Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 184 of 185 FirstFirst ... 84 134 174 182 183 184 185 LastLast
Results 3,661 to 3,680 of 3687

Thread: Clubul iPhone & iOS

  1. #3661 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    120hz ProMotion display iPhone vs 60hz in slow mo

  2. #3662 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Clubul iPhone & iOS

    To be honest, dupa ce voi face ceva mai multe teste (dar sa treaca macar o saptamana de cand il am), aproape sigur voi ajunge sa-l setez in 60Hz si acolo sa-l las. Desi, imi place ca e ca la iPad, adica e variable refresh rate, nu fix in 120Hz... ceea ce in static stuff, s-ar putea sa fie irelevant daca-l setez eu in 60. Ba chiar eu as fi curios daca nu cumva se duce la 10-15Hz (sau chiar mai jos) cand esti in ceva gen Notes, Excel, sau ceva de genul...

    Update: oh well, vedeți diferențele de baterie in testul celor de la GSMArena și vă lămuriți 100% | https://www.phonearena.com/reviews/i...Pro-Max_id5144. It's crazy, I know!

  3. #3663 SP
    Manager paul's Avatar
    iPhone 13 & iPhone 13 Pro | Now in Green:

  4. #3664 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foloseste cineva Airpods v3 cu iPhone si Mac?

    Eu am urmatoarea problema - de cand am trecut la V3 (cu v1 si v2 nu am patit niciodata), cand sunt in preajma Mac-ului si-mi pun castile in urechi, se conecteaza intai la Mac, orice as face.
    Iar daca ma suna cineva si dau sa raspund de pe iPhone, desi am castile in urechi, incepe un dans cretin de 8-10s (alo? ma auzi?) pana ori se conecteaza la telefon dupa ce apas pe difuzor si schimb manual (mereu de 2 sau 3 ori) pe AirPods, ori merg in settings rapid, la BT si acolo dau Connect la AirPods.
    Daca raspund apelul de pe Mac si in timpu ala ascultam ceva muzica sau ma uitam la ceva video, iar sunetul era scos prin Jack pe boxe, desi am castile conectate la Mac, tot le tin degeaba in urechi, pentru ca aud sunetul prin boxe.

    Am intrebat un prieten care are un Mac cu M1 si un iPhone 12 si la el face la fel, dar fiind primele AirPods pentru el, a crezut ca asta este normalitatea si nu l-a deranjat.

    Sunt curios daca asa e la toata lumea.

    Eu am un Macbook Pro 2016 si un iPhone X, dar ce se intampla aici, cu tot cu chipul minune din AirPods v3 mi se pare un super downgrade pentru Apple in ceea ce priveste integrarea.

  5. #3665 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Peoblema e soft - tre probabil sa aleaga care e device-ul primary pentru ca acum nu mai e 1-1 ci 1 la many

    La bose schimbi din casti - dev 1, 2,3

  6. #3666 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, de acord - adica asta era motivul logic. La majoritatea device-urilor de genu ai sa alegi, sau te poti conecta doar la 1.
    Am mouse logitech cu 3 optiuni si un buton mic.

    Ideea e ca aici, pe Mac, nu pot da sa uite castile, pentru ca le uita si pe telefon, iar cand le conectez la telefon, se conecteaza si la Mac.

    Problema cea mai mare este ca...nu se intampla asta cu generatiile vechi. Telefonul era mereu prioritar, probabil, la alea, iar acum au schimbat ceva, dar e schimbat in rau.

  7. #3667 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ar putea sa faca un meniu in mac sau un app in care sa permita fast switching intre deviceuri sau sa selectezi device-ul prioritar.

  8. #3668 SP
    Manager paul's Avatar
    iPhone 14 / 14 Plus / 14 Pro / 14 Pro Max:




  9. #3669 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intrebari pentru cei care au 14 Pro. Sunteti multumiti de telefon? In special de camere? Peste ce probleme ati dat de cand il aveti? Ce situatii ciudate ati intampinat, de care nu stiati pentru ca nu au voie reviewersii sa spuna si chestii negative?

    Eu am cateva minusuri care ma super deranjeaza, majoritatea legate de camere.

    Una din cele mai deranjante chestii - cand filmezi, decide el unde sa focalizeze atat imaginea, cat si sunetul - desigur, poti alege focalizare manuala, dar la sunet nu ai ce face. Astfel ca m-am trezit in zeci de videos unde-mi filmam copilul care dansa in fata TV-ului si am trimis video la familie si mi-au zis toti - mai da-l odata si cu sunet. De ce? Pentru ca a decis telefonul sa prioritizeze sunetul facut de ea - pasi, cantat si ce mai era acolo + de mine, in spatele telefonului, iar restul sa izoleze in asa hal incat zici ca e TV-ul pe mute.
    Nu am gasit rezolvare la asta.

    Tot la camera, nu am vazun in niciun review sau mentionat pe undeva lucrurile astea.

    Daca ai activat filmare cu HDR si filmezi in 4K 60fps, nu poti face switch pe camera wide. Daca scoti HDR, merge fara probleme.

    Totodata, daca filmezi 4K 60 nu poti focaliza la apropiere - ceva gen sub 5cm, poate chiar mai mult. Daca vrei asta, schimbi in 4K 30fps dar chiar si asa este un trick.
    Daca incepi filmarea cu focalizare normala, la departare, nu poti apropia si schimba in macro - adica sa apara iconita aia pe ecran ca sa-ti dai seama.
    Daca incepi filmarea, tii mana sau un obiect aproape de camera, focuseaza si activeaza macro este in regula. Indepartezi obiectul, schimba focalizarea si apoi poti trece linistit intre focalizare aproape si departe.

    O alta chestie nasoala a fost in avion, cand am vrut sa filmez ceva pe geam. Desi am zeci de filmulete cand a focalizat fara probleme si am filmat super ok, am avut minute intregi in care efectiv refuza sa focalizeze mai departe de geam, oriunde indreptam camera, spre o parte mai curata sau mai murdare a geamului.
    Daca intorceam telefonul spre interiorul avionului, focaliza fara nicio problema.

    Inca nu am o explicatie pentru situatia asta, stiu doar ca brusc a inceput sa focalizeze inapoi si aia a fost.

    Mai sunt cateva chestii, gen face ID care nu merge mereu, sacadari aiurea random, inchis apliacatie fara sa faca animatia respectiva si multe altele, dar nu mi le amintesc acum pe toate.

  10. #3670 SP
    Member iionut's Avatar
    Versiunile Pro au senzor Lidar și ajută la focalizare măsurând distanța până la obiect și cum ai spus cu geamul avionului, el pe ăla l-a văzut și acolo a focalizat

  11. #3671 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, stiu asta, dar a fost o eroare si si-a revenit ulterior - la faza cu avionul. A avut doar o chestie de moment - am dat si restart si la fel facea.
    Si nu, nu eram in nori, eram mult deasupra lor, deci nici aia nu putea fi problema.

  12. #3672 SP
    Manager paul's Avatar
    iOS 17:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today announced iOS 17, a major release that upgrades the communications experience across Phone, FaceTime, and Messages; makes sharing even easier with AirDrop; and provides more intelligent input that improves the speed and accuracy of typing.

    iOS 17 also introduces new experiences with Journal, an app that makes it easy for people to practice gratitude, and StandBy, a new way to view glanceable information when iPhone is set down and charging.
    AirPods update:
    Quote Originally Posted by Apple
    This fall, software updates across AirPods will unlock powerful new capabilities to transform the personal audio experience.

    AirPods Pro (2nd generation) become easier to use across environments and interactions with three powerful new features: Adaptive Audio, Personalized Volume, and Conversation Awareness.

    The entire lineup also gains new and improved features that make calls and Automatic Switching even more seamless.
    Attached Images Attached Images apple-wwdc23-ios-17-iphone-14-pro-3-up-230605.jpg

  13. #3673 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vedeti ca am mutat toate postarile referitoare la seria 15 aici. Enjoy!

  14. #3674 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dupda update-ul de ieri, la 17.1, am probleme cu blur la poza de fundal de pe Home Screen. Uneori merge, dar de cele mai multe ori nu blureaza deloc, indiferent ca schimb poza sau dau eu manual sa blureze.

    Voi aveti problema asta?

  15. #3675 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Nu-mi dau seama exact despre ce vorbesti. Poti pune o poza? Te referi cumva la efectul de FADE?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #3676 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Poza de fundal, atat pe Home Screen cat si in Lock Screen se poate face "in ceata" apasand pe butonul de blur din colt dreapta jos, cand adaugi poza.

    Si nu, nu sunt singurul cu problema asta.

    Si am dat peste 10 restarturi si aseara si azi dimineata si tot la fel face.

    LE: ma exaspereaza. am schimbat in solid colour si apoi in gradient. Adio poza de fundal. Sper sa rezolve in 17.2

  17. #3677 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Spre rusinea mea, nu stiam de optiunea asta. Bine, nici n-am stat sa caut toate chichitele si nici nu m-am documentat temeinic.

    Am intrat acum la mine, era dezactivata. Am activat-o si a functionat. Imi place, mersi de pont


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #3678 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ma bucur pentru tine - eu o foloseam asa de anul trecut cand au implementat-o. Problema e ca la mine tot nu merge

  19. #3679 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Vad ca oamenii ofera niste solutii acolo pe reddit, le-ai incercat?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #3680 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dap. Am incercat tot ce scria acolo cand am postat. Vad ca nu mai e nimic nou - vreo solutie salvatoare. Iar faza din edit-u tipului initial nu m-a ajutat in niciun fel si am incercat-o de peste 30 de ori azi toata ziua.

    Momentan raman la gradient color si nu-mi mai bat capu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  2. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  3. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  4. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts