Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: Xbox 360 primeste noi disk-uri cu 1GB extra

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox 360 primeste noi disk-uri cu 1GB extra

    In sfarsit, conform mai multor surse (nefiind nimic declarat oficial), Microsoft a gasit o noua solutie de a lupta impotriva pirateriei. Solutie care dealtfel mai ofera in plus un avantaj developerilor: inca 1GB extra pe fiecare disk. Se pare ca la aceasta solutie s-a ajuns prin extinderea spatiului dedicat datelor si "impingerea" zonelor video si anti-security sectors. Mai mult, strategia Microsoft mai implica un nou update de Dashboard si ultima versiune AP 2.5, extra verificari CVI precum si un nou layer de protectie.

    Pentru cei care spera ca e doar un zvon le spun sa stea linistiti: beta testingul deja a inceput, Microsoft oferind cate o copie Halo: Reach pentru fiecare participant. Nu putem presupune decat faptul ca respectiva copie a jocului este deja in noul format.

    Oricum ar fi vazut acest lucru din perspectiva hackerilor, mai important este cum vad developerii aceasta mica schimbare: 14-15% extra spatiu disponibil. So yeah, it means more maps, more levels, better textures. Pentru ca, daca stam si ne gandim, developerii pentru Xbox 360 au fix acelasi spatiu disponibil pe care-l aveau si developerii de acum mai bine de 10 ani pentru PS2. And that's a shame... Anyway, asteptam cu interes noul update si noile disk-uri.

    Sursa: Xbox new disc format gains 1GB - Page 1 | DigitalFoundry | Eurogamer.net
    Attached Images Attached Images new_xbox360_dvd.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member MafiotuL's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    So yeah, it means more maps, more levels, better textures.
    Poate doar "better textures".

    Cat despre "more maps, more levels", cred ca vor veni tot in DLC-uri platite. Asa se fac banii!

  3. #3 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Probabil nici better textures, calitatea depinde de memorie, capacitatea buffer-ului etc...
    Dar orice imbunatatire este binevenita, in conditiile in care aduce ceva avantaje pentru utilizatorul final.

  4. #4 SP
    Junior Member tmsgaby's Avatar
    Din cate am citit pe linkul pe care lai oferit am inteles asa:
    Vor mai mult spatiu pe dvd pt jocuri...
    Acel spatiu fiind pe al doilea strat al dvdului va fi citit mai greu
    Vor avea oportunitatea de a incerca un nou sistem anti-hack.

  5. #5 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    se pare ca eforturiile Sony de a lupta impotriva pirateriei nu i-au lasat indiferenti pe cei de la Microsoft

  6. #6 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Quote Originally Posted by MafiotuL View Post
    vor veni tot in DLC-uri platite. Asa se fac banii!
    Asta cu siguranta.

    Eu sunt sigur ca este vorba doar de o strategie din partea celor de la Microsoft pentru a mai "micsora" sansele de a pirata un joc. Nici de cum de a adauga mai mult content pe acel disc. Sunt sigur ca hackerii nu stau nici ei degeaba, si abia asteapta un nou challenge.

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    MonkY - o secunda ca venii de la servici si creierul meu functioneaza la 10% din capacitatea lui de functionare - ce inseamna 1 Gb in plus ? Ca sa intelegi de ce sunt curios oleaca, un DVD DL are maxim 8.5 Gb capacitate lui de stocare, bon, acu dvd-urile de Xbox au in general date pe ele de 6.5 - 7.2 Gb undeva pe acolo .... asta inseamna dupa umila mea parere ca Microsoft vrea sa utilizeze capacitatea intreaga a unui disc. Ok ! Pentru mine ce inseamna asta ?
    Pentru cei cu consolele modate ( eventual LT+ ) asta inseamna o sansa muuuuuuuulllllllllttttt mai mica de a juca online - banuiesc. Pentru cei cu consolele deja banate acest lucru in ce se traduce ?
    Nu de altceva da nu imi dau seama nici sa ma impusti !

  8. #8 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Daca ai consola modificata sau ai ban acest disc iti va permite sa treci peste masurile de siguranta si vei putea juca online orice joc piratat fara nici un fel de risc. Mare ti-e gradina doamne...

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea de baza e ca oamenii lucreaza la un disk mai special. Cu extra spatiu pe el, cu extra protectii. Daca va fi spart si asta, ramane de vazut. Daca nu... bravo lor. Easy as that

  10. #10 SP
    Junior Member pescarus07's Avatar
    Sa traiasac blu-ray"ul

  11. #11 SP
    Banned Miata's Avatar
    si cu ce te ajuta blu ray-ul? pariez ca n-ai niciun film bluray...

  12. #12 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Se referea la capacitatea blu-ray-ului nicidecum la filme

  13. #13 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Nici macar asa nu e cine stie ce filozofie...jocurile actuale merg inca foarte bine si pe DVD DL..unless your name is Square Enix si vrei sa-l umpli cu filme la 1080p.

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Acel +1GB conține limba rom�nă. E multe cuvinte

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Nici macar asa nu e cine stie ce filozofie...jocurile actuale merg inca foarte bine si pe DVD DL..unless your name is Square Enix si vrei sa-l umpli cu filme la 1080p.
    Intr-adevar merg foarte bine. Se poate vedea pe torrents ca nu exista joc de Xbox 360 nespart... eventual cu o saptamana inaintea lansarii... Macar sa le protejeze naibii un pic mai bine, sa apara un pic mai tarziu...

  16. #16 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Stai linistit ca si PS3 a ajuns in aceeasi oala.

    Crysis.2.XBOX360-MARVEL - 2011-03-18
    Crysis.2.PS3-MARVEL - 2011-03-18
    Killzone.3.PS3-DUPLEX - 2011-02-16

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Stai linistit ca si PS3 a ajuns in aceeasi oala.
    Pai sa mai caute si Sony 2-3GB extra pe disk... desi la ei nu prea conteaza, ca nu e nevoie sa se arda un BluRay

  18. #18 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Intr-adevar merg foarte bine. Se poate vedea pe torrents ca nu exista joc de Xbox 360 nespart... eventual cu o saptamana inaintea lansarii... Macar sa le protejeze naibii un pic mai bine, sa apara un pic mai tarziu...
    Eu ma refeream strict la spatiul de stocare

    Oricum asta cu protectia pe disc e asa cireasa de pe tort..sunt alte probleme mai serioase de reparat la MS security-related. Ca de exemplu faptul ca poti rula content "pirat" fara ca consola sa fie macar modata.

    Oricum se fac progrese..uite ca Slim-ul rezista bine de tot de cand s-a lansat.

  19. #19 SP
    Member emanuel's Avatar
    degeaba incearca MS, oricum si noul sistem de protectie va fi spart. Sincer, eu nu stiu ce-i in capul celor de la MS - sa scoata acum un nou tip de discuri !!. Eu sunt aproape sigur ca la anul vom vedea cel putin o consola de noua generatie, actuala generatie e pe sfarsite, iar ei vor sa schimbe formatul ?? Too little, too late...

  20. #20 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    N-o sa iasa nici o consola de noua generatie, e prea devreme pentru Sony din toate punctele de vedere, si e devreme si pt. MS la cati bani au bagat in Kinect, prin 2013 ar fi cel mai realist. Singurii care ar putea scoate ceva nou ar fi Nintendo dar la cum o ard in ultima vreme nu ii vad grabindu-se.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Vin noi bundle-uri Xbox 360 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 14-09-2014, 23:26
  2. Little Big Planet primeste level-uri noi By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2009, 18:17
  3. Replies: 5 Last Post: 22-11-2008, 18:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts