PDL din judeţul Hunedoara iau poziţie de drepţi �n faţa lui Falcă şi că nici măcar nu �ndrăznesc să deschidă gura atunci c�nd acesta aproape că le ordonă să facă un lucru.

    Traian Igaş se consideră şi el acasă �n judeţ. "Eu nu sunt hunedorean ca Gheorghe Falcă, dar am soţia din Călan, deci sunt pe jumătate de la dumneavoastră de aici", a spus Igaş la Conferinţa Judeţeană a PDL. La fel ca şi Falcă, Igaş a participat activ la campania de anul trecut din Colegiul nr. 3. Ministrul aproape că se mutase �n judeţ �n acea campanie.

    Dacă Falcă şi Igaş sunt jup�ni mai de dată recentă �n judeţ, Adriean Videanu are state vechi �n Hunedoara. El deţine Marmosim Simeria, de unde ani �n şir instituţiile publice au cumpărat marmură şi borduri. Firma a fost condusă de Gheorghe Pogea, cel care a ajuns p�nă �n postul de vicepremier cu ajutorul patronului său. Din păcate, Pogea a fost "jup�n" pentru municipiul Hunedoara, la sf�rşitul anilor ‘90, sub conducerea sa a �nceput restructurarea combinatului siderurgic, c�teva mii de oameni pierz�ndu-şi atunci locurile de muncă. Hunedorenii �i reproşează şi astăzi că nu a fost capabil să salveze firma. Şi Vasile Blaga are legături str�nse cu Hunedoara, gi*ne*re*le său, Ioan – Andrei Rudeanu, fiind originar de aici. De altfel, de numele gi*nerelui lui Blaga se leagă mai multe scandaluri legate de atribuirea unor contracte la CNH Petroşani şi CNADNR. După ce presa a prezentat respectivele contracte, Vasile Bla*ga a ieşit public şi a declarat că nu a ştiut de ele şi că i-a cerut ginerelui său să renunţe la ele. Cu toate acestea, Ioan – Andrei Ru*dea*nu, mama sa Aurora Rudeanu şi so*ţia sa Agathe Cristina Rudeanu sunt asociaţi �n to*tal �n şase firme, care au ca obiect de activitate fie cultivarea legumelor şi a pepenilor, a rădăcinoaselor şi tuberculilor, fie protecţie şi pază ori servicii privind sistemele de securizare, fie de asistenţă medicală specializată.

    Sursa: Firmele deputatului PDL Arion au 265 de contracte cu statul | Jurnalul National

  10. #830 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Florin Salam va scoate un album cu Eric Clapton si Goran Bregovic

    Din toamna, manelele lui Florin Salam vor fi difuzate in toata Europa. Luni seara, popularul solist roman de muzica de petrecere a semnat contractul cu una dintre cele mai mari case de discuri din lume, Universal Music .
    Libertatea: Goran BregovicOdata cu semnarea contractului cu importanta casa de discuri, Florin Salam a anuntat oficial ca va fi prezent pe scena, in anul 2011, alaturi de Goran Bregovic si Eric Clapton, in patru concerte in mari orase europene precum Marsilia, Paris (Franta), Milano si Roma (Italia). Mai mult, de la inceputul anului viitor, promovarea manelistului in lumea muzicii va intra sub aripa Universal France, divizie al carei director va veni special, pe 1 iunie, la Bucuresti sa-l cunoasca pe Salam. In contractul prezentat presei, romanul va avea un procent din drepturile de autor identic cu cel al lui Goran Bregovic - 25%.

    SURSA: Florin Salam va scoate un album cu Eric Clapton si Goran Bregovic www.stirileprotv.ro

    PS. Daca si marele Clapton ajunge sa cante cu asta, atunci pot sa zic ca ma ... in ele de valori. Nu mai exista asa ceva.
    Attached Images Attached Images florin-salam-arunca_cu_bani_pe_salam71.jpg eric-clapton.jpg

  11. #831 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Din cate am auzit la radio dimineata pe masina, Eric Clapton va canta in deschiderea concertelor si nu impreuna cu "magnificul" salam.

  12. #832 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Krusht View Post
    Din cate am auzit la radio dimineata pe masina, Eric Clapton va canta in deschiderea concertelor si nu impreuna cu "magnificul" salam.
    NU conteaza, cand esti marele Clapton si mai mare este rusinea sa canti in deschiderea lui Salam
    Ce dracu nu ai un manager sa iti spun in deschiderea cui canti, mai ales ca asta suna a promovare. Rusinica !!! Asta inseamna ca il recunosti ca o valoare in muzica. Nu poti canta chiar si in deschidere fie, cand esti Eric Clapton decat daca, accepti ca cine canta dupa tine este o valoare din breasla ta, sau faci asta numai pentru bani si te doare in cur cine canta pe aceeasi scena cu tine. IN orice caz sper sa sa se intereseze mai bine cine canta dupa el si sa refuze contractul.
    Maine poimaine baiatul asta o sa cante si cu cu Ozzy "Sa moara mama i'm coming home"

  13. #833 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Mi-e si frica sa o spun dar s-ar putea sa aiba succes parizeru asta, mai ales daca e promovat de Bregovic. Pfai iti dai seama ce clientela de nunti si botezuri de acum incolo pe capu lui

  14. #834 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cei din grupul rockeri de pe facebook posteaza pe peretele paginii lui Clapton urmatorul mesaj : Dear Mr. Clapton... I'm a fan from Romania... I was wondering, how could you sing with Florin Salam? Because i just heard it's true... I think you didn't check his reputation before, huh? Do you know that his type of "fans" don't even know who you are(Because his music is for idiots) ??? Do you know that we, your fans from here, hate him??? You just smashed our world, and we thank you...

  15. #835 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    �n Rom�nia se fură o maşină la 2 ore..

    La fiecare două ore, hoţii fură o maşină �n Rom�nia. Potrivit datelor oferite de Inspectoratul General al Poliţiei, �n primele trei luni ale acestui an, păgubiţii au reclamat 1060 de furturi de autovehicule.
    Trendul este �n uşoară scădere, după ce anul trecut au fost �nregistrate 4453 furturi de autovehicule.

    Maşinile germane, la mare căutare

    Cea mai furată maşină este Dacia, şi din cauza faptului că este cea mai bine reprezentată �n parcul de maşini din Rom�nia. Topul este dominat, apoi, de maşinile germane. Astfel, pe locul doi se află Volkswagen, urmat de mărcile BMW, Mercedes şi Audi. Pe următorul loc se află Renault. La nivel teritorial, cele mai multe maşini dispar �n Capitală, unde �n primele trei luni ale acestui an s-au furat 355 de automobile. �n top urmează Constanţa, cu 65 de maşini, şi Cluj-Napoca, de unde au dispărut 33. Din R�mnicu V�lcea, �n primul trimestru au fost furate 23 de maşini.

    Numeroase limuzine sunt furate din străinătate, după ce sunt �nchiriate, �n special din Ungaria, Italia ori Spania. Alte reţele cumpără prin leasing limuzinele, după care le v�nd unor aşa-zişi cumpărători de bună-credinţă din Rom�nia şi din fostul spaţiu sovietic.
    Dintre grupările care acţionează �n Rom�nia, cele mai active sunt cele din Vest şi din Bucureşti. Unii hoţi �ncearcă să negocieze cu proprietarul, pentru recompensă, alţii le scot afară şi le v�nd. Se �nt�mplă ca negocierile să şi reuşească, iar apoi partea vătămată le spune poliţiştilor că şi-a găsit maşina abandonată. Poliţiştii răm�n cu un dosar cu autor necunoscut, pe care �l ţin deschis p�nă la prescripţie, adică zece ani.

    BMW X6 - preferatul hoţilor

    La modă este acum furtul de BMW X6. Hoţii �şi supraveghează victima, iar c�nd coboară, lăs�nd maşina cu motorul pornit, dispar �n c�teva secunde cu bolidul. Alteori folosesc softuri speciale, conect�nd un laptop la computerul de bord. �ntreaga operaţiune durează 30 de secunde şi la una dintre fapte poliţiştii au obţinut şi o �nregistrare video de la o cameră de supraveghere. "Se mişcă foarte repede, spun poliţ�ştii de la furturi auto. Intră �n maşină, lucrează la calculatorul de bord, probabil la un laptop. Acum trei luni, am luat o grupare la Capitală şi se mai potoliseră. Au apărut �nsă şi alte grupări".

    Rom�nia, singura ţară din UE unde poţi circula legal cu o maşină furată

    "Am cerut anul trecut o analiză la nivelul din UE şi suntem singura ţară �n care se poate circula legal cu o maşină furată", au declarat pentru g�ndul surse din cadrul IGP.

    "Am �ncercat să facem ceva �n acest sens, dar nu ne-a băgat nimeni �n seamă. Ar trebui un proiect de lege. C�teva sute de limuzine furate de afară circulă legal �n Rom�nia. Am avut un caz cu maşini �nchiriate afară, �nmatriculate cu documente false, pe care le-au v�ndut hoţii. Unii au fost deja condamnaţi pe fond, au primit zece ani de �nchisoare. �n prima fază, unele maşini au plecat afară, la părţile vătămate, altele apoi au rămas la aşa-zişii cumpărători de bună credinţă. Recent, instanţa a dispus ridicarea maşinii, p�nă la soluţionarea definitivă a cauzei. Acum alergăm după maşini, dar cei care le folosesc invocă faptul că au atacat măsura �n instanţă. Noi le-am explicat că judecătorul a dispus ridicarea maşinii şi că de plecat din ţară pleacă după ce răm�ne definitivă hotăr�rea, dar nu le predau. Este vorba despre maşini gen Audi A8, Mercedes CL, care erau nou-nouţe �n 2008. Pentru a �nmatricula legal o maşină furată, este nevoie de ordonanţa procurorului, �nainte se aplica o menţiune �n certificat şi cartea de identitate, că este furată", au declarat pentru g�ndul aceleaşi surse.

    "Cumpărătorul de bună credinţă are documente pentru o maşină care figurează �n continuare �n baza de date ca fiind furată. Dacă �l opreşte poliţistul, spune "Uite, domnule, mi-a lăsat-o Parchetul �n custodie". Nu poate face acest lucru dec�t �n Rom�nia. �n afara ţării ar fi reţinut pe loc şi maşina ridicată", explică poliţistul de Furturi Auto.

    Sursa: gandul.info

  16. #836 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by anotherchild View Post
    �n Rom�nia se fură o maşină la 2 ore..

    La fiecare două ore, hoţii fură o maşină �n Rom�nia. Potrivit datelor oferite de Inspectoratul General al Poliţiei, �n primele trei luni ale acestui an, păgubiţii au reclamat 1060 de furturi de autovehicule.
    Trendul este �n uşoară scădere, după ce anul trecut au fost �nregistrate 4453 furturi de autovehicule.

    Maşinile germane, la mare căutare

    Cea mai furată maşină este Dacia, şi din cauza faptului că este cea mai bine reprezentată �n parcul de maşini din Rom�nia. Topul este dominat, apoi, de maşinile germane. Astfel, pe locul doi se află Volkswagen, urmat de mărcile BMW, Mercedes şi Audi. Pe următorul loc se află Renault. La nivel teritorial, cele mai multe maşini dispar �n Capitală, unde �n primele trei luni ale acestui an s-au furat 355 de automobile. �n top urmează Constanţa, cu 65 de maşini, şi Cluj-Napoca, de unde au dispărut 33. Din R�mnicu V�lcea, �n primul trimestru au fost furate 23 de maşini.

    Numeroase limuzine sunt furate din străinătate, după ce sunt �nchiriate, �n special din Ungaria, Italia ori Spania. Alte reţele cumpără prin leasing limuzinele, după care le v�nd unor aşa-zişi cumpărători de bună-credinţă din Rom�nia şi din fostul spaţiu sovietic.
    Dintre grupările care acţionează �n Rom�nia, cele mai active sunt cele din Vest şi din Bucureşti. Unii hoţi �ncearcă să negocieze cu proprietarul, pentru recompensă, alţii le scot afară şi le v�nd. Se �nt�mplă ca negocierile să şi reuşească, iar apoi partea vătămată le spune poliţiştilor că şi-a găsit maşina abandonată. Poliţiştii răm�n cu un dosar cu autor necunoscut, pe care �l ţin deschis p�nă la prescripţie, adică zece ani.

    BMW X6 - preferatul hoţilor

    La modă este acum furtul de BMW X6. Hoţii �şi supraveghează victima, iar c�nd coboară, lăs�nd maşina cu motorul pornit, dispar �n c�teva secunde cu bolidul. Alteori folosesc softuri speciale, conect�nd un laptop la computerul de bord. �ntreaga operaţiune durează 30 de secunde şi la una dintre fapte poliţiştii au obţinut şi o �nregistrare video de la o cameră de supraveghere. "Se mişcă foarte repede, spun poliţ�ştii de la furturi auto. Intră �n maşină, lucrează la calculatorul de bord, probabil la un laptop. Acum trei luni, am luat o grupare la Capitală şi se mai potoliseră. Au apărut �nsă şi alte grupări".

    Rom�nia, singura ţară din UE unde poţi circula legal cu o maşină furată

    "Am cerut anul trecut o analiză la nivelul din UE şi suntem singura ţară �n care se poate circula legal cu o maşină furată", au declarat pentru g�ndul surse din cadrul IGP.

    "Am �ncercat să facem ceva �n acest sens, dar nu ne-a băgat nimeni �n seamă. Ar trebui un proiect de lege. C�teva sute de limuzine furate de afară circulă legal �n Rom�nia. Am avut un caz cu maşini �nchiriate afară, �nmatriculate cu documente false, pe care le-au v�ndut hoţii. Unii au fost deja condamnaţi pe fond, au primit zece ani de �nchisoare. �n prima fază, unele maşini au plecat afară, la părţile vătămate, altele apoi au rămas la aşa-zişii cumpărători de bună credinţă. Recent, instanţa a dispus ridicarea maşinii, p�nă la soluţionarea definitivă a cauzei. Acum alergăm după maşini, dar cei care le folosesc invocă faptul că au atacat măsura �n instanţă. Noi le-am explicat că judecătorul a dispus ridicarea maşinii şi că de plecat din ţară pleacă după ce răm�ne definitivă hotăr�rea, dar nu le predau. Este vorba despre maşini gen Audi A8, Mercedes CL, care erau nou-nouţe �n 2008. Pentru a �nmatricula legal o maşină furată, este nevoie de ordonanţa procurorului, �nainte se aplica o menţiune �n certificat şi cartea de identitate, că este furată", au declarat pentru g�ndul aceleaşi surse.

    "Cumpărătorul de bună credinţă are documente pentru o maşină care figurează �n continuare �n baza de date ca fiind furată. Dacă �l opreşte poliţistul, spune "Uite, domnule, mi-a lăsat-o Parchetul �n custodie". Nu poate face acest lucru dec�t �n Rom�nia. �n afara ţării ar fi reţinut pe loc şi maşina ridicată", explică poliţistul de Furturi Auto.

    Sursa: gandul.info

    Eu zic ca e bine,vorba lu' Badea.

  17. #837 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    ROMANIAAAAAAAAA TREZESTETE !!!!!!!!!!!!

    MASACRU LEGAL! 71 de cai salbatici din Padurea Letea vor fi ucisi astazi pentru 100 de lei!

    Zeci de cai salbatici din Delta Dunarii vor fi pur si simplu ucisi pentru bani astazi, dupa ce au fost capturati de localnicii din zona Padurii Letea, la presiunea Directiei Silvice Tulcea si a Administratiei Rezervatiei Biosferei Deltei Dunarii, pentru ca ar distruge padurea protejata.
    MASACRU LEGAL! 71 de cai salbatici din Padurea Letea vor fi ucisi astazi pentru 100 de lei!

    Este vorba despre 51 de cai adulti si 20 de manji pe care, initial, localnicii i-au prins din padure iar autoritatile din comuna C.A. Rossetti, de care apartine satul Letea, i-au tinut in tarcuri in conditii infernale: fara mancare, in grupuri amestecate, armasarii batandu-se intre ei, provocandu-si rani grave si calcand in picioare manjii.

    Gandul.info scria ieri despre conditiile groaznice in care sunt tinute animalele, citand un reprezentant al Vier Pfoten.

    "Se bat intre ei, unii au plagi multiple, exista si cai schiopi. Din punctul de vedere al protectiei animalelor, aceste lucruri reprezinta provocare de suferinte psihice, fizice, maltratare si schingiuire, infractiuni care se pedepsesc cu amenda intre 1.000 si 10.000 de lei si inchisoare intre sase luni si trei ani", a spus Kuki Barbuceanu.

    Pe de alta parte, Aurel Carlan, agent agricol din cadrul Primariei C.A. Rosetti, sustine ca, intr-adevar, caii au fost prinsi, dar ca acestia nu sunt maltratati. "Tarcul este prevazut cu adapatori (n.r. cazi din care beau animalele) si li se da si mancare. Dar ei nu prea mananca paie, deoarece sunt obisnuiti sa consume altceva in salbaticie. Ei consuma plopi si distrug padurea", a declarat agentul.

    barbatul a povestit ca animalele apar din ce in ce mai des in localitate, provocand pagube, si ca ideal ar fi ca, din cei "aproape 2.000 de cai" care se afla acum in rezervatie, sa ramana o suta. "Sunt foarte frumosi, dar... Noi nu ii omoram pe plan local. Am vrut, prin actiunile astea, sa-i dam la carne", spune Carlan.

    Potrivit organizatiei non guvernamentale de protectie a animalelor Vier Pfoten, localnicii au aflat ca pot obtine bani daca dau animalele la abator si brusc au aparut proprietari pentru toate animalele, unii avand documente, altii avand niste declaratii. Asta desi caii sunt de fapt salbatici, iar padurea Letea este ultimul refugiu din Europa pentru aceste animale.

    Toti localnicii au vandut animalele unui singur proprietar, iar acesta a decis sa ii duca la abator, desi analizele de sange cerute Directia Sanitar Veterinara Tulcea, care ar fi trebuit sa soseasca ieri, nu erau gata nici in aceasta dimineata. In cazul in care analizele ar arata ca animalele sufera de anemie infectioasa (cunoscuta si ca SIDA cailor) ei ar trebui eutanasiati, potrivit prevederilor legii.

    Fiecare cal valoreaza 100 de lei. Atat primeste fiecare localnic pentru animalul salbatic pe care l-a vandut pentru taiere in abator.

    "Politia se pare ca nu poate face inca nimic. Inertia proverbiala isi va spune din nou cuvantul. Sansele ca ei sa scape sunt extrem de mici", a declarat, pentru REALITATEA.NET, Kuki Barbuceanu, coordonator de proiecte al asociatiei Vier Pfoten."Localnicii sunt proprietarii cailor salbatici, iar proprietarii vor sa ii vanda la abator. Este legal ce se intampla", a precizat Barbuceanu.

    O parte din caii capturati vor fi dusi la un abator din judetul Brasov, iar ceilalti la abatorul Agrocompany aflat in Hunedoara, informeaza jurnalul.ro.

    Conform legii pentru protectia animalelor, relele tratamente si cruzimile - provocarea de suferinte fizice si psihice, mutilarea si schinguirea animalelor, prezinta infractiune si se pedepseste cu o amenda penala de la 1.000 la 10.000 de lei sau cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani si confiscarea animalelor.

    Padurea Letea, din Delta Dunarii, gazduieste circa 2.500 de cai salbatici, ultimii din Europa si o adevarata comoara naturala pentru Romania.


    Internautii au creat pe facebook o pagina speciala dedicata masacrului de la Letea, sub titlul "SI CAII SE IMPUSCA, NU-I ASA? Sute. Mii de mail-uri pe adresa Presedintelui". Evenimentul este disponibil aici si are deja aproape 8.000 de participanti. Romanii indignati sunt rugati sa trimita o scrisoare deschisa presedintelui Basescu pentru a increrca sa opreasca uciderea animalelor.


    Iata textul Scrisorii


    Scrisoare deschisă către Preşedintele Rom�niei

    OPRIŢI UCIDEREA CAILOR DIN PĂDUREA LETEA


    Domnule Preşedinte al Rom�niei,

    Cronometrul este pornit. Şaptezeci şi unu de cai sălbatici sunt condamnaţi la moarte. Acum se află �n ţarcuri. Legaţi. Bătuţi. Flăm�nzi. Răniţi. Vreţi să vedeţi chinul la care sunt supuşi? Puteţi privi fotografiile care stau mărturie. Priviţi ochii acestor cai sălbatici, domnule Preşedinte. Douăzeci dintre ei sunt m�nji. Camioanele �i vor duce m�ine la abator şi vor fi măcelăriţi. Rom�nia va fi din nou stropită de s�nge. Vom fi din nou văzuţi ca un popor care distruge �n loc să găsească soluţii. Vom fi din nou acuzaţi că nu avem suflet, nu avem Dumnezeu.

    ONG-urile se pl�ng de stricăciunile pe care le fac hergheliile �n Pădurea Letea. Localnicii �nvinşi de sărăcia anilor ’80 au lăsat liberi aceşti cai. Iar caii au supravieţuit. Au avut nevoie de hrană. S-au descurcat singuri. Au avut nevoie de adăpost. S-au descurcat singuri. �n ultimii ani c�teva asociaţii pentru drepturile animalelor au ajutat cu hrană. Cu proiecte şi soluţii concrete pentru mutarea cailor �ntr-o pădure �nvecinată rezervaţiei Letea. Cu proiecte şi soluţii concrete pentru controlul reproducerii �n aceste herghelii. Doar autorităţile din zonă n-au găsit mijloace să rezolve problema.
    �nsă acestea sunt detalii, domnule Preşedinte. Pot să mai aştepte. Cei şaptezeci de cai programaţi joi pentru abator, nu. Minutele lor sunt numărate. Desigur, nu noi am pornit cronometrul pentru aceşti cai. Nu noi i-am prins cu fr�nghii şi i-am bătut p�nă la s�nge. Nu noi m�nuim �n abator instrumentele pentru ucidere. Dar simplul fapt de a �ntoarce privirea ne-ar face părtaşi la o crimă. Conştiinţa noastră refuză o asemenea complicitate. De aceea ne adresăm Preşedintelui Rom�niei.
    Pădurea Letea este declarată monument al naturii. Se află sub protecţia UNESCO. Cine protejează hergheliile de cai sălbăticiţi care trăiesc aici? Tăierea unui copac din rezervaţia Letea este infracţiune. Ce cod trebuie să ne aducă aminte că uciderea a 71 de cai este o fărădelege care ne �njoseşte �n faţa �ntregii lumi şi �n faţa propriului suflet?
    Domnule Preşedinte, ne adresăm dumneavoastră ca unei instanţe morale. O instanţă a omeniei. Autorităţile zonei nu s-au priceput ori nu s-au �nvrednicit să facă ce era mai bine pentru hergheliile din rezervaţia Letea. Legislaţia actuală nu e destul de clară sau nu are mecanismele at�t de rapide şi eficiente pentru a salva acum cei 71 de cai. Dar omenia nu poate da greş. Omenia nu poate ridica din umeri c�nd ţara noastră este pe punctul de a deveni scena unui nou masacru al necuv�ntătoarelor. Omenia nu poate tăcea �n faţa suferinţei celor neajutoraţi. �n faţa nedreptăţii.
    Viaţa acestor făpturi e �n m�na Domniei voastre. Vă rugăm să priviţi fotografiile celor 71 de condamnaţi. Priviţi ochii acestor cai sălbatici, domnule Preşedinte. Şi apoi hotăr�ţi dacă merită să mai alerge vreodată liberi sau merită să apuce drumul lăzilor frigorifice, feliaţi şi �mpachetaţi frumos �n pungi de plastic pe care scrie Made �n Rom�nia. Ar mai fi aceea o ţară �n care noi să ne simţim m�ndri că trăim, iar Domnia voastră că �i sunteţi Preşedinte?"



