Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 141 of 224 FirstFirst ... 41 91 131 139 140 141 142 143 151 191 ... LastLast
Results 2,801 to 2,820 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #2801 SP
    Junior Member crinusandu's Avatar
    mersi Yoshy,

    Nu comentez partea cu aburitu', consider ca a fost o glumita. Consumul de lichide l-am inteles, insa consumul de atomizoare cred ca depinde de la persoana la persoana. Ma gandeam sa facem o comparatie in numar de tigari normale ca timp de pufait.

    Multumesc pentru raspuns

  2. #2802 SP
    Member yoshy262's Avatar
    crinusandu: In domeniul aburitului nu prea ai cum sa compari..

    Ca exemplu poti lua doi foşti fumatori, aceeasi tigara electronica, acelasi atomizor, acceasi perioada de timp.

    Daca 1 "abureste" pe lichid placut va consuma mai mult pe cind celalalt daca va "aburi" pe un lichid mai putin placut va consuma mai putin.

    Conteaza mult modelul de tigara, aburi produsi si persoana daca e satisfacuta de cantitate, aroma lichidului folosit, mediul inconjurator.

    Nu cred ca un "şoarece de biblioteca" ca mine va putea sa consume cat un sofer..de ex.
    Şoferul e in trafic, tre sa aiba maini libere..etc.. intelegi unde bat?
    Eu stau cu tigara infipta-n bot toata ziua.

  3. #2803 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Va rog si eu niste informatii despre surse bune de lichid...

  4. #2804 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by daniella4 View Post
    Va rog si eu niste informatii despre surse bune de lichid...
    vorbeste cu maddoc

  5. #2805 SP
    Junior Member morecore's Avatar
    Poveste de la ora 6 de pe ProTV, este cat se poate de reala, dar pe langa sunt mii si mii de cazuri. In principal cam peste 50% din cei ce mor de cancer sunt nefumatori...clar ca fumatul este daunator dar este o statistica clara. Am avut colegi nefumatori si colege care din pacate au murit la 30 ani fara sa fi fumat sau cel putin exagerat. Nu vreau sa mentionez nimic cu acest post dar de cate ori aud vreo astfel de poveste tragica prin randul anturajului meu aflu ca in 70% din cazuri nu fumau.
    Eu in principiu cred ca tre sa ai o perioada buna de fumat si ca aceasta boala sa fie favorizata si genetic. Am un unchi care baga de vreo 50 de ani tuseste ca naiba dar n-are nimic...cum se explica ?
    Acu dupa vreo luna cu mici schiopatari cu analoage ma mir si repet inca o data, ce iese din mine. Clar ca ceea ce iese ar favoriza aceasta boala cumplita daca ar ramane acolo si clar ca daca va sta acolo la nesfarsit la un moment dat va face si rau intr-o forma sau alta. De aceea ma bucur ca am trecut la vaporizare, si acu incerc sa-mi fac stocuri sa nu se mai intample chestiile cu schiopatatul.

  6. #2806 SP
    Member NovAlex's Avatar
    @morecore: Eu credeam ca pentru mult mai multe dintre mortile provocate de cancer sunt de vina tigarile... Oricum, nu cred ca exista un om care sa nu fi folosit obiecte sau consumat alimente cancerigene.

    Acum ca am vazut ca ma impac bine cu vaping-ul, o sa imi fac rezerve, si as dori niste sfaturi. Sa imi iau mega baterie 510 sau ultra baterie KR808D cu adaptor? Sa imi iau un atomizor mega XL sau normal? In tabachera simpla de pe Vapers Club incape megabaterie 510? Daca da, in ce model, mini sau penstyle? Multumesc anticipat.

  7. #2807 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by NovAlex View Post
    @morecore: Eu credeam ca pentru mult mai multe dintre mortile provocate de cancer sunt de vina tigarile... Oricum, nu cred ca exista un om care sa nu fi folosit obiecte sau consumat alimente cancerigene.

    Acum ca am vazut ca ma impac bine cu vaping-ul, o sa imi fac rezerve, si as dori niste sfaturi. Sa imi iau mega baterie 510 sau ultra baterie KR808D cu adaptor? Sa imi iau un atomizor mega XL sau normal? In tabachera simpla de pe Vapers Club incape megabaterie 510? Daca da, in ce model, mini sau penstyle? Multumesc anticipat.
    parerea mea este sa-ti ei atomizor joye 510 xl .
    referitor la tipul bateriei trebuie sa o iei tinand cont de timpul in care pufai, posibilitatile de incarcare si durata, aspect etc..pe vapers iti spun clar ce incarca tabachera respectiva..poti sa iei si un nicostick mic cu baterie de 900 de mah sau nicostick mare care merge cu 3 baterii reincarcabile( poti sa le pui 3 baterii de 2700 mah )

  8. #2808 SP
    Member NovAlex's Avatar
    @nicos Mersi de sugestii. In legatura cu tabachera, am intrebat despre cea simpla daca incape bateria in ea, pentru ca nu specifica, decat "
    Aveti de ales intre 2 modele:
    pentru tigarile mini: Joye510, DSE901, KR808, RN4075, RN4081
    si pentru penstyle: DSE801, Joye302, RN4072".

  9. #2809 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by NovAlex View Post
    @nicos Mersi de sugestii. In legatura cu tabachera, am intrebat despre cea simpla daca incape bateria in ea, pentru ca nu specifica, decat "
    Aveti de ales intre 2 modele:
    pentru tigarile mini: Joye510, DSE901, KR808, RN4075, RN4081
    si pentru penstyle: DSE801, Joye302, RN4072".
    am crezut ca vorbesti de tabachera cu incarcator

  10. #2810 SP
    Member yoshy262's Avatar
    NovAlex - poti sa iei ultra baterie KR808 cu buton si modifici conectorul, pui de 510 pe ea si scapi de adaptor.
    Nu am incercat bateria automata daca merge modificata, dar aia pe buton merge super.

    Am o autonomie de 6 ore per total, merita efortul.

  11. #2811 SP
    Member NovAlex's Avatar
    @Yoshy: m-am gandit si eu la asta, dar nu am idee cum se schimba conectorul, plus ca nu am la Bucuresti pistol de cositorit...
    A inca o chestie: Am vazut mai sus ca nu esti multumit cu incarcatoarele facute de chinezi ca nu tine mult bateria, adica daca incarci complet bateria cu un incarcator d-ala, ea de fapt nu se incarca complet? Si daca imi iau incarcator specializat, pt 510 nu trebuie mufa?

  12. #2812 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Ai PM.

    Nu iti trebuie mufa pentru ca e incarcator facut la comanda, deci se aplica ce mufa vrei la el.

    Exemplu:

    Incarcator chinezesc - incarca bateria in 3 ore - tine 3 ore
    Incarcator custom - incarca in 1 o ora jumate - tine 3 ore.

    Dupa 4 luni de incarcare cu asa ceva bateriile nu au crapat, capacitatea lor mai e in parametri lor normali.

    Incarcatoarele chinezesti sunt bune daca ai timp sa stai dupa ele...

    De obicei descarcam a 2-a baterie pina se incarca bateria care era la incarcat..nu e prea placut sa stai dupa ea sa se incarce.

  13. #2813 SP
    Member NovAlex's Avatar
    Yoshy multumesc foarte mult pt ajutor. Am decis sa comand o baterie KR808D modificata si incarcator specializat, acum astept sa aduca marfa.

  14. #2814 SP
    Junior Member riks's Avatar
    eu mi-am luat de la maddoc un incarcator USB universal RAPID si sunt f. multumit, incarca in max. 1 ora megabateria de 510.
    cu incarcatorul USB normal, pateam ca si yoshy, adica terminam bateria si cealalta inca nu era incarcata.

  15. #2815 SP
    Junior Member ciuciunghezu's Avatar
    riks...cam aceleasi conditii
    incarcator usb universal rapid, aceeasi sursa Docky, incarca megabateria de 510 aprox 1 ora(eu folosesc adaptorul pe un incarcator de htc cu mufa usb la priza) vaporizat intr-una(sambata la "sindrofia de 8 martie") 4 ore jumate' -pauze doar cat sa se raceasca putin atomizatorul

    ---------- Post added 08-03-2010 at 03:48 PM ----------

    salutare din nou! pentru cei care fac "drip" ...

  16. #2816 SP
    Junior Member msjohntm's Avatar
    Se stie ca fumatul si vorbitul la telefon se sanctioneaza daca esti la volan. Dar daca folosesti tigari electronice ce-i spui lu' nenea politzaiu?
    Pupa-te-as pe epolet
    Nu fumez, vaporizez mai!

    Sau tot cu vechea varianta:
    Da-o incolo de lege
    Ca poate ne-om intelege.

  17. #2817 SP
    Junior Member drbarsan's Avatar
    Daca-i zici de vapori poate crede ca ai alte indeletniciri mai putin ortodoxe, iarba.....etc.Dar oricum o sa vrea detalii....

  18. #2818 SP
    Junior Member RaduRek's Avatar
    [QUOTE=ciuciunghezu;298680]riks...cam aceleasi conditii
    incarcator usb universal rapid, aceeasi sursa Docky, incarca megabateria de 510 aprox 1 ora(eu folosesc adaptorul pe un incarcator de htc cu mufa usb la priza) vaporizat intr-una(sambata la "sindrofia de 8 martie") 4 ore jumate' -pauze doar cat sa se raceasca putin atomizatorul

    ---------- Post added 08-03-2010 at 03:48 PM ----------

    Incarcarea bateriilor pe baza de Li

    Doua faze: initiala>>>topping

    Indiferent de ce se spune de catre diferiti "experti", la incarcare celuleor pe baza de Li nu exista incarcatoare rapide sau care sa regenereze acest tip de acumulator. Aceasta datorita reactiilor chimice specifice. Fabricantii de baterii au instructiuni foarte clare si precise referitoare la incarcarea celulelor pe baza de Li iar acestea difera de la un fabricant la altul. Intrucat modul in care se produc reactiile chimice intr-o celula bazata pe Li este oarecum empiric determinat, si incarcarea urmeaza sa fie facuta in baza specificatiilor producatorului.
    Bateriile pe baza de Li sunt "curate", nu genereaza emisii de gaze si nici nu necesita formatare inaintea utilizarii. De asemeni nu dezvolta fenomenul de memorie. Prima incarcare este identica cu cea de a, sa zicem, o suta. Indicatiile referitoare la incarcarea de minim 12 ore la prima utilizare nu au nici un sens decat acela de a crea o umbrela de mister in jurul adevaratelor informatii.
    Cele mai multe celule Li au, in starea de incarcare, o tensiune de 4,20V cu o toleranta de +/- 0,05V per celula. Pentru prelungirea duratei de exploatare se admite o reducere cu 10% a tensiunii de incarcare, respectiv la 4,10V/celula. In ultima perioada, au aparut tipuri noi de astfel de baterii care pot suporta incarcari la tensiunea maxima fara ca aceasta sa scurteze durata de exploatare.
    Timpul de incarcare al celor mai multor incarcatoare este de aproximativ 3 ore. Bateriile mici, utilizate in telefoane mobile pot fi incarcate la 1C in timp ce bateriile de capacitati mai mari, cum ar fi cele utilizate la calculatoare portabile sunt incarcate la aproximativ 0,8C. Eficienta la incarcare este de 99% iar bateria ramane rece p toata durata incarcarii.
    Incarcarea completa este atinsa atunci cand este atins pragul de tensiune ori cand curentul de incarcare a scaut la 0,03C.
    Cresterea curentului de incarcare in faza initiala nu are drept consecinta o scadere a duratei de incarcare caci a doua perioada, de topping, va dura proportional mai mult.
    Totusi, unii producatori de incarcatoare de celule Li pretind ca incarca bateria intr-o ora sau mai putin. Aceste incarcatoare parcurg doar faza initiala incarcad bateria la aproximativ 70% din capacitatea nominala.
    A doua faza dureaza, de obicei, de doua ori mai mult decat prima!
    In cazul celulelor pe baza de Li, nu este necesara faza a treia, intalnita la bateriile pe baza de Ni, ba chiar este contraindicata intrucat dupa atingerea tensiunii de 4,05V/celula incepe depunerea electrochimica a Li pe electrozi ducand la instabilitate chimica si la explozii, bateriile neavand posibilitatea de a converti in caldura supraincarcarea. In loc de faza trickle, se aplica o incarcare topping periodica pentru a compensa consumul. Pentru compensarea autodescarcarii, odata la 20 de zile se recomanda o incarcare topping. De regula, aceasta incarcare se recomanda sa aiba loc pe palierul de la 4,05V/celula-4,20V/celula.
    Fenomenul care apare la supraincarcare (peste 4,30V/celula) este, in rezumat, urmatorul: Litiul metalic se acumuleaza pe anod iar materialul din care este confectionat catodul devine agent oxidant determinand generarea de oxigen. Oxigenul eliberat astfel reactioneaza violent cu Litiul declansand o mica (dar nu prea) explozie !

  19. #2819 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Radu, aproape tot ce ai spus este adevarat. Ce mai trebuie precizat (corectat) este ca timpul de incarcare depinde totusi de curentul de incarcare. De asemenea fiecare fabricant de acumulatori are in specificatii curentul maxim de incarcare. De aici au aparut asa numitele acumulatoare si incarcatoare rapide la telefoane, nu este o "facatura" de marketing sau asa zisi experti. Ceea ce ai spus tu ca la majoritatea incarcatoarelor timpul de incarcare este de 3 ore este gresit deoarece acest timp depinde de curentul de incaracre si de capacitatea bateriei 9pentru a testa te rog sa incarci un o baterie de acumulatori de laptop la un curent de 100mA si sa vezi cat este de incarcat dupa 3 ore
    Daca nu stim de specificatiile fabricantului in toata literatura de specialitate am gasit ca se recomanda incarcarea la un curent de 0.8C.
    Acum mai este o discutie referitoare la fabricantii de circuite specializate pentru incarcarea bateriilor Li-Ion si Li-Po: fiecare dintre ei au implementat fel de fel de scheme de incarcare dar de departe cea mai raspandita este curent constant/tensiune constanta. Acum in functie de clasa careia i se adreseaza unele circute au fel de fel de protectii si alte diferente mici implementate cum ar fi o faza initiala de testare a starii acumulatorului si o initializare a lui, daca sunt lasate alimentate mai mult timp unele au temporizatoare interne si taie alimentarea dupa un timp, altele dupa niste caracteristici gen curentul absorbit, altele reincep incarcarea dupa o perioada... Cele mai ieftine (pe care le-am vazut ca sunt utilizate si pe afara pin schemele date pe forumuri) nu au astfel de implementari...
    Descarcarea si protectiile interne la subdescarcare supra incarcare depind de fiecare producator ba mai mult la acelasi producator se gasesc serii cu caracteristici diferite.
    P.S. faza cu incarcarea la o tensiune mai mica o vei gasi ca standard la armata SUA (deci este o chestie verificata si testata) dar tot asa de bine tot pentru ei se fabrica acumulatori cu un curent de descarcare de cateva ori mai mare decat cele obisnuite (intreaba modelisti cu state vechi si care saliveaza dupa acei acumulatori)...

  20. #2820 SP
    Member yoshy262's Avatar
    RaduRek - Eu folosesc un incarcator rapid "custom" facut de un meserias, cu el imi incarc bateriile zilnic de 2 ori cel putin si pina acuma nici o baterie nu a explodat si nu a tinut mai putin decat ar fi incarcat-o un incarcator chinezesc (e testat)..asa ca...

    Poate sa scrie ceilalti "experti" ce or vrea ei, la mine e testat incarcatorul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 141 of 224 FirstFirst ... 41 91 131 139 140 141 142 143 151 191 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts