Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: PS4 nu va necesita conxiune online permanenta si nu va bloca DRM-urile

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    PS4 nu va necesita conxiune online permanenta si nu va bloca DRM-urile

    In ultima vreme au fost foarte multa discutii pe tema noului PS4 pe fel de fel de site-uri si retele sociale precum Twitter sau Facebook. Shuhei Yosida, seful de la Sony Worldwide a declarat in urma cu cateva luni ca urmatoarea lor consola nu va necesita conexiune online permanenta si nu va bloca jocurile second hand. Kotaku a spus acelasi lucru in februarie si din nou saptamana aceasta. Conform lui Yoshida, orice DRM sau joc second hand va fi in mana publisher-ului respectiv.

    Deci am putea sa ne asteptam din partea lui Sony ca urmatoarea generatie sa fie asemanatoare cu cea din ultima vreme cu online pass-uri si alte lucruri asemanatoare valabile doar la anumite jocuri precum a fost cu cele de la EA.

    Surse: http://www.vg247.com/2013/06/01/ps4-...k-drm-yoshida/
    http://www.eurogamer.net/articles/20...ock-used-games
    http://kotaku.com/sony-wont-answer-t...-use-510477281
    Attached Images Attached Images ps4_no_drm.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Inca un cui pentru Xbox...

  3. #3 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Mdea....deci ei nu vor bloca jocurile sh dar totusi dau mana libera producatorilor sa faca asta daca cred de cuvinta.
    Ceva imi spune ca acest discurs este destinat americanilor, doar ei is destul de naivi sa creada ca daca sony va lasa producatorii sa decida inseamna ca vom juca jocuri sh si pe ps4.

  4. #4 SP
    Junior Member freddie91's Avatar
    asta consola...nu Xbox One

  5. #5 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sincer, mi se pare corect sa lasi la indemana developerilor chestia asta. E jocul lor, e treaba lor daca vor sa fie jucat SH sau nu, ei pierd/castig din chestia asta. Sony mi se pare ca vrea sa impace si capra si varza si sa ramana pe teren neutru. Nu obliga pe nimeni la nimic.

  6. #6 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Era clar, totusi Americani nu vor renunta la Xbox-ul lor iubit.. Si alti din Europa..

  7. #7 SP
    Banned SWTFU's Avatar

  8. #8 SP
    Member eneea's Avatar
    se pare ca japonezii se exprima mai bine in engleza decat americanii
    eu exact asta vreau, raspunsuri simple la intrebari simple...sony face exact ceaa ce trebuie ca sa-si atraga simpatia nucleului "hard" al gamerilor.
    eu sunt curios doar daca multuplayerul ramane gratuit si pe ps4

  9. #9 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Mdea....deci ei nu vor bloca jocurile sh dar totusi dau mana libera producatorilor sa faca asta daca cred de cuvinta.
    Ceva imi spune ca acest discurs este destinat americanilor, doar ei is destul de naivi sa creada ca daca sony va lasa producatorii sa decida inseamna ca vom juca jocuri sh si pe ps4.
    In sfarsit cineva care stie sa citeasca obiectiv.

    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sony mi se pare ca vrea sa impace si capra si varza si sa ramana pe teren neutru. Nu obliga pe nimeni la nimic.
    Ti se pare gresit. Nu vor sa atraga "urletele" asupra lor. Nu isi permit sa o dea in bara si pe segmentul asta. Pe celelalte, sunt intr-o cadere libera de ceva vreme.

  10. #10 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Este un joc de "don't blame it on me" practicat de Sony si jucat de oameni fara coloana vertebrala, ascunse dupa deget. Vad ca aceasta noua generatie de console poarta cu ele "evolutie" de care nu totii suntem pregatiti, un fel de " dark days are acommin' ". Poate a sosit timpul ca dupa aceasta generatie sa pun jos stafeta de gamer si sa ma ocup mai mult de viata reala pentru ca modernizarea asta nu-mi convine: a inceput cu online pass-uri si DLC gramada lansate chiar inaintea lansarii oficiale a jocului, incep sa domine jocurile digitale, s-au curvit developerii, si-au vandut viata si creatiile pe bani, pe profit....jocurile nu mai sunt cum au fost si daca asta asta este directia actuala atunci nu ma intereseaza destinatia. De multe ori auzim termenul de "franchize" din gura publisherilor pentru ca un singur joc bine intocmit, cu un inceput si un sfarsit nu reprezinta interes pentru ei, nu aduce profit suficient, la asta se rezuma totul, nu mai vorbim de jocuri si de calitate ci de profit si posibilitati de exploatarea al acestuia.

  11. #11 SP
    Member monstrul's Avatar
    Ei detin platforma..o platforma libera pt fiecare developer sa faca cum crede cu protectia jocului lor.Nu e vorba de urlete e vorba de libertate a developerilor si a consumatorului - lucru pe care xbox deocamdata nu il ofera nici de o parte nici de alta deocamdata.

  12. #12 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by nemeti_huni View Post
    s-au curvit developerii, si-au vandut viata si creatiile pe bani, pe profit....
    WTF

    Tu pe ce vroiai sa-si vanda viata si creatiile? Pe saorma? Pe capace de bere? Pe timbre cu Mihai Eminescu?

  13. #13 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Developerul decide daca pune ori ba online pass care afecteaza numai multiplayerul. La xbox one cum este, te lasa sa joci single player?

  14. #14 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Lasa online pass. Ala deja este de domeniul trecutului. Acum or sa bage game pass

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Acum or sa bage game pass
    Macar e bine ca PS4 nu vine cu Kinect Always On... sa te caute prin camera. Cum te vede, cum mai iti trage din cont
    Fereasca sfantul sa se intample ca in poza de mai jos (pe care am facut-o pe fuga)...
    Attached Images Attached Images xbox_one_kinect_drm_invoice_720p.jpg

  16. #16 SP
    Member biagyydog's Avatar
    De ce nu lasa ei lucrurile ca si pana acum ? Cu ce ii deranja pe ei ca imprumut Gran Turismo de la vecinu' de la 6 ori Forza Motorsport de la cel de la 4 ?
    Si Sony, si Microsoft arunca bombe de genul asta (bine, Sony mai voalat, dar tot aceeasi idee) care numai bine nu aduc gamerului de rand..
    Cred ca s-au trezit cu fata la cearceaf si inventeaza bazaconii pentru D-zeu stie ce beneficiu....

  17. #17 SP
    Junior Member Elphy's Avatar
    Pai ce ar fi sa faci si tu un joc sa muncesti 2-3 ani la el, si dupa sa il vinzi la 10.000 de oameni si sa il joace vreo 100.000 pentru ca 1 om are cel putin 10 amici cu care face schimb de jocuri(realitate e mai dura defapt). Da asta inseamna ca in loc sa vanda 14 mil de produse vor vinde doar 1.4 mil, asta ca sa te faca pe tine multumit.
    Ce ar fi sa imparti si tu salariul cu inca un coleg? ( ca nu se vinde produsul). Asa nu ar fi fair nu ?
    Pai tu vrei sa joci toate jocurile pe care le scot astia ? Daca traiesti in romanica pe un salariu de 8 milioane, sorry dar ar trebui sa fii fericit ca ai PS3 sau ca vei avea ocazia sa ai PS4 cu ceva chin. Daca ai un salariu decent si chiar iti doresti sa joci un joc eu zic ca poti sa iti smulgi de la gura sa iti cumperi un joc asta in cazul in care nu esti genul ala sa vrei orice joc, atunci scuze ca iti zic dar ar trebui sa fii chiar nesimtit sa crezi ca cu 2 mil pe luna ai putea sa stai toata ziua in casa sa joci toate jocurile pe care le scot astia.
    Stiu o sa zici ca nu stai toata ziua si joci doar 1-2 pe zi maxim .. bla bla bla... . Oricum vrei sa intrii in alea 1-2 ore in alt joc mereu, te consideri gamer?

    Eu zic mersi pentru ca au adus jocuri mai bune si sper sa fie la acelasi pret chiar daca tehnologia a avasat. Cred ca despre asta vorbim aici cand zicem evolutie. Pentru cei care joaca jocuri din '90 vor vedea evolutia daca se uita putin in urma.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Elphy: cu mentalitatea asta, nu ai mai avea de ce sa-ti vinzi masina (de exp.). Cum sa-ti vinzi masina la 10.000 de oameni? Pai aia au muncit 10 ani la ea... Sau, de ce sa-ti vinzi televizorul, monitorul, telefonul, calculatorul, altcuiva? Ce conteaza ca tu ai dat bani pe el si din acel moment e bunul tau si faci ce doresti cu el? Sa fim seriosi... pe principiul asta nici nu ar mai exista ebay & co. Se cheama piata Second Hand, si este valabila in ORICE domeniu. A fost valabila si in piata de jocuri si software pana au inceput sa se caliceasca publisherii la bani... In loc sa faca jocuri atat de bune incat sa-si doreasca toata lumea sa-l cumpere in ziua lansarii, s-au gandit ei ca mai bine storc din jocurile deja vandute.

    In alta ordine de idei, nu toata lumea isi permite sa cumpere un joc nou, la pret full. Unii asteapa sa scada preturile, altii asteapta un S/H, unii asteapta promotii, altii fac schimburi. E dreptul fiecaruia, si atata timp cat nu pirateaza, mi se pare un lucru cat se poate de normal.

  19. #19 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Sunt foarte multi care asteapta jocuri SH... Am vazut la putinele mele vanzari, cum in cateva minute, deja aveam cereri. Sper sa se gandeasca din nou la partea cu SH.

  20. #20 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Elphy View Post
    Pai ce ar fi sa faci si tu un joc sa muncesti 2-3 ani la el, si dupa sa il vinzi la 10.000 de oameni si sa il joace vreo 100.000 pentru ca 1 om are cel putin 10 amici cu care face schimb de jocuri(realitate e mai dura defapt). Da asta inseamna ca in loc sa vanda 14 mil de produse vor vinde doar 1.4 mil, asta ca sa te faca pe tine multumit.
    Ce ar fi sa imparti si tu salariul cu inca un coleg? ( ca nu se vinde produsul). Asa nu ar fi fair nu ?
    Pai tu vrei sa joci toate jocurile pe care le scot astia ? Daca traiesti in romanica pe un salariu de 8 milioane, sorry dar ar trebui sa fii fericit ca ai PS3 sau ca vei avea ocazia sa ai PS4 cu ceva chin. Daca ai un salariu decent si chiar iti doresti sa joci un joc eu zic ca poti sa iti smulgi de la gura sa iti cumperi un joc asta in cazul in care nu esti genul ala sa vrei orice joc, atunci scuze ca iti zic dar ar trebui sa fii chiar nesimtit sa crezi ca cu 2 mil pe luna ai putea sa stai toata ziua in casa sa joci toate jocurile pe care le scot astia.
    Stiu o sa zici ca nu stai toata ziua si joci doar 1-2 pe zi maxim .. bla bla bla... . Oricum vrei sa intrii in alea 1-2 ore in alt joc mereu, te consideri gamer?

    Eu zic mersi pentru ca au adus jocuri mai bune si sper sa fie la acelasi pret chiar daca tehnologia a avasat. Cred ca despre asta vorbim aici cand zicem evolutie. Pentru cei care joaca jocuri din '90 vor vedea evolutia daca se uita putin in urma.
    ai baut gaz prietene ?10 oameni carora le imprumut eu jocul ?dar ce sunt eu ?centru de inchiriere ?nu e nicio realitatea dura...cum s-a putut pana acum sa poti juca jocuri SH la liber la fel s-ar putea si de acum...Activision si EA au facut profituri de miliarde de dolari in conditiile astea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. GTA 5 Online PS4 By hamude in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 27 Last Post: 09-08-2018, 19:29
  2. Xbox One va bloca jocurile second hand By Dant3 in forum Console News
    Replies: 91 Last Post: 29-05-2013, 15:36
  3. Replies: 10 Last Post: 22-02-2013, 18:15
  4. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53
  5. PS3: Cinavia DRM - impotriva pirateriei By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 03-08-2010, 11:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts