+ Reply to Thread
Page 76 of 78 FirstFirst ... 26 66 74 75 76 77 78 LastLast
Results 1,501 to 1,520 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #1501 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    RaverX you are missing the point Eclipsa "si-a luat-o " fix din ce ai spus tu : i-a trimis banii in avans. unde e rezolvarea ta?
    Tu ai citit ce-am scris? Serios... Rezolvarea era acolo - nu trimiti in avans unuia cu TR negativ. Asta nu inseamna ca nu trimiti in avans "no matter what". Bine, mai sunt si din aia paranoici, dar asta e.

    Eu am prins din aia si aici si pe alte forumuri si pe okazii, etc. Exemplu cu un pustan pe okazii, el user nou, 0 calificative, eu user de aproape 10 ani, peste 200 calificative, 100% pozitive, comentarii de la useri ca mi-au platit in avans si sunt foarte multumiti, etc.

    Ala liciteaza la un produs de-al meu fara sa citeasca anuntul in care scriu clar ca nu trimit cu ramburs. Ii explic inca odata si ii dau neutru. El super nervos imi da negativ (din fericire aia de la okazii au inteles situatia si l-au scos). Din intamplare peste cam 2 saptamani vad iar profiul respectivului, ce sa vezi avea calificativ negativ proaspat, ceva de genul "user neserios, nu a ridicat coletul".

    Te las pe tine sa tragi concluzia legata de ramburs si plata in avans.

  2. #1502 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu e relevant. din 18 Feedback a avut un singur negativ iar printre persoanele care i-au dat pozitiv se afla razu ( 105 Feedback ) , LeicaBogdan (85 ) , tu (48 ), divayo (533 ). eu personal iau si asta in calcul atunci cand vorbesc cu un user pt o tranzactie, cine i-a dat TR.
    DPMDV 1 negativ vs 17 voturi pozitive nu e un impediment.

    cat vine vorba de playgames nu ma asteptam la asa ceva din partea lui mai ales ca a fost la extragerea pt Loot Crate unde l-a vazut si OEE, Monky, RazvanRazi, AlanPoe si nu cred ca il suspecta cineva ca ar da teapa.

  3. #1503 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    DPMDV 1 negativ vs 17 voturi pozitive nu e un impediment.
    Ai zis bine: din punctul tau de vedere. E opinia ta si o respect. Insa din punctul meu de vedere 1 negativ e foarte grav si la 100 de calificative. Mai ales aici, unde daca un user ia negativ pe nedrept poate foarte usor remedia situatia. Deci negativ inseamna ca a dat teapa. Acum ca tu consideri ca e irelevant ca a dat si el acolo o teapa daca a facut alte 17 tranzactii ok e altceva.

    Eu tin cont si de vechime si nr de posturi si de varsta (daca o pot afla), sunt sanse mult mai mari sa iau teapa de la un pustan decat de la un om matur. Nu zic ca toti tinerii sunt tepari sau ca nu exista oameni maturi tepari.

    Ca idee, daca tot ai dat exemple, imi amintesc de prima mea tranzactie cu divayo, poate sa confirme si el daca va citi. In urma cu mult timp a cumparat prima data ceva jocuri de la mine, i-am cerut plata in avans si mi-a platit fara ezitare. Acum are peste 500 TR si nu cred ca exista cineva care sa nu-i plateasca lui in avans (in afara de cei super paranoici).

    In fine, ma opresc aici, eram doar suparat ca MonkY sustine rambursul, mai ales ca rambursul nu te protejeaza deloc de tepe.

  4. #1504 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu ai vazut de cand are playgames negativ ? din 11.02.2013 si nu scrie nimic ca ar fi dat teapa "Om neserios, un mincinos " iar pe thread nu apare nimic scris ca ar fi dat teapa. nu stiu de ce automat tragi concluzia ca a fost teapa deci nici calificativul nu reflecta acest lucru.

    atunci cand faci tranzactii iti asumi anumite riscuri iar cum zici tu ca e normal sa trimiti banii inainte ca nu vrei sa te arzi mi se pare si asta ca te pui in pozitie de superioritate. banii eu trimit in avans din respect fata de voi si ca am incredere in userii vechi nu ca m-ar suspecta cineva ca as fi neserios.

    e clar ca tu nu vrei sa te arzi, nimeni nu vrea dar e ok sa mai ai si incredere nu numai sa ii tratezi pe toti ca si cand ar vrea sa te fure.

    BTW daca tot vorbim de cum ar trebuii sa tranzactionam as propune sa se bage obligatoriu raspuns la TR, de multe ori am dat TR si nu am primit TR pt aceiasi tranzactie

  5. #1505 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Functia de feedback a fost introdusa prin 2011 daca nu ma insel iar de atunci cred ca si numarul de probleme aparute pe topicul asta a scazut. Au fost exceptii desigur, dar in mare cred ca au ajutat foarte mult. Ce decide fiecare vizavi de feedback-ul unui user este treaba lui. Daca lui RaverX i se pare problematic ca un user sa aibe un negativ, chiar si din 100 de calificative, este treaba lui si va proceda dupa cum stie el mai bine incat sa se simta sigur de tranzactia pe care o face. Templier, acelasi lucru si pentru tine, daca pentru tine e ok, foarte bine.

    Feedback-ul este public si poate fi vazut de catre toata lumea. Nu inseamna ca cei cu TR in numar mare si doar pozitiv nu pot fi neseriosi in anumite situatii. Feedback-ul si TR al fiecarui user este public tocmai pentru a va face o idee despre acel user, dar nu garanteaza nimic. Am observat si eu multitudinea de useri cu TR mare care insa nu au activitate niciunde pe forum in afara de bazar, e mai safe/mai putin safe din cauza asta? Din nou, depinde de interpretarea fiecaruia.

    Ce vreau sa spun este ca TR nu inseamna totul, este acolo doar orientativ si sa va faceti o prima parere despre userul cu care tranzactionati. Incercati sa fiti prudenti indiferent de TR sau posturile de pe forum. Nu va putem nici noi garanta tranzactiile. Noi ne asiguram ca TR este acordat cinstit si putem doar bloca accesul celor care fac probleme comunitatii incat pe viitor situatiile sa nu se repete.

  6. #1506 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    M-au sunat azi aia de la politie, eu am depus plangerea la sediul central si abia acum a ajuns la sectia de care apartin...nu stiam ca trebuie sa o depun aici...in fine...maine trebuie sa ma duc la ei la audieri si sa duc dovada ca am facut plata, stie cineva cum pot sa salvez mesajele de pe telefon in calculator si sa le printez?

    ---------- Post added 22-03-2016 at 19:07 ----------

    @RaverX...si eu de gand sa merg cu plangerea pana la capat, mi-a zis politaiul la telefon ceva de genu sa vedem cum iti recuperezi banii si i-am zis ca in primul rand vreau sa ii faca dosar penal

    ---------- Post added 23-03-2016 at 18:44 ----------

    Am fost, am dat iar o declaratie, am semnat eu si politaiul, din ce am inteles urmatorul pas e sa faca o cerere la banca ca sa afle datele

  7. #1507 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Polițist, nu polițai. Ai toate șansele sa îți recuperezi banii, e destul de ușor sa o probeze.

  8. #1508 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    Politist , problema nu e chiar asa simpla, i-am zis si politistului ca daca se poate vreau sa ii faca dosar penal in primul rand, un 6 luni cu suspendare...ceva de genu...sa se invete minte si cand o sa vrea sa se angajeze undeva si o sa ii ceara cazierul...sa nu fie alb

  9. #1509 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Asta merita, cazier patat ca sa se invete minte. Bravo.

  10. #1510 SP
    Junior Member rero's Avatar
    Da, dar dupa 5 ani cazierul se prescrie.

  11. #1511 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, azi era deadline-ul pt. ban. Ce ziceti, mai pasuim un pic, in ideea ca poate vine si ne spune si punctul sau de vedere (chiar daca prea tarziu)?

  12. #1512 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Propun sa nu ne grabim, poate omul va vrea totusi sa spuna ceva. Oricum, cred ca are probleme mai mari decat banul aici.

  13. #1513 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dar de ce nu incercati sa-l sunati ? Templier, tu nu ai nr lui de telefon de la intalnire ? Ca daca a venit acolo, sigur a si donat ceva si te-ai vazut cu el. Incearca sa-l suni sa vezi ce zice.

  14. #1514 SP
    Banned Templier's Avatar
    In 2 zile diferite l am sunat si avea tel inchis

  15. #1515 SP
    Member razu's Avatar
    uite ce zic eu c o sa se intample:

    politia face dosar intr o saptamana doua cu trei mesaje si un virament bancar si l trimite la bucuresti.

    la bucuresti tot ce pot sa faca e sa l caute acasa ori daca adresa de la banca nu se potriveste (de ex. e din alt oras, sta cu chirie) nu l cauta nimeni in gura de sarpe pentru 400 de lei.

    in cel mai fericit caz, il gaseste, se duce si el la sectie si da vreo declaratie ca i ai trimis banii pt ca aveai o datorie la el si dosarul se plimba de colo colo un timp. ca sa i faca dosar penal (nu ti imaginezi cat de putin probabil e acest lucru) ar tb sa l inainteze la un judecator cu propunere. unde s ar judeca? s ar judeca in lipsa lui? ce incadrare?

    cel mai probabil ar trebui sa l dai in judecata ca sa ti recuperezi banii. el nu se prezinta, ii da amenda si trebuie s o plateasca o data cu impozitul. ori cativa dintre noi ne am intalnit cu el, baiatul n are serviciu, deci nici macar de poprire pe salariu nu se pune problema.

    iar daca n ai un cumatru sau unchi avocat, sansa ca unul sa ti ia dosarul fara sa l platesti inainte de proces e 0. ori vine nenea playgames si spune ca n are bani - de unde l obligi sa plateasca? ramai tu cu o nota de achitat la sfarsit.

    parerea mea, iti pierzi vremea. poate a plecat la vreo matusa in spania, poate a dat masina peste el, dar tare cred ca o sa torni efort si bani si n o sa ti recuperezi mare lucru la sfarsit.

    te as intreba de ce i ai trimis bani in avans dar e tardiv si nu vreau sa fiu gica-contra.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #1516 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    O sa vorbesc eu cu un cumatru avocat, strict dpdv informativ ca sa vedem daca merita sau nu sa mergi mai departe. O sa iti scriu pana maine seara.

  17. #1517 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    @razu
    - nu are cum sa declare ca am avut vreo datorie la el pt ca pot sa dovedesc cu mesaje ca banii au fost trimisi in schimbul jocurilor, din ce am vorbit cu politistul dupa ce primeste datele de la banca o sa ii faca o citatie...mai departe nu stiu ce se intampla, in noul cod penal cred ca infractiunea de inselaciune se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani, eu as fi bucuros sa ia 6 luni cu suspendare doar ca sa nu mai aiba cazierul curat
    - pt mine nici nu mai conteaza asa mult banii in momentul de fata, am mai luat in trecut o tzapa de vreo 1000 de lei si nu m-am dus la politie dar asta m-a enervat la culme ca m-a plimbat prin tot orasul, am stat la coada la posta 3 zile la rand de m-am plictisit, timp in care vorbeam cu el la telefon si imi garanta ca a trimis jocurile
    - de ce i-am trimis banii in avans? simplu, de prost
    @monky
    - nu-i da ban inca ca si eu sunt curios daca are ceva de zis
    Eu nu l-am mai cautat de peste o saptamana si nici nu am de gand sa il caut

  18. #1518 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @eclipsa, numarul de telefon pe care-l ai tu e acelasi cu cel pe care-l are Templier ?

    Nu stiu cine a fost foarte atent la el la intalnire (Templier e posibil ca sotia ta sa stie - Laura nu a retinut numele), dar stiu ca la un moment dat a zis numele agentiei imobiliare a lui, parca. Poate daca aflam numele, dam cumva de el.

  19. #1519 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Initial si eu as fi zis ca poate omul a patit ceva grav, caz in care mai intelegeam... dar cum el acum vreo 2-3 zile era pe forum, n-as prea zice asta: "Last Activity 21-03-2016 11:51"

    P.S. Acum intelegi Templier de ce eram eu asa de negativist?

  20. #1520 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    0735/392862 e nr pe care il am eu

+ Reply to Thread
Page 76 of 78 FirstFirst ... 26 66 74 75 76 77 78 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts