Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 224 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 60 110 ... LastLast
Results 181 to 200 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #181 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Mi-am luat trabuc electronic astazi. Nu am decat un singur cuvant de spus.. BESTIAL !!!!!
    Thx Monky !
    Confirm. Trabucul (cel putin acest model, versiunea golden) este demential. Nu ma asteptam sa se poata trage atat de usor din el. Practic efortul depus pentru a produce de 2-3 ori mai mult fum decat la mini sau super este aproape zero. Nu mai vorbesc de calitatea si modul etans in care e conceput (aici mentionez ca are atat cartusul cat si led-ul pe filet). Bateriile (acumulatori de fapt) sunt mult mai usori si mai mici decat ma asteptam, insa presupun ca e gandit asa pentru a nu fi prea greu. Chargerul este cel mai compact din serie iar cartusul este IMENS (as estima ca este de aproximativ 4-5 ori mai "spatios" decat cel de la versiunea super). Si ca bonus, mustiucul vine si cu capac (inca 2 extra de fapt) pentru a-l mentine neatins chiar si atunci cand tineti trabucul in buzunar. Nota 10 pentru idee.

    In rest, mentionez ca mi-au venit mostrele de la Johnson Creek, cu zero nicotina si NPG (adica fara Propelyne Glycol... singurul lucru care mai punea intrebari pe tema "o fi nociv sau nu ?"). Desi am citit ca versiunea vegetala ar produce ceva mai putin fum, eu unul sunt multumit... insa ce m-a mirat a fost calitatea gustului/mirosului produs. Se vede calitatea americana, ce sa mai. Nota 10 si lor. Oricum voi reveni asupra acestora, dupa ce "testez" mai serios. Recomand oricui doreste sa se lase de fumat asa ceva...

    P.S. Sticlutele de la JC vin cu pipeta (fiecare dintre sticlute are asa ceva), un lucru care e demential. Va fi mai complicat sa faceti un refill "in mers" insa mi se pare superba ideea, dozajul fiind perfect.
    Attached Images Attached Images img_2812.jpg img_2813.jpg img_2815.jpg img_2817.jpg img_2818.jpg img_2820.jpg

  2. #182 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    un pret orientativ se poate?

  3. #183 SP
    Member sarpe's Avatar
    400-500 ron

    criminal trabucul , scoate fum de zici ca esti locomotiva ))))

  4. #184 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by sarpe View Post
    400-500 ron
    Eeeh, nici chiar asa. Este probabil 200-250 RON (depinde de model, si de unde-l comandati). 400-500 ajunge probabil cu inca 2 extra baterii, led de schimb (am inteles ca se mai duc) si cartuse. Nu uitati ca totusi cartusele acelea sunt imense. Daca stau si ma gandesc bine, cred ca din 10 umpleri se termina o sticluta.
    Quote Originally Posted by sarpe View Post
    criminal trabucul , scoate fum de zici ca esti locomotiva ))))
    Asa este. Si de-asta cred ca este si limitat la maxim 5 secunde (dupa care se opreste). Nu de alta, dar cred ca daca ar fi mers in continuu, ar fi iesit cu "victime"

  5. #185 SP
    Member alalalt's Avatar
    Trabucul arata demential. De unde ati cumparat?

  6. #186 SP
    Junior Member lordangel666's Avatar
    Salut. Incepand de ieri seara sunt mandrul posesor la unui model mini care a FULL KIT, incarcator masina, usb, priza uk, priza eu, 2 baterii in afara de lichid.
    Aceasi problema am si eu cu cartrige-urile...nu tin mult. Si lichidul acela este destul de scump.

    Acum as prezenta(doar pt mine, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta) metoda mea de a lungi viata unui cartrige.
    Glicerina lichida nu stiu dc este o solutie asa buna dar cea mai buna solutie(pt mine) este H20 distilata. Acum am terminat si un liceu teoretic pe profil stiinte ale naturii cu 6 ore de chim pe sapt, dar are dreptate MonkY, nestiind ce e in lichidul lor nu prea ai ce sa spui de reactia cu apa. oricum, app in 95% din cazuri reactia cu apa distilata a unei substante da ca produs de reactie substanta diluata. Exceptie fac substantele nemiscibile cu apa(care nu reactioneaza deci ai la final apa separat si subst. nemiscibila separat). In amble cazuri eu, reluand chimia, si vizitand mai multe forumuri de chimie, am constatat ca nu are ce efecte negative sa aiba. in primul caz in care subst. e diluata tragi subt. diluata, deci prin urmare mai putina nicotina iar in a doua situatie tragi substanta si vapori de apa(deci in a doua situatie in plus ar fi vapori de apa care sunt absolut inofensivi, vara cand suntem la mare sau cand umiditatea e crescuta bagam de 100x mai multi vapori de apa in plamani...nu credeti google it!).
    Deci eu am pus deja din curiozitate cand sa terminat cartrige-ul 3 picaturi de apa(ce e drept de la canal, care nu recoman pt ca nu e apa pura, are Cl in concentratie destul de mare)care scos fum mai mult decat cand am pus prima oara cartrigul. insa apa evaporanduse repede, tine vreo 20 de fumuri.
    Maine o sa ma duc sa cumpar apa distilata si vreau sa vad efectele, care probabil vor fi distilarea subst initiale din nou si din nou pana ramane doar apa distilata. In cazul in care nu mai am subst initiala deloc cumpar sticuta cu nicotina dar macar asa fac economie de ceva bani.

    Daca cineva face si o facultate cu profil chimie rog sa spuna parerea pt eu acum urmez una cu profil electronic si matematic.
    Astept pareri si de la ceilalti...numai bine.
    P.S...apa distilata nu are ce stricaciune sa faca atomizatorului pt ca e pura si se evapora in intregime deci nu are ce depuneri sa lase.

    Spor la fumat sanatos

  7. #187 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by lordangel666 View Post
    P.S...apa distilata nu are ce stricaciune sa faca atomizatorului pt ca e pura si se evapora in intregime deci nu are ce depuneri sa lase.
    Ce nu ai luat in calcul este capacitatea atomizorului de a praji apa respectiva pentru a o trece din lichid in gaz

  8. #188 SP
    Junior Member lordangel666's Avatar
    Good point Q. Atomizatorul din cate am inteles de la explicatia celora care lau facut ar lucra la temperaturi ca intr-o tigara normala adica 50-70 grade celsius.

    Prin chestia asta mi-ai deschis ochii si in ce tip de reactie se incadreaza celor spuse mai sus. Este vb de prima reactie in care subs. initiala este diluata din nou si din nou adaugand picaturi de apa distilata. De ce zic ca e prima reactie...pt ca dc ar fi a 2a as obtine apa separat in stare lichida cand trag, apa neputand fi transformata in vapori decat la 100 grade(cred ca toata lumea stie asta). Este prima si din primele teste pt ca cu cat adaug mai multa apa cand se termina fumul cu atat tine mai putin fumul urmator. Deci subst. diluanduse ii creste cu fiecare adaugare de apa punctul de fierbere pana cand pct. de fierbere va fi mai mare de 70 grade Celsius si nu va mai scoate deloc fum, va fi unusable si trebuie cumparate picaturi.

    Oricum experimentul cu apa distilata continua si pana acum, adaugand cate 1-2 picaturi cand nu mai are fum, a ajuns sa ma tina de ieri la ora 13:30 pana acum 11:13 si continua(asta eu fumand ca disperatul - 1 pachet pe zi de Pall Mall lights lungi in mod normal) sa tina cartrige-ul.

    O sa fac in aceasta saptamana tabele si grafice ca sa vad exact durata unui cartrige, durata unei bateri, durata de viata a atomizatorului, costuri finale si dc se renteaza sa fumezi mai mult asa(cu toate ca pare super chiar dc folosesti cartrige-ul original direct de la producator atomizatorul are o durata de viata intre 14-60 de zile garantat producator si e aprox 5.9 lire unul, iar cu bateriile ramane de vazut, am citit ca si alea se duc rpd - deci pe langa cartrige ar mai fi si atomizorul si bateriile ca si consumabile fapt care la inceput cred k nici unul nu leam vazut asa).

    Healthy Smokin'...

  9. #189 SP
    Junior Member online_tutor's Avatar

    teza in chimie

    observ ca incepeti sa va interesati mai mult de chimicalele din e-tigari. ma bucur pentru ca fiind posesorul unei tigari electrice ma intereseaza. De curand am facut si eu comanda pe net, si cum sunt mai atent cu lucrurile astea, cea mai buna oferta am gasit 2 la pret de una. Sunt foarte multumit, de baietii de la care am comandat. MI-au facut si oferte, consumabile tot de la ei gasesc oricand. Cred ca o sa imi pun banii pentru o pipa.

  10. #190 SP
    Junior Member lordangel666's Avatar

    La ce pret?

    Sincer in Romania cred k iti pot vinde si 3 tigari electronice la pret de 1 si tot au profit. La ce preturi sunt la noi cred si eu. Cel mai mic pret gasit la mini a mea este de 15.99 lire cu p&p in UK(setul incluzand doar 1 tigara adica 1 baterie, 1 atomizator, 5 cartuse de diferite niveluri de la 0 la cea mai mare). Deci really, really cheap...numai in Romania astia umbla cu milioanele. Oricum, eu sunt multumit ca are cine sa imi aduca de acolo for free.
    Experimentul decurge mai bine decat mi-am imaginat...ma tin cartridge-urile cat un pachet normal si chiar mai mult unele dati(depinde cat de umede erau la inceput) si probleme momentan nu am...oricum ramane de vazut, e abia a 4 a zi. Dupa o perioada o sa postez statisticile.

  11. #191 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by online_tutor View Post
    De curand am facut si eu comanda pe net, si cum sunt mai atent cu lucrurile astea, cea mai buna oferta am gasit 2 la pret de una.
    Sa fim seriosi si realisti. Faptul ca ai primit un atomizator in plus nu inseamna ca ai primit 2 tigari la pret de una. Iar un atomizator e vre-o 30 RON. E mai bine decat nimic, dar sa nu ne pacalim cu astfel de "super oferte".

    Later Edit: a postat lordangel666 intre timp. Sa stii ca am gasit si eu prin China. Si altii care au indraznit sa cumpere din China. La niste preturi de-ti pica fata (cred ca era 15 USD kitul de etigare). Dupa care vezi ca la un colet de 1000 USD te costa mai bine de 500 USD transportul. Dupa care platesti diverse taxe. Si ajungi la vames, care te mai jupuie si el. Si in final, deschizi pachetul si vezi ca ti-a dat 3 defecte din 10, 2 lipsa si 2 alt model decat ai comandat. Si ajungi sa platesti dublu/triplu si sa ai o groaza de belele pe cap. Ca sa nu mai zic ca daca nu ai "cunostinte" la vama, ai sanse sa ti le trimita inapoi... fara sa-ti returneze nimeni banii de shipping. So... preturile respective includ si acel risc asumat. Daca ar fi fost de gasit pe toate drumurile, si n-ar fi fost made in China, ar fi stat altfel lucrurile...

  12. #192 SP
    Junior Member lordangel666's Avatar
    MonkY, tipul care mia adus mie si imi aduce mie este un britanic care are zeci de site-uri cu diverse...el numai cu asta se ocupa si acum se gandeste sa intre si in asta cu e-cig dar ii se pare prea mica afacerea sa faca ceva...cica el nici nu se baga daca nu iese din primele 2 luni 200 mii de lire profit. Iti dai seama ca mia picat fata. Oricum tipul are case in Londra, Sydney, Boston, Paris si acum si Bucuresti si se pricepe si mia zis ca nu transportul si nici taxele nu ar fi o problema pt el in romania in cantitati industriale cat bataia de cap si profitul mai mic. Sa vdm... poate il conving sa fac eu cu el...el doar sa se ocupe de transport iar eu de restul, poate iar conveni si alea care am zis mai devrele 15.99 lire tigara nu e made in China. Oricum asta vroiam to point out ca cu toate ca suntem saraci ca tara si ca locuitori exista diferentele astea enorme la preturi la produse.
    Si dc tot suntem pe forum de gaming sa dau exemplu calculatorul facut de mine pe componente... exact acelasi calculator de gamin' facut de mine in tara (asta cu cumparare de componente de la magazine diferite pt pret min.) ma ajungea 2500 euro pe cand el mia adus componentele din UK si ma ajuns app la jumate 1159.99 Lire. So go figure...o sa parasesc tara asta de *** cat mai curand posibil

  13. #193 SP
    Junior Member online_tutor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa fim seriosi si realisti. Faptul ca ai primit un atomizator in plus nu inseamna ca ai primit 2 tigari la pret de una. Iar un atomizator e vre-o 30 RON. E mai bine decat nimic, dar sa nu ne pacalim cu astfel de "super oferte".
    ce sa spun, eu asa am cumparat. oricum e oferta, pentru ca putea sa vina fara atomizator, el nefiind inclus in pachet, e doar accesoriu am cautat ceva pana sa fac comanda. iar la ei convenabile sunt si preturile pentru consumabile. oferta sau non-oferta eu raman multumit.
    si cum ai zis tu, oricum totul e fabricat in china, si avand in vedere riscul cand primesti de acolo produse, si atomizatorul ala costa bani daca o iei asa

  14. #194 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by lordangel666 View Post
    alea care am zis mai devrele 15.99 lire tigara nu e made in China
    Toate sunt made in China. De fapt, multe shop-uri mari chiar se mandresc cu faptul ca vand "originalele" din China si nu cine stie ce clone... (am ajuns sa zic si asta, originale din china, damn - chiar asa mare criza este ?).
    Quote Originally Posted by online_tutor View Post
    iar la ei convenabile sunt si preturile pentru consumabile. oferta sau non-oferta eu raman multumit.
    12.9 RON la 3 cartuse ti se pare oferta ? Si eu care ma vaitam ca dau mult 10 RON pe 5 cartuse... In fine, fiecare doarme dupa cum isi asterne, nu ?

  15. #195 SP
    Junior Member online_tutor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    12.9 RON la 3 cartuse ti se pare oferta ? Si eu care ma vaitam ca dau mult 10 RON pe 5 cartuse... In fine, fiecare doarme dupa cum isi asterne, nu ?
    pai tu cat fumezi din alea 5 cartuse? pe rezerva cate fumuri tragi aproximativ?

  16. #196 SP
    Admin MonkY's Avatar
    online_tudor: citeste threadul in urma si vei vedea ca am facut si mini review, cate puf-uri, etc... Eu oricum imi cumpar cartuse goale si folosesc elichid. Preferatul meu acum este NPG de la Johnson Creek (made in US). Nu numai ca e vegetal, dar are si vre-o 10 arome foarte reusite

  17. #197 SP
    Junior Member Victoras2001's Avatar
    Va salut. Din cauza faptului ca fumez ca turcu', ma simt din ce in ce mai rau si nici n-am chef sa ma las de fumat cu una cu doua, am luat hotararea sa-mi cumpar o tigara electronica. Sapand pe net am dat peste topicul vostru, topic pe care l-am citit pe nerasuflate.
    Inainte sa dau de voi, ma rugam la Dumnezeu sa gasesc niste fumatori inraiti de la care sa pot obtine cateva informatii concrete despre aceasta tigara. Si asta din cauza faptului ca pe net nu gasesti decat reclama. Eu voiam sa stiu cat de aproape este tigara electronica de cea traditionala, astfel incat sa-mi dau seama daca pot sau nu renunta la portia zilnica de otrava.
    Va spun sincer, dupa ce-am citit acest topic, a rasarit soarele pe strada mea.
    Acum ce rugaminte as avea la voi. Am vazut ca ati pomenit de o persoana din Crangasi care se ocupa cu livrarea de tigari electronice si accesorii pentru ele. V-as fi recunoscator daca mi-ati spune cum pot lua legatura cu aceasta persoana.
    Ideea este ca nu prea mai am rabdare, tusesc dimineata pana ma invinetesc, fac ca toti dracii. Vreau sa-mi procur o astfel de tigara cat mai repede.
    Ar mai fi o varianta. Am vazut ca se gasesc in benzinariile OMV. Astfel as putea sa-mi cumpar pe loc o tigara. Numai ca nu stiu, sunt bune? Cand am vazut tigarile in benzinarie, n-am stiut ca se pot reincarca cartusele. Deci nu i-am intrebat daca au si lichid. Cum nu stiu nici daca au atomizoare sau baterii de rezerva.
    Off cat de mult m-as bucura sa scap de otrava asta blestemata...
    Scuze pentru lungimea postului.

  18. #198 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    MonkY, cam in cit timp iti ajunge comanda de la Johnson Creek?

  19. #199 SP
    Junior Member Victoras2001's Avatar
    Am fost astazi la benzinarie. Tigara se numeste supersmoker. Pe pachet scrie ca e facuta in germania, iar pe net scrie ca e inventata-n Anglia. Tot pe net scrie ca are o camera de vaporizare. Sa inteleg ca nu are atomizor? Pe la toate benzinariile au facut ochii mari cand i-am intrebat de baterie de rezerva si atomizor, in schimb toti se jurau ca se vinde foarte bine. In sfarsit, nu stiu ce sa mai zic. Mie mi se pare nitel diferita de restul e-tigarilor gasite pe net.

  20. #200 SP
    Junior Member dorianos's Avatar
    la ce pret e supersmoker victoras ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 224 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 60 110 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts