Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 93

Thread: Lego ca si hobby in Romania

  1. #1 SP
    Junior Member Olog's Avatar

    Lightbulb Lego ca si hobby in Romania

    Salut! Ma numesc Adrian Florea si m-am inregistrat in speranta ca voi gasi niste fani lego pe aici.
    Multi am crescut cu lego, si din acesti multi, unii am revenit la aceasta jucarie dupa o anumita varsta (dupa ce ne-am dat seama ca nu e distractiv sa devii complet adult).
    Cu siguranta unora vi se va parea penibil, dar intai trebuie sa vedeti ce se poate face inainte sa va dati verdictul. Eu am re-inceput sa cumpar si sa construiesc din lego acum aproape trei ani, si in lipsa unei comunitati in Romania, am ajuns activ pe forumuri si siteuri internationale. Comunitatea internationala este Imensa, cu membrii variind intre varste de la 10 la 60 de ani. De la colectionari , la constructori.

    Stiu ca in general mentalitatea din Romania nu incurajeaza un astfel de hobby, dar sper ca cu aceasta ocazie sa mai scot din ascunzis niste fani lego.

    In ultimul an am avut functia de ambasador Lego (un fel de legatura intre fani si comunitate) pentru un site de lego Star-Wars din state, si cu ajutorul acestei functii, am organizat impreuna cu cativa fani prima expozitie lego din romania, care s-a tinut in decembrie 2008 la Cluj.

    Pentru poze cu creatiile mele, dati click aici.

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Felicitari pentru acest hobby! Din pacate, eu a trebuit sa ma las. Preturile cresteau si cresteau pe cand kiturile disponibile deveneau tot mai putine...

  3. #3 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    super, insa ideile de design m-au impresionat mai mult. poate ar trebui sa mai postezi sau sa le dedici un spatiu adecvat/separat.

  4. #4 SP
    Member slabunator's Avatar
    haha, m-ai facut sa scot vechile cutii de lego din dulap
    pot sa spun ca ai multa imaginatie si niste creatii foarte rafinate, daca nu as fii stiut ca sunt facute de tine ziceam ca sunt modele retail
    daca se mai face expozitie in CJ voi fii prezent, keep up the good work!

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Frumos!

    Am prin casă la Lego Tehnic și System de...mă pot sufoca.

    Eu mereu am fost �n criză de piese...mereu �mi lipsea c�te o piesă (chiar dacă aveam destule)...mai trebuia una să fie special (probabil știi sentimentul).

    �ncă mai am ceva albume cu Lego prin arhivă (puțin șifonate dar...sunt bune)

  6. #6 SP
    Junior Member Olog's Avatar
    Multumesc pentru raspunsurile pozitive , chiar nu ma asteptam, am avut niste experiente neplacute cu alte forumuri din Romania unde membrii nu aveau destul umor si/sau inteligenta pentru a aprecia hobbyul.
    Voi presupune ca regulile interzic sa fac reclama altor siteuri din exterior, dar vreau doar sa mentionez ca exista o mica comunitate pe net pentru cei din Ro. Si membrii noi sunt bineveniti si incurajati, doar cu o comunitate mai mare putem fi mai activi si sa tinem in continuare expozitii tot mai mari.

    Trickz: Preturile sunt singura piedica la multi dintre noi. Si cand ma gandesc ca peste granita preturile sunt cu 1/3 mai mici. Din fericire exista ocazionalii copii care isi vand colectiile second hand la preturi mici.

    h0stile: Multumesc, proiectele de design industrial au fost si inca sunt preferatele mele, dar acuma cum am terminat facultatea si in Ro nu exista locuri de munca pentru calificarea mea, am ajuns sa channel my creative juices into lego.

    aallex: defapt modelele din magazine sunt facute sa reziste jucatului sacrificand din estetic, la mine e invers arata bine dar pica la adiere de vant (nu chiar, dar nici monolituri nu sunt). Daca tot ai scos lego-ul, poti incepe cu ceva inspirat din jocuri cum am facut cu dodge-ul din HL2

    RonanN1: multumesc! Da, stiu sentimentul, mai ales ca acum 3 ani am inceput cu o cutie de papuci de lego, si am invatat sa fac compromisuri si sa ma adaptez dupa ce piese aveam. Acuma din fericire nu mai e cazul. Sunt siteuri speciale cum ar fi Bricklink pentru piese individuale.

  7. #7 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Superbe creatii! Si eu eram un mare fan al lego-urilor cand eram mai mic, defapt inca sunt dar nu mai detin deloc lego acum!

    Imi place foarte mult Baneling-ul, desi inca n-am trecut prin toata galeria!
    Ai putea sa te inspiri si din universul Homeworld, mie mi-au placut dintotdeauna navele alea.

    EDIT: hehe baneling-ul ala e mic copil pe langa ce e pe la jumatate, OMFG @ that transformer

  8. #8 SP
    Junior Member Olog's Avatar
    Solozaur: Multumesc! Daca iti re-vine cheful sa construiesti, daca vrei te anunt cand apare lego second hand.

    Homeworld este printre preferatele mele, am si construit un vaygr bomber (la care nu ii pot pune linkul):
    Attached Images Attached Images 2188826949_115b16c3aa.jpg

  9. #9 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    I love LEGOs. Colectionez de pe la varsta de 4 ani.

  10. #10 SP
    Member verde's Avatar
    si mie imi plac ,am o cutie plina cu lego

  11. #11 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Olog , vreau sa spun ca imi plac la nebunie cele cu masini . Dar si celelalte sunt frumoase. Iti apreciez hobby-ul. Dar care e treaba cu nickname-ul tau ?

  12. #12 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu de mic am fost inebunit dupa lego , am 2 galeti pline de piese , cand imi venea vreo idee rasturnam galetile pe covor si lucram zile in sir la proiect (cateodata stateam pana la 2-3 noaptea), ultima mea constructie a fost o masina de forat 4x4 complet functionala la care m-am chinuit 2 saptamani

  13. #13 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Cand eram mai mic imi aducea tatal meu cu punga lego, numai originale pana am strans cca un sac.Am avut aceasta pasiune pentru construit cam pana la 11 ani cand a venit un prieten de al meu din Norvegie si mi-a aratat un Bionicle, de atunci cca 3 ani am strans foarte multi si stiu si acum dadeam 50ron pe unu si imi luam cam unu pe luna.Acum, lego le-am dat iar bionicle mai am cativa doar, cca 5.Oricum piesele lego au o duribilitate extrema si sunt facute din materiale excelente.

  14. #14 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by teodor1991 View Post
    Cand eram mai mic imi aducea tatal meu cu punga lego, numai originale pana am strans cca un sac.Am avut aceasta pasiune pentru construit cam pana la 11 ani cand a venit un prieten de al meu din Norvegie si mi-a aratat un Bionicle, de atunci cca 3 ani am strans foarte multi si stiu si acum dadeam 50ron pe unu si imi luam cam unu pe luna.Acum, lego le-am dat iar bionicle mai am cativa doar, cca 5.Oricum piesele lego au o duribilitate extrema si sunt facute din materiale excelente.
    Exact la fel mi sa intamplat si mie,am fost innebunit dupa Lego cam pana la varsta de 6-7 ani,dupa aceea a venit un prieten cu un Bionicle la mine si de atunci am inceput sa colectionez Bionicle

  15. #15 SP
    Junior Member Olog's Avatar
    Multe multumiri! Voi adauga link la signatura catre forumul Rolug (romanian lego user's group). Vad ca sunteti o droaie care aveti amintiri placute si inca detineti piese, si sper sa vi se re-trezeasca pasiunea! nu e nici o rusine... puteti sa-i spuneti ca faceti modele sau ... design

    Christien: Multumesc! Numele vine de cand imi petreceam vacantele la Baia Mare si cuvantul "Olog" era dese folosit ca si insulta marunta. It just stuck with me.

    teodor, X Zaktan XI: Bionicle a fost o schimbare interesanta, dar nu m-a atras deloc, nu lasa loc creativitatii. Dar pe de alta parte, i-a salvat pe cei de la Lego de la faliment.

  16. #16 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Si eu am acasa sac sau doua cu LEGO pe care nu vreau sa le dau nimanui, am copilarit cu ele.

  17. #17 SP
    Junior Member Olog's Avatar
    Pentru cei interesati! Acuma a inceput primul concurs de pe forum, puteti sa cititi mai multe AICI. Sunt foarte curios daca sunt persoane interesate dintre voi .

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am gasit intamplator si un site care comercializeaza ceva Lego: Jucarii: Vehicule - Lego - > 500 lei - intre 8 si 11 ani - ToyFun

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Tank-ul lui Minion din Twisted Metal (mă rog...amfibie).
    Attached Images Attached Images 1237436095m_splash.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 1039 Last Post: 19-11-2021, 18:26
  2. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  3. ESL Rom�nia By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 19 Last Post: 19-04-2010, 20:48
  4. Alienware in Romania By eXist in forum Hardware
    Replies: 28 Last Post: 25-09-2009, 13:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts