Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 164

Thread: Hogwarts Legacy

  1. #101 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Am jucat ceva pana sa primesc matura. Nu stiu exact daca e dupa vreo misiune anume. Eu doar am facut cateva unde am invatat spells si apoi a aparut si partea cu matura. Am mai jucat un pic si acum am si o "class" pentru fantastic beasts, care probabil deblocheaza vreun cal or something, insa n-am mai mers acolo si am ales sa explorez pe matura un pic.

    Sunt lvl 23, jocul e pe dificultate normala. Ori sunt eu prea OP, ori chiar e foarte simplu. Efectiv nu prea e nicio provocare. Am cam 3 spells cu care joc si parca nici n-am nevoie de restul.

  2. #102 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Not a big deal, am prins-o din zbor de pe un grup de facebook
    Attached Images Attached Images img_0960.jpg

  3. #103 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In carti spune ca unu din fratele lui Ron Weasley (roscatul) e in romania ca sa invete despre dragoni.

  4. #104 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  5. #105 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In carti spune ca unu din fratele lui Ron Weasley (roscatul) e in romania ca sa invete despre dragoni.
    Pai si intr-unul din filme, ala cu probele, spun ca nush ce dragon e adus din Transilvania.

  6. #106 SP
    Junior Member sup3rfly's Avatar
    Pana acuma imi place si doar pentru simplul fapt, nu stiu de ce, ca imi aduce aminte de Fable. Poate muzica, poate side quest-urile, dar mi-am adus aminte de Fable. Vedem mai departe….

  7. #107 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    M-am uitat la cateva stream-uri, si fara sa iau prea multe spoilere, imi da vibe-uri f bune (poate cam multe chestii de colectionat, dar dupa lucru merge ceva mai "braindead" ). O sa il iau pe PS4 la vrea saptamana dupa ce apare (4 aprilie), dupa ce apar niste review-uri si acolo

  8. #108 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum vi se mai pare jocul?

    Eu sunt absolut blown away de el (am ~28h). De la TLOUP2 nu am mai fost atat de prins de un joc si efectiv imi este greu sa-l las din mana. Sunt atat de multe lucruri de facut si bine implementate incat ma unge pe suflet.
    Pana si micile sunete cand deblochezi ceva mi se par perfect alese, efectiv un lucru care putea sa lipseasca si nu-i pasa nimanui.

    Mi se pare incredibil cum un studio absolut necunoscut a reusit sa scoata ceva atat de bun si bine facut.
    Desigur ca are mici bugs and glitches, dar nimic game-breaking sau care sa te scoata din imersiune (cum o facea Cyberpunk spre ex).

    Jocul este absolut masiv si sunt atat de multe lucruri de facut, incat este un deliciu sa ma plimb si sa fac puzzles sau sa explorez lumea.
    As avea o gramada de chestii de zis, da nu as stii de unde sa incep

  9. #109 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by GabiCutlac View Post
    Pt cineva care n-a văzut decât primul film acu multi multi ani si nici n-a citit cărțile, recomandați jocul? Sau se pierde mult din farmecul lumii create in joc?
    Imi incerc din nou norocul cu întrebarea asta....

  10. #110 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E greu sa-ti recomande cineva un joc de genu, daca nu te prinde universul, la cum ai formulat intrebarea.
    Parerea ti-o poti face singur din videos pe twitch/youtube sau la vreun prieten care are jocul, macar ca sa vezi cum se "simte".

    Vezi daca te atrage ca gameplay, explorare, partea de magie, samd. Povestea este originala complet, la fel si toate side missions - poate unele din ele se leaga foarte usor de anumite intamplari spuse in treaca prin carti.
    Deci teoretic nu trebuie sa fi vazut filmele sau citit cartile, dar daca nu ai facut-o pana acum, inseamna ca nu te intereseaza nici universul respectiv...

    Parerea mea este super subiectiva, pentru ca am crescut cu filmele si cartile. Chiar discutam cu un prieten zilele trecute si i-am spun ca Harry Potter este pentru mine ce este Star Wars pentru el.

  11. #111 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Daca sunt subiectiv, ca fan HP, e GOTY.
    Daca ma prefac ca nu sunt fan HP si ma uit la el strict ca la un joc normal, are niste bube:
    - puzzle-urile sunt annoying si mult prea simple pentru ce ar fi putut fi (quick-time event, matematica simpla, distruge obiectele si basic lockpicking), mai ales ca ai toata manipularea aia de iteme cu ridicat, levitat, rotit, pus la loc, etc.
    - mult bloat prin lume, Merlin Trials devin obositoare foarte repede, mi se par prea multe.
    - random dungeons sunt doar un culoar cu dead-end si un chest in capat, de multe ori useless.
    - sistemul de RPG de stats (offense/defense/HP + acele traits) se simte un pic in plus, intri intr-un loop de robot unde pui itemu cu sageata verde, il vinzi pe celalalt si aia e, se puteau lipsi lejer de asta si sa scaleze inamicii automat si sa lase doar transmogul.
    - un pic clunky la controls, mai ales cand vrei sa folosesti item wheel-ul, iar metricile de obiecte prin lume sunt destul de aiurea, m-am trezit de multe ori blocat, dropped to death, sau descoperit de inamici pentru ca nu puteam sa trec printr-un loc pe unde parea foarte clar ca am loc.
    - NPCii sunt obositori majoritatea, cred ca doar vreo 2-3 mi se par ok si restul mi se par scrisi de un copil de clasa a 4-a.
    - main char-ul are 0 personalitate.

    Unde castiga teren e la worldbuilding - castelul ala e MAGNIFIC, cu toate detaliile si lore-ul si secretele, e o placere sa-l explorezi chiar si fara vreun aim anume. La fel si lumea, sa zbori pe matura si sa te plimbi prin padure, sate uitate de lume, ruine, imi da un vibe de Witcher 3 foarte fain. Also combatul este exceptional de fun, nu ma asteptam - toate combo-urile si tipurile de spell-uri pe care le poti da + upgradeurile provenite din talente se simt bine si sunt satisfacatoare, nici nu ma ating de stealth pentru ca imi place sa ma lupt cu bagheta. Also, acele challenge-uri care apar dinamic in fiecare lupta sunt misto implementate, adauga niste spice la fiecare combat encounter, mi-aduce aminte de challenge-urile din Driveclub care apareau in timp ce conduceai si era treaba ta daca voiai bonusul ala sau nu.

    Overall imi place jocul, dar mi se pare care puteau sa taie unele chestii (gen minigame-ul de alohomora sau ala de descoperit vraja) si sa intareasca mai mult in alte parti, pare ca au vrut sa faca un pic din toate dar doar unele le-au iesit bine. 8/10 obiectiv vorbind, 11/10 subiectiv ca ma plimb de nebun prin castel si rad de fantomele care se alearga pe acolo

  12. #112 SP
    Member alexxx02's Avatar
    L-am achitiziton și eu sâmbăta. Deși nu mai sunt de ceva timp fan al jocurilor RRG luuungi, mai exact de când a apărut "cea mica" în viețile noastre (deh...oboseala, lipsa de timp, răbdare pierduta) și probabil puțin semn de îmbătrânire am zis totuși sa-i dau o șansă. Am cam 14 ore în el, am descoperit aproape tot prin castel pe acolo (unde am putut sa intru cel puțin pana acum) am câteva uși cu lacăt, efectiv nu știu cum sa ajung sa întru. Jocul e super fun, cu o poveste frumoasa, side-uri care cel puțin pana acum nu se repeta și care are acel ceva sa vrei sa-l descoperi și mai mult.
    Ei și acum intervine nerăbdarea mea , lumea e imensa, oricât as trage de mine sa ma duc spre orice lucru văzut de pe matura cu "revelio" nu pot efectiv. Am descoperit câteva dungeons dar m-am plictisit efectiv sa ma duc spre celelalte.
    Am făcut și câteva Merlin Trials cât să-mi deblocheze ceva locuri pentru gear și cam atât, în punctul în care sunt acum în juc îmi este suficient.
    Ma mai apuca pofta câteodată de explorat și ma mai duc spre câte ceva dar foarte rar.
    Îmi place totuși ca axându-te pe misiuni, descoperi totodata multe lucruri pe lângă, side-uri, gear, locuri interesante. Nu o data am pățit sa ma duc spre misiune și de acolo sa ma abat și vreo ora sa fac altceva .
    Pentru mine e un joc bun, ce își merita bănuții, îmi pare ca au livrat ceea ce au promis, ca se putea mai bine pe alocuri asa cum a spus colegul mai spus, asta e o alta discuție. Ca nefiind fan RPG, nu îmi pare rău că l-am achiziționat, îmi pare rau că nu am timp sa ma bucur puțin mai mult de lumea aia fascinanta făcută atât de bine.

  13. #113 SP
    Member alexxx02's Avatar
    L-am terminat aseara, 37 de ore 100% main quest, 95% side quest plus ceva explorare pe ici pe colo. Sincer nu am facut campurile, dungeons-urile, nu am mai avut rabdare, dar cu siguranta voi reveni in el sa mai incerc sa punctez cate ceva si sa mai explorez putin. Partea de jos a hartii pe care o deblochezi spre finalul jocului recunosc ca nu am explorat-o. Mi-am activat punctele de fast travel si am incercat sa zbor pe acolo si sa gasesc side-questuri. In rest m-am dus spre main story pentru ca eram foarte curios sa vad ce se intampla pana la final. Un joc foarte foarte bun din toate punctele de vedere, atmosfera creata e impecabila, povestea in stilul filmelor Harry Potter, iar pentru cei ce sunt fani cum sunt si eu asta e un plus. Ma dispera ca am vreo 2 side-uri pe care efectiv nu reusesc sa le termin. Nu stiu unde sa mai gasesc pentru deblocare level 3 Alohomora desi am cautat peste tot pe unde ma dus mintea + mai am de gasit un dulap cu "cheie libelula" pe care la fel nu reusesc sa-mi dau seama unde il pot gasi in tot castelul ala ca am cautat fiecare coltisor. Sper totusi cu putina rabdare sa reusesc sa le fac si pe alea. Nu am simtit ca ma plictisesc in joc, nu am simtit ca fac lucruri inutile, se gasesc de toate pentru toti. Efectiv orice faci in joc are un scop si te ajuta pe viitor in functie de cat de "mare vrajitor" vrei sa fi, cat de mare sa ai levelul si tot asa. Sincer, mi-a depasit asteptarile, imi placea de la inceput cum arata dar nu ma asteptam sa fie un joc chiar atat de bun. Singurul minus puncta din punctul meu de vedere: as fi vrut sa fie o diversitate mai mare de inamici. In rest pentru mine e unul din cele mai frumoase jocuri jucate, si asta de la cineva care nu mai e fan RPG de ceva timp. In utilma vreme fug de jocurile lungi, cu level up, skill, gear, loot si etc...dar ma bucur ca i-am dat o sansa .

  14. #114 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cauta statuete d-alea si prin Hogsmeade, nu doar prin castel. Eu am gasit mai multe decat imi trebuiau. Am deblocat toate Alohamora si mai am vreo 9 ramase, daca nu ma insel. Dar si intru de nebun in toate casele, mai ales daca au lacat

    Cu cheitele am observat o chestie. Important e daor sa dai peste cheita si o poti lasa sa zboare, fara sa pierzi timp sa o urmaresti. Pentru ca ele se duc la dulapuri si te astepta acolo pana ajungi la dulap. Iar dupa cateva ore, cand mai mergi prin castel, daca vezi vreun dulap cu cheita, doar o plesnesti si gata

  15. #115 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Am cautat Răzvan prin Hogsmeade de mi-a venit rău. Am întrat oriunde am putut întra și nu mi a cerut level 3. Efectiv nu mai găsesc, mai am vreo 4 de găsit, sper sa reușesc, mi s-a pus ambiția pe asta . Cat despre cheitele zburătoare, am. observat ca odată ce ai trecut pe lângă ele se duc singure la dulap, în schimb mai am doar una și nu știu unde sa o găsesc . Ma gândesc sa nu fie prin camerele încă închise de level 3. Dar tre sa-o dau de cap pana la urma ca vreau sa fac toate side-urile

  16. #116 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Demiguise gasesti prin satele mici. Daca dai pe harta si selectezi un sat iti apare scris 2 chests, 1 demiguise etc

    Eu am jucat destul de mult si nu stiu despre ce chei zburatoare vorbiti voi. Sau poate e un side quest la care inca n-am ajuns.

  17. #117 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @Phi - Daedalian Keys se numesc in joc. Iar misiunea se numeste "The Daedalian Keys"

  18. #118 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Aaa super, mersi de pont, chiar nu m-am uitat la asta sa vad dacă scrie pe unde sunt.
    Sunt niște dulapuri închise prin castel (16 la număr) pe care le poți deschide cu niște cheițe cu aripi de libelula pe care le găsești aleatoriu, în principiu din ce am observat la cele 15 din 16 găsite în apropierea dulapurilor. E nevoie de toate 16 pentru a deschide un chest.
    Aaa și tot aseară, am mai dat de o ușă fortificata bine undeva prin castel în partea de sus, am nevoie de o cheie sa întru dar la fel, n-am idee de unde fac rost de acea cheie, sau orice altceva as avea nevoie pentru a avea acces

  19. #119 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Absolut geniala misiunea cu magazinul
    Mi-a dat asa un vibe de Wither 3 - Hearts of Stone

  20. #120 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Absolut geniala misiunea cu magazinul
    Mi-a dat asa un vibe de Wither 3 - Hearts of Stone
    Da, that was a f-ing trip, impecabil.
    @alexxx02, daca te referi la usile cu gratii care se deschid un pic si se trantesc, e un puzzle de rezolvat pe-acolo (sunt 3 astfel de puzzle-uri in Hogwarts, nu ti se zice nicaieri nimic despre ele, nu ai niciun marker sau quest, sunt secrete), dar pot sa-ti dau un pont: uita-te la pendulul ceasului

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. Uncharted: The Lost Legacy By tudyniuz in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 135 Last Post: 21-03-2020, 18:31
  2. Cumpăr Uncharted Lost Legacy By bny in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 2 Last Post: 15-10-2017, 00:10
  3. Vand Uncharted Lost Legacy By raduadelin in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 5 Last Post: 09-09-2017, 11:31
  4. Metal Gear Solid: Legacy By zinodaur in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 10 Last Post: 20-01-2014, 12:28
  5. TRON Legacy (2010) By eXist in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 4 Last Post: 30-07-2009, 18:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts