Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Jocurile de X1 nu vor functiona in Romania?

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Jocurile de X1 nu vor functiona in Romania?

    Ieri au iesit la suprafata cateva informati deloc placute despre noua consola X1. Daca unii dintre gameri acceptasera sa se conecteze cel putin o data la 24 de ore pe internet sau sa plateasca o anumita taxa pentru un joc SH (cel putin de la studiourile first-party, am inteles ca cele third-party pot decide singure daca sa introduca aceasta taxa sau nu) pentru ca au fost impresionati de jocurile dezvaluite la E3 si nu numai, si vor sa continue si in noua generatie cu o consola Xbox (gamescore, lista de prieteni) noile informatii nu doar complica si mai mult lucruri, dar chiar ar putea bloca de tot gaming pe X1 in anumite regiuni.

    Din pacate asa cum ne-a obisnuit Microsoft in ultima perioada, lucrurile nu sunt foarte clare, fapt confirmat si pe twitter (vezi pozele de mai jos), dar pe siteul oficial Xbox a aparut o sectiune Xbox One Pre-Order Product Information si o lista de conditii sau cerinte care trebuie indeplinite pentru a putea functiona noua consola. Pe langa lucrurile obisnuite cum ar fi un TV HD sau lucrurile deja stiute: o conexiune la internet, cont pe Xbox Live, senzorul Kinect conectat (care vine la pachet) pe langa toate aceste lucruri a aparut si o lista cu tari, din care bineinteles Romania nu face parte, unde va exista suport pentru Xbox Live. Toate bune si frumoase, nimic nou pana acum, dar dupa aceasta lista urmeaza un detaliu esential "Xbox One games are for activation and distribution only in specified geographic regions. See game package and/or retailer product information, for each game’s specific geographic regions.". Ce inseamna mai exact acest lucru?

    Eu din cate am inteles o persoana care isi cumpara X1 si un joc pentru consola respectiva si are ghinionul sa traieasca intr-o tara care nu se afla pe lista, cum ar fi Romania, nu va putea sa activeze jocul, automat nu va putea sa se joace pe consola. Initial am zis ca ma insel "nu poate fi adevarat, cum dracu sa se intample asta, pai eu de ce mai cumpar consola? Trebuie sa existe totusi o solutie". Insa deocamdata nu exista nicio astfel de solutie, fapt confirmat pe twitter de contul oficial @XboxSupport1, decat sa astepti sa ajung XBL si la tine in tara. Ce inseamna asta? Daca nu o sa ajunga niciodata?

    Sunt doua scenarii, ori Microsoft isi extinde foarte mult serviciul si ar introduce toate tarile, ca asa ar fi corect, sau macar Romania si ar fi o veste grozava sa avem in sfarstiu XBL, ori o sa incercam sa folosim solutii de VPN pentru a activa noul joc cumparat. Lucruri extrem de complicate doar pentru a juca un simplu joc, fapt ce contrazice putin chiar definitia unei console, buy the game, insert the game and play. Multi dintre noi si-au ales o consola tocmai din motivul sa nu ne complici si lucrurile sa fie cat mai simple, dar Microsoft vad ca vrea sa revolutioneze, in prost zic eu, industria. Nu sunt impotriva evolutiei si sunt de acord ca lucrurile vor evolua spre o lume din ce in ce mai digitala, internetul facand practic parte din viata cu zi cu zi, dar modul in care Microsoft actioneaza si aplica anumite schimbari sunt total gresite, gresite fata de noi gameri si sincer ma simt putin insultat.

    Si acum si un mic bonus, ieri si-a facut aparitia pe internet un interviu de pe Spike TV cu Don Mattrick, unul dintre presedinti Microsoft (Interactive Entertainment Business), care initial nu trebuia difuzat pe TV, insa dintr-o greseala si-a facut aparitia. Acesta a fost intrebat de catre moderator ce se poate face in cazul celor care nu au acces la internet, iar acesta a dat un raspuns uluitor, chiar si pentru moderator care a ramas putin mirat, "avem o solutie offline pentru acestia si se numeste Xbox 360". Un raspuns destul de ignorant fata de cei care se afla intr-o astfel de situatie, nu e de mirare ca nu trebuia sa se difuzeze, o bila neagra in plus pentru Microsoft din pacate.

    Oricum sper ca pana la urma seful de la Microsoft sa se trezeasca si sa schimbe aceste limitari excesive din punctul meu de vedere, un gamer din Romania, fara acces la XBL si care se bazeaza foarte mult pe piata SH si care face sacrifici imense, student fiind, sa-si achizitioneze o consola. Am incercat sa fiu cat de obiectiv se poate, dar din pacate sunt tare suparat, deoarece din cauza acesor limitari am o singura solutie pentru next-gen si mi-au placut cateva jocuri prezentate pentru X1, dar din pacate, deocamdata cel putin, nu am nicio posibilitate sa ma joc pe noul xbox. Sper sa nu fie adevarat, pentru ca sunt cativa membri de pe forum, care in ciudat tuturor DRM si fazei cu internetul, sunt dornici sa-si cumpere X1, chriar doua, iar potrivit noilor informatii, Microsoft le da pur si simplu un sut in fund, na ca am zis-o. Pacat de jocuri...

    Lista cu tarile care au suport XBL plus interviul cu pricina: Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Russia, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom, United States

    PS: nu intentionam sa scriu atat, dar am avut multe de spus.



    PSSS: imaginea atasata articolului arata atitudinea lui Microsoft fata de noi
    Attached Images Attached Images xbox_one_8.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Si discutiile pe Twitter...
    Attached Images Attached Images ex7f7ks.jpg xbonereqqdj.png

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Va merge... probabil cu ajutorul unui VPN. Sa incepem de-acum o petitie? Desi, slabe sanse. Ei au dat un mare sut in fund Asiei (in special Japoniei)... va dati seama ca noi suntem echivalentul unui purice...

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Si o harta:
    Attached Images Attached Images 1004418_10151622010067974_1191279841_n.png

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Va merge... probabil cu ajutorul unui VPN. Sa incepem de-acum o petitie? Desi, slabe sanse. Ei au dat un mare sut in fund Asiei (in special Japoniei)... va dati seama ca noi suntem echivalentul unui purice...
    Am ajuns in anul 2013/2014 sa am emotii ca nu voi putea juca si va trebui sa folosesc VPN odata la 24 de ore...pai ce-i asta BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

  6. #6 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    eu nu cred asa ceva..va fi ca pana acum..iti activezi jocul pe contul de UK(tu fiind in RO)..alea sunt doar raspunsuri oficiale..si la Sony daca dai mesaj si ii intrebi de PS Store si activarea jocuriilor iti vor spune la fel(mai putin bulgarii,care fiind inventivi ca noi iti vor spune sa-ti faci cont pe alta tara si sa activezi acolo Pass& stuff )

    RE: da..si acum este nevoie de VPN dar doar la cateva DLC-uri(COD etc.)..cei care au in prezent xbox sunt obisnuiti cu asa ceva..insa nu stiu daca vor mai suporta asemenea chestii cand X1 ofera numai dezavantaje pentru romanul de rand: este mai scump(cel mai imp aspect) si are toate limitariile alea stupide

  7. #7 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Va merge... probabil cu ajutorul unui VPN. Sa incepem de-acum o petitie? Desi, slabe sanse. Ei au dat un mare sut in fund Asiei (in special Japoniei)... va dati seama ca noi suntem echivalentul unui purice...
    sa stii ca astazi Alan Bowman (Microsoft's regional vice president for sales and marketing in Asia) a anuntat ca se vor extinde si in Asia, in anumite teritorii doar: Taiwan, Hong Kong, Singapore, South Korea si India, iar Japonia lipseste.


    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    eu nu cred asa ceva..va fi ca pana acum..iti activezi jocul pe contul de UK(tu fiind in RO)..alea sunt doar raspunsuri oficiale..si la Sony daca dai mesaj si ii intrebi de PS Store si activarea jocuriilor iti vor spune la fel(mai putin bulgarii,care fiind inventivi ca noi iti vor spune sa-ti faci cont pe alta tara si sa activezi acolo Pass& stuff )
    pai pe xbox nu este faza cu ip check si esti obligat sa folosesti VPN ? degeaba ai cont de UK sau USA, ei iti verifica ip si vede RO, daca ma insel corectati-ma, dar eu asa am inteles de la Xbox 360, cand unele DLC nu erau valabile in RO, orice cont ai avea tu, de aceea avem si un ghid cu VPN. oricum ar fi bine sa nu existe acel ip check! dar nimic nu e sigur pentru ca MS nu raspunde la nimic concret.

  8. #8 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Va fi ca si pana acum. Daca te mai uiti odata la ce ai scris cu caractere italice spune "geographic regions", nu spune nimic de tari. Adica EU, US etc. Nu o sa poti sa joci un joc din SUA in Europa, dar acest lucru il stiam toti de cand au anuntat region lock.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    sa stii ca astazi Alan Bowman (Microsoft's regional vice president for sales and marketing in Asia) a anuntat ca se vor extinde si in Asia, in anumite teritorii doar: Taiwan, Hong Kong, Singapore, South Korea si India, iar Japonia lipseste.
    Faza cu Japonia cred ca e o chestie speciala la adresa Sony. Desi, nu inteleg ce vina au japonezii... dar in fine.
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    pai pe xbox nu este faza cu ip check si esti obligat sa folosesti VPN ? degeaba ai cont de UK sau USA, ei iti verifica ip si vede RO, daca ma insel corectati-ma, dar eu asa am inteles de la Xbox 360, cand unele DLC nu erau valabile in RO, orice cont ai avea tu, de aceea avem si un ghid cu VPN. oricum ar fi bine sa nu existe acel ip check! dar nimic nu e sigur pentru ca MS nu raspunde la nimic concret.
    Nu este cu IP check decat pentru un anumit tip de content. Sa speram ca pe Xbox One Microsoft nu va face IP check pentru TOT contentul. Atunci, Aleluia!

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Va fi ca si pana acum. Daca te mai uiti odata la ce ai scris cu caractere italice spune "geographic regions", nu spune nimic de tari. Adica EU, US etc. Nu o sa poti sa joci un joc din SUA in Europa, dar acest lucru il stiam toti de cand au anuntat region lock.
    man trebuie sa-l activezi, asta inseamna cont de gold si store si daca nu ai live si verifica si ip cum faci?

  11. #11 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Sincer eu refuz sa cred asa ceva . Nu imi fac griji ca nu vor functiona, nu isi taie singuri craca de sub picioare fiindca sunt convin ca stiu si ei in cate tari nu e Xbox Live available.

    Stati linistiti si mai bine strangeti bani pentru ambele console fiindca sunt GENIALE!

  12. #12 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    man trebuie sa-l activezi, asta inseamna cont de gold si store si daca nu ai live si verifica si ip cum faci?
    De exemplu exact cum ai activat toate online-passurile de pana acum. Interesul lor e sa vanda si sa joci, nu sa-ti blocheze accesul. Nu vad de ce ar incepe acum. Mai putine vanzari, mai putini bani=>bad for business. Tot ei pierd daca ne blocheaza accesul.

  13. #13 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Nu trebuie să folosești niciun fel de vpn acum pentru a te juca sau cumpăra jocuri/dlc-uri pe Xbox 360. Există și câteva excepții în cazul unor promoții sau jocuri care nu sunt pe marketplace în toate țările.

    Cred că același lucru se va-ntâmpla și cu noua consolă.

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    De exemplu exact cum ai activat toate online-passurile de pana acum. Interesul lor e sa vanda si sa joci, nu sa-ti blocheze accesul. Nu vad de ce ar incepe acum. Mai putine vanzari, mai putini bani=>bad for business. Tot ei pierd daca ne blocheaza accesul.
    dap ai completa dreptate, dar din pacate te poti astepta la orice acum, mai ales ca nu au niciun rasp oficial, decat ca trebuie sa astepti sa vin Xbox Live in regiunea ta. mie de o singura chestie imi este frica, esti obligat sa faci acea conexiune la internet o data la 24 de ore tocmai ca sa verifice daca jocul este original, daca este al tau etc, pai nu pot sa verifice si ip? daca vor zice pentru ca RO nu are suport live, nu pot sa verifice starea jocului si a consolei? eu m-as bucura tare mult sa nu fie asa, dar ma ingrijoareaza lipsa unui raspuns concret din partea lor

    daca voi ziceti ca va fi ok, bine. eu am vazut reactile de pe internet, in special neogaf care s-au cam speriat la veste asta plus raspunsul lui don mattrick care arata cat le "pasa" de restul lumii... dar daca voi ziceti ca o sa fie ok

  15. #15 SP
    Junior Member Sin3D's Avatar
    XBOX One is a BIG S**T ! Cine e dispus sa il inghita sa o faca !

  16. #16 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Nici nu o sa primesti un raspuns oficial pentru ca atunci se vor naste discutii de genul:"Suntem buni cand va dam banii pe console si jocuri si pe Live dar nu suntem destul de buni sa primim Live oficial la noi in tara". Asa ca nu o sa vezi un asemenea raspuns din partea Ms, cum nu o sa vezi nici din partea Sony.

    Iti spun inca o data, interesul lor ca si corporatie e sa faca bani. Daca ne taie accesul contravine intereselor lor. Nu o sa se intample asa ceva.

  17. #17 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Trebuie si abonament de VPN pe langa cel de live acuma ? Din partea mea sa isi bage consola pe unde nu rasare soarele.

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    despre asta vorbesc.. de ce nu ar putea spune da, daca nu fac verificare de ip ? in fine nu o sa mai vorbesc despre subiectul asta, pe mine unul chiar ma deranjeaza atitudinea lor fata de mine consuamtor si nu cred ca cineva ar trebui sa suporte asa ceva, are jocuri bune si nu sunt putin, face mai mult decat tv si consola in sine nu e rea, dar dupa cum am zis si in articol incearca sa revolutioneze industria printr-un mod gresit, daca voi stati linistiti, cand nimic nu e sigur, nici macar faptul ca ai putea sa te joci pe ea in Romania si nu ziceti nimic, atunci si eu ar trebui sa tac
    Attached Images Attached Images n9b7zmg.jpg

  19. #19 SP
    Member momi's Avatar
    ...Scrie clar zona geografica nu tara ...ce va mai place sa scormoniti rahatul ...ce interes ar avea sa nu vinda console si in restul lumii ...o sa fie ca si pina acum ...cont pe alta tara si gata ...

  20. #20 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ce atitudine aveti unii dintre voi... nu am nicio treaba cu nicio consola si chiar daca nu-mi cumpar anul acesta, la anul sigur imi iau una next-gen si e normal sa-mi pun intrebari cand vad atatea chestii neclare si mai ales ce se scrie pe contul oficial de twitter al celor de la X1, oricum vad ca m-am strufocat degeaba sa fac vizibila acest amanut care se poate transforma intr-o problema mare si multi se plang pe net de aceasta chestie, dar daca lumea e atat de linistita, eu voiam doar sa arat ca nimic nu este sigur si ca ar trebui sa fim mai atenti si sa nu suportam orice "rahat" dat de companiile mari... in fine inchei subiectul. oricum am ridicat mai multe probleme in articol si eu am o ceva cu atitudinea lor nu cu consola, in fine, sunt cam singurul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Controller-ul de Gamecube va functiona pe Wii U By paunstefan in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 30-05-2014, 10:58
  2. Replies: 11 Last Post: 17-06-2013, 15:08
  3. Replies: 0 Last Post: 23-09-2011, 11:54
  4. Jocurile de Xbox 360 vor fi 3D By naz in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 15-06-2010, 03:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts