Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
Toate jocurile care le-ai enumerat sunt jocuri care-si merita banii si care nu prea poti sa le joci pe alta platforma curenta.
Sorry, dar n-o sa dau aproape 300 de lire pentru o consola portabila + 5 jocuri. Iar jocurile acelea nici macar nu sunt atat de bune incat sa ma impinga sa fac pasul acela extrem gen "cumpar consola doar si pt. jocul asta". Majoritatea au un maxim de 77/100 pe metacritic (exceptie Persona 4 pe care l-am jucat acum mult timp pe PS2).
Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
E adevarat ca dai 2-3$ pe un joc de iOS/Android dar nu cred ca sunt multe care dureaza zeci de ore, cum sunt cele enumerate de tine.
Asta e o impresie gresita... am jocuri la care ma chinui de mai bine de sute de ore, nu zeci.
Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
Si tocmai aia e frumusetea PS+ -ului - daca ai rabdare o sa poti juca la un moment dat toate jocurile astea si o gramada de multe altele la un pret de un pachet de tigari si o bere pe luna .
Cred ca va trebui sa astept acel moment. Acum sunt prea expensive.
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
@Monky total de acord si eu am aceeasi parerea - insa diametral opusa, decat sa cumpar 20 jocuri de iOS/Android - prefer sa cumpar 1 joc de vita sau de 3ds la 20 lire si cu calitate de consola care sa-mi ofere o experienta de consola (si nu de tableta/telefon).
Daca mi-ar fi zis altcineva, m-as fi oprit o secunda sa ma gandesc. Dar la tine, stiind ca ai de 20 de ori mai multe jocuri de DS/3DS decat tot ce am eu pe iOS + Android... e intr-adevar diametral opus
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Uneori trebuie sa ne limitam la cateva jocuri de calitate in detrimentul "flood" ului de mediocritati si submediocritati pe platformele "la moda".
Faptul ca ai multe jocuri la dispozitie nu inseamna ca trebuie sa cumperi orice fel de "mediocritate". Chiar discutam ieri cu tine despre nebunia care era pe PSX si pe PS2. Zeci de mii de jocuri (din care multe erau de 2 lei). Asta nu insemna ca PSX sau PS2 nu erau super console la vremea lor, si ca nu aveau si titluri bune. De exp. la iPad pot sa spun ca in caz ca nu as fi avut asa ceva, mi l-as fi luat doar pentru anumite jocuri (plus faptul ca tine baterie intr-un hal fara de hal, am ecran imens, sunetul si retina display pe placul meu)... dar la PSV inca nu s-a intamplat. Poate cine stie, apare intai Final Fantasy XV (ex Versus) pe PSV... si atunci crede-ma ca nu ma mai intereseaza nici daca ar costa dublu
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
eu am cumparat consola si am primit 2 jocuri gratuite la alegere de pe amazon) deci concluzia - nu e dracul atat de negru
Ba e chiar mai negru cand iti dai seama ca un amarat de card de 32GB costa vreo 70 de lire... cand iti dai seama ca iti trebuie travel kit de 20 de lire ca sa poti sa ai o husa sa nu se zgarie... mai pui si PS+ anual... Hai sa zicem ca faci un efort si treci peste toate astea. Si tot ramane faptul ca inca nu au rezolvat problema cu bateria. Ma uit la unele reviews si ma sperii cand vad ca in anumite jocuri tine maxim 3 ore bateria.
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Deci chiar si pentru un gamer fara prea multi bani care sa zicem ca si-a luat consola in februarie 2012 - pana acum sunt disponibile peste 10 jocuri "exclusive" plus o sumedenie de jocuri "indie si casual" (cam 20 daca am calculat eu bine) pentru o suma derizorie (50 EU/an) - eu zic ca este mai bine decat pe ios/play
In caz ca nu stiai, Apple da de ceva vreme cate un joc paid for free saptamanal (nu am fost atent daca si pe Android se intampla la fel), si asta pentru "Game of the week", nu orice mediocritate. Unde mai pui ca pana acum rar am vazut super titluri care sa nu aiba discount-uri monstruoase (de la 9.99 USD si peste la 0.99 USD). Si nu trebuie sa platesti nimic anual. Iar ce downloadezi poti sa joci linistit pe upto 10 devices. Incomparabil ca pret... eu chiar nu as fi vrut sa fac o astfel de comparatie, dar tu ai inceput
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
PS Plus este intr'adevar un serviciu extraordinar pentru gamerii care nu au prea multi bani si vor sa se joace. Pentru un gamer "nou" care abea si-a luat o consola SONY cu 1-2 jocuri si PS+ va avea imediat acces la mai multe titluri lunar.
Mie nu-mi place conceptul de la PS+... prin care nu mai am acces la jocurile mele in caz ca nu mai platesc. Nici macar geniile evil de la Microsoft cu al lor Live si free games nu fac asa ceva. Mi se pare absurd ca jocurile mele sa dispara daca nu mai platesc cine stie ce corporatie peste x ani. Don't get me wrong, dar nu suport ideea. Chiar ma mir ca nu au sarit oamenii pe Sony asa cum au facut-o cu cei de la Microsoft. Dar nah... c'est la vie!