    PS. O tara dementa, dementa, dementa, cu o mentalitate medievala. RUSINE !!!!
    DACA NU EXISTAU CALUL SI CAINELE, OMUL SI ACUM AR FI TRAIT IN COPACI LA STADIU DE PITECANTROP !!
    Attached Images Attached Images showthumb_resize.php.jpg cal_letea_vier_pfoten_2.jpg

  18. #838 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Comedia "Blonda, chiorul şi piticul", interzisă pe Magheru

    Ne amintim cu toţii de cazuri clasice de cenzură. Filmul "Noiembrie, ul*ti*mul bal" (Dan Piţa) a fost interzis ime*diat după premiera de la Scala, pentru că cineva "de sus" a făcut le*gă*tura cu cel de-al 14-lea Congres al Par*tidului, care urma să se desfăşoare tot �n noiembrie. Dar asta se �nt�mpla �n 1989, �nainte de Revoluţie. Lucian Pin*tilie a montat la Teatrul "Bulandra" piesa "Revizorul" după Gogol. După doar trei reprezentaţii, regimul co**munist a interzis spectacolul din ca*u*za aluziilor la fra*ţii de la Răsărit. Dar asta se �n*t�m*pla �n 1972, cu mult �nainte de Re*voluţie.

    Bucureşti. Anul 2011. La Sala Dal*les are loc premiera comediei "Blon*da, chiorul şi piticul". Regizorul este ameninţat că, dacă nu schimbă numele piesei, aceasta nu se va mai ju*ca. Şi chiar asta se �nt�mplă. Suntem la 21 de ani de la Revoluţie. Culmea este că "Blonda, chiorul şi piti*cul" nu are nici o legătură cu cine credeţi voi...

    "E ur�t, nu mă aşteptam să se ajungă aici", ne povesteşte Ştefanis Lupu, regizorul piesei şi iniţiatorul proiectului. Ştefanis Lupu afirmă că s�mbătă, 14 mai, �nainte de premiera piesei a avut o discuţie absolut halucinantă cu directoarea Sălii Dalles, Iustina Cornel, care i-a spus că trebuie să schimbe titlul piesei sau aceasta nu se va mai juca. "Eu sunt pusă de ei, cu spectacolul ăsta m-aţi terminat", afirmă regizorul că ar fi spus directoarea. Mai mult, regizorului i s-a pus �n vedere "să-l schimbe pe ăla, că prea seamănă cu...". "Doamnă, dar rolul lui este un profesor de geografie, nu e preşedintele", a fost replica lui Ştefanis Lupu.

    Ulterior, chiar c�nd sala �ncepea să se umple de lume, de la intrare au fost luate şi depozitate �ntr-o debara toate afişele şi banerele care anunţau piesa. �n cel mai pur stil orwellian.

    Culmea este că "Blonda, chiorul şi piticul" nu este o piesă politică. Nu există personajele Udrea, Băsescu sau Boc – aşa cum poate v-aţi putea g�ndi. Spectacolul este o satiră a socie*tăţii de astăzi la care se r�de foarte mult. �nsuşi regizorul recunoaşte că titlul nu a fost altceva dec�t o manevră de marketing. Care, observăm, a mers, numai că nu �n sensul dorit.

    Nişte informaţii �n plus. �ntre Asociaţia Culturală Kubart şi Sala Dalles a existat un protocol �n care aceasta din urmă trebuia să pună la dispoziţie spaţiul de joc (de altfel folosit nu foarte des, deducem din site-ul instituţiei). Asociaţia culturală urma să vină cu actorii şi decorurile, iar �ncasările să fie făcute pe din două. Destul de convenabil pentru o instituţie bugetară căreia urmau să-i pice nişte bani fără prea mare efort. Culmea este că atunci c�nd părţile au semnat protocolul, afirmă regizorul, �n acte existau at�t scenariul piesei c�t şi titlul – deci nu se pune problema ca gazdele să fi fost puse �n faţa faptului �mplinit.

    Evident că �n urma scandalului am �ncercat să luăm legătura cu doamna directoare. �n prima fază am dat un telefon anonim şi ne-am intersat dacă spectacolul se mai joacă. "Nu" a fost răspunsul sec al centralistei/casierei. "Şi nici nu o să se mai joace!". Aha, am priceput!

    Doamna directoare nu a fost de găsit la birou. Era "ieşită". I-am lăsat numărul nostru de telefon persoanei care �i prelua mesajele, �n speranţa că ne va suna. Ba chiar am comis impoliteţea de a o suna pe doamna directoare pe mobil. "�n ce problemă doriţi să vorbim?". I-am comunicat. Doamna directoare a �nchis brusc telefonul. Deci nu voia să discute cu noi �n această problemă.

    Am fost curioşi să aflăm şi opinia tinerilor artişti care joacă �n piesă. Să-i pomenim, pentru că sunt talentaţi şi vom mai auzi de ei, sperăm de bine: Adriana Drăguţ Jighirgiu, Cristi Martin, Darius Munteanu, Catălin Braticevici, Ovidiu Uşvat şi Ştefanis Lupu. Am vorbit cu c�ţiva dintre ei şi am �nţeles din discuţie că lucrurile chiar aşa se �nt�mplaseră. Au �ncercat să glumească, se sfiau să vorbească, le era teamă. Nu se �nt�lniseră cu cenzura p�nă acum. Nu ştiau că ea poate căpăta forme diverse şi se poate manifesta chiar �n apropierea troiţei de la Universitate.

    PS. "Blonda, chiorul şi piticul" s-a mutat �n Club La Scena. Convingeţi-vă singuri, s�mbătă, de la ora 20:00


    Sursa: http://www.jurnalul.ro/special/speci...ru-578617.html
    Attached Images Attached Images 166441-dsc00135.jpg

  19. #839 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Tara ca teritoriu e exceptionala...oamenii sunt "buba"..adica populatia(nu cred ca ne putem numi popor la ora actuala) ..."Saraca tara bogata"

  20. #840 SP
    Banned Venom's Avatar
    Hai sa vedem si ce tara este Venezuela! Si credeti-ma, acolo se traieste bine.

    Venezuela: Autoritatile au suspendat primul permis de conducere din istorie
    de Andra Ciubotaru HotNews.ro
    Vineri, 20 mai 2011, 23:32 Actualitate | Internaţional

    Autoritatile din Venezuela au suspendat primul permis de conducere din istorie. Legea care le permite autoritatilor sa suspende permisele de conducere auto a intrat in vigoare abia in anul 2008, dar nu a fost folosita pana acum, informeaza publicatia britanica The Telegraph.

    Politia Nationala din Bolivia (PNB) i-a suspendat pentru 12 luni permisul de conducere lui Ramon Alirio Parra Garcia, 41. Soferul aflat la volanul unui autobuz a fost surprins in timp ce conducea "intr-un mod nechibzuit" pe o autostrada din statul venezuelan Falcon. Potrivit sefului politiei nationale, Luis Fernandez, Garcia si-a pus in pericol viata sa si a celor 59 de pasageri, intrucat a depasit limita de viteza, conducea fara roata din spate si a permis supraincarcarea vehiculului.

    "Este important sa subliniem faptul ca aceasta masura este una cu totul si cu totul noua", a declarat Fernandez, care a adaugat ca procedura are drept scop asigurarea sigurantei pasagerilor si stabilirea unui precendent, care sa ii convinga pe conducatorii auto sa respecte legislatia.

    Publicatia venezuelana El Nacional confirma faptul ca acesta este primul permis de conducere suspendat in Venzuela.

    Potrivit The Telegraph, in Venezuela, un litru de combustibil costa aproximativ 3,15 centi, iar soferii nu sunt testati pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 158 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 92 142 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts