Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9
Results 161 to 177 of 177

Thread: E3 2016

  1. #161 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Ok, E3 s-a cam terminat si trebuie sa recunosc... a fost bun. Nu la fel de "magic" ca anul trecut, dar mult mai practic. Anul trecut nu am vazut jocuri, cat vise. Anul asta am revenit putin la realitate si am primit date de lansare, gameplay. Deci mult mai util anul asta, chiar daca Huber nu a mai plans. Cateva impresii despre conferinte:

    Conferinta Bethesda de anul trecut m-a pacalit. Nu am avut incredere deloc in Doom, pe cand Fallout 4 mi s-a parut extraordinar. Ca sa observ, cand s-au lansat jocurile, ca situatia a fost cu totul alta. Anul asta nu mi s-a parut nimic foarte prost, dar nici foarte bun. Mi-au placut Prey si Dishonored 2, m-am bucurat ca exista Skyrim Special Edition si m-am amuzat din nou cand am vazut cum Bethesda incearca sa-i imite pe cei de la Blizzard, cu Quake Champions. A fost o mediocritate buna.

    EA au fost jalnici. Inteleg ca nu au avut multe jocuri. E greu sa faci jocuri, mai ales acum, cand costa atat de mult. Dar sa vii din nou cu acele dev diaries, cand ai vazut ca acum 2 ani nu au fost primite deloc bine, mi se pare bataie de joc. Preferam sa vorbeasca mai mult despre Titanfall 2, sau Battlefield 1, sau chiar acel Fe, decat sa-mi arate un actor in fata unui monitor. Au fost total rupti de realitate.

    Ubisoft mi-au placut. Pentru ca Ubisoft sunt ciudati. Daca pui botul si cumperi tot ce scoate Ubisoft, o sa fii clar dezamagit. Dar daca stii sa alegi din tot ce arunca pe piata, gasesti jocuri cu adevarat frumoase. Spre deosebire de robotii de la EA, Ubisoft sunt umani. Doar ca uneori trebuie sa ii ignori total, ca sa le apreciezi geniul.

    Microsoft au fost praf. Pur si simplu nu inteleg. Nu au inteles niciodata si nici n-o sa inteleaga.

    Sony a avut o conferinta superba. De cand au aratat PS4 si Jack Tretton a facut praf toata divizia Xbox, Sony au evoluat incontinuu la E3. Si conferinta de anul asta a fost cea mai apropiata de perfectiune. Nu am avut "bombele" de anul trecut, dar am avut "games, games games" cu adevarat. Foarte putine vorbe, foarte multe jocuri. Spre deosebire de Xbox, au explicat perfect partea hardware. Cel putin pentru mine. Eu am inteles ca PSVR este, deocamdata, un accesoriu pentru mini-gameuri, jocuri foarte scurte si tech demos. Nu o sa-l cumpar. Dar ma bucur enorm ca am reusit sa inteleg clar ce este si sa pot face o alegere pe baza asta.

    Nintendo... nu are sens sa vorbim foarte mult despre Nintendo. Am observat si pe chat si pe diferitele threaduri, care este opinia generala despre Nintendo. Vreau doar sa spun ca in 2010 am revenit "serios" in aceasta lume ciudata a jocurilor video. Si avand una din cele mai bune idei ale vietii mele, am decis sa incep de la NES si sa trec prin toate generatiile consolelor, pentru ca voiam sa vad evolutia acestui mediu. Am putut aprecia infinit mai mult Final Fantasy VI stiind toti pasii prin care a trecut seria, ca sa ajunga acolo. In 2006 asteptam Final Fantasy Versus XIII pentru ca avea un trailer incredibil si pentru ca era "cool". In 2016 astept Final Fantasy XV pentru ca am vazut toate etapele importante ale acestei serii. Am realizat importanta numelui Final Fantasy pentru industria si istoria jocurilor video. Deci trecand prin generatiile trecute, observand ce am avut si ce avem, ce s-a pierdut in timp si ce a aparut nou, pot spune sincer ca nimic nu se compara cu The Legend of Zelda. O serie care reprezinta magia jocurilor video, in cea mai pura forma. Nu avem, in toata industria si in toata istoria gaming-ului, o alta serie care sa se apropie de calitatea continua dovedita de The Legend of Zelda.
    Anul asta, Nintendo a inchiriat cel mai mare spatiu la E3 si l-a folosit pentru un singur joc! Nicio alta companie "mare" nu a mai facut asta, pentru ca ar fi prostesc. Si pentru ca nimeni nu are ceva care sa se apropie de numele Zelda. Nintendo au "castigat" acest E3, nu doar pentru ca au avut cel mai dorit/comentat/apreciat joc al expozitiei, ci si pentru ca, dupa 30 de ani, au continuat sa trateze cel mai important titlu din industrie cu respect.
    EA si Microsoft folosesc cuvantul "inovation" de cel putin 20 de ori in conferintele lor. Ma bucur ca marti am reusit sa vedem cu adevarat ce inseamna inovatie.

    P.S. Also, this guy...
    Attached Images Attached Images lolz6.png

  2. #162 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Nu vreau sa intru intr-o polemica. Ce a inovat mai exact Nintendo anul asta? Sincer, imi scapa.

  3. #163 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Dude, NU! "Nu vreau sa intru intr-o polemica" este exact genul de lucru pe care l-ar spune cineva care vrea sa intre intr-o polemica. Uite aici tot ce au prezentat. In rest, daca m-as apuca sa vorbesc despre toate lucrurile noi, s-ar gasi mult prea multe persoane care sa sara mult prea repede in tabara adversa. Crede-ma, stiu din trecut cat de repede pot deraia discutiile despre Nintendo.

    Edit: VEZI?!

  4. #164 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    Nu vreau sa intru intr-o polemica. Ce a inovat mai exact Nintendo anul asta? Sincer, imi scapa.
    Rdule lasa-l ca vad ca el nu se mai poate numi fanboy,el e cv mai mult.Ce ar fi sa ne pastram comentariile nasole pt noi?Adica inteleg ,nu iti place M$ dar dc arunci cu #$%^& in stanga si in dreapta ?Personal nici mie nu mi-a placut conferinta sony si am ps4 nu xbox{inca},ce sa mai zic de nintendo care au"inovat" piata jocurilor cu aceleeasi jocuri "fumate" si nu am vorbit de rau pe nici una.Te roade asa de tare sau ce ai cu M$?Nu iti place conferinta ,ok,taci dar nu te mai da destept.SI nu numai tu si altii de aici sunt in aceeasi oala cu tine.

  5. #165 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Adevărul este că Nintendo și al lor Zelda au evoluat fantastic.
    Am auzit că în această versiune poți să sari.

  6. #166 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cateodata inteleg un pic de hating pe ici pe colo... dar sa zici ca Microsoft a fost praf si Nintendo a evoluat, mi se pare un pic aiurea. Sa luam un sumar rapid, sa facem o comparatie (pe baza unor notite de-ale mele din timpul conferintelor - ignorati prostioarele):
    • Microsoft: Xbox One S - Starting at 299$, Xbox Play Anywhere - Gears of War 4 - 11 Oct 2016, Xbox Elite Controller Gears of War 4 Edition, Killer Instinct Season 3, Forza Horizon 3 - 27 Septembrie, Recore - 19 Septembrie, Final Fantasy XV, The Division Underground, Battlefield 1 - 21 Octombrie 2016, Background Music, Cortana, Clubs, LFG on Xbox One, Arena on Xbox One, Minecraft, Inside - 29 Iunie, Indies…, Xbox Games Previews, We Happy Few, Gwent - September, Tekken 7 - Early 2017, Dead Rising 4, Scalebound - 2017, Sea of Thieves, States of Decay 2, Halo Wars 2 - 21 Februarie 2017, Xbox One S, 4K Gaming, VR, 6 terraflops GPU, Fallout 4 in VR (i'm in love), 8 CPU cores, Project Scorpio, Shipped next year, Backward Compatibility 100%
    • Nintendo: Pokemon, Zelda
    Si tot Microsoft a fost praf?!? No comment...
    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Adevărul este că Nintendo și al lor Zelda au evoluat fantastic.
    Am auzit că în această versiune poți să sari.
    Ma doare burta de atata ras...

  7. #167 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by solecon View Post
    Dude, NU! "Nu vreau sa intru intr-o polemica" este exact genul de lucru pe care l-ar spune cineva care vrea sa intre intr-o polemica. Uite aici tot ce au prezentat. In rest, daca m-as apuca sa vorbesc despre toate lucrurile noi, s-ar gasi mult prea multe persoane care sa sara mult prea repede in tabara adversa. Crede-ma, stiu din trecut cat de repede pot deraia discutiile despre Nintendo.

    Edit: VEZI?!
    Oarecum. Cand am spus ca nu vreau sa polemizez pe tema asta am vb serios. Voiam doar sa stiu ce intelegi tu prin inovatie. E o curiozitate sincera, nu sunt nici sarcastic nici ironic. Nu sunt cunoscator Zelda si probabil ca ce zicea Tudy pe thread acolo se aplica si la mine. Daca nu am jucat Zelda copil fiind si apoi progresiv probabil n-o sa pot empatiza cu seria si cu nintendo cum o face cineva care a jucat. Insa pot sa inteleg pasiunea si nostalgia.

    M-am uitat (recunosc) partial la conferinta nintendo, si am vazut ca au transformat zelda intr-un joc open world.

    Voiam sa inteleg (evident din punctul tau de vedere) unde e inovatia? Pot fi si chestii mici pe care nu le-am observat eu, dar care sunt semnificative.

  8. #168 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    FUJITI!
    Attached Images Attached Images tumblr_o8vgzbmodp1u591fzo1_500.gif

  9. #169 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu cateodata inteleg un pic de hating pe ici pe colo... dar sa zici ca Microsoft a fost praf si Nintendo a evoluat, mi se pare un pic aiurea. Sa luam un sumar rapid, sa facem o comparatie (pe baza unor notite de-ale mele din timpul conferintelor - ignorati prostioarele):
    • Microsoft: Xbox One S - Starting at 299$, Xbox Play Anywhere - Gears of War 4 - 11 Oct 2016, Xbox Elite Controller Gears of War 4 Edition, Killer Instinct Season 3, Forza Horizon 3 - 27 Septembrie, Recore - 19 Septembrie, Final Fantasy XV, The Division Underground, Battlefield 1 - 21 Octombrie 2016, Background Music, Cortana, Clubs, LFG on Xbox One, Arena on Xbox One, Minecraft, Inside - 29 Iunie, Indies…, Xbox Games Previews, We Happy Few, Gwent - September, Tekken 7 - Early 2017, Dead Rising 4, Scalebound - 2017, Sea of Thieves, States of Decay 2, Halo Wars 2 - 21 Februarie 2017, Xbox One S, 4K Gaming, VR, 6 terraflops GPU, Fallout 4 in VR (i'm in love), 8 CPU cores, Project Scorpio, Shipped next year, Backward Compatibility 100%
    • Nintendo: Pokemon, Zelda
    Si tot Microsoft a fost praf?!? No comment...

    Ma doare burta de atata ras...
    Doamne unu' care ma intelege!!!!!!!!!!

  10. #170 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Si cu asta putem sa incheiem E3-ul din acest an

    Game Critics Awards

  11. #171 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ehh .. Solecon, calitatea Nintendo mereu va vine in portii mici in loc de flood-ul de mediocritate pe care il pregateste Microsoft

    Mie imi place ca lumea uita ca daca nu era Nintendo si acum ne jucam oribilitatile produse pe Playstation ... din seria multe de urate sa nu mai vorbim de adevaratul open world introdus in Super Mario 64 care a dat peste cap lumea acum 20 ani.

  12. #172 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Nu cred ca uita lumea (ma rog, cei care au ce uita), dar cu toate ca poti respecta inovatiile aduse de cineva in trecut, nu inseamna ca acum orice chestie pe care o produce respectivul e superioara in calitate fata de ce a produs un competitor. Adica dupa logica asta ar trebui sa comparam orice joc aparut azi cu tennis for two sau cu pong si sa spunem ca in esenta dintre Pong si .... VirtuaTennis, Pong e cu siguranta jocul mai bun, pentru ca fost revolutionar la timpul sau.

    Doar un ignorant ar nega rolul pe care l-a avut Nintendo in dezvoltarea acestei industrii si pana la urma in ceea ce inseamna jocul video.

    Dar acum sa spui ca acest Legend of Zelda este cel mai bun joc mi se pare ca e o parere (pe care o au multi) dar care e alimentata 99.99% de nostalgie.

    Ceea ce nu e neaparat un lucru rau. To each, his own.

  13. #173 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Aștept sa se pensioneze toti nostalgicii ăștia, ca sa nu mai aiba Nintendo unde sa isi expună aberațiile la supra preț (la console ma refer, de jocuri nu am ce comenta). Atunci aproape sigur ma voi putea juca Mario pe PS4, cu grafica și performanta de actualitate, nu de acum 10 ani, si cu trophy support. Ah, that moment!

    Cat despre Zelda, nu am jucat niciun joc din serie, dar mi-ar placea sa vad un review facut de cineva de pe forum. La cat de laudat e, trebuie sa fie bun, indiscutail, dar parca nu am atata incredere in IGN incat sa imi cumpar un Wii doar pentru el. Solecon, te bagi?

  14. #174 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ES - e complicat cu nintendo, trebuie mai intai sa joci si sa simti pe pielea ta daca jocurile ti se potrivesc sau nu.

    Toata lumea vorbeste despre nostalgie - ca vezi doamne n-am jucat la vremea lui deci ... bla bla bull****, Nintendo cu al lor NES (nintendo entertainment system) a aparut in 1984 .. sa zicem ca la vremea aceea "gamerul"avea 5 anisori => acum are 37 ANI deci nu cred ca face parte din "generatia curenta" - probabil ca are familie si copii de 5 ani (sau poate mai mari).

    Nintendo insa produce capodopere - indiferent daca ne place noua de ei sau nu. (cautati si voi gamerankings, metacritic etc)

  15. #175 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Oh come on, exagerezi un pic. Si n-am prea inteles legatura cu gamerul care avea 5 ani cand a iesit nes-ul. Jocurile la care cel putin eu faceam referire cand am vb de nostalgie si alea la care faci tu referire cand zici de metacritic sunt aparute in a doua jumatate a anilor 90-2000. Daca prin generatia curenta te referi la gamerii de 17 ani nu mi se pare fair. Generatia actuala cuprinde si un gamer de 40 de ani. Daca se joaca... e gamer.

    Iar metacritic desi poate indica anumite trenduri, nu mi se pare autoritatea definitorie ca sa determine capodopere. Scorul metacritic al ocarina of time e dat pe baza a 22 de critic reviews. Cati din aia au jucat tot ce a iesit pana anul asta pe orice platforma si apoi in 2016 au jucat pentru prima oara ocarina of time si au zis: baaaaaa bag pla, ce arkham asylum, care witcher, de unde gta, lasa seria souls, ce mass effect, da-l dreaq de ff, zelda is THE GAME.

    Nostalgia la care se refera oamenii echilibrati (nu haterii), cred ca se leaga de faptul ca cei care numesc ocarina of time cel mai bun joc ever, au jucat jocul in copilarie, adolescenta, tinerete timpurie, si jocul care pentru acea perioada era ceva exceptional le-a oferit o experienta pe care intr-un mod natural omenesc ei o idealizeaza, pentru ca aproape toti avem nostalgii legate de perioadele astea ale vietii noastre. Asta in schimb nu are legatura cu nivelul calitativ al jocului mai ales in comparatie cu ce a aaprut post zelda.

  16. #176 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pentru ca lumea vorbeste mereu de nostaligie aproape doar cand e vorba de Nintendo si de jocurile produse de acestia ... aia e legatura.

    E penibil sa auzi mereu - domne nu au jocuri bune pentru ca nu sunt "mature" sau ceva ... imi aduc aminte de Rare (cand produceau pentru nintendo) si trebuia sa scoata Twelve Tales Conker 64 si pentru ca au primit un "criticism" exacerbat vis-a-vis de stilul cutey au scos Conkey Bad Fur Day ... probabil unul dintre cele mai bune jocuri de N64 (evident ratingul acestui joc a fost M)

    De asemeni cei de la Blizzard, care au scos "ca o reactie la faptul ca Diablo 3 e prea colorat, si au scos asta

  17. #177 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Bai aici ai dreptate. Mie mi se pare identica si nostalgia fata de unele jocuri sega dau mai bine unele de psx. Aici discutia era despre nintendo in mod specific, dar subiectul nostalgie poate extrapolat la orice din domeniu si din viata in general.

    Apoi chestia cu jocurile ne-mature e cam prostie. Ma uit la un desen disney ca mica sirena sa zicem si cu toate aspectele rasiste, si tot felul de alte chestii aparute pe net, si cu faptul ca e o poveste pentru copii, i still ****ing enjoy it.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9

Similar Threads

  1. Pro Evolution Soccer PES 2016 By OEE in forum Console Club
    Replies: 332 Last Post: 24-04-2016, 10:24
  2. MWC 2016: LG G5 By AfyLynx in forum Tech News
    Replies: 7 Last Post: 27-03-2016, 23:59
  3. Just Dance 2016 By dark18 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 26-10-2015, 03:37
  4. Euro 2016 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 05-08-2015, 13:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts