Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 237

Thread: ConsoleGames.ro are nevoie de tine!

  1. #41 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Si ei sunt alaturi de CG
    Attached Images Attached Images wallpaper-2587606.jpg

  2. #42 SP
    Junior Member flaki's Avatar
    Quote Originally Posted by ramonski View Post
    +20 de keys Dota 2
    +1 Donation.

    Adaug si eu 10 Dota 2 keys oferite gratis celor care achizitioneaza serviciul Premium.

  3. #43 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cine a cumparat premium pentru 6 sau 12 luni si doreste un invite pentru DOTA 2 - sa ma contacteze pe PM.

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem o donatie de 50 RON de la IOVxxxx GABxxxx din Orastie... si nu stiu cine este pe forum. Am rugamintea sa imi dea un PM, ca sa stiu la cine sa atribui banutii si sa activez Premium User! Thanks!

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata, am descoperit a cui era donatia de 50 RON... Meanwhile... ne-am cam oprit... Sa speram ca e doar temporar.

  6. #46 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa speram ca e doar temporar.
    Sa speram, insa ma tem ca atat este interesul pentru CG.ro. Lumea posteaza linistita in continuare pe Spambox, pe ariile dedicate, pe threadul cu cumparaturi iar cand vine vorba de ajutat apar cam aceleasi fete mereu, pentru restul probabil ca CG.ro este indiferent.

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Sa speram, insa ma tem ca atat este interesul pentru CG.ro. Lumea posteaza linistita in continuare pe Spambox, pe ariile dedicate, pe threadul cu cumparaturi iar cand vine vorba de ajutat apar cam aceleasi fete mereu, pentru restul probabil ca CG.ro este indiferent.
    Well, asta este man. Daca atat va fi interesul, si nu vom reusi sa strangem pt. 6 sau 12 luni, avem 2 posibilitati:
    1. platim pentru cat am strans (probabil 2-3 luni) dupa care inchidem (eu chiar nu vreau ca la fiecare 2-3 luni sa "ne plangem" de bani)
    2. returnam banii celor care au donat... si inchidem de la 1 Februarie

    Sa vedem... poate ajuta licitatiile, desi vad ca si acolo s-a oprit interesul...

  8. #48 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Sa speram, insa ma tem ca atat este interesul pentru CG.ro. Lumea posteaza linistita in continuare pe Spambox, pe ariile dedicate, pe threadul cu cumparaturi iar cand vine vorba de ajutat apar cam aceleasi fete mereu, pentru restul probabil ca CG.ro este indiferent.
    Nu trebuie sa o iei asa. Cei care au avut la dispozitie niste bani acum, au depus pentru CG, cei care iau salariul spre sfarsitul lunii inca nu pot ajuta (ca in cazul meu). Asta nu inseamna ca trebuie sa nu mai posteze deloc pe CG pana nu doneaza. Cel putin asa vad eu situatia. Ma insel cumva? Cei care nu au donat acum sa nu mai posteze? Nu stiu, intreb si eu...

  9. #49 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Nu trebuie sa o iei asa. Cei care au avut la dispozitie niste bani acum, au depus pentru CG, cei care iau salariul spre sfarsitul lunii inca nu pot ajuta (ca in cazul meu). Asta nu inseamna ca trebuie sa nu mai posteze deloc pe CG pana nu doneaza. Cel putin asa vad eu situatia. Ma insel cumva? Cei care nu au donat acum sa nu mai posteze? Nu stiu, intreb si eu...
    Ai citit printre randuri si ai inteles ce-ai vrut. Ideea este ca mereu apar in mare aceleasi persoane care ajuta cand este nevoie, restul ori gasind scuze ori pur si simplu ignorand. Crezi ca este placut ca la fiecare deadline sa vina MonkY sa intinda mana? Sunt sigur ca-i face o deosebita placere. Concluzia mea este ca din cati user exista, mai exact din cati activeaza vin si pun umarul foarte putini, indiferent ca-i sfarsit de luna, luat salariu sau mai stiu eu ce, de la ultimul deadline a trecut destul timp in care se putea da de fiecare utilizator macar 5 euro, nu mai mult. Multora le place sa aibe o comunitate unde sa revina, sa isi posteze ideile dar cand treaba devine reala si se cern lucrurile sunt foarte putini carora le pasa.
    Sunt liberi sa posteze, pana n-or sa mai aibe unde.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic ca amandoi aveti dreptate. Din pacate...

  11. #51 SP
    Junior Member r1r2000's Avatar
    Pentru Monky , in special, dar rog sa ma corecteze oricine gandeste altfel.

    De ce nu il faci forum platit? O suma pe care si-o poate permite orice posesor de consola, sa zicem 1euro pe an( daca nu poate sa plateasca 1 euro pe an de ce dracu mai are consola), daca sunt 20000 de useri inregistrati ar trebui sa fie usor sa strangi banii la modul asta. Eu cred ca nu e vorba de zgarcenie sau de indiferenta ci de comoditate sau timp, nu se misca pana la banca sa tirmita cinci euro sau mereu a amanat pana nu am mai fost nevoie ca s-a descurcat Monky pentru noi. Daca ramane ceva peste sa-i cheltuiesti sanatos, sau poti sa iei premii pentru concursuri.

  12. #52 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by r1r2000 View Post
    Pentru Monky , in special, dar rog sa ma corecteze oricine gandeste altfel.

    De ce nu il faci forum platit? O suma pe care si-o poate permite orice posesor de consola, sa zicem 1euro pe an( daca nu poate sa plateasca 1 euro pe an de ce dracu mai are consola), daca sunt 20000 de useri inregistrati ar trebui sa fie usor sa strangi banii la modul asta. Eu cred ca nu e vorba de zgarcenie sau de indiferenta ci de comoditate sau timp, nu se misca pana la banca sa tirmita cinci euro sau mereu a amanat pana nu am mai fost nevoie ca s-a descurcat Monkey pentru noi. Daca ramane ceva peste sa-i cheltuiesti sanatos, sau poti sa iei premii pentru concursuri.
    Au mai fost discutii pe tema asta,pur si simplu nu va functiona ,vor ramane doar persoanele care au platit si pana acuma.

  13. #53 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Asa ziceam si eu, dar as prefera sa fie 1.000 de oameni ca sa doneze 5 € / an / persoana, dacat 22.000 care sa nu poate strange 2.000 € / an !

    Calitatea sa primeze cantitatii !

  14. #54 SP
    Member piratu360's Avatar
    perfect de acord cu taxa, ar trebui un poll pe tema asta...zic eu

  15. #55 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Asa ziceam si eu, dar as prefera sa fie 1.000 de oameni ca sa doneze 5 € / an / persoana, dacat 22.000 care sa nu poate strange 2.000 € / an !

    Calitatea sa primeze cantitatii !
    Din cate am inteles ,pana la momentul de fata ,doar 39 de persoana au cumparat V.I.P Membership .Restul persoanele care s-au sustras de la achitarea acestei sume modice pentru sustinearea site-ului ,nu cred ca vor plati nici pe viitor .

  16. #56 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    ConsoleGames.ro are nevoie de tine!

    Si pentru userii noi inregistrati pot avea o perioada de o saptamana free, un fel de preview, si pe urma plata. Chiar as fi curios cati vor ramane pe forum


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #57 SP
    Junior Member r1r2000's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Au mai fost discutii pe tema asta,pur si simplu nu va functiona ,vor ramane doar persoanele care au platit si pana acuma.
    Perfect, inseamna ca restul nu vor si sa aiba drum bun. Vor ramane cei care au nevoie de forumul asta altfel decat pe post de cafea gratis.

  18. #58 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Pai este "By gamers - for gamers" nu "By a few gamers for themself".
    Console Games | Totul despre jocuri PS2, PS3, PSP, PSV, XBOX, XBOX 360, Wii, DS, 3DS, Retro, iOS, Android, Mac & PC - About Us

    Este foarte usor sa se transforme intr-un site exclusivist, dar nu asta este menirea lui. Poate ca totusi, intradevar, am devenit prea multi si nu toti considera ca acest colt de net merita putina atentie din partea lor.
    Eu personal am facut cont aici la finalul lui 2008 dar prima postare am avut-o in 2010. Iar de atunci consider acesta comunitate ca parte integrata a vietii mele. Aici am gasit raspunsuri, aici am ajutat consolisti, aici am pus tara la cale, aici mi-am spus oful si am ascultat pe altii. Aici am invatat sa apreciez un joc la adevarata valoare.
    Am o varsta. Poate, voit sau nevoit, voi renunta la gaming la un momentdat, dar imi va fi mai greu sa renunt la ConsoleGames.ro decat la consola.


    Apropos. Exista un poll cu intrebare despre plata pe aria de bazar:
    http://www.consolegames.ro/forum/f6-...pe-aria-bazar/
    Ghici cati au votat...

  19. #59 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: ConsoleGames.ro are nevoie de tine!

    Decat sa dispară mai bine exclusivist, din păcate suntem prea putini care vrem altceva...Deh, unii români sunt învăţaţi doar cu pomana, apoi comentează cu neruşinare lipsa calităţii

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate sunt foarte multi userii pasivi. Pasivi nu doar cand vine vorba de donatii, cat si ca activitate pe forum. Va aduceti aminte ca incepusem la un moment dat sa taiem conturile cu userii fara activitate, da? Well, am oprit acest lucru, pentru ca ne-am trezit cu foarte multi oameni suparati. Unii, culmea... intrau mai des pe CG decat userii activi. Insa nu postau. Citeau toate cele, se jucau in arcade... Acesti useri (tot din pacate) nu cred ca vor dona sau ajuta vreodata site-ul. Lor nu prea avem ce sa le facem... Daca maine s-ar inchide CG-ul, poate atunci ar simti un pic, dar ma indoiesc ca suficient cat sa-i convinga sa bage mana in buzunar.

    Dupa aceea sunt "afaceristii". Suna urat, dar din pacate, doar asa ii pot numi pe cei care in afara de aria de Bazar, nu mai vad nimic altceva. Stiu cateva cazuri concrete cu oameni care au facut bani frumosi aici. Si vorbesc de sume serioase, nu de maruntis. De-aici insa, cu cateva mici exceptii, pauza. Nu ar dona nici macar 0.1% din castiguri... Lor ce sa le facem? Pentru ca la urma urmei nu incalca nicio regula.

    La aceasta categorie ar fi si cateva exemple pozitive: Donely, Webpredator, Robertdinu... Ei au ajutat cum au putut de fiecare data, si nu pot decat sa le multumesc. Stiu ca au o afacere, si ca CG ii ajuta... Din pacate, sunt prea putini.

    Dupa aceea sunt sulfetistii. Care de obicei sunt si userii cei mai activi. Ei inteleg ce inseamna sa tii un monstru din asta in picioare... inteleg ca daca tot bagi mii de EUR in console, jocuri, componente de PC pe an... un 10-20 EUR extra pe an nu inseamna mai nimic (sunt DLC-uri mai scumpe de atat). Aici este dealtfel si categoria care ar trebui "trezita" mai mult. Eu am incercat "trezirea" asta cu serviciile Premium... dar din pacate, numarul lor cu greu se apropie de 50. 100 sau 200 de oameni din aceasta categorie, ar rezolva problema hostingului anual.

    Ce ramane pentru mine extrem de greu de inteles, este categoria "i don't give a f...". Cea pe care am si legat-o de lipsa cumparaturilor via ProfitShare sau PCGarage... Pur si simplu NU VOR. Am avut cateva cazuri, in care am incercat sa procedez precum blogurile despre care am mai vorbit (si care fac sute de milioane pe an doar din ProfitShare)... De exp. m-am abonat sa fiu primul care iau iPad 3, tocmai pentru a face un review serios, teste, etc... si a pune link la ProfitShare (in ideea de a ajuta site-ul, nu de a-mi scoate eu banii pe iPad, pe care oricum mi-l luam). Si rezultatul stiti care a fost? ZERO. Au fost zero iPad3-uri cumparate prin noi... desi multi de-aici si-au luat de la eMag. Acum, eu ce sa mai zic aici? Pentru ca nu aveau nimic de pierdut... sau au preferat sa dea acei 3% sau 2% in alta parte (si nu pot sa-i condamn pentru asta).

    Eu intre timp tot sper ca scapam de perioada aceasta de criza, si putem ajunge sa gasim un sponsor serios. Un sponsor care probabil cu 300 EUR/luna nu doar ca ar rezolva problema hosting-ului, dar ar ramane bani si pentru editori sau concursuri cu premii. Ca idee, stiu niste amarate de bannere prin oras (puse pe niste stradute laturalnice) care costa mai mult de 1000 EUR/luna. Din pacate insa, eu nu am "pile" in domeniul acesta al advertising-ului... nu cunosc pe nimeni care sa ne puna si pe noi pe o lista "scurta".

    Sincer, si mie mi se pare umilitor sa stau cu mana intinsa. A fost o perioada in care imi permiteam sa achit totul din buzunar. Din pacate, vremurile se schimba... iar eu am luat o cazatura destul de grea. Peste care a venit si vestea "minunata" prin care sufletul pereche a ramas si el fara job (si asta de aproape un an).

    Daca ar fi fost vorba despre un site de-al meu... probabil nu as fi cerut ajutorul, l-as fi inchis si as fi asteptat vremuri mai bune. Insa aici e vorba de mai mult de un site. E o comunitate cum rar am vazut... si la care multi dintre voi ati pus umarul... si nu cred ca ar fi fair din partea mea fata de voi sa renunt.

    Mai mult, site-ul a tot crescut. Una este sa renunti la un wordpress cu comment-uri de tip cancan, unde moderarea lipseste cu desavarsire... si alta este sa renunti la experientele impartasite aici pe forum, de mii de useri. Una este sa renunti la un site care de-abia se chinuie sa intre in rank 1.000.000 pe Alexa, si alta este sa renunti la unul care are deja rank 92.000 (worldwide). Probabil daca aveam content US/UK... ne-am fi numarat printre primii 10.000. Sau daca am fi inceput din 2000 (cu content romanesC), printre primii 20.000.

    Anyway... in final... totul depinde de bani. Pentru ca in rest mi-am dedicat cat am putut pentru acest proiect. Si ca dovada cred ca sta faptul ca e super stabil si super fast. Mai departe, vedem ce doresc si userii care pana acum au stat pasivi. Daca vor sa ne oprim... ma tem ca nu vom avea de ales.

    Oricum ar fi, aveti tot respectul meu.
    MonkY out (ma duc sa zac in continuare)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Bethesda va tine o conferinta de presa la E3 By paunstefan in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 23-02-2015, 00:15
  2. Zvon: Xbox 720 are nevoie de Kinect sa functioneze By MiniEmotion in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 16-02-2013, 02:10
  3. Cine are nevoie de Photoshop? By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 14-04-2012, 01:00
  4. Replies: 0 Last Post: 04-01-2011, 00:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts