Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Ubisoft va opri developmentul pentru Xbox 360 si PS3 anul viitor

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Ubisoft va opri developmentul pentru Xbox 360 si PS3 anul viitor

    Desi in momentul de fata putem vorbi de aproximativ 15 milioane de console "next-gen" vandute (10 milioane PlayStation 4 si 5 milioane Xbox One), de la Ubisoft vine o veste destul de ingrijoratoare pentru cei 150 de milioane de posesori de PlayStation 3 si Xbox 360. Acum cateva zile, CEO-ul Ubisoft, Yves Guillemot, a afirmat intr-un interviu acordat celor de la Game Informer ca desi anul acesta e inca ok developmentul pentru consolele din generatia veche, de la anul vor trece spre noul hardware. Nu stiu daca si alti developeri vor urma acelasi trend si vor opri developmentul pentru PS3 si X360, insa avand in vedere ca totusi vorbim de console care au deja 8 respectiv 9 ani... eu cred ca era ceva de asteptat. Practic in felul acesta putem spune ca atat PS3 cat si Xbox 360 se vor apropia de ciclul de 10 ani.

    Mai jos aveti doua citate din interviu:
    What we see is that this year is still fine for the PS3 and 360. But next year because they are selling very quickly, we’ll move to the new hardware.

    Those of you who still game on an Xbox 360 or Playstation 3 shouldn’t be surprised by this, new hardware is out and developers want to move on.
    Attached Images Attached Images yves-guillemot.jpg

  2. #2 SP
    Banned tacconi's Avatar
    O mare vrajeala... Cand vor vedea ce vânzări vor avea o vor da cotită ca la ploiesti.. acum se vinde un joc per consola ps4 si ei vor sa faca jocuri doar pt next gen? Faliment!

  3. #3 SP
    Member enemigo's Avatar
    Eu sper sa se tina de cuvant. Decat sa foloseasca resursele pe developmentul pentru last gen, mai bine au in focus next gen only.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Pentru mine este o veste una, poate mai creste calitatea jocurilor in felul acesta.

  5. #5 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    De ce? Ti se pare ca in momentul de fata calitatea lasa de dorit?

  6. #6 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    La unele jocuri (in mare parte cele care apar pe ambele generatii) s-a observat o mica scadere in calitate.

    De asta prefer sa lucreze doar pe current gen, in loc se piarda timp si resurse incercand sa optimizeze pe old gen.

  7. #7 SP
    Banned tacconi's Avatar
    OEE eu azi joc metro last light pe ps3.. superba grafica! Ce îi mai poate face pt ps4? Pt ca va fi scos pt ps4.. Eu poate ca sunt gică contra dar cred ca o sa fie vorba doar despre umbre, lumina etc. Pai doar pt asta sa jucam pe next gen? Eu cred ca le este mult mai usor sa faca un joc pt ps4 si din cauza asta vor sa abandoneze consolele vechi, dar asta ii va costa!

  8. #8 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Eu nu ma refeream la jocurile care apar remaster, nici eu nu am luat vreunul pt ca nu le vad rostul. In afara de imbunatatiri grafice restul jocului este aproape identic... Ok, daca nu ai avut PS3/360 este bun un remaster pt ca iti ofera ocazia sa joci unele jocuri cu adevarat bune de pe old gen.

    Vorbeam strict de jocurile care ies multi-gen si la care developmentul se face in paralel.

  9. #9 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nu ii va costa nimic. Eu nu inteleg de ce e lumea revoltata. Hardware-ul ala e de cand lumea si pamantul. Face parte dintr-un fir logic al evolutiei. PS3 si X360 sunt doua platforme care si-au facut treaba, iar acum le-a trecut timpul. E momentul sa mearga mai departe - atat consumatorii, cat si developerii. Daca ni se pare "vrajeala" faptul ca nu ies jocuri din 2015 pe hardware din 2005, atunci la fel de bine putem fi revoltati ca nu mai ies jocuri pe PS2.

  10. #10 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Sa speram ca e de bine .

  11. #11 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Razosini cum sa nu-i coste nimic???? Daca Ghosts era scos doar pe next gen cate unitati ar fi vandut??? 15% din total... Adică fix faliment!

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Developmentul pentru Xbox 360 ar putea sa-l continue bine merci, pentru ca daca ne uitam, cele doua next-gen-uri (PS4 si X1) sunt tot pe arhitectura x86, exact ca si 360-ul. Insa probabil Ubisoft nu vor sa-si dezamageasca fanii... si ori scot pe ambele platforme, ori deloc.

    Oricum, faptul ca fac un astfel de anunt, ajuta la "push-ul" necesar pentru cresterea cifrelor de vanzare la next-gen. Daca vor proceda la fel si cei de la EA, Activision, etc... aproape sigur orice gamer se va gandi de 2 ori inainte de a-si cumpara o noua consola.

  13. #13 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    e o veste buna, asta da mentalitate, oricum last gen au jocuri destule
    Progres

  14. #14 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Cred ca in primii 2 ani de cand vor adopta aceasta decizie developerii vor suferi pierderi, grosul gamerilor inca se afla pe last gen.

  15. #15 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu chiar, uita-te la wd de exemplu. motivele sunt mai multe si nu le mai enumar acum, dar cred ca fiecare se poate gandi de ce se vand mai bine jocurile multi-platform pe next-gen. WD este cel mai bun exemplu, pentru ca celalalte jocuri multiplatform au fost lansate prea devreme si nu erau destui utilizatori de console nex-gen (cum ar fi black flag), destiny va fi un exemplu si mai relevant, vom vedea dupa lansare cine a avut dreptate .

  16. #16 SP
    Member mastakilla's Avatar
    la cati bani au facut pe old gen din respect fata de clientii lor trebuie sa scoata jocuri si pe acestea , parca prea repede renunta ubi...
    Inteleg evolutia , dar trebuie convins omul sa sara nu trebuie impins

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E si gresit conceptul ca "vor ignora 150 de milioane de console". Sa fim seriosi, atat s-au vandut in 8 ani, dar cate din ele mai sunt in realitate? Ce procent de acolo reprezinta console busite? Si ce procent sta degeaba? La care mai adaugam procentul celor care au trecut pe next-gen si ignora deja consola mai veche. Cred ca asa, "la ochi", daca mai sunt 50 de milioane active (30 ps3 si 20 x360), up and running... Si cred ca e o cifra mare.

    Acum, daca la sfarsitul lui 2015 se va apropia next-genul de acea cifra, e foarte posibil sa nu mai devina vandabil developmentul pentru old stuff.

    Si sa nu uitam faptul ca daca pe Xbox One vine DirectX 12, pe PS4 vine noul OpenGL, care vor fi optimizate pentru 8GB RAM... well, pe old gen va fi imposibil sa ruleze. Si pentru un developer va conta enorm. Poate il costa de 5 ori mai mult si dureaza de 10 ori mai mult sa scoata o varianta taiata in draci pe PS3, decat pe PS4.

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Uite ca a enumerat monky motivele exact asta am vrut sa scriu, dar sincer mi-a fost putina lene ca ma uit si la meciul simonei de la us open

  19. #19 SP
    Member ymess's Avatar
    Culmea, tot Ubisoft sunt cei care scot Tetris Ultimate doar pentru next gen

  20. #20 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Imi place acel tabel la nebunie.

    Si se mai mira de ce ii doare pe devs de PC versions, uite de aia.
    • Consoles: 5,39 milioane;
    • PC: 0,18 milioane.

    Ma indoiesc sincer sa fiu ca doar 180k au jucat WatchDogs pe PC, probabil a fost "cumparat" in mai multe exemplare...
    So, long live PC Master Race!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 18-05-2015, 00:09
  2. Replies: 0 Last Post: 07-05-2014, 17:27
  3. The Walking Dead sezonul 2 soseste anul viitor? By Dant3 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 07-03-2013, 19:44
  4. Replies: 2 Last Post: 21-10-2011, 16:02
  5. Urmatorul NFS va fi lansat anul viitor By erik95 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 12-11-2009, 01:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts