(initial raspuns la intrebarea lui eXist de pe topicul 'Ce ne-am cumparat azi', transformat in scurt timp intr-un mini ghid pentru cei care cauta o tastatura de calitate)


Quote Originally Posted by eXist View Post
Ce-i cu tastatura aia ? ...something special about it ?
very special. Japanese design (made in Taiwan), taste mecanice made by Cherry (companie germana), N-key rollover si TOP NOTCH build quality.

so, toate tastaturile din lume folosesc la ora actuala anumite tipuri de taste (nu vb aici de laser keyboard sau alte exotisme).

locul 1 e detinut de capacitive switches, dupa care, in functie de preferinte, exista spring buckling switches (cu arc) sau mechanical MX/ML switches (made by Cherry). pe ultimele locuri sunt rubber dome si membrane switches care ofera cea mai slaba senzatie tactila dar si cel mai mic pret (mai sunt si alte modele insa astea sunt cele mai raspandite).

pentru o introducere in lumea tastelor mecanice facute de Cherry click here

pentru o explicatie a N-key rollover click here

pentru cei curiosi sa isi testeze tastatura (rollover test) click here

pentru o lista a produselor Diatec Japan click here (sa nu dati pe versiunea in Engl pentru ca nu apar toate produsele, eventual folositi google translate). in plus, nu va uitati la modelele cu 91 si 108 taste pentru ca acelea au spaceul mai mic pentru a face loc tastelor folosite in japoneza ca sa schimbi alfabetul). pentru noi sunt valabile modelele cu 87 si respectiv 104 taste.

importatorul Filco Japan in USA (care trimite si in RO) este aici. tipul e fff de treaba si verifica personal fiecare tastatura inainte sa o trimita international ca sa se asigure ca nu pleaca de la el cu defecte de fabricatie si ca ajunge la client in stare perfecta (sa nu fii nevoit sa faci RMA din cauza unui astfel de defect si sa mai dai bani pe transport aiurea). in plus, orice tastatura comandata acum la el vine cu un red Esc cadou pe care ti-l schimbi singur.




gata teoria, urmeaza practica.

aceste taste (brown switches) nu mai opun rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, astfel incit ai impresia ca degetele parca iti zboara pe ele. este un feeling unic. nici nu trebuie sa apesi pina la fund ca sa faca contact insa eu abia sunt in perioada de obisnuinta cu ea si apas destul de tare.

Filco mai are si alte modele bazate pe alte tipuri de taste. cele negre sau linear force cum sunt denumite in linkurile de mai sus opun rezistenta pe tot parcursul (insa senzatia e ca apesi pe niste taste mai tari) iar cele albastre (blue) scot un zgomot asemanator cu cel al tastelor cu arc folosite in tastaturile vechi IBM (spring buckling switches).

comparativ cu rubber dome switches sau membrane switches folosite de obicei de catre logitech sau MS, diferenta e de la cer la pamant. alte tastaturi care folosesc cherry switches sunt steelseries 7G (de fapt un filco rebranded cu black/linear switches) si das keyboard (blue/clicky switches). eu insa vroiam tactile switches si atunci nu prea am avut alta alternativa.

in afara de aceste tipuri mai exista si capacitive switches. Diatec produce linia de tastaturi Realforce bazata pe acest tip de taste (87G limited edition este cea mai noua versiune). ele sunt mult mai scumpe (aprox 300USD bucata) insa sunt cele mai bune tastaturi disponibile pe Terra la ora actuala. o alta companie care produce astfel de tastaturi este PFU cu seria Happy Hacking care a ajuns la modelul 2. va rog sa va abtineti de la comentarii privind pretul. valoarea unei tastaturi cu astfel de taste (gen Realforce sau Happy Hacking) nu scade in timp.

pentru cei nostalgici care vor tastaturi noi cu mecanism bazat pe arc, Unicomp USA produce asa ceva. build quality este sub orice critica, insa tactile feel este superb (cit m-am chinuit si nu am gasit vreun comentariu negativ la adresa lor). da, par a fi facute din topor, insa sunt extrem de fiabile iar din ce povestesc toti proprietarii, tactile feel este ffff bun. cele mai raspandite modele la ora actuala sunt Customizer 101, EnduraPro si SpaceSaver.

so, daca ati crezut ca stiti care sunt cele mai bune tastaturi la ora actuala, guess again, u didn't. am cheltuit un weekend din viata mea facand sapaturi si citind forumuri, discutii, verificand preturi si informatii. so, cine isi doreste o tastatura de calitate si nu are asa de multi bani solutia e Filco USA sau Unicomp USA in functie de preferinte (sau Steelseries 7G pentru ca e un Filco rebranded sau Das Keyboard pentru cei care vor sa-si terorizeze vecinii). cine vrea calitate indiferent de pret, Realforce all the way (ebay sau direct din Japonia, eventual prin webpredator pe care il invit sa isi spuna parerea in legatura cu modelul lui (acelasi ca al meu doar ca full layout)).

un articol fff bun despre mechanical switches gasiti aici iar la final este un filmulet cu diverse modele printre care si Filco cu brown switches (modelul full layout 104)

PS prin tastaturi de calitate ma refer la combinatia dintre tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi (care in majoritatea cazurilor se traduce prin minimalist sau traditional). nu veti gasi astfel de tastaturi cu functii multimedia, macro keys si alte porcarii. cine vrea asa ceva sa caute in alta parte. de asemenea, cine vrea tastaturi cu traseu scurt (gen laptop) este iarasi invitat sa caute in alta parte.