Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Ce facultate sa aleg?

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Ce facultate sa aleg?

    Stiu, stiu. E genul ala de intrebare tampita pe care o pun toti idiotii care au zacut prin baruri in loc sa stea la liceu. Nu, nu sunt unul din ei daca va intrebati. Problema este ca nu sunt inca decis ce facultate sa aleg. Imi plac mai multe materii si m-am interesat de facultati. Ma atrag pana acum cea de IT, Marketing si Jurnalism. Poate in momentul asta sunteti la modul, well, du-te unde iti place din astea trei.

    Acum, adevarata problema este ca nu stiu pic de matematica. Pana in clasa a 6-a am stiut chiar bine sa ma joc cu numerele pana cand un profesor indiferent mi-a taiat aripile, atat mie cat si colegilor de generala, obligandu-ne sa ii cumparam niste reviste ca sa ne treaca clasa. In fine, chestia este ca golul asta ma cam indeparteaza de ceea ce imi place mai mult si anume, toata aria IT.

    Ca hobby-uri am muzica, jocurile video, tot ceea ce tine de piese de calculatoare si nu numai. De asemenea imi mai place sa scriu si zic eu ca ma descurc chiar bine si cea mai buna varianta ar fi deocamdata Facultatea de Jurnalism, dar sincer, prefer ceva mai de viitor.

    Sper sa veniti cu idei cat mai bune, sfaturi si reprosuri. O sa iau tot in considerare si vorbesc la modul cel mai serios. Prefer sa fiu prost cateva zile in speranta ca ma ajutati sa imi fac o parere, decat sa ma trezesc la final de an ca dau unde vor ai mei (nici ei nu stiu).
    Attached Images Attached Images students.jpg

  2. #2 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Facultatea de limbi straine . Sugerez asta pentru ca ai scris ca nu te pricepi la matematică.

  3. #3 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Si asta ar fi o posibilitate, dar nu ma atrage asa mult chiar daca in primavara o sa sustin examenul Cambridge. Nu stiu, nu prea imi ofera posibilitati de angajare dupa aceea. Nici meseria de profesor si nici cea de translator nu ma avantajeaza.

  4. #4 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Dreptul.

  5. #5 SP
    Member Twiztid's Avatar
    Ti-as sugera sa faci tot posibilul sa inveti pt un examen la medicina. Gandeste-te ca poti sa faci rezidentiatul intr-o alta tara europeana (gen Franta, Germania etc) iar apoi, daca te descurci, poti practica oriunde ce ai invatat.
    Singura facultate ce NU ti-o recomand sub nicio forma este dreptul (decat daca parintii tai sunt fie avocati fie notari). "Piata" este inundata cu absolventi de drept (majoritatea foarte slab pregatiti) iar concurenta pentru accede la putinele profesii juridice va fi tot mai acerba.
    Just my 2 cents...

  6. #6 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Exista facultate de IT ? Poate inginerie, iar inginerie fara matematica, nu se poate. De fapt, multe nu se pot intampla fara matematica.

  7. #7 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Te-ai gandit la navigatie?
    Salariu foarte atractiv, singurul inconvenient e ca stai plecat de acasa intre 3-6 luni pe apa, iar partea buna e ca vezi o mare parte din lume..
    Practici vreo 10-15 ani meseria de navigator si apoi esti asigurat toata viata!

    Ps: E plina piata de absolventii facultatilor enumerate de tine... Va fi foarte greu sa gasesti un loc bun in domeniile acelea si mai ales sa ai un salariu decent..

  8. #8 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Super ideea cu navigatia dar imi este cam peste mana sa calatoresc asa. Ma atasez usor de locurile care imi plac si ma despart greu de ele.

    @tudomih Nu este facultate de IT. Este facultate numita Stiinta Calculatoarelor, Cibernetica si inca cateva discipline.

    Nu ma deranjeaza sa incerc lucruri noi, mai ales daca acestea ajung sa imi placa. Mai veniti cu propuneri de genul celei postate de FallouT daca se poate.

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Te obliga cineva sa faci facultate imediat dupa ce termini liceul? Din experienta generatiei mele pot sa iti confirm ca majoritatea colegilor au ales ceva "doar ca sa castige bine" sau "doar pentru ca trebuie sa dai la ceva imediat" si totusi pe cei care au reusit sa incheie ciclul de licenta ii numar pe degete...

    Englezii au (sau aveau) un sistem misto: dupa liceu erai trimis intr-o colonie britanica unde lucrai ca voluntar un an. Ei aveau grija sa iti ofere mancare, tu invatai sa te descurci singur si te intorceai stiind mai bine ce vrei sa urmaresti in viata.

  10. #10 SP
    Member ymess's Avatar
    Daca te gandesti la IT, poti alege intre Informatica, Automatizari si Calculatoare sau Cibernetica. Problema e ca la toate ai nevoie de matematica, mai mult sau mai putin. Si eu sunt in clasa a 12-a, ma pasioneaza domeniul IT de mult timp. Eu sunt destul de cert ca am sa aleg Matematica-Informatica, specializarea Informatica. Majoritatea facultatilor de Informatica de la noi din tara sunt de fapt Matematica-Informatica. Totusi, poate o mica exceptie este facultatea de Informatica din Iasi, acolo am auzit ca se face matematica doar in primul an (si cauzeaza cele mai multe restante aparent) .

    Alte domenii, din ce am auzit pe la colegi prieteni:
    ASE la greu, Academia de Politie / Militara, Academia Tehnica Militara, Politehnica (in special AC), si chiar Academia Navala si Pompierie

  11. #11 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    @trickz Nu știu ce sa zic despre statul pe tușă. Sincer as lua o pauza după liceu. Mi-ar prinde bine ca sa îmi pun gândurile cap la cap, sa ma odihnesc și sa mai fac un ban, dar ma tem ca o sa trag de timp și pana la urma nu o sa mai fac nimic. De exemplu dacă găsesc un job care ma avantajează, nu prea l-aș lăsa pentru facultate. Din cauza asta prefer sa fac facultatea după liceu.

    @ymess
    Poți sa razi dar eu habar nu am ce înseamnă ASE. Din ce ai spus acolo nu prea ma pasionează nimic. Caut acel ceva diferit care sa ma scoată din rutina. Cel mai mult mi-ar place sa fac ceva pe partea hardware legat de calculatoare. Ma gândesc ca nu trebuie asa multă matematica dar nici nu știu ce as putea face după.

  12. #12 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Iti super-sugerez FAIMA din cadrul Politehnicii. E un fel de ASE mai bun, recunoscut international, combinat cu ceea ce numesti tu "IT". Si inveti de la matematica (si cunosc persoane care au intrat acolo si nu prea le aveau cu matematica) la marketing la Java. Se intra pe baza de interviu si nu de examen, si ai mari sanse sa intri direct cu bursa daca ai medie mare in bac. E o facultate lejera in comparatie cu restul din Politehnica, dar in acelasi timp este buna si iti ofera multe sanse de angajare, nu neaparat dupa ce o termini, ci si din timpul ei.

  13. #13 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Ok. Deja asta suna foarte bine. Am sa ma interesez. E super dacă este asa cum spui tu, la modul ca învăț mai multe lucruri în același timp. Îmi place sa aflu lucruri noi. Și pana la urma, nu este neapărat târziu. Ca sa mai recuperez câte ceva pot sa fac meditații la matematică o perioada și gata.

  14. #14 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Du-te la UNATC
    Attached Images Attached Images future.png

  15. #15 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Poti aplica in Anglia, prin site-ul UKADEMICS - Do you want to study abroad? unde ai ca si optiune facultate de game design. Treaba e ca trebuie sa ai media la BAC minim 8.5, restul de cerinte le gasesti pe site. Ofera si burse de studii cu plata taxei de studii integral. Mai ai optiunea de a studia in Norvegia unde statul ofera tuturor studentilor posibilitatea de a studia gratuit, fie ca sunt cetateni Norvegieni sau imigranti. Acolo va trebui sa te interesezi exact ce cerinte iti trebuiesc pentru a fi acceptat la o universitate de acolo.

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    [...] nu prea imi ofera posibilitati de angajare dupa aceea. [...]
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    [...] dar sincer, prefer ceva mai de viitor. [...]
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    [...]De exemplu dacă găsesc un job care ma avantajează, nu prea l-aș lăsa pentru facultate. [..]
    Observi problema cu propozitiile astea? Vrei facultate pentru un job bun dupa, dar daca gasesti un job bun pana la facultate nu e bine nici asa.

    Putina introspectie nu strica. Pune pe hartie interesele tale, talentele, taie din ele, adauga informatii, combina si invarte din ele, pana ajungi sa fi impacat. Dupa, poti cauta dupa interesele cu care esti TU personal impacat. Oricat de interesanta ar fi o facultate, daca nu te intereseaza ce se intampla acolo, nu o sa ajungi departe.

    Am putea sa iti recomandam 100 de facultati, daca folosim cuvintele potrivite vei fi interesat, dar ajungi acolo si iti dai seama ca nu asta doreai... Ai incercat sa discuti cu consilierul/psihologul liceului tau despre asta? Omul respectiv ar trebui sa aiba calificarea necesara sa te ajute sa iti dai seama ce drum vrei sa urmezi.

  17. #17 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Mulțumesc de sfaturi trickz. Nu avem consilier în liceu dar am sa ma gândesc la ceea ce ai spus.

  18. #18 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Si eu sunt nehotarat, dar tind putin spre Cibernetica sau Finante de la ASE, ce parere aveti de facultatile astea ?

  19. #19 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Ce facultate sa aleg?

    Din pacate toate facultatile de la ase sunt suprapopulate, ultimele studii au aratat ca sunt prea multi absolventi de ase care nu au loc de munca, ti-as recomanda daca vrei neaparat ase sa mergi la cibernetica. Poli electronica sa stii ca se angajeaza bine, daca incepuI sa mergi la interviuri si te pui bine cu profii si te implici in proiecte, iar salarile incep de la 3000-4000 de ron inca din anul 4 de facultate. Repet trebuie sa fii bun, implicat si sa ai putin noroc

  20. #20 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Ma cam feresc de Politehnica pentru ca am auzit ca e foarte greu, si eu nu prea ma inteleg cu fizica.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 03-05-2015, 18:44
  2. Ce sa aleg? By Asghaar in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 14-10-2009, 23:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts