Sunt singurul care s-a gandit ca 2DS-ul se va lansa pentru a sporii vanzarile de la Pokemon X / Y ?
Adica...Consola este ceva mai ieftina ca un 3DS. Se lanseaza pe 12 Oct...Pokemon se lanseaza pe 19 OCT! (7 zile diferenta...coincidenta? nu prea cred!)

Iar acum o sa va explic motivele gandirii mele...(corectati-ma daca gresesc):

1 butoanele R/L sunt puse foarte sus , pentru ca in Pokemon , rareori le folosesti (poate pt quick-access la Bike/ Fishing Rod)

2 Forma de tableta este umpic cam ciudata...adica la DS/3DS ...ecranele erau protejate in interior...si atunci cand se deschideau se formau un unghi destul de comfortabil pentru vizionarea ambelor ecrane cat si pentru pozitia mainilor . La 2DS nu inteleg cum stai cu 2 ecrane in acelasi timp cand sunt unul deasupra ceilulalt. De ex , nu stiu cum poti juca Metroid Prime Hunters(DS) pe asa ceva... Dar dat fiind ca in Pokemon majoritatea actiunii se petrece doar pe ecranul superior..si nu este un joc activ , ci turn-based...ecranul inferior serveste doar la comenzi.

3 Culorile - Negru-Albastru(Xerneas) ...Negru-Rosu (Yveltal)

4 Nu stiu inca detaliile...dar dupa model..pare a avea o baterie ceva mai puternica...si lipsa 3D-ului...automat durata de viata a bateriei va fi mai mare decat 3DS-ul...probabil la fel de mare ca a DS Lite-ului ( :X ) perfect pentru fanii pokemon ce doresc sa antreneze EV/IV in timpul liber...fara a le sta gandul la incarcator.