Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 6 FirstFirst ... 4 5 6
Results 101 to 111 of 111

Thread: ODesk - munca de acasa

  1. #101 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Si eu tot fac pe oDesk. M-am apucat si de a doua facultate si nu mai am timp sa lucrez foarte mult, dar 2-3 ore pe zi tot reusesc sa scriu. Vad ca in ultimele 4 luni am luat $1777, deci merge acceptabil. Djleo, nu stiu cum sa te ajut Tot ce pot zice e sa te uiti zilnic, poate vezi un proiect la care te pricepi.

  2. #102 SP
    Junior Member jadeeed's Avatar
    Eu pana acum sunt multumita de ce e pe Odesk. Cei care se pricep la IT cu siguranta pot castiga mai bine, insa eu sunt pe marketing, statistica si chestii de genul asta. Acum sunt la al doilea job�e cu plata cu ora si dureaza de vreo 2 saptamani si probabil o sa mai dureze. Am sublicitat (6 dolari pe ora), insa cred ca i-am starnit interesul prin scrisoare si apoi am dat o proba de 3 ore si m-a ales pe mine. Tipul e super super ok, desi imi inchipui ca sunt si angajatori mai naspa. Si sper din tot sufletul sa nu fi avut norocul incepatorului si sa mai prind proiecte. Oricum puteam sa prind mai multe joburi insa nu reuseam sa termin in timpul in care avea nevoie angajatorul asa ca au optat pt alte personae. Eu avand d�j� un job stabil, odeskul e jobul din timpul liber.
    Atat cat pot face eu recomandari, as spune ca e important ce scrii in scrisoare si sa ai profilul completat cum trebuie. Eu una tre sa mai lucrez la teste ca am note mediocre si nu am dat decat testele de engleza. Nu am niciun excel, ppt sau alte chestii care sigur m-ar avantaja. Asa ca tre sa ma pun pe invatat pt ca aici sunt basic.
    Multa bafta tuturor.

  3. #103 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Buna,
    1. Pai si in astea 2 saptamani cat cat timp ai lucrat efectiv ?
    2. Ce trebuie sa faci pentru acel job (gen tabele, etc..)?
    3. interviul cum l-ai dat in cele 3 ore ( test scris, skype.. ) ?
    Intreb de curiozitate pentru ca de la altii inveti mai mult si imi pot corecta greselile mai usor.

  4. #104 SP
    Junior Member damnit's Avatar
    Daca aveti o intrebare puteti sa ma intrebati. Am in jur de un an jumate de cand lucrez pe oDesk. Am 129 de joburi in total cu un feedback de 4.98 si am castigat 13,237 de dolari.

  5. #105 SP
    Junior Member jadeeed's Avatar
    Quote Originally Posted by damnit View Post
    Daca aveti o intrebare puteti sa ma intrebati. Am in jur de un an jumate de cand lucrez pe oDesk. Am 129 de joburi in total cu un feedback de 4.98 si am castigat 13,237 de dolari.

    Uite un om care poate raspunde mai bine decat mine Felicitari! De la tine asteptam sfaturi.

    Eu am facut 300 dolari in 2 saptamani. In medie 25 ore pe saptamana. Si asa sunt obosita, pentru ca nu e usor in duci in spate 70 de ore de munca pe saptamana. Sunt asistent de cercetare pe un topic legat de cultura organizationala si il ajut sa scrie un e-book pentru un nou produs pe care vrea sa il ofere. Practic ma documentez cat mai mult pe niste metode de cercetare.

    Insa primul job pe care l-am facut, de la care am luat 30 dolari si am lucrat 6 ore era sa fac circa 20 de intrebari pe care oamenii le scriu pe net despre anumite subiecte (10 topicuri). Foarte simplu si putin solicitant. Cine se pricepe la SEO stie mai multe, eu nu am nicio idee...insa mi-am inchipuit ca pt asta a avut nevoie.

    Na...eu am avut 2 joburi, insa chiar astept si eu sfaturi de la cei ce castiga de mult timp pe site uri de acest gen. Eu una m-am indoit ca se poate, si abia anul asta mi-am facut curaj. Din cate am vazut se castiga bine din chestii de specialitate. De asta spun ca cei din IT...sunt norocosi

    Apropo de situri...as incerca si pe Elance si Peopleperhour. Pe primul nu l-am studiat prea mult insa pe Peopleperhour am vazut niste joburi foarte interesante, mai bine platite si nu e asa mare bataie pe ele. Insa nu am avut timp sa imi fac profilul. Cand termin jobul de pe odesk...si pana prind altceva, ma ocup si de alte site-uri.

    Multa bafta tuturor si perseverenta! Pentru ca intr-un final trebuie sa iasa ceva

    ---------- Post added 10-02-2012 at 10:24 PM ----------

    A...si inca ceva, in masura in care se poate cauta ceva informatii despre angajator si insereazaa chestii legate de sectorul lui activitate. Si 2...verifica zilnic...de 2 ori data se poate si verifica job-uri de la mai multe categorii. Am observat ca angajatorii sunt mai atenti la primii aplicanti. Si atunci sansele iti cresc. Si de multe ori sunt job-uri interesante la categorii pe care pe tine in mod normal nu te intereseaza, dar au fost incadrate gresit.

  6. #106 SP
    Junior Member jadeeed's Avatar
    Buna.

    Si-a facut cineva dintre voi agentie pe Odesk? Se merita? Ai mai multe sanse cu o agentie decat singur? Intreb pentru ca am in jurul meu si alti oameni cu care as putea face chestia asta si ma gandesc ca e o alternativa buna.

    Astept cu interes opiniile voastre.

  7. #107 SP
    Junior Member Ellay's Avatar
    Buna.Sunt noua pe aici, vreau sa incerc si eu treaba asta cu odesk numai ca nu prea stiu exact ce trebuie sa fac.Cam cati $ sa sublicit pentru inceput,si ce joburi mai usoare pot face,macar pana ma prind cum merge treaba. Merci

  8. #108 SP
    Member reborn2603's Avatar
    La inceput nu prea poti cere foarte multi bani, fara portfoliu, fara history nu prea te ia in considerare nimeni daca nu ai pret foarte bun.
    Ce te intereseaza? Programarea? Design? Copy-writing? Trebuie sa iti pui intrebarile astea si in functie de raspuns iti alegi un pret.

    Eu am inceput cu $10 hr si incet incet am crescut pana la $27. Cand zic incet incet ma gandesc la 3 -4 ani.

  9. #109 SP
    Junior Member Ellay's Avatar
    Am inteles,eh macar am facut primu pas am dat testul si ce ma intereseaza ar fi copy writing,am si ceva cunostinte de CAD stiu cate putin din toate....dar vorba ta nu te ma ia nimeni in considerare momentan fara un cv ''stufos'' e completat cam 35-40 %

  10. #110 SP
    Junior Member eXe1515's Avatar
    Bravo voua fratilor sunt de o saptamana si nici macar nu ma angajeaza nimeni

  11. #111 SP
    Junior Member daniel_addv's Avatar
    cel mai bine e sa iti faci o agentie.... lucrezi când vrei... cum vrei ...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 6 FirstFirst ... 4 5 6

Similar Threads

  1. Miscare, Sport, Fitness... acasa! By MonkY in forum Health, Food & Sports
    Replies: 4 Last Post: 14-03-2011, 14:59
  2. Site-uri cu jocuri ieftine si livrare acasa By sensamur in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 27-08-2010, 15:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts