Tu te uiti la consolele portabile ca la niste jucarii - dar vrei super rezolutie, vrei super autonomie, super ecran (calitativ), super sunet si super suport software ce uiti tu este ca PS Vita nu costa 900 EU (cat costa un Iphone) altfel toti ar fi sarit de cur in sus (asa cum au facut'o cand au aflat ca Ps3 costa 600EU) dar pe iphone si ipad da lumea fara sa clipeasca 500 - 900 EU ca doar asa e la moda.

Eu spun ca hardwareul Psvita si familia DS este cat se poate de bine echilibrat avand in vedere jocurile, nu ma intereseaza functiile extra pe care producatorii le-au introdus pentru a face concurenta tabletelor si telefoanelor (si care per total este super prost pentru ca nu este motiv principal ci doar sas fie acolo) insa sa vina Monky sa zica ca el ramane la Ipad/Iphone cand vorbim aici despre JOCURI, e trist ... desi am zis cred de 1000 ORI, mai zic odata, platformele tablet/phone nu au jocuri DELOC, au niste "pseudo-jocuri" destinate consumatorilor de zi cu zi (fie ca ei sunt gameri fie ca ei sunt altceva) si eventual niste porturi/remake uri ale unor jocuri vechi care sunt mai prost cotate decat cele originale "ne-imbunatatite". (exemplu BG HD - pe PC 78 / pe iOS 73 - versiunea originala de PC 91 .. deci O MARE DIFERENTA, versiunea HD a jocului trebuie sa lupte in ziua de azi cu jocuri "moderne" nu cu jocuri din 1998, si raportat la jocurile din ziua de azi este un joc bun, insa nu "extraordinar" asa cum era "bunicul" din 1998 raportat la jocurile din 1998) Ca un contraexemplu - Zelda Ocarina of time 3D are scor 94 fata de jocurile din ziua de azi, comparata cu predecesorul care avea 99 poate fi spus ca e mai "slab" dar fara a fi malitiosi este un joc EXTRAORDINAR, de ce ? pentru ca este o capodopera care nu poate fi replicata de o companie precum Apple, Samsung, Nokia, Dell, LG, HTC ... etc. Din pacate PS VIta inca nu are nici o capodopera insa astept cu nerabdare cele cateva titluri anuntate: Warrior's Lair, Killzone - si sper ca SONY sa inceapa sa lanseze exclusivitati first party pe Vita gen: Uncharted, poate un Syphon Filter, ceva de la Team Ico sau alte fracize first party (un god of war care sa stoarca tot din consola ar fi extraordinar).

Mare atentie - nu spune nimeni sa nu va jucati pe platforma X sau Y, sau cumparati platforma X sau Y - ci doar sa analizati cu atentie toate aspectele, nu doar unele, nu sa scoateti din context anumite caracteristici.

Uite sa facem si consola portabila perfecta:

- forma lui PS Vita
- butoanele de la neo geo pocket
- ecranul de PS vita (ar fi frumos sa fie 720p)
- autonomia de la DS XL (cel putin 8 ore gameplay)
- sunet stereo standard / cu jack audio normal
- posibilitatea de conectare la TV (si de a juca pe TV in cel putin 720p)
- jocuri exclusiv pe suport fizic (pentru a da posibilitatea recuperarii investitiei, sau eliminarea conectarii online pentru "activare" etc)
- multipleyer de tip peer - to - peer nu cu conectare la "server online" (pentru a putea fi folosite si cand compania nu mai exista, sau decide sa opreasca serverele.
- redare formate video (cele mai cunoscute - avi, mpeg, mp4, mkv etc)
- redare formate audio(cele mai cunoscute - avi, mpeg, mp4, mkv etc)
- memorie interna de cel putin 128 GB (cu posibilitate de expansiune micro SD super speed class ceva)
- cel putin 16 GB ram (eventual unifyed cu memoria video)
- un GPU dedicat
- CPU multicore
- wifi b/g/n
- port micro usb / usb mini (cu posibilitatea de recharge)
- greutate sub 300 gr
- fara 3d
- fara gyro
- fara vibratii
- fara camera video (cred ca este accesoriul pe care il urasc cel mai mult la consolele portabile)
- backward compatibility (fie virtual, fie suport fizic)

Sincer sa fiu nu cred ca va exista asa ceva in viitorul prea apropiat, posibil sa fi "omis" unele lucruri - am incercat si eu nu ma omorati.