Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 74

Thread: Baldur's Gate 3

  1. #41 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Baldur’s Gate 3 beats TotK to become highest-rated game on Metacritic in 2023 | Dexerto
    The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom comfortably enjoys a very high 96 Metascore, which previously made it this year’s highest-rated title. For a time, Baldur’s Gate 3 shared the same Metascore.
    That much has changed in the last couple of days, however. Larian’s newest Baldur’s Gate epic now sits at an outstanding 97 on Metacritic, securing its place as 2023’s best-rated video game, thus far.
    Doar 18 review-uri pana acum deci e posibil sa se schimbe situatia.

    Baldur's Gate 3 PC fixes will carry over to PS5, just in case you were worried | GamesRadar+
    Over on Twitter, Larian director of publishing Michael Douse confirmed that the PS5 version will release with all of the same post-launch odds and ends as the PC version. "All of the improvements and fixes to the game will be reflected in the PlayStation 5 version and beyond," he said in reply to a concerned player. "And beyond" seemingly refers to its eventual release on Xbox, but a release date hasn't been revealed just yet.
    Din cate am citit pe Reddit pare sa aiba destul de multe bug-uri pe PC deci poate e recomandat sa nu fie jucat chiar la lansare pe PS5, pana mai repara din ele.

  2. #42 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Titlul e cam click-bait dar video-ul IGN despre reactia unor developeri la jocul asta e foarte interesant:

    Nu ma astept toate jocurile sa fie de nota 10, dar mi se par aiurea comentariile lor in care zic ca nu ar trebui sa ne asteptam la mai multe jocuri ca asta.

  3. #43 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu ma astept la progres de la jocuri cu cat trece timpul, pentru ca si tehnologiile, atat hardware cat si software, evolueaza constant. Nu cred ca e o asteptare nerezonabila, motiv pentru care majoritatea oamenilor o au. Daca Cyberpunk 2077 spre exemplu ar fi aparut inainte de GTA 3 in 2001, toata lumea ar fi zis ca AI-ul este genial si extrem de imersiv, pe cand asa deja stim ca se poate mai bine si avem alte standarde.

    Poate sistemul asta primitiv de notare al jocurilor contribuie la problema, se creeaza notiunea ca nu toate jocurile trebuie sa fie "de nota 10", pe cand standardele pentru aceste note sunt si ele organice si se schimba dramatic in timp. Ce are nota 10 acum, poate ar avea doar nota 8 daca s-ar lansa peste 10 ani cand avem alti termeni de comparatie.

    Din acest punct de vedere, eu unul ma astept ca toate jocurile sa fie de nota 10. Daca Larian Studios poate scoate acum un joc de calitatea asta, sa ii spunem nota 10, de ce nu ar putea si Ubisoft sa scoata unul de nota 10 ulterior? Au buget mai mare, engine mai finisat, oameni cu mai multa experienta etc. Intrebarea e retorica, evident ca Ubisoft poate sa scoata joc de 10 dar nu vrea, fiindca e companie publica si e mai profitabil sa scoata cate un joc mediocru anual decat o capodopera la 5 ani.

  4. #44 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Din ce am vazut in spatele cortinei, multe studiouri mari merg pe premisa "ce putem sa facem cat mai ieftin, care sa ne faca cat mai multi bani si sa supere playerii cel mai putin?". Ceea ce e arhistupid, dar din pacate asta e realitatea cand iti sufla in ceafa stakeholders, corporate suits, samd.

  5. #45 SP
    Manager paul's Avatar
    Dupa o discutie cu Spencer, Larian renunta la split-screen co-op pe Series S si se va lansa pe Xbox anul acesta:

  6. #46 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Un compromis bun, csf.
    Also, se vede contentul care a stat mult in early access si la polishat - din cele 3 acte, finalul actului 2 si actul 3 sunt destul de varza, cutscene-uri lipsa, dialog rushed sau lipsa si ala, puzderie bug-uri (f multe game breaking), etc. Daca actul 1 e aproape perfect, de la 2 in sus incepe sa cada tencuiala...

  7. #47 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Eu ma astept la progres de la jocuri cu cat trece timpul, pentru ca si tehnologiile, atat hardware cat si software, evolueaza constant. Nu cred ca e o asteptare nerezonabila, motiv pentru care majoritatea oamenilor o au. Daca Cyberpunk 2077 spre exemplu ar fi aparut inainte de GTA 3 in 2001, toata lumea ar fi zis ca AI-ul este genial si extrem de imersiv, pe cand asa deja stim ca se poate mai bine si avem alte standarde.

    Poate sistemul asta primitiv de notare al jocurilor contribuie la problema, se creeaza notiunea ca nu toate jocurile trebuie sa fie "de nota 10", pe cand standardele pentru aceste note sunt si ele organice si se schimba dramatic in timp. Ce are nota 10 acum, poate ar avea doar nota 8 daca s-ar lansa peste 10 ani cand avem alti termeni de comparatie.

    Din acest punct de vedere, eu unul ma astept ca toate jocurile sa fie de nota 10. Daca Larian Studios poate scoate acum un joc de calitatea asta, sa ii spunem nota 10, de ce nu ar putea si Ubisoft sa scoata unul de nota 10 ulterior? Au buget mai mare, engine mai finisat, oameni cu mai multa experienta etc. Intrebarea e retorica, evident ca Ubisoft poate sa scoata joc de 10 dar nu vrea, fiindca e companie publica si e mai profitabil sa scoata cate un joc mediocru anual decat o capodopera la 5 ani.
    Daca Cyberpunk ar fi aparut in 2001 probabil ar fi fost un esec cum este si acum. De ce? Pentru ca jocul nu e "fun". Directa comparatie cu GTA 3. (care la vremea aia era ceva nemaivazut fiind 3D) Eu ma astept la gameplay fain si ca jocul sa nu fie enervant prin dificulty spikes si alte bug-uri. Asta e rostul jocurilor - entertaiment. Sigur in ultimii ani multe au o poveste unele de inlocuiesc si filmele

  8. #48 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Dupa o discutie cu Spencer, Larian renunta la split-screen co-op pe Series S si se va lansa pe Xbox anul acesta:
    Bravo lor. O decizie la mintea cocosului dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

  9. #49 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Incep sa apara review-uri si pentru PS5: https://www.metacritic.com/game/play...baldurs-gate-3 - 97 in prezent .
    Din cate am citit are unele probleme cu HDR-ul si sunetul deci nu-l voi lua inca, dar ma bucur ca e un port bun.


  10. #50 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    se gaseste pe undeva editie fizica? am inteles ca ar fi doar in Japonia. Aveti idee cum as putea comanda?

  11. #51 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Din pacate n-au anuntat inca pentru piata din vest, dar cu siguranta vor lansa ceva editie speciala.
    Poate ai noroc si gasesti pe https://www.play-asia.com/ cand se va lansa in Japonia, dar unii zic ca e posibil sa fie cenzurat jocul: https://www.gamesradar.com/a-baldurs...heres-a-catch/ .

  12. #52 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am aproape 100h in jocul asta si pot spune ca notele de 10 sunt nemeritate. De obicei trec cu vedere bug-urile cand jocul e foarte bun, dar nu bug-uri CA AICI. Poate o sa fac un review mai amanuntit dupa ce-l termin dar sunt profund dezamagit sa aflu ca am ratat multe scene care nu se triggerau din cauza bug-urilor, am ratat multe interactiuni cu personaje, cut-scene-uri lipsa, si multe multe altele care ma fac sa simt ca am jucat aproape degeaba. De pe la sfarsitul actului 2 incolo calitatea o ia super mult in jos, Cyberpunk era 10/10 la lansare pe langa jocul asta

  13. #53 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nebunie, Ultra settings pe PS5:

    EDIT: pacat de framerate in Act 3 .

  14. #54 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    La sfarsitul tweet-ului scrie:
    Xbox fans, and fans of physical media, watch this space for a formal announcement. It's going to be a busy week 👀

  15. #55 SP
    Manager paul's Avatar

    Quote Originally Posted by IGN
    Larian Studios has officially announced its long-awaited physical edition, coming to PC, PlayStation 5, and Xbox Series X in Q1 of 2024.

    The physical Baldur’s Gate 3: Deluxe Edition be priced at 79.99 £/€, and notably, it'll be playable-on-disc - although it'll take a few discs to support such a chonky game.

    The PS5 version will sport two discs, while the Xbox version will come with a whopping three discs.

    The PC version, meanwhile, hosts a custom installer and comes with a Steam key.
    Baldur's Gate 3 Physical Deluxe Edition Announced for Early 2024 - IGN

  16. #56 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Trial de două ore disponibil pt cei care au PS+ Premium.

  17. #57 SP
    Manager paul's Avatar
    Baldur's Gate 3 este Game of the Year 2023:

  18. #58 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cel mai probabil este un titlu meritat, ma bucur mult ca iese in sfarsit si pe Xbox si ma voi putea bucura de el!

    Sunt extrem de curios de o analiza a celor de la DF, as vrea sa stiu daca versiunea de XSX chiar este identica cu cea de PS5 sau am asteptat degeaba.

    Intrebare:
    Stiu ca in Q1 2024 vor veni acele versiuni Deluxe cu 2 discuri pentru PS5 si 3 pentru Xbox, aveti idee daca pana atunci se poate gasi si o versiune 'normala' pe disc sau pana in Q1 2024 este digital only?

  19. #59 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nu au anuntat alte versiuni pe disc, si Deluxe Edition e exclusiva store-ului lor: https://box.baldursgate3.game/ . Nu cred ca o vei gasi pe rafturi.
    Partea buna e ca livreaza si la noi, dar costa €20 livrarea ( €100 in total ) .

  20. #60 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc frumos, am dat precomanda gata!
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-12-08-100303.png 62e43a3e3711da6cf7098bfcc1f2.jpeg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Baldur's Gate: Enhanced Edition vine si pe iPad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 15 Last Post: 14-04-2012, 08:32
  2. Baldur's Gate se intoarce !? By Zombozo in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 16-03-2012, 16:40
  3. Replies: 0 Last Post: 14-07-2011, 21:28
  4. Replies: 0 Last Post: 25-06-2011, 23:28

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts