Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 75

Thread: De ce se vb in engleza asa de mult ?

  1. #1 SP
    Banned Mario's Avatar

    De ce se vb in engleza asa de mult ?

    De ce se vb aici pe siteul asta atat de multa engleza frate parca nam fi romani....cand ii mai aud pe unii la scoala ca incep cu dalde: F**k,**** imi vine sa-i injur adica totusi suntem romani dupa cum spuneam,ar trebui totusi sa ne pretuim mai mult limba si sa nu incepem cu tot felul de jargoane si propozitii.Asea mi se pare sa nu se ia ca si injuratura ....daca ma intelegeti adica sa nu incepeti cu mars de aicea sau....sa incepeti vreo revolutie

  2. #2 SP
    Junior Member bHz One's Avatar
    Engleza ca engleza, da` cu romana ce ai?!

  3. #3 SP
    Banned Mario's Avatar
    n-am nimic cu romana

  4. #4 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Pai engleza e o limba internationala deci se mai "strecoara" si neologisme in limba noastra , in plus ca multe cuvinte legate de gaming(cuvant care nu se poate traduce) sunt in engleza

  5. #5 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Fara suparare...Nu sunt eu Eminescu dar tot pot sa imi permit sa ma iau de greselile pe care le-ai facut...poate de nervi,dar sa sti ca limba engleza te poate ajuta sa te exprimi mai bine.
    Aceasi mentalitate o aveam si eu acum cv timp,dar la mine era de la faptu ca nu prea ma intalneam cu limba Engleza.Nici acum nu pot spune ca stapanesc prea bine aceasta limba,dar am inteles ca fara ea sunt praf,pulbere fina,mort...etc
    De ex:Mie imi trebuie in domeniul Design-ului si tata a vrut sa imi faca cunostinta cu seful lui care mai avea o firma de Advertising.Aici a venit marea buba...reclamele trebuiau facute in engleza si ia engleza de unde nu e...

    Limba Engleza este foarte importanta,mai ales acum ca am intrat de cv timp in UE.

    The End

  6. #6 SP
    Banned Mario's Avatar
    g3ox pai de exemplu am vazut intr-un post ca ai scris DREAM CONSOLE....puteai sa scrii consola de vis ,fantastica.....si nui adevart orice se poate traducepoate nu exact dar oarecum sa zici ceva sa faca pe om sa inteleaga ce ai vrut sa spui...uitete la subtitrari la filme
    DA si ma pot exprima bine in engleza adica pot duce o discutie cu un om fara probleme

  7. #7 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    engleza e o limba universala, nu e ca si cum am vorbi in dialecte asiatice. site-ul acesta se incadreaza la domeniul jocuri, deci nu vad cum ne-am putea exprima doar in limba romana(exista anumiti termeni care nu pot fi tradusi exact ). no ofense, dar daca toti ar scrie intr-o romana ca aceea din post-ul tau , nu cred ca s-ar mai intelege ceva.( mai este si versiunea de romana haifaiv-ista, care-mi oboseste ochii si sper sa n-o vad prea des pe acest site)

  8. #8 SP
    Banned Mario's Avatar
    nu ati prins ideea deloc ma refeream ca se foloseste excesiv, adica sunt o gramada de propozitii care le spuneti si pot fi traduse.....uitete am niste verisori care sunt din america,unu-l dintre ei stie bine dar unu-l se mai exprima in engleaza din cand in cand ,daca acei oameni nar mai fi venit prin romania prin vacante ei nu ar mai fi vb deloc romaneste,ar fi praf...din cauza asta spun, si daca le folositi prea des va vor intra in reflex sa le spuneti si vocabular si cand veti fi mari daca veti sta la o masa de oameni seriosi si nu neaparat ....daca le folositi o sa va ia peste picior(nu zic la toata lumea de pe forum dar ma refer asea)

  9. #9 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    inteleg ce vrei sa zici, desi nu-mi dau seama pe moment, se poate sa am si eu un reflex in vorbire si sa spun anumite cuvinte in engleza. cunsoc destui oameni care au astfel de reflexe si uneori chiar ma enerveaza. in unele exprimari/expresii mie mi se pare ca suna mai bine in engleza, si o mare parte din acestea au fost adoptate sub forma de neologisme

  10. #10 SP
    Banned Mario's Avatar
    da vezi si din cauza asta de ex. am fost la braila.braileni sunt mai altfel,in felul ca nu sunt mai altfel,mai emancipati,ma-u auzit ca am folosit l-o-l odata mama deci au ras o luna de asta....si oricum nu e bine sa iti intre in reflexti-am spus la ce ma refer ptr ca astea pot deveni ca niste ticuri de care scpai greu....si cum spuneam cand vei fi mare...

  11. #11 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mario, nu ai reinventat roata. Inainte sa ataci folosirea excesiva a unei limbi straine, verifica putin cum stai cu limba romana...

  12. #12 SP
    Banned Mario's Avatar
    trickz si ceilalti care ma critica nu cred ca stau foarte prost cu romana si suntem pe un forum aici nu se scrie neaparat gramatical cu toate cratimele si exprimarile corecte semene de punctuatie si asea mai departe daca va simtiti,asea ca folositi engleza excesiv,nu faceti flame(ca sa zic asea na ca am folosit o expresie in engleza multumiti? ) zicetiva parerea si gata ...haide daca vreti inchideti topicul ca vad ca se ajunge la "flame"

  13. #13 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Wtf....am pierdut 10 minute sa scriu cv pt o persoana care chiar nu merita.

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Pastilutza View Post
    Wtf....am pierdut 10 minute sa scriu cv pt o persoana care chiar nu merita.
    Nu, nu.. nu ai scris doar pentru el deci timpul nu e pierdut. Eu, cel putin apreciez

    @Mario: Vrei sa iti povestesc ceva interesant? Initial am scris un post mare mare in care chiar te criticam. Am sters tot si am facut un post normal, non flame, in care am zis o parere personala. Felicitari, esti la fel ca toti cei care, cand dau de ceva ce se opune catusi de putin, o iau personal. Bravo!

  15. #15 SP
    Banned Mario's Avatar
    nu dar tie nu tiam rasp ca deraiai de la subiect...sa vb engleza este extrem de important dar ma refeream sa nu vb asea intre noi sa o folosim .....uitativa ducetiva in Franta sau germania italia tari extremmmmm de puternice 99% din ei nuj sa vb (vb din experienta)

    Din cauza asta am zis sa inchideti ca nu intelegeti ideea,aveti ideei prea fixe care nu pot fi schimbat(nu ca as vrea sa va schimb)ia ducetiva pe un forum de francezi sau germani sa vedeti acolodaca scrie cineva ceva in engleza eu imi tai venele
    si nam luat-o personal deloc....

  16. #16 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    aici discutam civilizat , te rog nu mai vorbi ca pe meesenger

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mario View Post
    De ce se vb aici pe siteul asta atat de multa engleza frate parca nam fi romani....cand ii mai aud pe unii la scoala ca incep cu dalde: F**k,**** imi vine sa-i injur adica totusi suntem romani dupa cum spuneam,ar trebui totusi sa ne pretuim mai mult limba si sa nu incepem cu tot felul de jargoane si propozitii.Asea mi se pare sa nu se ia ca si injuratura ....daca ma intelegeti adica sa nu incepeti cu mars de aicea sau....sa incepeti vreo revolutie
    Oare cum poti sa pui o intrebare legata de o limba straina cand nici macar limba materna n-o cunosti ? Imi pare rau, dar n-am sa raspund unuia care in titlu scrie "asea" in loc de "asa" si care are greseli din 2 in 2 cuvinte ("siteul", "nam", "dalde", "Asea", "aicea", etc...). Ti-as recomanda sa mai treci pe la orele de limba romana, dupa care sa incepi sa te intrebi de ce unii dintre noi vorbim mai multe limbi straine si preferam sa ne dam englezi decat sa ne facem de ras cu propria limba. Amen !

  18. #18 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    English ftw!!!

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah. Si pentru cei care vor sa lucreze in IT&C si sa nu vorbeasca "romgleza", le propun sa se lase pagubasi. De fapt, sa incerce Microsoft Office in limba Romana (in care am avut noroc ca stiam shortcuturi, ca altfel...) si o sa inteleaga la ce ma refer. Sau, sa incerce sa-mi traduca si mie cuvinte gen bios, driver, mouse, etc...

    P.S. Asa, ca sa va distrati un pic, un mic exemplu (si motivul pentru care pana si meniul pe CG este in engleza). Am vrut sa fac site-ul multilanguage (adica meniuri si butoane in engleza si romana). Si am renuntat instant in momentul in care in loc de "User CP" (adica 7 caractere inclusiv spatiu) aveam "Panoul de Control al Utilizatorului" (adica 35 caractere) PC-ul Utilizatorului iarasi suna ca naiba, ca totusi nu este Personal Computer .

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Oare cum poti sa pui o intrebare legata de o limba straina cand nici macar limba materna n-o cunosti ? Imi pare rau, dar n-am sa raspund unuia care in titlu scrie "asea" in loc de "asa" si care are greseli din 2 in 2 cuvinte ("siteul", "nam", "dalde", "Asea", "aicea", etc...). Ti-as recomanda sa mai treci pe la orele de limba romana, dupa care sa incepi sa te intrebi de ce unii dintre noi vorbim mai multe limbi straine si preferam sa ne dam englezi decat sa ne facem de ras cu propria limba. Amen !

    Nu limba engleze folosita excesiv omoara limba romana, ci mai ales messenger-ul si Hi5 si restul programelor de chat.
    Iarasi cred ca lumea foloseste din ce in ce mai mult expresii in limba engleza pt. a scapa de pe forumuri de oamenii care au lipsit total la orele de limba romana. Si care atunci cand tasteaza un mesaj nu se uita nici la monitor si nici la tastatura ci la televizor ( eventual pe OTV ))..
    As propune moderatorilor sa baneze userii care fac exces de stupiditate in limbaj, dar asta e doar parerea mea...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. E3 2014: Conferinta Electronic Arts - asa nu! By MonkY in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 10-06-2014, 13:09
  2. Iti doresti asa ceva ! By darcangel in forum Nintendo Wii
    Replies: 12 Last Post: 16-07-2010, 13:15
  3. Asa ceva nu se poate! By Dunno in forum Funny
    Replies: 7 Last Post: 29-12-2009, 10:51
  4. Si uite asa se invarte roata By CG in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 01-08-2008, 17:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts