Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ati avut probleme cu DS4 pana acum?

Voters
123. You may not vote on this poll
  • Am avut probleme cu bateria

    10 8.13%
  • Am avut probleme cu butoanele

    10 8.13%
  • Am avut probleme cu triggerele

    21 17.07%
  • Am avut probleme cu materialul

    17 13.82%
  • Am avut alte probleme - postez pe thread

    2 1.63%
  • Nu am avut probleme

    81 65.85%
Multiple Choice Poll.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Rata defectiunilor - DS4

  1. #21 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Nu am probleme cu ele deocamdata.
    Dupa sesiuni/seri "de bataie" intre prietenii mai am unele dubii.. dar am fost norocos ma gandesc.
    Daca am ceva de obiectat la momentul actual (la fel ca si altii) este cu referire la baterie, nu stiu ce-a fost in capul astora de la $ony (foamea probabil).
    Pe de alta parte am mereu un al 2-lea controller la incarcat/"pregatit" si nu am probleme prea mari cand ma joc singur (le schimb intre ele).

  2. #22 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    La mine un controller nu mai încarcă, aparent a făcut un scurt pe placa de care este lipit şi slot-ul microusb (observ acolo un punct negru). Am comandat alta placă de pe ebay, dar văd că nu mai ajunge (de aprox. 4 săptămâni).

  3. #23 SP
    Member Hitman's Avatar
    Am doua controllere si amandoua merg perfect. La unul singur incepe se se curete cauciucul de pe unul dintre thumb stick-uri.

  4. #24 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nu am avut probleme(ar fi si culmea dupa doar o luna), insa analog sticks sunt insuportabile fara thumb grips, iar bateria...
    n-are rost sa mai comentez, am reusit sa ii extind durata de viata pana la 6-7h: am inchis vibratiile, am inchis difuzorul, folosesc casti conectate direct in consola si nu in controller, led-ul este pe dim.

  5. #25 SP
    Member micul_'s Avatar
    Și eu am avut probleme cu R2 dar tata l-a rezolvat cu un ac de siguranță. Materialele sunt de cea mai proasta calitate posibila.

    Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk

  6. #26 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Nu prea inteleg cum PS1 si PS2 aveau controllere extrem de rezistente (mai ales PS1) si fara sa fie minunatii unice, de colectie samd., iar acum la PS4 ti-e si frica sa umbli cu el. Din ce plastic rasuflat si reciclat marca Aro ori Winny le-au facut?

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oricum, ma tem ca poll-ul va fi "biased"... am trecut ieri pe la un coleg forumist (care a si votat dealtfel ca nu a avut probleme) si am inteles cum merge treaba. DS4-ul lui e dezastru din punctul meu de vedere (se joaca numai conectat la cablul USB, altfel ii tine 2-3 ore bateria)... i se "balangane" R2-ul in ultimul hal... materialul de pe triggere s-a dus de mult. Dar nah, daca are omul TV Sony, receiver Sony, boxe Sony, telefon Sony, consola Sony... nu putea sa spuna de rau tocmai de Sony, nu?

    P.S. Data viitoare cand mai trec pe la tine man, o sa-ti aduc o pictura in ulei cu Kaz Hirai!

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cine, cine?

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu spui cine... ca eu dupa aia cu cine mai votez? hac!

    Si-asa s-a suparat... Asa ca, la cerere... voturile sunt ascunse. Sorry. Pardon... Sony!

  10. #30 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Nu eu, la mine DS4 merge brici.

  11. #31 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Aici votează iar ăia care nu au PS4?

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Buna de tot asta!

  13. #33 SP
    Member temugin's Avatar
    Pai nu a-ti spus multi ca i COOL ca design DS4 cand am spus ca nu pare ok ? in primul rand daca unul joaca Mk all day sau Fifa, iar altul story games sau novels - este egala comparatia ? pai nu cred....


    Si probabil Monky se refera la originale, nu fake made in China.


    Deci postati ce, cum, si cat a-ti jucat .....multe pica la analoage, cel putin vorbesc de DS3 sau 360 ones...la DS4 ma abtin, nu am.


    Unii nu pricep de ce DS2 sau alea de Ps1 erau ''MAI TEPENE'', oare nu furau atat la materiale ? si nu erau atat de multe fabrici low cost ?

  14. #34 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Nu am avut nicio problema, dar am pus protectii pe stick-uri inca din prima zi.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    temugin: ca design si ergonomie sunt ok DS4-urile, nu contesta nimeni asta. Pentru mine cel putin, sunt cu mult peste DS3-uri (unde ma dureau degetele dupa sesiuni mai lungi)...

    Referitor la analoage (thumbsticks) eu n-am avut probleme cu ele, exceptand materialul care se face ca naiba, dar acolo rezolvi usor cu acele "ciupercute" pe care le pui peste (si unele din ele chiar iti dau un grip si un feeling tactil mult mai bun decat ce ofera DS4 din start).

    E foarte posibil ca intre timp in linia de productie sa se mai fi reparat din issues... vad ca si Dant3 a dat exemplu de modele unde Sony a schimbat modul de prindere la triggere. Acum nu cred ca exista careva pe-aici (nici macar fanii inraiti Sony) care sa nege faptul ca au schimbat pentru ca stiu de problema. Uitati-va si pe alte forumuri (sau chiar oficial la Sony) sa vedeti cati se plang de probleme.

    Eu probabil o sa iau si un al patrulea gamepad (de fraier ce sunt) si daca si asta se duce la fel, cred ca renunt si astept PS4.5, PS5, PSWhatever...

    P.S. Ma tenta ideea de a cumpara asa ceva: https://www.amazon.co.uk/dp/B00T76ZGDY/ - dar ai naibii nu livreaza in .ro si e si destul de expensive. In plus, nu am idee cum or emula ei touchpad-ul de la DS4 pe un alt gamepad care nu are asa ceva...

  16. #36 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca te uiti la poll, e mult mai mare numarul celor fara probleme. Nu ca ar fi cine stie ce adevar in treaba asta, se voteaza uneori aiurea in poll-urile astea, adu-ti aminte de ala cu tabletele console Dar in acelasi timp, nu am vazut foarte multa lume plangandu-se de DS4 la noi pe forum, cred ca au fost 10-15 persoane maxim, in 2 ani jumate, iar majoritatea s-au plans de stick-uri. Probleme si plangeri vei gasi mereu despre orice produs, dar cred ca DS4 cu probleme nu sunt atat de multe la cele cateva zeci de milioane aflate in circulatie.

    Nu neg ca se poate strica, doar ca uneori mai depinde si de noroc, iar avand garantie 2 ani la orice produs, nu vad niciun motiv pentru care sa nu trimiti inapoi daca ai probleme. Iar treaba cu amazon nu e o scuza, faci pachet si trimiti inapoi, ti-ai asumat cheltuiala asta in momentul in care ai facut achizitia de acolo, facand probabil o economie de niste banuti.

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Daca te uiti la poll, e mult mai mare numarul celor fara probleme.
    Daca stai si cauti alte poll-uri pe net, numarul nu e chiar asa mic. Cei de la thesixthaxis la un moment dat au avut un poll unde din 6000 de voturi peste 37% s-au plans de issues.

    "Of over 6,000 votes, 37.52% of respondents reported some form of wear and tear, with 9.95% suffering from the rubber splitting. Taking those results at face value would indicate that millions of controllers are affected."
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu neg ca se poate strica, doar ca uneori mai depinde si de noroc, iar avand garantie 2 ani la orice produs, nu vad niciun motiv pentru care sa nu trimiti inapoi daca ai probleme.
    Cum te-ai gandit tu la toate mai tudy... Ce Dzeu sa mai trimit inapoi cand primele 2 gamepad-uri au fost achizitionate la lansare? Au trecut totusi aproape 3 ani (si oricum in UK garantia standard este de 1 an, nu doi). N-am stiut ca vor fi atat de proaste, ca as fi cumparat extended warranty. Sa nu mai vorbim de faptul ca primul era in pachetul cu PS4 iar politica in general este sa trimiti tot pachetul inapoi, nu doar partile defecte.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Iar treaba cu amazon nu e o scuza, faci pachet si trimiti inapoi, ti-ai asumat cheltuiala asta in momentul in care ai facut achizitia de acolo, facand probabil o economie de niste banuti.
    Nu m-am scuzat si din nou gresesti: n-am facut nicio economie, am cumparat de acolo pentru ca din Romania nu se putea achizitiona...

    Oricum, cand vii cu argumente gen "tablete console - insert silly smile in here", imi dau seama ca e iarasi ceva "la misto". Nu o sa cobor chiar atat de jos ci dau doar cateva link-uri gasite rapid - o sa observi ca in cateva chiar si Sony a recunoscut ca e o problema (sau a fost, nu stau acum sa cumpar gamepad-uri anual ca sa testez fiabilitatea produselor Sony), doar ca si ei au spus ca si tine "Numarul celor cu probleme e prea mic ca sa ne doara undeva".
    In fine, pe mine nu ma incalzesc deloc discutiile astea... in continuare am niste DS4-uri busite si foarte prost facute. Ca e Sony de vina, ca e chinezul care le-a montat, ca e materialul slab calitativ, ca la altii merg de nota 10... pe mine ma lasa rece. Am avut probleme cu Xbox 360-ul (care a ajuns la al 7-lea), am postat ca e varza la capitolul racire. Asa si acum... nu stau sa pup pe nicaieri in fund pentru un produs slab, fie ca e Sony, Microsoft, Nintendo, Apple sau whatever. Si refuz sa mai cumpar pe banda rulanta (asa cum am facut la Xbox 360) pe sistemul ca "lasa ca poate asta o sa fie mai bun". Si nici la coada la garantii n-am chef sa stau... vorbim de console aici, ar trebui sa fie construite sa reziste la "tavaleala".

    Prin urmare, recomandarea mea e sa va luati cu garantie + extra-garantie, pentru ca la Sony in ceea ce priveste DS4 e o chestie "la noroc". Poate unii sunt mai norocosi, sau poate Sony o sa inceapa sa modifice si DS4-urile de serie sa aiba aceleasi "imbunatatiri" precum cele din Limited Editions... Bafta!

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai mi se pare dubios ca ti s-au stricat in ultimele sase luni atat de multe controllere, ca abia atunci au iesit din garantie si in acei primi doi ani de la lansare cand puteai trimite inapoi nu ai avut nicio problema. Ca daca ai fi avut probleme, beneficiai de garantie si trimiteai inapoi. Eu n-am zis ca nu se strica, doar ca mi se par prea accentuate unele afirmatii facute atat de tine cat si de altii. I-am mai vazut pe altii pe forum cum numeau DS4 prost, infect, groaznic, etc. Asta e mai mult decat ok, fiecare stie ce ii place, eu incercam totusi sa aduc putina perspectiva. Din 40 de milioane de PS4 vandute, luam un total de minim 40mil de controllere. Cate sa fi avut probleme? Un milion? Tot e putin raportat la total. Asta e tot ce incerc sa spun.

    Also, n-a venit nimeni sa laude controllerul pe topicul asta, iar cei care au spus ca nu au avut probleme (myself included) au adus si argumente pentru experientele lor. Caz in care nu vad unde e fanboyismul, dar nu avem toti aceasi experienta. As mai adauga si ce a spus temugin mai sus, daca joci Mortal Kombat, FIFA sau Battlefield mereu e una, daca joci mai multe titluri, RPG-uri, action, etc, e altceva. Uzura se intampla mai accelerat in unele cazuri, cea ce e oarecum normal.

    Mie imi place controllerul mai mult decat cel de One dintr-un singur motiv: LB si RB la Xbox mi se par extrem de inutilizabile pentru mine. Clickaie prost, apasarea e incomoda si nu exista tensiunea aceea lejera pe care o vezi la DS4 la L1 si R1. But again, fiecare cu ale lui.

  19. #39 SP
    Member codpin's Avatar
    Ma bag si eu in seama un pic off-topic ca tot urmaresc threadul.

    De unde cumparati voi thumb grips care sa fie ok? E vreun magazin in Ro sau tre sa recurg la Amazon?

    Multumesc si scuze de off-topic!

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  20. #40 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    De unde cumparati voi thumb grips care sa fie ok? E vreun magazin in Ro sau tre sa recurg la Amazon?
    Eu am luat o tipla cu doua perechi de la Altex, simple si cele mai ieftine. Le-am cumparat din curiozitate si sunt mai mult decat ok.
    Gasesti si pe olx diverse modele si culori.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Rata defectiunilor - PS4 By AndRewqp in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1122 Last Post: 24-01-2018, 16:48
  2. Rata defectiunilor - Xbox One By AndRewqp in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 140 Last Post: 31-01-2017, 19:33
  3. Customizare DS4 By EdenIsNotEnough in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 3 Last Post: 23-03-2014, 17:32
  4. Rata defectiunilor - Wii U By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 6 Last Post: 05-01-2014, 22:46
  5. Zelda Wii ar putea rata anul 2010 By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 18-11-2009, 22:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts