Closed Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 93

Thread: Cerere anti bisnita

  1. #41 SP
    Member AVoF's Avatar
    Aici pe forum intervine de multe ori si efectul de turma, zice unu ceva, altu il aproba, primeste 40 de thanksuri dupa care altcineva zice ceva aprobandu-l pe cel din urma dand dovada de ''pupincurism'' si orice alta idee i se pare contra.Nu ma refer la Laurentiu sau (in special) la threadul asta, asta se intampla mai peste tot.Reveninid la situatie, indiferent ca o numesti bisnita tot situatie in care castiga amandoi este, eu as prefera sa ii platesc 100ron unuia sa iau un produs pe care l-a luat din carrefour decat sa dau 250ron pe exact acelasi serviciu oferit in alta parte.

  2. #42 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by AVoF View Post
    Aici pe forum intervine de multe ori si efectul de turma, zice unu ceva, altu il aproba, primeste 40 de thanksuri dupa care altcineva zice ceva aprobandu-l pe cel din urma dand dovada de ''pupincurism'' si orice alta idee i se pare contra.Nu ma refer la Laurentiu sau (in special) la threadul asta, asta se intampla mai peste tot.Reveninid la situatie, indiferent ca o numesti bisnita tot situatie in care castiga amandoi este, eu as prefera sa ii platesc 100ron unuia sa iau un produs pe care l-a luat din carrefour decat sa dau 250ron pe exact acelasi serviciu oferit in alta parte.
    Tu nu cred ca stii ce inseamna conceptul de bisnita si din cauza asta tot te bati cu pumnul in piept. Conceptul de bisnita nu este ceea ce preferi tu sau nu (ca iti convine sau nu sa platesti) - este un lucru batut in cuie (unii cumpara mult si ieftin din anumite parti si vin sa faca matu mare in alte parti). Si te sfatuiesc sa-ti masori cuvintele ca o pot arde si eu in subintelesuri de rahat.

  3. #43 SP
    Member AVoF's Avatar
    Te cam bate logica elementara, zi si mie care e diferenta dintre Donely care lua stickuri de jailbreak cu cateva zeci de ron si le dadea cu 200ron si dintre cel cu codurile de psn care le ia cu 50ron si le da cu 100.Hai totusi sa nu-l bagam pe donely sa bagi lucruri de genul, pai vezi, el statea sa bage si nu stiu ce soft pe el, gandeste-te la robertdinu, dupa logica ta si el ar face bisnita, ia un lucru cu x-ron, il vinde cu x+30ron pe cand la noi in Ro in gasesti cu x+100ron, e situatie identica ca si in precedenta, situatie WIN-WIN.

  4. #44 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by AVoF View Post
    Bisnita? eu astea o pot baga in categoria oamenilor persipace.Ia din carrefour cu card de 50lire cu 50ron iar pe forum il da cu 100ron, in loc de 200si ceva cat ar fi costat in mod normal, este o situatie de castig-castig.Care e problema daca cineva cumpara mai multe bucati dintr-un produs la oferta si le vinde pe forum la jumatate din pretul normal? poate chiar trimite prin posta la cinevacare locuieste pe unde carrefour-ul respectiv nu-i mai aproape de 300km.
    Normal. Deci daca unu cumpara din afara si da mai scump nu e bisnitar, ca asa e regula. Cumpara de aici de la oferta : nu e bisnitar, ca ala nu e pretul "normal". Dar totusi cand e bisnita ? Cand unul cumpara la cel mai mare pret din magazin (ca ala e pretul normal) si-l da mai scump ? Oare cine mai cumpara asa ?

    Nu conteaza, am inteles ideea, nimeni nu e bisnitar, asa ca nu stiu ce rost mai are regula cu bisnita...

  5. #45 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Nu ma intreseaza pe mine de Donley si Robert Dinu si pe oricine ai mai bagat tu in postul tau pentru ca nu are legatura cu ceea ce ziceam eu. Dar acum am inteles ce te deranjeaza pe tine si de ce sustii "aceasta miscare". Si oricat m-ar bate pe mine logica se pare ca tu nu o ai deloc atata timp cat sunt la al 3-lea post sa-ti explic ca la copii si tu imi zici ca daca X o face intr-un fel de ce nu ar face-o si altii atata timp cat tu esti multumit. BISNITA ESTE BISNITA = nu conteaza cine o face si cum o face si eu tot ce am zis a fost ca sunt impotriva la asa ceva.

    LE: Bine - e ca tine. Noapte buna.

  6. #46 SP
    Member AVoF's Avatar
    Ti-am explicat cu argumente ca ce am zis eu mai sus despre cei 2 are legatura cap-coada cu ce ai zis tu.Pe de o parte esti impotriva bisnitei, dar totodata nu te intereseaza despre altii de pe forum care fac acelasi lucru iar argumentul tau suprem este BISNITA ESTE BISNITA, nu o intelegi, nu vrei sa o intelegi, nu stii daca te ajuta cu ceva sau daca te deranjeaza, tu stii doar ca e ceva rau si trebuie inlaturata...in al cincilea post te rog sa nu-mi mai explici ca la copii, poate pricep si eu ceva din ce zici.

  7. #47 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Normal. Deci daca unu cumpara din afara si da mai scump nu e bisnitar, ca asa e regula. Cumpara de aici de la oferta : nu e bisnitar, ca ala nu e pretul "normal". Dar totusi cand e bisnita ? Cand unul cumpara la cel mai mare pret din magazin (ca ala e pretul normal) si-l da mai scump ? Oare cine mai cumpara asa ?

    Nu conteaza, am inteles ideea, nimeni nu e bisnitar, asa ca nu stiu ce rost mai are regula cu bisnita...
    Stai asa sa inteleg. Tu cand cumperi un joc la pret bun de pe forum mai intrebi daca e cumparat din romania sau din afara ?
    Daca da, pentru ce ai face asta ? Chiar asa te intereseaza de unde e cumparat, atata timp cat dai poate 1/3 din bani ? Jocul e acelasi, indiferent de unde il cumperi, iar atata timp cat l-ai luat cu un pret bun nu vad ce-ti mai bati capul daca ala l-a luat mai ieftin sau mai scump.

  8. #48 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Dezgrop thread-ul cu o intrebare :

    http://www.consolegames.ro/forum/f41...doua-sigilate/

    Asta se pune ca bisnita ?

    Pun un singur post : http://www.consolegames.ro/forum/600168-post9044.html

    Dar sunt zeci de posturi pe thread-ul ala cu marturii de la peste zece forumisti care dovedesc ca jocurile alea au fost achizitionate cu 24.90 lei

    OK,ce face baiatu' ala e... Adica tot forumu' stie de minunatele oferte din Carrefour Orhideea,pe toate thread-urile se vorbeste despre reducerile alea drastice de pret si omu' vine sa dea cu 50 de lei mai scump decat l'a cumparat din magazin. Si acuma intre noi fie vorba...preturile lui sunt oricum idioate rau. Adica Killzone 2 Platinum 75 de lei? Come on... Ca daca te uiti un pic pe la Vinzi Sau Cumperi il gasesti cu 40 Non-Platinum in stare impecabila. Arata'mi mie cand le vinde si fac o lada de bere oricui.

    Iar bisnita nu poate fi oprita,din moment ce e atat de greu sa o observi macar. Daca iei cu 100 de lei de pe Amazon un joc si il vinzi pe CG cu 150 de lei,ai facut 50 de lei. Si nimeni nu stie pretul la care a fost cumparat initial,dar tie,ca si cumparator,150 de lei ti se pare OK sa dai pe jocul respectiv. Acuma dileala asta cu achizitionarea jocurilor din Carrefour la preturi de nimic,toata lumea stie,tu vii sa mai ceri nu stiu cat pe ele... Asta e de rasu' curcilor,scuzati'ma.

  9. #49 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Iar se revine la aceelasi discutii - se confunda notiunea de moralitate cu cea de bisnita (atentie nu am zis ca cele 2 notiuni se exclud)

    In primul rand vreau sa ii atrag atentia lui AVoF ca donely poate face pe forum aproape tot ce vrea el, pentru ca este ca si casa lui si nu cred ca tie (avof) ti-ar conveni sa vina unu la tine acasa si sa se ia de tine, ca vezi doamne stai in chiloti sau in cucul gol (desi este foarte imoral sa stai despuiat) insa la tine acasa stai cum vrei si faci ce vrei, nu-ti place de donely nu mai intrii pe forumul acesta, sau macar nu intrii si il tragi la raspundere... asa ca ciocu mic si joc de glezne si mai subtire cu morala vis-a-vis de oamenii care au pus osu sa ai tu unde sa aberezi si sa spui toate ineptiile, o fi ea libertate de expresie da nu vine la pachet si cu sodomizarea gazdei.

    Cat despre discutia cu bisnita - link, photo evidence si conform regulamentului - cine vinde mai scump ca la magazinele din Romania (un subiect de asemeni discutat si ras discutat - nu putem lua etalon magazinele din afara pentru simplul motiv ca nu locuim acolo)

    Si sa revenim la subiect vis-a-vis de vanzarea la supra pret - se practica peste tot (in special in vestul europei, SUA sau Japonia) pot da sute de exemple cu forumuri unde lumea se "lauda" cu mega super ofertele pe care le-a gasit la garage sale, yard sale, flee market sau pawn shop - dar cand vine vorba sa vanda produsul preturile devin chiar si cu 1000 % mai mari. (caz concert -> tipa care a gasit Stadium Events sigilat la garage sale la 25 centi si l-a vandut cu 40.000 $)

    Deci eu cred ca voi propune sa se scoata de tot din regulament asta cu bisnita si sa lasam piata sa regleze pretul (pe cerere/oferta - cum se intampla si acum in 90 % din cazuri) cu ocazia asta poate threadul de "jocuri la preturi bune" va deveni mai "popular" printre noi, gamerii de rand.

  10. #50 SP
    Member AVoF's Avatar
    Din contra, incercam sa-i explic lui Laurentiu ca ce face face Donely se numeste AFACERE, nu BISNITA si n-am nimic impotriva, n-am nimic cu omul, nu il critic, sa-si faca in continuare meseria.

  11. #51 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Era inevitabil !

    Pare user serios dar totusi, Uncharted / inFamous - Platinum 50 lei bucata ... is it just me ?

  12. #52 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    Era inevitabil !

    Pare user serios dar totusi, Uncharted / inFamous - Platinum 50 lei bucata ... is it just me ?

    Bine, poate nu le-a luat din Carrefour ci le are demult, dar tot mai scump ca-n magazin se cheama ca e. Dar am vazut pe forumul vecin pe unul cu adevarat nesimtit : avea vreo 10 jocuri sigilate la vanzare (cate 2-3 bucati pentru fiecare joc) la 50 lei. Am dat report pt bisnita si am primit PM de la moderator ca n-are ce sa-i faca, doar sa-i atraga atentia ca nu e frumos ce face.

    Cel mai bine cred ca ar fi cum a zis rodarkone : sa se scoata regula cu bisnita, dar sa ai voie sa scrii in thread-ul oricui daca ai vazut jocul mai ieftin undeva (indiferent ca in Romania sau in afara). Asa mi s-ar parea corect, ca de aia e FORUM : sa se poata discuta inclusiv pe thread-urile de vanzare.

    La urma urmei asta fac bisnitarii : iau jocurile la promotii si le vand apoi la pret mai mare celor care nu au prins respectiva promotie sau nu au aflat de anumite magazine de afara. Si asta mi s-ar parea cea mai corecta "pedeapsa" pt un bisnitar : sa-i divulgi sursa achizitiei si sa stie cumparatorii de unde pot lua jocul mai ieftin. Iar daca prefera sa ia de la bisnitar la pret mai mare e treaba lor.

  13. #53 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Si asta mi s-ar parea cea mai corecta "pedeapsa" pt un bisnitar : sa-i divulgi sursa achizitiei si sa stie cumparatorii de unde pot lua jocul mai ieftin. Iar daca prefera sa ia de la bisnitar la pret mai mare e treaba lor.

    Absolut.
    Dar trebuie luata in calcul si varianta ca unul care si'ar dori jocul nu poate sa il ia din magazin. Eu nu am cum sa ajung la Carrefour Orhideea. De ce? Stau in Cluj. Si atunci il iau de la "bisnitar"-desigur,daca pretul e foarte bun,iar bucata rara si interesanta.(Bine,nu e cazul. Infamous Platinum.)

  14. #54 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Deci eu cred ca voi propune sa se scoata de tot din regulament asta cu bisnita si sa lasam piata sa regleze pretul (pe cerere/oferta - cum se intampla si acum in 90 % din cazuri) cu ocazia asta poate threadul de "jocuri la preturi bune" va deveni mai "popular" printre noi, gamerii de rand.
    Vad ca regula a ramas, sunt curios daca bisnitarul de aici va fi pedepsit sau nu...

    http://www.consolegames.ro/forum/f41...o-geanta-hugo/

    Cere 40 pe Age of Conan si el e 9.90 la gameshop : Pagina Produsului

    N-as fi zis nimic, eventual as fi postat pe thread la el sa-i atrag frumos atentia, dar efectiv m-a enervat cu tupeul pe care-l are :

    Quote Originally Posted by it.addi View Post
    Daca nu ai vreo oferta , nu posta .
    Fara posturi gen : Dincolo era mai ieftin
    Fara comm uri inutile
    Cu alte cuvinte : Ciocu mic, poate asa reusesc sa fraieresc si eu pe cineva care nu cunoaste preturile.

    Sunt foarte curios ce decizie se va lua in cazul asta pentru ca e un caz CLAR de bisnita, jocul se gaseste peste tot la 19.9 lei si chiar la 9.9 lei (in link-ul dat de mine).

  15. #55 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Degeaba postezi aici - pentru incalcarea regulamentului se foloseste REPORT.

  16. #56 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Vad ca regula a ramas, sunt curios daca bisnitarul de aici va fi pedepsit sau nu...

    http://www.consolegames.ro/forum/f41...o-geanta-hugo/

    Cere 40 pe Age of Conan si el e 9.90 la gameshop : Pagina Produsului

    N-as fi zis nimic, eventual as fi postat pe thread la el sa-i atrag frumos atentia, dar efectiv m-a enervat cu tupeul pe care-l are :



    Cu alte cuvinte : Ciocu mic, poate asa reusesc sa fraieresc si eu pe cineva care nu cunoaste preturile.

    Sunt foarte curios ce decizie se va lua in cazul asta pentru ca e un caz CLAR de bisnita, jocul se gaseste peste tot la 19.9 lei si chiar la 9.9 lei (in link-ul dat de mine).
    Asta nu inseamna bisnita. Bisnita este atunci cand: am cumparat un bilet la un concert, biletele s-au epuizat, iar eu incerc sa-l vand cu un adaos de xxxxx%. Avand in vedere ca nu mai exista alta posibilitate de a cumpara acel produs, atunci DA, este bisnita. Daca eu cumpar acel bilet, biletele fiind inca valabile la magazin, iar eu incerc sa-l vand cu un adaos de xxxxx%, atunci NU, nu este bisnita, pentru ca inca este valabil produsul in alte magazine. Daca ceea ce spui tu ar fi Bisnita, atunci s-ar duce dracu toata economia. Ar trebui sa ne luam in gura in Carrefour/Gima, ar trebui sa ii dam in judecata pe cei de la Diverta sau Altex? Numai cand ma uit la preturile jocurilor ( 320lei/260lei) si fac o comparatie cu magazine de genul Shopto/Zavvi ma ia durerea de cap.
    Daca gresesc, va rog corectati-ma. Dar asta mi se pare cea mai plauzibila explicatie. Mai plauzibila decat " BISNITA E BISNITA ( PUNCT ) ".
    Ceea ce face userul acesta tine de nesimtire, pentru ca incearca sa se bucure la 30/20 lei castigati.

  17. #57 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Aici pe forum, daca s-ar putea cumpara gratis, ar fi perfect

  18. #58 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Aici pe forum, daca s-ar putea cumpara gratis, ar fi perfect
    Da, ar fi perfect. Dar ar fi mai mult decat perfect daca n-ar fi useri nesimtiti care incearca sa vanda jocuri folosite la pret mult mai mare ca jocul sigilat in magazin, nu crezi ? Din pacate pe forum (si nu doar pe asta) sunt foarte putine oferte bune la jocuri, 99% din anunturi sunt cu preturi apropiate de preturile de magazin (preturile de la noi).

    Ma uit cu parere de rau cum la altii se poate si la noi nu, tot timpul ne plangem de preturile din Romania si le raportam la preturile de afara si la salariile noastre, dar chiar NOI nu facem nimic pentru a schimba asta.

    Ma uit pe play.com (de exemplu) si vad jocuri folosite de PS2 la 1 sau 2 lire (si livrare gratuita in UK). Vad jocuri excelente de PS3 sau XBOX la 5-10 lire (tot asa : cu livrare gratuita).

    Ma uit la noi pe forum si vad aceleasi jocuri de PS2 la 30-40 lei sau chiar mai mult (adica 6-8 lire, de 3-4 ori mai scumpe). Vad cum se cer pe jocuri de XBOX 360 sau PS3 100 lei. Si vad jocurile alea chiar in magazine la noi mai ieftin.

    Si in final vad useri vizibil deranjati de faptul ca mie nu mi se par normale chestiile astea, pentru ei bisnita e ceva normal, ca doar nu te obliga nimeni sa cumperi de la ei, nu ?

  19. #59 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Mai este mult pana o sa existe o piata SH la magazinele noastre ca sa ofere o alternativa la "bisnitari" .

    Dar nu poti sa obligi lumea sa vanda o cartela PSN la 10 lei, pt ca a fost o promotie de 3 zile la doua bucati in nu stiu ce Carrefour din tara.
    Asa ca ofertele astea foarte bune in magazine la noi, nu sunt deloc relevante. Sunt pe o perioada scurta, sa mai scape de stocuri. E normal sa existe o concurenta.

    Fata de ofertele din magazine, toate preturile de pe forum sunt mult mai mici.(90%).

    Nu sunt deloc de acord sa ceri preturi nesimtite pt anumite jocuri, nu stiu cum au succes astfel de personaje, sunt oameni cu preturi de cel putin 40% mai mari decat pe zavvi sau the hut, dar in mare e vina cumparatorilor orbi, care nu se obosesc sa caute oferta cea mai buna.

    Nu mi se pare normal nici sa existe preturi identice cu play.com sau game.co.uk sau alte site-uri, pt ca si "bisnitarul" de pe forum, depune un efort pana comanda jocul, sta la coada la posta, ambaleaza, verifica, completeaza, trimite. Tot munca e si asta dar trebuie sa existe un echilibru. Nu poti sa vinzi un joc care il iei cu 10 lire, cu 20-30 lire pe forum.

    Si daca tot e asa ieftin afara, eu nu inteleg de ce nu cumpara toata lumea direct de pe site-urile englezesti, ca e mai ieftin?.

    Iar legat de SH, un cumparator care vrea un joc in prima zi la lansare, da 200 RON pe un joc, iar peste 2 luni vrea sa il vanda, dar constata ca pretul in magazin a scazut la jumatate pt jocul nou ce poate sa faca?. Daca el nu cere sub pretul asta redus, e automat bisnitar?.

    Iar in cazul cu Conan, cel mai tare e ca jocul ala s-a primit gratis pt orice comanda intr-o anumita suma la gameshop. eu il tin pe dulap ca imi e rusine sa il vand .

  20. #60 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Iar legat de SH, un cumparator care vrea un joc in prima zi la lansare, da 200 RON pe un joc, iar peste 2 luni vrea sa il vanda, dar constata ca pretul in magazin a scazut la jumatate pt jocul nou ce poate sa faca?. Daca el nu cere sub pretul asta redus, e automat bisnitar?.
    Conform regulamentului CG : da, e bisnitar. Eu nu-l consider bisnitar, dar asta e regula. E o regula si ca orice regula sau lege are probleme, nu e perfecta. Eu am mai adus in discutie exact chestia asta, daca ai fi citit tot topicul (n-are nici 3 pagini inca) ai fi aflat asta : http://www.consolegames.ro/forum/f51...ta/#post457013

    Insa nimic nu s-a schimbat, regula a ramas aceeasi. Parerea mea e in continuare ca nu e o regula buna, inclin sa cred de fapt ca e o regula foarte aiurea, pentru ca nici macar preturile din magazin nu-s acceptate ca si dovada. Daca a fost promotie nu e ok, ca a fost promotie. Si am discutat si asta : cine e atat de cretin incat sa cumpere la pret mare si sa incerce sa vanda la pret si mai mare ?

    Normal ca asta fac bisnitarii : vaneaza ofertele din magazine (de aici si de afara), cumpara la preturi mici si apoi vand la pret mai mare. Parerea mea ca asta e bisnitarul : cel care incearca sa faca bani din asa ceva. Sa nu fiu inteles gresit : nu-i agreez deloc pe bisnitari, dar nici nu-i condamn, cat timp nu trag tepe si vand la preturi ok e bine. Dar as prefera sa faca asta pe alte site-uri (gen okazii), nu aici - unde bisnita e interzisa prin regulament.

    Dar regulamentul e cam subred si vad inca odata ca e mai mult doar scris acolo, nu prea se aplica (nici macar litera lui, dar mai ales spiritul lui). Sincer spun ca mi-ar place sa vad ca se aplica regulamentul ca lumea si ca-s banati bisnitarii sau ca se scoate regula cu bisnita si se liberalizeaza bisnita. Insa situatia actuala mi se pare de o ipocrizie uriasa : CG nu incurajeaza bisnita, dar nici n-o pedepseste. Sunt singurul care mi se pare ca asa ceva "pute" ?

    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Iar in cazul cu Conan, cel mai tare e ca jocul ala s-a primit gratis pt orice comanda intr-o anumita suma la gameshop. eu il tin pe dulap ca imi e rusine sa il vand .
    Nu-ti fie rusine. Daca vrei sa-l vinzi scoate-l la vanzare la un pret bun si gata. Daca o sa ceri un pret mai mic ca-n magazin nu cred ca o sa sara nimeni la tine. Tu l-ai primit gratis ca ai comandat mai multe jocuri, asta nu inseamna ca trebuie sa-l dai gratis. Sau...daca vrei : doneaza-l.

Closed Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Cerere - Emoticons / Smilies By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 82 Last Post: 17-02-2015, 18:42
  3. Cerere - Mutare Topic By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 14 Last Post: 24-06-2012, 12:02
  4. Cerere stergere Thread-uri By ClauBauBau in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 29-02-2012, 09:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts