Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 LastLast
Results 101 to 120 of 157

Thread: NieR: Automata

  1. #101 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    ReCore mai bun decat Nier? Nu am jucat Nier pana acum (desi e pe lista de ceva vreme), insa am jucat ReCore, care din punctul meu de vedere este un joc submediocru.
    Si nu, nu a plecat de la o nota mica in cazul meu pentru ca Microsoft. Chiar a fost un titlu pe care l-am vazut diferit, asa cum subliniezi si tu, insa degeaba aduce lucruri noi daca sunt implementate foarte prost.
    Nu nicidecum nu e mai bun decat Nier overall dar daca te uiti la note, pare ca Nier este o capodopera pe cand Recore cade in submediocru dupa cum ai spus si tu, diferenta nefiind atat de mare in realitate.

    Vorbeam de unitatile de masura cu care sunt judecate jocurile de catre comunitate, daca este MS, EA sau Ubisoft taiem 1-2 puncte din oficiu pentru ca toti sunt niste jegosi si sa ii invatam minte, iar daca e ceva scos de un producator japonez nu conteaza, chiar daca are minusuri cum este in cazul de fata grafica de 15 ani nu le punctam, ca are poveste ca are gameplay si asa mai departe.

    Ce gameplay asa inovator are Nier? Da e foarte bine facut... dar nu s-a mai vazut asa ceva pana acum sau cum?

    Nu inteleg cum jocuri precum The Crew 2 care mi-a oferit 50+ de ore de gameplay superfun si interactiv fara sa ma plictisesc pleaca de la nota 7 in jos, iar Nier a reusit sa ia nota 9.1 overall fiind doar un joc ok, cu poveste buna si o grafica ... fara grafica practic... cand am ajuns in City Ruins si am vazut bitmap-urile alea a trebuit sa iau o pastila de cap.

  2. #102 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu inteleg cum jocuri precum The Crew 2 care mi-a oferit 50+ de ore de gameplay superfun si interactiv fara sa ma plictisesc pleaca de la nota 7 in jos, iar Nier a reusit sa ia nota 9.1 overall fiind doar un joc ok, cu poveste buna si o grafica ... fara grafica practic... cand am ajuns in City Ruins si am vazut bitmap-urile alea a trebuit sa iau o pastila de cap.
    Hai sa iti explic eu cum. Jocurile precum Crew 2 se fac cu duzina. Open world-uri cu masini exista de ceva vreme si chiar daca nu-s la scara Crew (pt ca nu multi devi au bugetul Ubi) s-au tot facut de cel putin doua generatii.
    Jocuri precum Nier Automata nu prea s-au facut si nu totul tine de grafica sclipicioasa. Da, are texturi mediocre, dar cui ii pasa cand ai un combat sublim (60fps) intr-un Rpg original, care nu numai ca schimba lucrurile de la nivel la nivel dar si pune niste intrebari pe care nu le vezi des in povestile jocurilor moderne.
    E genul ala de joc care iese o data pe generatie, la fel cum au fost si SOTC sau DS. Nici alea nu au facut mare branza daca le iei la puricat dar au avut cojones sa impinga mediul inainte si sa nu fie al x-lea joc open world checklist sau mau stiu eu ce.

  3. #103 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ai vazut endings A, B, C, D si E?
    Daca nu, mai joaca si o sa intelegi de ce e masterpiece.
    Daca da, inseamna ca ai investit vreo 60 de ore, si mai poti investi inca una ca sa intelegi ce ai jucat cu clipul asta:



    LE: Daca ti se pare prea lung si chiar nu ai rabdare, poti incerca si analiza de la Super Bunnyhop, e reusita:

  4. #104 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu sunt de acord cu tine dar iti respect parerea.
    Cand dai o nota unui joc dai o nota unui pachet complet, din care un segment este prezentarea, grafica, etc.
    Cand dai nota 9.1 unui joc care arata ca o mizerie, ceva nu e in regula, indiferent ce poveste are. Au mai fost jocuri cu povesti bune si nu au luat 9.1, iar pe deasupra aveau decenta sa se indacreze intr-un segment de grafica al utimului deceniu, macar.

    In nici un caz Nier Automata nu este un joc care iese odata pe generatie. Este un joc bun din multe puncte de vedere si atat.

    Oricum, il voi termina da, intentionez sa vad toate endingurile. Sper sa nu fac cataracta totusi...

  5. #105 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Aici gresesti tu. Orice... joc, entitate, chestie reala, reprezinta (pentru oameni) mult mai mult decat suma partilor sale componente. Ceea ce vreau sa spun e ca intregul este perceput in mod natural ca intreg, nu disecat in bucati mai mult sau mai putin independente. (vezi wiki) Grafica mediocra ar putea primi nota 4/10 daca te gandesti la asta izolat, insa in contextul jocului nu e o problema, pentru ca per total jocul este o experienta unica in istoria gamingului. Plus ca daca ai jucat orice pe generatia trecuta de console, nu ar trebui sa te deranjeze asa tare.

  6. #106 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu sunt de acord cu tine dar iti respect parerea.
    Cand dai o nota unui joc dai o nota unui pachet complet, din care un segment este prezentarea, grafica, etc.
    Cand dai nota 9.1 unui joc care arata ca o mizerie, ceva nu e in regula, indiferent ce poveste are. Au mai fost jocuri cu povesti bune si nu au luat 9.1, iar pe deasupra aveau decenta sa se indacreze intr-un segment de grafica al utimului deceniu, macar.

    In nici un caz Nier Automata nu este un joc care iese odata pe generatie. Este un joc bun din multe puncte de vedere si atat.

    Oricum, il voi termina da, intentionez sa vad toate endingurile. Sper sa nu fac cataracta totusi...
    Exagerezi. Nu arata ATAT de rau jocul. Vorba lui Espiritus, daca ai jucat ceva pe ps3/360, nu-i bai si pe langa asta, texturile alea mediocre sunt ascunse de o directie artistica ce este cu mult peste ce scoate Ubi sau mai stiu eu cine.
    Daca ai vrea sa-mi enumeri jocurile care sunt asemenea lui Nier Automata in generatia actuala, eu astept.

  7. #107 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    per total jocul este o experienta unica in istoria gamingului.
    Mai nu stiu de unde il vedeti voi asa unic in istoria gaming-ului ca nu este, e un joc bun si atat.
    Sa inteleg ca facand o medie iese la toate capitolele de nota 12-13-14 si e doar o scapare ca are grafica de nota 3-4.


    Quote Originally Posted by clovnusor View Post
    Exagerezi. Nu arata ATAT de rau jocul. Texturile alea mediocre sunt ascunse de o directie artistica ce este cu mult peste ce scoate Ubi sau mai stiu eu cine.
    Niciodata in istoria companiei nu are cum sa scoata Ubisoft un joc care sa arate ATAT de urat . Arata odios de urat!!
    Nu stau sa enumar, mi-am spus parerea, il voi juca pana la capat dar nu-l mai umflati asa ca nu merita.

    Este un joc mult prea umflat ca si nota overall. Un joc bun, relaxant, dar cum au fost multe altele.
    Daca ajung la concluzia ta dupa ce termin toate ramificatiile promit sa ma intorc si sa fac mea culpa, nu dau inapoi de la a recunoaste ca am gresit niciodata
    Cheers!

  8. #108 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Mai nu stiu de unde il vedeti voi asa unic in istoria gaming-ului ca nu este, e un joc bun si atat.
    Sa inteleg ca facand o medie iese la toate capitolele de nota 12-13-14 si e doar o scapare ca are grafica de nota 3-4.



    Niciodata in istoria companiei nu are cum sa scoata Ubisoft un joc care sa arate ATAT de urat . Arata odios de urat!!
    Nu stau sa enumar, mi-am spus parerea, il voi juca pana la capat dar nu-l mai umflati asa ca nu merita.

    Este un joc mult prea umflat ca si nota overall. Un joc bun, relaxant, dar cum au fost multe altele.
    Daca ajung la concluzia ta dupa ce termin toate ramificatiile promit sa ma intorc si sa fac mea culpa, nu dau inapoi de la a recunoaste ca am gresit niciodata
    Cheers!

    Pai prima oara afirmi ca NU este un joc care iese o data pe generatie, dar cand esti pus sa aduci argumente sau in cazul de fata alte exemple de jocuri similare, nu "stai sa enumeri". Pai scuza-ma dar asa iti pierzi credibilitatea. Eu macar ti-am spus din capul locului ca nu exista generatia asta joc precum Nier Automata.
    Oricum, din cele spuse de tine am inteles ce fel de gamer esti si ce apreciezi mai mult la un joc.

  9. #109 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by clovnusor View Post
    Pai prima oara afirmi ca NU este un joc care iese o data pe generatie, dar cand esti pus sa aduci argumente sau in cazul de fata alte exemple de jocuri similare, nu "stai sa enumeri". Pai scuza-ma dar asa iti pierzi credibilitatea. Eu macar ti-am spus din capul locului ca nu exista generatia asta joc precum Nier Automata.
    Oricum, din cele spuse de tine am inteles ce fel de gamer esti si ce apreciezi mai mult la un joc.
    N-ai inteles nimic...
    Pai da, nu stau sa enumar ca nu sunt la scoala sa ma scoti la tabla cu aratatorul, mi-am spus o parere si nu am nevoie de aprobarea ta , insa tin cont de pareri si argumente.

  10. #110 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    N-ai inteles nimic...
    Pai da, nu stau sa enumar ca nu sunt la scoala sa ma scoti la tabla cu aratatorul, mi-am spus o parere si nu am nevoie de aprobarea ta , insa tin cont de pareri si argumente.
    Cum zici tu. Nu esti la scoala, esti pe un forum unde se discuta despre jocuri video. Eu am venit cu argumente, tu nu stai sa enumeri. Nu o faci pt ca nu ai ce sa enumeri, iti zic eu.

    Data viitoare cand vii cu hatereala din asta, fii pregatit sa suporti si contra-argumente, ok?

  11. #111 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Xander RO e genul acela de gamer new age, care joaca doar ce e la moda si are grafica buna, restul sunt mizerii. Este un exemplu perfect de Whale player si care e foarte usor de manipulat cu lucruri stralucitoare.

  12. #112 SP
    Member omega's Avatar
    Ma bag si eu in seama dupa ce am terminat jocul a,b,c,d,e. Este bun, dar parca mai bun mi s-a parut primul Nier. Poate pentru ca a fost primul jucat de mine, si impactul a fost mai mare.

  13. #113 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    M-ai prins Poison!
    Sa-mi dai si mie adresa unde iti faci stampilele ca am nevoie pentru la munca

    @clovnusor nu era nici o hatereala, era o parere. Pacat ca nu stii sa suporti sa nu ai dreptate pentru ca oricate pagini ai umple aici, nu ai.
    Nier Automata este un joc bun cu o grafica slaba, departe de a fi jocul unei generatii.

  14. #114 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by omega View Post
    Ma bag si eu in seama dupa ce am terminat jocul a,b,c,d,e. Este bun, dar parca mai bun mi s-a parut primul Nier. Poate pentru ca a fost primul jucat de mine, si impactul a fost mai mare.
    Ciudata treaba asta. Eu unul m-am plictisit un pic jucand primul Nier. Viziunea lui Yoko Taro a fost la fel de buna dar parca gameplay-ul a lasat f.mult de dorit. Faptul ca Automata a primit ajutor de la Platinum Games il ridica f.mult in ochii mei.

    Xander: atunci cand spui despre un joc cu o directie artistica f.buna dar cu texturi mediocre ca are grafica odioasa sau ca faci cataracta, scuza-ma dar esti hater.

  15. #115 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by clovnusor View Post
    Xander: atunci cand spui despre un joc cu o directie artistica f.buna dar cu texturi mediocre ca are grafica odioasa sau ca faci cataracta, scuza-ma dar esti hater.
    Un joc cu o directie artistica foarte buna este Cuphead, sau Ori, sau Unravel, sau Journey, sau... you name it, nicidecum adunatura asta de bitmaps in 3 culori.

  16. #116 SP
    Member clovnusor's Avatar
    aaa, deci pana la urma stii si vrei sa enumeri dar doar cand te "avantajeaza" pe tine. Am inteles.

    Also, n-a zis nimeni ca Nier Automata este jocul generatiei sau al unei generatii. Am zis ca este un joc care iese o data pe generatie. In traducere pentru tine, adica unic.

    Man, opiniile cum functioneaza? Ok, alea au directie artistica buna din pct tau de vedere. Din al meu, Nier Automata are o directie artistica f. buna si nici nu are grafica atat de slaba pe cat o faci tu, ceea ce ma face sa vad din nou ca esti hater in ce priveste look-ul jocului asta.

  17. #117 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu vreti sa nu mai murdarim threadul?
    @Xander, astept o parere noua (sau veche) dupa ce termini jocul, pana atunci nu prea are rost discutia.



    Quote Originally Posted by clovnusor View Post
    Ciudata treaba asta. Eu unul m-am plictisit un pic jucand primul Nier. Viziunea lui Yoko Taro a fost la fel de buna dar parca gameplay-ul a lasat f.mult de dorit. Faptul ca Automata a primit ajutor de la Platinum Games il ridica f.mult in ochii mei.
    Si mie mi s-a intamplat la fel. Per total, cred ca primul Nier a avut o atmosfera mai... adecvata stilului narativ al lui Yoko Taro, insa gameplayul si in special creditele de final ridica Automata un nivel mai sus.

  18. #118 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu mai murdarim gata.
    @clovmusor n-am de ce sa fiu hater pe banii mei man, ca si eu tot acelasi pret ca si tine l-am platit pe joc .
    Hater eram daca aruncam cu moloz intr-un joc in baza unui trailer vazut la E3 sau ceva de genul, cum fac altii care stiu deja ca Battlefield 5 sau Anthem sau whatever Division 2 vor fi nasoale doar pentru ca stiu ei, au citit ei in cafea sau pur si simplu incearca sa discrediteze o anumita companie din oficiu just because.

    Sigur, revin cu o spovedanie dupa ce il fac 100% ca macar de nota aia mare imi da voie sa cumpar ce achievements imi lipsesc la final.

  19. #119 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu cred ca am jucat alt joc, pemtru ca nu mi s-a parut deloc o grafica mizera sau odioasa. Din contra, mi s-a parut chiar fain stilul acela de culori fade in combinatie cu acele culori aprinse. Asa au ales cei de la Platinum sa abordeze acel setting post apocaliptic. Da, nu se ridica la nivelul GoW sau Horizon, dar mi se pare departe de mizerabil. Plus ca asta este unul din jocurile care iti lasa o poveste faina ca amintire.
    Plus ca sa vii sa faci scandal ca jocul arata oribil cand te puteai convinge de acest lucru din atatea clipuri de pe youtube. Nu e ca si cum n-ai stiut pe ce dai banii. Poate faci alegeri mai documentate pe viitor. Bafta.

  20. #120 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu am jucat jocul si nici nu-l voi juca vreodata, nefiind genul meu, dar cand vad cu cata patima aparati cate unii un joc/sistem/produs/samd, imi vine sa ma arunc de la etaj.

    Chiar la asta s-a ajuns? Nu-si poate spune cineva parerea personala despre un anume produs, pentru ca-i sar fanaticii acelui cult in cap?

    Fiecare om are dreptul la o parere personala, pe care o poate spune fara probleme pe acest forum (de gaming) MAI ALES dupa ce a dat bani pe acel joc. E dreptul si parerea lui. Nu cred ca e nevoie de 2 pagini de contre pentru a incerca sa-i demonstrati ca de fapt voi aveti dreptate si el nu.

    Daca voua va plac texturile alea din era PS3/X360 pe PS4 Pro si Xbox One X (nu stiu daca jocul este si pe Xbox, vorbesc ipotetic), ba chiar le apreciati si ridicati in slavi, este foarte bine.
    Alte persoane, printre care si eu, prefera ca partea grafica sa evolueze cu hardware-ul. Daca un joc are grafica de X360, lasa-ma sa-l cumpar pe X360 si sa-l joc acolo. Daca iese pe current gen, sa arate ca un joc actual.

    Trebuie sa va invatati sa acceptati si alte pareri, mai ales de la un coleg forumist cu care impartasiti aceiasi pasiune pentru jocuri.

    Din fericire, suntem cu totii diferiti.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 LastLast

Similar Threads

  1. Vand NieR: Automata PS4 By Rukax in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 3 Last Post: 17-04-2020, 17:32
  2. Cumpar Nier Automata Steelbook By LucKos in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 05-09-2018, 14:45
  3. Schimb AC Origins cu Nier Automata By Link in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 28-08-2018, 22:31
  4. Vand Nier Automata By alexds6 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 2 Last Post: 19-06-2018, 19:42
  5. Vand/Schimb Nier Automata By Patrusase in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 11-03-2018, 14:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts