Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: Cum s-ar fi putut numi consola celor de la Microsoft

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cum s-ar fi putut numi consola celor de la Microsoft

    Ati fost vreodata curiosi cum au ajuns cei de la Microsoft sa-si numeasca prima lor consola Xbox? Mie mi-a placut foarte mult acest nume si mi s-a parut ca se potriveste perfect si ca au facut o alegere buna in aceasta privinta, insa ati fi uimiti sa vedeti ce alte nume au fost pe lista lor inainte de a alege Xbox. Seamus Blackley, unul dintre proiectantii originalului Xbox, a dezvaluit recent intr-un interviu ca initial producatorii foloseau 3 nume de cod pentru consola: 'WEP' – "Windows Entertainment Project", era folosit in special pentru directorii din cadrul firmei Microsoft, 'Midway' – "Midway between a PC and a console" si 'DirectX Box', care ulterior a fost prescurtat in emailuri, Xbox.

    Blackley dorea ca numele final sa fie Xbox, pentru ca toata lumea se obisnuie cu el, dar Kevin Bachus a intervenit si le-a cerut sa vina cu un alt nume, acesta sustinand ca Xbox nu ar fi un nume care sa corespunda normelor legale, sincer nu am inteles de ce nu ar corespunde si in interviu nu s-a oferit nicio explicatie in plus. Echipa de productie a venit atunci cu o lista de acronime, pe care aveti posibilitatea s-o vedeti la sfarsitul articolului, ca posibile nume, cum ar fi "MAX (Microsoft Action Experience)" sau "MARC (Microsoft Action Reality Center)", insa din fericire Seamus Blackley a decis ca niciun nume de pe acea lista nu era bun sau potrivit asa ca echipa de proiectie s-a hotarat sa ramana cu Xbox.

    Din pacate insa cei din echipa care se ocupau printre multe altele si cu alegere unui nume pentru noua consola preferau in schimb "11-X" sau "Eleven-X", dintr-un motiv total necunoscut. Chiar daca acestia faceau presiuni sa se aleaga unul dintre cele doua nume, echipa de productie in frunte cu Seamus s-au opus si au refuzat categoric orice alta propunere in afara de Xbox, pentru ca lumea deja se obisnuie cu numele si consola capatase deja o indentitate de ceva vreme. La sfarsit trebuiau sa mai decida intre: X-Box, xBox, XboX, Xbox, X-box, dar cred ca stiti deja cu toti ce nume au ales pentru viitoarea consola ce urma sa scrie istorie. Personal eu cred ca au facut cea mai buna alegere si ma bucur ca Seamus Blackley s-a impus intr-un final si nu a renuntat prea usor la ideile lui, pentru ca daca va uitati pe lista de posibile nume veti vedea ca toate suna urat intr-un fel sau altul si nu s-ar fi potrivit deloc.
    • MAX (Microsoft Action Experience)
    • AIO (All In One)
    • MIND (Microsoft Interactive Network Device)
    • FACE (Full Action Center)
    • MITH (Microsoft Interactive Theatre)
    • XON (Experience Optimised Network)
    • MVPC (Microsoft Virtual Play Center)
    • TAC (Total Action Center – discs/games could be called TACs)
    • MARC (Microsoft Action Reality Center)
    • LEX (Live Entertainment Experience)
    • M-PAC (Microsoft Play and Action Center)
    • RPM (Real Performance Machine)
    • MOX (Microsoft Optimal Experience)
    • E2 (Extreme Experience)
    • MTG (Microsoft Total Gaming)
    • VIP (Virtual Interactive Player)
    • PTP or P2P (Powered To Play)
    • VIC (Virtual Interactive Center – disks/games could be called VICs)
    • MARZ (Microsoft Active Reality Zone)
    • TSO (Three, Six, Zero)
    • EHQ (Entertainment Headquarters)
    • O2 (Optimal Ozone or Optical Odyssey)
    • MIC (Microsoft Interactive Center)
    • R&R (Reality and Revolution)
    • MEA (Microsoft Entertainment Activator)
    • AMP (Active Microsoft Player)
    • VPS (Virtual Play System)
    • MAP (Microsoft Action Play)
    • MEGA (Microsoft Entertainment & Gaming Attendant or Microsoft Entertainment & Gaming Assembly)
    • CPG (CyberPlayGround)
    • VERV (Virtual Entertainment & Reality Venture)
    • OM (Odyssey of the Mind)
    • P2 (PowerPlay)
    • IS1 (Interactive System In One)
    • MET (Microsoft Entertainment Technology or Microsoft Entertainment Theatre)
    Attached Images Attached Images 1xboxtn.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cum sa inregistrezi de pe consola ta By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 210 Last Post: 29-04-2021, 15:31
  2. Replies: 37 Last Post: 06-10-2013, 18:57
  3. Replies: 16 Last Post: 08-07-2013, 20:42
  4. Replies: 2 Last Post: 10-07-2012, 04:03
  5. Project Napalm, sau cum Microsoft isi arde clientii... By RaduValentin in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 99 Last Post: 24-06-2009, 08:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts