Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 50 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 ... LastLast
Results 781 to 800 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #781 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Eu ma refeream strict la navigat pe net, activitate facuta statistic pe iPad de 90% dintre utilizatori. Acum ca tu faci si alte chestii pe el e altceva...

  2. #782 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Eu ma refeream strict la navigat pe net, activitate facuta statistic pe iPad de 90% dintre utilizatori. Acum ca tu faci si alte chestii pe el e altceva...
    Ar trebui sa fiu un pic nebun sa-mi iau iPad 4 64GB 4G doar pentru "navigat". Sau plin de bani. Sau fanboy inrait (si sa am unul in baie, unul in bucatarie, unul pt. navigat, unul pt. gaming, un mini pt. plimbari... si tot asa)

  3. #783 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Daca as avea bani eu as face colectie si de la Apple si de la competitie.

  4. #784 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Daca as avea bani eu as face colectie si de la Apple si de la competitie.
    A fost o perioada in care am incercat chestia asta (smartphone iOS, tableta Android, smartphone Android, Windows, Linux, etc.)... e fun o perioada, dupa care incepi sa te plictisesti si sa te enervezi tot facand switch intre device-uri, OS-uri. Ajungi sa te intrebi unde ai lucrat chestia aia, unde ai pus chestia cealalta... mai incurci patch-urile si problemele intre ele. Plus ca sunt "Universuri" diferite si nu prea se pupa unele cu altele. Si mai ajungi sa si platesti prea mult doar ca sa ai ceva si pe iOS, si pe Android, Windows, and so on.

    Da, de colectie... si mie mi-ar place, sa le am pe toate, and then some (imaginati-va ce prototipuri si nebunii are acasa un ceo de la Apple sau Google)...

    In alta ordine de idei, al meu iPad 4 a ajuns azi la service. Sa vedem daca se tin de cuvant si mi-l schimba maine... Intre timp, cateva mici rezultate la testele iPad 3 vs iPad 4 (ambele 64GB cu cellular):

    Test de fisiere via WiFi pe un router de 2 lei:
    WiFi File Transfer - HUAWEI Romtelecom - 300MB File - iPad 3: 03m 30s
    WiFi File Transfer - HUAWEI Romtelecom - 300MB File - iPad 4: 04m 26s
    Concluzie: dupa cum se vede, iPad 3 a stat mult mai bine pe routerul varza... chiar m-a mirat!

    Test de fisiere via WiFi pe un router Asus RT-N66U:
    WiFi File Transfer - Asus Dual Band - 300MB File - iPad 3 01m 08s
    WiFi File Transfer - Asus Dual Band - 300MB File - iPad 4 00m 47s
    Concluzie: iPad 4 e ceva mai rapid la transfer in dual band, dar totusi nu e atat de mare diferenta precum in primul test.

    Test de temperatura (cu infrarosu):
    Max temp iPad 3: 37.8 Celsius in cel mai cald punct; 33,4 Celsius pe ecran
    Max temp iPad 4: 38.8 Celsius in cel mai cald punct; 35.8 Celsius pe ecran
    Concluzie: iPad 4 se incalzeste cu 1-2 grade mai mult decat iPad 3

    Restul testelor cand vine de la garantie. Dar pe scurt, cu aceleasi date, iPad 4 a bootat cu 25 secunde mai rapid. In teste sintetice (gen Linpack, Geekbench 2), iPad 4 da intre 2-4 ori mai bine. Voi posta date exacte as soon as possible (ca duda, l-am dus la garantie si am uitat sa transfer screenshot-urile de pe iPad 4 )

  5. #785 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    L-ai trimis in service pentru diferenta de culori a ecranului ? sau are si alta buba ?

  6. #786 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    L-ai trimis in service pentru diferenta de culori a ecranului ? sau are si alta buba ?
    Doar "atat". Pentru mine totusi e ceva "huge"... ramane de vazut daca chiar au inteles ce le-am explicat, pt. ca vad ca pe nota de service scrie "probleme luminozitate"... ori el nu avea saracul nicio problema cu luminozitatea

  7. #787 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    Pai de aia a scris treaba aia pt ca pe motiv de tenta a culorii ecranului nu se schimba. Doar daca cumparai de la Apple direct aveai oportunitatea de a schimba orice device fara motiv (doar 1 data) ca asa e politica Apple. Tenta mai galbuie de ecran nu e motiv de schimb. In fine, stiu ca e suparator pentru tine ca am avut si eu asa. Am luat din Media Galaxy iPad 3 si ecranul era mai galbui fata de iPad 2 insa si cele afisate din magazin aveau aceeasi tenta. E si chestie de gust.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  8. #788 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Pai de aia a scris treaba aia pt ca pe motiv de tenta a culorii ecranului nu se schimba. Doar daca cumparai de la Apple direct aveai oportunitatea de a schimba orice device fara motiv (doar 1 data) ca asa e politica Apple. Tenta mai galbuie de ecran nu e motiv de schimb.
    Tu chiar insisti pe idee ca "daca e defect, il accept asa, pentru ca asa mi-a spus cumparatorul ca e politica". Cred ca am repetat de m-am plictisit eu... ca am schimbat 3 iPad-uri cu tenta galbuie. Si da, acela a fost singurul motiv. Si nu, nu le-am schimbat la Apple direct. Ci la emag. Unde am renuntat (nu aveam chef sa le testez tot lot-ul). Dupa care am fost frumos la istyle. Acolo am intrebat clar, din start "daca am aceeasi problema cu galbenul, mi-l schimbati aici pe loc?". Au zis Da, am achizitionat unul, nu avea problema cu albul care-i galbui... si am plecat fericit. Iar la mine a fost invers... cele afisate in magazin nu aveau tenta respectiva (motiv pentru care eram chiar pregatit sa le spun ca as fi in stare sa iau si unul din cele de prezentare, doar sa scap de galbuiul acela)!

    Prin urmare, eu unul cred ca la service azi au scris "probleme luminozitate" pentru ca li se parea mai usor, decat sa descrie exact problema... Ceea ce mie unul mi se pare un pic aiurea, dar, fie ca ei. Oricum, ramane de vazut daca se tin de cuvant si-l schimba maine. Pentru ca daca nu, poimaine nu se lucreaza... dupa care vin sarbatori si alte prostii, si ma vor tine o saptamana fara. Ceea ce e grav!

  9. #789 SP
    Member wampirash's Avatar

    iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Tu chiar insisti pe idee ca "daca e defect, il accept asa, pentru ca asa mi-a spus cumparatorul ca e politica". Cred ca am repetat de m-am plictisit eu... ca am schimbat 3 iPad-uri cu tenta galbuie. Si da, acela a fost singurul motiv. Si nu, nu le-am schimbat la Apple direct. Ci la emag. Unde am renuntat (nu aveam chef sa le testez tot lot-ul). Dupa care am fost frumos la istyle. Acolo am intrebat clar, din start "daca am aceeasi problema cu galbenul, mi-l schimbati aici pe loc?". Au zis Da, am achizitionat unul, nu avea problema cu albul care-i galbui... si am plecat fericit. Iar la mine a fost invers... cele afisate in magazin nu aveau tenta respectiva (motiv pentru care eram chiar pregatit sa le spun ca as fi in stare sa iau si unul din cele de prezentare, doar sa scap de galbuiul acela)!

    Prin urmare, eu unul cred ca la service azi au scris "probleme luminozitate" pentru ca li se parea mai usor, decat sa descrie exact problema... Ceea ce mie unul mi se pare un pic aiurea, dar, fie ca ei. Oricum, ramane de vazut daca se tin de cuvant si-l schimba maine. Pentru ca daca nu, poimaine nu se lucreaza... dupa care vin sarbatori si alte prostii, si ma vor tine o saptamana fara. Ceea ce e grav!

    De unde l-ai luat ?

  10. #790 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by wampirash View Post
    De unde l-ai luat ?
    De la Noumax

    Bon, deci din acest moment eu unul nu mai pot recomanda pe cei de la Noumax nimanui... M-au plimbat de la service la vanzari si de la vanzari la service... ca niciunul nu are ce sa faca si niciunul nu stie ce face celalalt. Asta dupa ce initial de la vanzari mi s-au spus ca daca e vreo problema, se schimba pe loc (motiv pentru care m-am si agitat sa merg cu toti banii cash acolo). Pe loc nu s-a schimbat pt. ca nu mai aveau altul. Au zis ca nu-i problema, se schimba la service a doua zi. A doua zi la service, lasat iPad-ul... si sa vin maine (adica azi) sa-l iau. Azi sun dimineata, mi se spune sa revin dupa 14:00 cand vine sigur. Dupa 14:00 nu a venit nimic, dar sa vorbesc la vanzari poate se rezolva, pentru ca ei maine nu lucreaza, dupa care vine weekendul. Sun la vanzari in speranta ca poate pot lua altul (asa cum s-ar fi intamplat la emag, istyle, etc...) si la fel, n-au ce sa faca, dar o sa vorbeasca la service.

    Din toata plimbatura asta... practic am fost mintit de 3 ori. Prima oara ca se schimba pe loc - nu s-a schimbat. A doua oara ca sa vin a doua zi si se schimba - nu s-a schimbat. A treia oara ca il iau urmatoarea zi de la service - nu e niciun iPad la service. Pana acum le-am facut reclama, insa sincer, am patit-o ca la orice firma de 2 lei din Romania. Si cu banii luati, si fara iPad. Acum astept ca fraierul si stau in weekend si toate cele fara el. Pana si la emag si istyle le-am schimbat pe loc. Deh, daca nu avem si noi un Apple Store serios...

    In concluzie, Noumax de evitat!

    Prin urmare, sorry guys... o sa mai dureze ceva pana testez serios, asa cum ar fi trebuit sa se intample din start. C'est la vie!

  11. #791 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De la Noumax

    Bon, deci din acest moment eu unul nu mai pot recomanda pe cei de la Noumax nimanui... M-au plimbat de la service la vanzari si de la vanzari la service... ca niciunul nu are ce sa faca si niciunul nu stie ce face celalalt. Asta dupa ce initial de la vanzari mi s-au spus ca daca e vreo problema, se schimba pe loc (motiv pentru care m-am si agitat sa merg cu toti banii cash acolo). Pe loc nu s-a schimbat pt. ca nu mai aveau altul. Au zis ca nu-i problema, se schimba la service a doua zi. A doua zi la service, lasat iPad-ul... si sa vin maine (adica azi) sa-l iau. Azi sun dimineata, mi se spune sa revin dupa 14:00 cand vine sigur. Dupa 14:00 nu a venit nimic, dar sa vorbesc la vanzari poate se rezolva, pentru ca ei maine nu lucreaza, dupa care vine weekendul. Sun la vanzari in speranta ca poate pot lua altul (asa cum s-ar fi intamplat la emag, istyle, etc...) si la fel, n-au ce sa faca, dar o sa vorbeasca la service.

    Din toata plimbatura asta... practic am fost mintit de 3 ori. Prima oara ca se schimba pe loc - nu s-a schimbat. A doua oara ca sa vin a doua zi si se schimba - nu s-a schimbat. A treia oara ca il iau urmatoarea zi de la service - nu e niciun iPad la service. Pana acum le-am facut reclama, insa sincer, am patit-o ca la orice firma de 2 lei din Romania. Si cu banii luati, si fara iPad. Acum astept ca fraierul si stau in weekend si toate cele fara el. Pana si la emag si istyle le-am schimbat pe loc. Deh, daca nu avem si noi un Apple Store serios...

    In concluzie, Noumax de evitat!

    Prin urmare, sorry guys... o sa mai dureze ceva pana testez serios, asa cum ar fi trebuit sa se intample din start. C'est la vie!
    Imi pare rau pentru tine.Sincer pretutindeni ii asa,un lucru care merge prea bine (face bani multi),cu timpul se va ocupa doar de stoarcerea de bani,fara prea mult de lucru.

  12. #792 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    Nu vroiam sa ajung sa-ti zic told u so da na. Problema e ca tu ai un produs nou de 64GB si sti si tu ca nu e un model vandut atay de des ca cel de 16GB de exemplu. Pe motivul asta nu sunt multe in stoc si de asta nu l-a schimbat pe loc. Va trebui sa astepti pana vine altul (sa zici mersi ca ti-l schimba), daca furnizorul nu mai are nici el pe stoc modelul tau o sa mai astepti inca ceva sapt viitoare. Dar asta e o logica pe care si tu o sti insa cunosc sentimentul pe care il ai cand vrei ceva acum, pt ca suntem excited about it. Ca sa te fi ferit de treaba asta trebuia intai sa intrebi daca mai au bucati pe stoc ca modelul tau, asa aflai ca nu este decat unul de 64GB.

    Apropo de schimbat produse Apple, eu am schimbat un iPhone 4S alb la iStyle in 3 zile lucratoare cu tot cu transport pana in Mures pe motiv ca nu mergea corect butonul home, era 25% uzat dupa 11 luni de folosire. Am primit altul nou nout fara batai de cap, transport gratuit. Acum comparatia probabil ca o faceti singuri intre Noumax si iStyle, totusi insist sa cred ca Noumax n-au vina.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  13. #793 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Nu vroiam sa ajung sa-ti zic told u so da na. Problema e ca tu ai un produs nou de 64GB si sti si tu ca nu e un model vandut atay de des ca cel de 16GB de exemplu. Pe motivul asta nu sunt multe in stoc si de asta nu l-a schimbat pe loc.... Ca sa te fi ferit de treaba asta trebuia intai sa intrebi daca mai au bucati pe stoc ca modelul tau, asa aflai ca nu este decat unul de 64GB.
    Nu cred ca ai citit ce-am scris, sau ai sarit parti importante. Daca au zis ca-l schimba a doua zi cu un altul, am presupus ca aveau cu ce sa-l schimbe... ca doar nu-l schimbau cu o masina de spalat. Imi pare rau ca nu i-am inregistrat (dar sincer nici nu ma asteptam sa se intample asa ceva la distribuitor Apple).
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Va trebui sa astepti pana vine altul
    Sincer, n-am avut eu chef de balacareli, ca m-as fi dus la ei sa-mi iau banii inapoi.
    Quote Originally Posted by mark View Post
    (sa zici mersi ca ti-l schimba),
    Cum adica sa zic merci ca-l schimba? Man, mai citeste si tu legislatia aia... ca nu degeaba ai dreptul de a schimba orice produs in maxim 10 zile de la achizitie (no questions asked)! In plus, politica Apple spune clar ca poti returna orice produs Apple de care nu esti multumit de modul in care functioneaza. Iar Noumax e obligata sa respecte acea politica.

    Mie imi pare rau, ca daca nu ma minteau, il pastram linistit pana Luni, si ma duceam atunci cu el. Asa, o sa am parte de un weekend lung si urat (asta e dovada ca imi trebuie si un iPad Mini, de backup). Nu de la Noumax, desigur!

  14. #794 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    L-ai primit?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  15. #795 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    L-ai primit?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Nope. Am sunat dimineata... au zis sa revin dupa ora 14:00. Vedem atunci, dar nu stiu de ce, am un feeling...

  16. #796 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

    ... ca e ora 3 si n-ai zis nimic.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  17. #797 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    ... ca e ora 3 si n-ai zis nimic.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Sorry, dar de-abia acum m-am intors. Am stat la noumax cateva ore. Din fericire, am reusit sa vorbesc cu Managing Partner acolo, Dl. Tudor Ciortea, care a fost foarte amabil si a inteles situatia (chiar s-a oferit sa-mi inapoieze banii - desi pe mine nu asta ma durea). Din nefericire insa, si iPad-ul care a venit ca replacement are aceeasi problema, chiar daca este mai putin accentuata (mai putin yellow). Am comparat cu n iPad-uri (inclusiv iPad Mini) si niciunul nu afisa galbeneala asta. Doar ca eu vroiam neaparat sa fie Cellular, Black si cu 64GB...

    Mai erau acolo niste iPad-uri 4 cu care l-am comparat... Era unul alb venit de la emag pentru garantie (cu problema "pete pe ecran"). Eu n-am vazut nici pete... si nici yellow-ul acela. Deci da, e clar ca doar anumite iPad 4-uri au problema asta. Iar eu nu ma las pana nu iau unul fara probleme. Prin urmare, maine ma prezint la ei din nou (sper sa vina altul fara issues).

    Intre timp insa, datorita Dn-ului Tudor, am iPad-ul de schimb acasa, deci mai pot face ceva teste.

  18. #798 SP
    Member Mythul's Avatar
    Monky, monky ai incalcat regula de aur....nu cumpara un produs Apple exact la aparitie din primul stock. Asa am prins si eu un iPhone 4S cu defect la antena. /joke

    E evident ca nu aplica politica Apple. Uite, in afara de exemplu, daca aveai un iPhone 4 defect si nu aveau pe stock acel model, iti dadeau daca doreai un iPhone 4S in schimb. Nu iti spuneau sa astepti 2 saptamani pana le vine lor pe stock.

  19. #799 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Monky, monky ai incalcat regula de aur....nu cumpara un produs Apple exact la aparitie din primul stock. Asa am prins si eu un iPhone 4S cu defect la antena. /joke
    Nu stiam de aceasta "regula de aur" sa fiu sincer. Mai ales ca atat iPad 2 cat si iPad 3 le-am avut din prima transa, in ziua lansarii. Intr-adevar, a trebuit sa refuz 3 iPad 3-uri la emag pana am gasit unul perfect, dar... se mai intampla. Cert e ca le-am avut din ziua lansarii si le-am folosit de le-au sarit fulgii
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    E evident ca nu aplica politica Apple. Uite, in afara de exemplu, daca aveai un iPhone 4 defect si nu aveau pe stock acel model, iti dadeau daca doreai un iPhone 4S in schimb. Nu iti spuneau sa astepti 2 saptamani pana le vine lor pe stock.
    Eeeh, vreau si eu o tara... ca afara (vorba cantecului). Dar cum nu se poate, ne descurcam cu ce avem.

    Sincer acum, eu nu am vrut sa-mi iau neaparat iPad 4 ca sa ma dau mare sau mai stiu eu ce. Am zis doar ca-s satul de reviews facute pe genunchi, si daca tot am ocazia zilele acestea sa-mi vand iPad 3-ul meu la un pret super decent... de ce nu?

    P.S. Macar sunt happy ca mi-am rezolvat RAID-ul... am crezut ca spun bye bye la 10TB de date... Phew!

  20. #800 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    E evident ca nu aplica politica Apple. Uite, in afara de exemplu, daca aveai un iPhone 4 defect si nu aveau pe stock acel model, iti dadeau daca doreai un iPhone 4S in schimb. Nu iti spuneau sa astepti 2 saptamani pana le vine lor pe stock.
    Nu stiu unde ai auzit tu lucru asta. Dar la noi in mod clar nu e valabil NICAIERI si nici pe afara n-am auzit asa ceva, paote doar cu diferenta de bani. Eu stau cu iPhone4 defect de 3 luni si a trebuit inlocuit dar nu se mai fabrica si de app 1 luna stau sa-mi dea banii pe el pt ca nu vor sa-mi dea 4S "schimb pe schimb" iar pentru 5 nu am eu bani de diferenta (si oricum mi se pare absurd sa mi se ceara 677 euro pe un iPhone5 16gb la prelungire de abonament pe 2 ani in conditia in care in apple store este ~700$ la liber)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 50 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts