Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 59

Thread: Tablete-Dupa ce sa ma orientez?

  1. #1 SP
    Member A_A_A's Avatar

    Tablete-Dupa ce sa ma orientez?

    Am deschis acest thread pentru ca as dori sa imi cumpar o tableta...si...nu stiu dupa ce sa ma ,,orientez".As vrea sa ii pot conecta un adaptor full usb, pentru ca o sa imi trebuiasca stick folosit la ea.Oscilez intre Tableta Evolio EvoTab Fun cu procesor Boxchip A10 1.0GHz, 7", 1GB DDR3, 8GB, Wi-Fi, GPS, Android 4.0, Black EVOTAB FUN GPS - eMAG.ro si Tableta Samsung Galaxy Tab2 P3110 7", 8GB, Wi-Fi, Android 4.0, Titanium Silver SAMP31108GBSLV - eMAG.ro. Stiu ca cei mai multi veti zice ,,Cum poti sa le compari?" sau ,,Stab 2 , normal" dar va rog, argumentati!


    De asemenea, va rog si pe voi sa postati, daca aveti intrebari!

    L.E: Nu am precizat, vreau sa poata edita si power pointuri sau macar Worduri.

  2. #2 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Mai bine mai pui 2-3 milioane la ciorap si iti cumperi un google nexus 7 .
    Ecranul e de doar 7 inchi...dar e quad core , nvidia tegra 3 (parca sau 2). Usor si portabil , si calitativ.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In mod clar Samsung. Gandeste-te la renume, in primul rand. La materialele folosite. La suportul oferit pentru Android.

    Ai putea sa incerci chiar si asta, dar nu sunt sigur ca face tot ce-ti doresti (ma refer la bagat stick USB).

  4. #4 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    Mai bine mai pui 2-3 milioane la ciorap si iti cumperi un google nexus 7 .
    Ecranul e de doar 7 inchi...dar e quad core , nvidia tegra 3 (parca sau 2). Usor si portabil , si calitativ.
    L-am vazut...are si Gogle now, oricum parca ar fi mai bun decat un Stab...Eu vreau sa ii pot pune si un adaptor de stick.L-am vazut la reviewerii acestia:
    . Ideea e ca as lua tableta mai spre iarna, sa prind poate si niste reduceri

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In mod clar Samsung. Gandeste-te la renume, in primul rand. La materialele folosite. La suportul oferit pentru Android.
    Eu aici sunt Gigi Contra. Orice, numai Samsung sa nu fie! Pentru primul meu Tab, dupa ce a murit eroic realizand un update oficial Samsung (singurul care dealtfel a si iesit in perioada de 6 luni), mi-au cerut 950 RON la un service autorizat Samsung... pentru ca "trebuie schimbata placa de baza". El costand cam 1500 RON atunci. A fost rezolvat de un service autorizat LG, pentru 300 RON (n-au schimbat nici pe draq).

    De-atunci mi-au mai trecut cel putin 9-10 Galay Tab-uri prin mana, care mai decare cu probleme dubioase, freeze-uri, etc. Nu zic sa luati Prestigio, dar totusi, sa nu credeti ca daca e vopsit pe-afara gardul, inauntru e leopardul.

    P.S. Desi n-are legatura cu tablet-urile, dupa experienta mea cu Galaxy Note 2, voi spune forever (aproape, ramane de vazut in timp) la tot ce tine de Samsung. No offense, mai multe balarii prin ROM n-am vazut in viata mea. Developerii de la Samsung isi lasa programele de test in ROM, ffs (si nu vorbesc aici de programele de sute de KB, ci de MBytes seriosi - fiecare!)... Folosesc frameworks peste frameworks (de parca n-ar fi suficient de lent Androidul in sine)... De obicei dupa un update, trebuie sa te rogi sa mearga (vezi XDA cum se plang toti de brick-uri). Iar daca in sfarsit reusesti, pregateste-te eroic pentru ca in urmatoarele zile vor iesi FIX-uri la FIX-uri care repara PATCH-urile din ultimul UPDATE.

    P.P.S. Acestea fiind spuse, mai asteapta un pic poate o sa fie un iPad mini la super pret. Macar la ala stii una si buna: atata timp cat nu dai cu ciocanul in el si nu-l bagi in apa, nu-l strici

  6. #6 SP
    Junior Member baghy's Avatar

    Re: Tablete-Dupa ce sa ma orientez?

    Rom urile oficiale de la samsung sunt destul de bine optimizate fata de lg (optimus 2x , 3d etc) , huawei.
    Cei de la htc se misca cel mai repede cu updaturile , bineinteles dupa terminalele oficiale google.
    Acestea fiind spuse , samsung htc si google (initial tot samsung sau htc) fac parte din elita producatorilor de terminale android

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  7. #7 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu aici sunt Gigi Contra. Orice, numai Samsung sa nu fie! Pentru primul meu Tab, dupa ce a murit eroic realizand un update oficial Samsung (singurul care dealtfel a si iesit in perioada de 6 luni), mi-au cerut 950 RON la un service autorizat Samsung... pentru ca "trebuie schimbata placa de baza". El costand cam 1500 RON atunci. A fost rezolvat de un service autorizat LG, pentru 300 RON (n-au schimbat nici pe draq).

    De-atunci mi-au mai trecut cel putin 9-10 Galay Tab-uri prin mana, care mai decare cu probleme dubioase, freeze-uri, etc. Nu zic sa luati Prestigio, dar totusi, sa nu credeti ca daca e vopsit pe-afara gardul, inauntru e leopardul.

    P.S. Desi n-are legatura cu tablet-urile, dupa experienta mea cu Galaxy Note 2, voi spune forever (aproape, ramane de vazut in timp) la tot ce tine de Samsung. No offense, mai multe balarii prin ROM n-am vazut in viata mea. Developerii de la Samsung isi lasa programele de test in ROM, ffs (si nu vorbesc aici de programele de sute de KB, ci de MBytes seriosi - fiecare!)... Folosesc frameworks peste frameworks (de parca n-ar fi suficient de lent Androidul in sine)... De obicei dupa un update, trebuie sa te rogi sa mearga (vezi XDA cum se plang toti de brick-uri). Iar daca in sfarsit reusesti, pregateste-te eroic pentru ca in urmatoarele zile vor iesi FIX-uri la FIX-uri care repara PATCH-urile din ultimul UPDATE.

    P.P.S. Acestea fiind spuse, mai asteapta un pic poate o sa fie un iPad mini la super pret. Macar la ala stii una si buna: atata timp cat nu dai cu ciocanul in el si nu-l bagi in apa, nu-l strici

    Am auzit si eu cam de 1 luna de ipad mini.Am citit undeva ca va fi la 800 lei sau in jur de 800 macar.Nu le prea am cu ,,cablaraia" pentru tablete, dar ca intrebare, un ipad sau un ipad mini au adaptor miniusb(sau ce port au la Apple ca nu stiu)-full usb 2.0 , adica sa pot folosi un stick, mi-ar trebui pentru la scoala, s-ar putea sa stau la gazda si mamei ii trebuie laptopul, deci imi trebuie si un adaptor de usb.


    L.E: http://ro.stiri.yahoo.com/viitorul-i...160340404.html -200 $ nu e mult pentru un terminal Apple

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    Am auzit si eu cam de 1 luna de ipad mini.Am citit undeva ca va fi la 800 lei sau in jur de 800 macar.Nu le prea am cu ,,cablaraia" pentru tablete, dar ca intrebare, un ipad sau un ipad mini au adaptor miniusb(sau ce port au la Apple ca nu stiu)-full usb 2.0 , adica sa pot folosi un stick, mi-ar trebui pentru la scoala, s-ar putea sa stau la gazda si mamei ii trebuie laptopul, deci imi trebuie si un adaptor de usb.


    L.E: Viitorul iPad mini este surprins in imagini - Yahoo! -200 $ nu e mult pentru un terminal Apple
    Exista pe piata o groaza de adaptoare de iPad/iPhone pentru USB, microSD, SD, CompactFlash, HDMI, etc... Cel oficial suporta USB si SD (pe care-l folosesc si eu). Din pacate, ca la orice tablet/smartphone, conectarea la un flash USB e cu dus si intors. Unele iti vor merge, altele nu (depinde cat curent consuma stick-ul respectiv). La majoritatea vei primi mesaje de genul "this device is using too much power and can't be used".

    Cat despre iPad Mini, nimeni nu stie exact cat va costa... Dar probabil va trebui sa aiba un pret cu care sa poata concura cu Amazon (vezi noile tablets) si Google Nexus.

  9. #9 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Exista pe piata o groaza de adaptoare de iPad/iPhone pentru USB, microSD, SD, CompactFlash, HDMI, etc... Cel oficial suporta USB si SD (pe care-l folosesc si eu). Din pacate, ca la orice tablet/smartphone, conectarea la un flash USB e cu dus si intors. Unele iti vor merge, altele nu (depinde cat curent consuma stick-ul respectiv). La majoritatea vei primi mesaje de genul "this device is using too much power and can't be used".

    Cat despre iPad Mini, nimeni nu stie exact cat va costa... Dar probabil va trebui sa aiba un pret cu care sa poata concura cu Amazon (vezi noile tablets) si Google Nexus.
    Sa speram...pe siteul pe care l-am pus scrie 200 $ pe altul din us scrie 300-350.Cu stickul nu ar fi o problema...S-o gasi intr-un final unul bun.

  10. #10 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Dar, in afara de Apple, o alta varianta de tableta buna, pe care o folositi sau ati folosit-o, ce mai stiti?

  11. #11 SP
    Member A_A_A's Avatar

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu stiu ce tableta vrei sa-ti iei..dar zic sa o lasi mai moale cu tabletele de glucoza

  13. #13 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Voi lua Nexus 7.

  14. #14 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    Voi lua Nexus 7.
    Daca te-ai decis probabil ca postul meu nu-si mai are rostul, dar totusi spun ce am de zis, poate vor mai citi si altii thread-ul. Eu la capitolul tablete nu recomand nimic sub 9", am colaborat recent cu o firma care dezvolta aplicatii pt mobile si tablete si am butonat telefoane de la 2.8" la 5.3" si tablete de la 5" la 10.1".

    Tabletele de 7" mi s-au parut cel "mai inutile", daca pot spune asa. Sunt prea mari ca sa fie "super portabile" (adica sa le poti cara cu tine in buzunar sau macar intr-o borseta) si sunt prea mici pt navigare confortabila pe web si pt multe alte lucruri. 8" mi se pare un pic mai ok, dar tot nu e suficient, depinde si de "aspect ratio", unele sunt lunguiete, altele mai "patratoase". 9.7" (ipad2, de exemplu) sau 10.1" mi se par perfecte acum, e drept ca-s un pic mai mari, dar diferenta de ecran de doar 3" se simte incredibil de tare, parca ar fi dublu ecranul.

    Poate pe viitor (cand ramele si tabletele vor fi mult mai subtiri) ar merge chiar un 12". Insa repet: 7" mi se pare cea mai proasta alegere, mai bine iti iei ceva de 5" (de exemplu un Dell Streak 5), macar ala il poti indesa in buzunar sau intr-o borseta mica, in schimb pt 7" iti trebuie deja o gentuta.

  15. #15 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Of..nici nu mai stiu ce vreau. Legat de chestia de 7 inch, m-am convins .(am fost la domo )M-am orientat la un alldro speed 3 duo sau un evolio aria.Stiu ca nu ar ci chiar cea mai inspirata alegere, dar un ipad e scump, galaxy tab la fel.Intrebarea mea eot modifica/scrie worduri/ppsuri ?De asemenea si un adaptor pentru un usb 2.0 ar fi binevenit.(pe cele spuse de mine).Multumesc!

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai in principiu vei putea face orice poti face cu un Android... inclusiv "worduri/ppsuri". Depinde si cu ce suita de Office vine... daca nu, iti downloadezi/cumperi tu alternative.

    P.S. Am vazut ca acel AllDro 3 Speed DUO e in jur de 10 mil. Mi se pare cam mult pentru o chinezarie, si vad ca bateria tine doar cam 5 ore. Dar, macar are IPS si pare bine facut. Bafta!

  17. #17 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai in principiu vei putea face orice poti face cu un Android... inclusiv "worduri/ppsuri". Depinde si cu ce suita de Office vine... daca nu, iti downloadezi/cumperi tu alternative.

    P.S. Am vazut ca acel AllDro 3 Speed DUO e in jur de 10 mil. Mi se pare cam mult pentru o chinezarie, si vad ca bateria tine doar cam 5 ore. Dar, macar are IPS si pare bine facut. Bafta!
    THX.Costa atat, dar am testat-o si merge chiar deasupra lui galaxy tab 10.1.Era sa imi iau varianta normala, dar am vazut si varianta DUO imediat.Am gasit-o la emag la resigilate si vine la 999 lei cu o tastatura bluetooth.
    Pe net am vazut ca ar fi mai bun Evolio aria
    .I have no opinion. Stie cineva exact care e mai buna.Daca da , va rog sa imi spuneti din ce puncte.

  18. #18 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Am fost ieri la domo si altex.Surprixa: la DOMO nu mai aveau si la Altex : ,,Am dat-o acum o ora pe ultima. Putem da comanda online."

    Am dat comanda de pe Emag.Am ales alldro 3 speed duo. Maine sau poimaine vine.Waiting...

  19. #19 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Acum scriu due pe tablets.E suuuuuuper!!!!!!!!!Am jellybean.Intrebare:cum dau we Google now?

  20. #20 SP
    Banned Venom's Avatar
    Acum nu te inteleg nici pe tine. Reiese clar ca tableta ARIA e o idee mai buna, dar totusi ai luat-o pe cealalta. Pe mine m-a convins partea video si faptul ca este ecranul mai responsiv la atingere.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 06-04-2021, 13:18
  2. Amazon aduce la zi gama de tablete By trickz in forum Tech News
    Replies: 9 Last Post: 29-09-2013, 21:31
  3. Lansare Ubuntu pentru tablete By Bodolay Botond in forum Tech News
    Replies: 5 Last Post: 27-02-2013, 02:50
  4. Sony anunta primele doua tablete By Ownzy in forum Stories & Other News
    Replies: 5 Last Post: 23-05-2011, 19:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts