Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Consola RetroN 5 este disponibila la pre-order!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Consola RetroN 5 este disponibila la pre-order!

    Stiu ca sunt printre voi multi pasionati de jocuri retro, iar cei de la Hypekin va sunt probabil deja cunoscuti pentru produsele lor din gama retro-gaming. Well, acestia se pare ca pregateau de ceva vreme consola RetroN 5, si va pot spune ca incepand de azi aceasta se gaseste la pre-order pe Amazon si se va livra pe 31 Octombrie 2013. Pentru cei care nu stiu, RetroN este o consola compatibila cu cartridge-uri Nintendo Entertainment System, Super NES, Sega Genesis, Game Boy Advance si suporta si cart-uri Famicom, Mega Drive, Game Boy si Game Boy Color.

    Daca majoritatea consolelor retro va dau batai de cap pentru ca vin cu uratul cablu S-Video, RetroN promite un output 720p via HDMI. Mai mult, RetroN 5 are functii pe care le regasiti pe anumite emulatoare, cum ar fi cele de slowdown sau turbo mode.

    RetroN va fi disponibila in doua culori (negru si gri) si are pretul de 99.99 USD pe amazon: Amazon.com: Hyperkin RetroN 5 Retro Gaming System - Black: Video Games. Bafta la jucat!
    Attached Images Attached Images retron_5_console.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am gasit ceva extra imagini cu RetroN 5. Nu arata rau deloc!
    Attached Images Attached Images retron_5_1.jpg retron_5_2.jpg retron_5_3.jpg retron_5_4.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Ma intreb de ce pe controller au pus stick si nu D-pad, nici una din consolele alea nu are stick.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    RetroN1 5

    Ma intreb de ce pe controller au pus stick si nu D-pad, nici una din consolele alea nu are stick.
    Asta nu-i asa mare problema, de ex. mie nu-mi place forma lui dar oricum ala e un generic controller cel mai bine (sau ce voi face eu) e sa-ti cumperi un controller original pt. fiecare sistem in parte si ai scapat

    Sincer sa fiu eu sunt de 100 de ori mai entuziasmat de RetroN1 5 decat de PS4/XBOX ONE.
    Attached Images Attached Images shut-up-take-my-money.jpg

  5. #5 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Want!

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Si ceva mai "european" - de unde poate fi pre-orderuita consola:

    PRE-ORDER Retron 5 - Multi-Cartridge Retro Gaming Console

  7. #7 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Si ce jocuri are?(daca are retro, nare rost!)

  8. #8 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by DeMons View Post
    Si ce jocuri are?(daca are retro, nare rost!)
    Daca tu te astepti ca o consola retro sa nu aibe jocuri retro, inseamna ca esti cu capul!

  9. #9 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by DeMons View Post
    Si ce jocuri are?(daca are retro, nare rost!)
    ''nare'' rost sa-ti spunem ce jocuri are.

  10. #10 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Printre primele lucruri pe care le invati in procesul de crestere este sa citesti:

    "Pentru cei care nu stiu, RetroN este o consola compatibila cu cartridge-uri Nintendo Entertainment System, Super NES, Sega Genesis, Game Boy Advance si suporta si cart-uri Famicom, Mega Drive, Game Boy si Game Boy Color."

    Apoi, Ceva mai tarziu inveti sa scrii si eventual sa iti folosesti logica pentru a putea sa iti dai cu parerea (chiar si pe forum), insa unii nu depasesc prima etapa si sar direct la cele mai avansate.

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Eu recunosc ca nu-s asa in tema cu jocurile foarte retro pe console, dar am un prieten care e mare fan si stiu ca el se joaca pe un XBOX clasic modat chestiile astea, are si pe PS2 ceva emulatoare si pe XBOX 360 si pe PS3. Eu cum n-am consolele modate si nici nu-s mare cunoscator intreb: ce aduce RetronN 5 in plus fata de un emulator bun instalat pe un XBOX 360 modat?

    Din poze pare sa aibe sloturi pentru jocurile originale si porturi pentru controllerele originale, daca e asa e super fain (pentru cei ce au jocurile si controllerele). In rest ce avantaje mai ai?

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    E foarte simplu - aduce posibilitatea de a juca jocurile originale (ne-emulate) si de a folosi controlerele originale pe aceeasi consola.

    Este o idee extraordinara, care a fost posibila datorita evolutiei chipseturilor programabile.

    Avand in vedere ca nu am atins inca acest produs, pot sa il laud in avans pentru cele 2 de mai sus insa sunt un pic pesimist pana nu pun mana pe consola pentru a simti pe propria piele calitatea produsului final.

    Ca si diferenta intre a juca original / a juca emulat - mereu vor exista pareri pro si contra - insa cei care joaca retro (din pacate nu din Romania) sunt de parere ca produsul original (controler / consola / suport fizic ) este cel mai aproape de modul in care a fost gandit acel joc sa fie jucat (ceea ce e si logic).

    Din punctul meu de vedere, unele jocuri sunt mai bune cand le joci pe emulator altele sunt mai bune pe hardwareul original.

  13. #13 SP
    Junior Member shaoboy123's Avatar
    de ce as lua un emulator care sa il bag la tv , cand pot baga un emulator pe pc + un tv si am scapat de batai de cap

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by shaoboy123 View Post
    de ce as lua un emulator care sa il bag la tv , cand pot baga un emulator pe pc + un tv si am scapat de batai de cap
    Si cartridge-urile, cart-urile sau gamepad-urile originale unde le introduci in PC? Daca-mi spui ca nu ai nevoie, inseamna ca vorbesti despre piraterie... caz in care nu ne intereseaza!

  15. #15 SP
    Member ramonski's Avatar
    UUUUUUIIIIIII! I want this!

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate livrarile pentru RetroN 5 au fost amanate pana pe 10 Decembrie 2013: RetroN 5 retro console delayed to December 10 | Joystiq.

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  18. #18 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar


  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  20. #20 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mdea desi mai sus am scris ca poti juca jocurile ne-emulate - se pare ca m-am inselat amarnic, consola este doar un device android cu sloturi pentru diverse console si face dump de pe cartrige apoi le ruleaza din ROM-ul consolei prim EMULARE !!!!

    Deci din punctul meu de vedere o dezamagire uriasa.

    Am sters'o de pe lista de achizitii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 11 Last Post: 31-07-2013, 15:52
  2. Replies: 9 Last Post: 27-09-2012, 10:07
  3. 3DS este cea mai pre-comandata consola By tray in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 02-04-2011, 09:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts