Single post: Phonebloks: un posibil telefon modular al viitorului

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Phonebloks: un posibil telefon modular al viitorului

    Desi de cateva zile am incercat sa promovez ideea pe diverse medii de socializare, astazi m-am gandit ca nu ar strica sa avem o stire pe tema lui Phonebloks. Probabil ar trebui sa incep prin a explica ce este Phonebloks acum si ce se doreste sa devina in viitorul apropiat. Well, in momentul de fata Phonebloks este doar o idee. O idee la care sincer ma gandeam si eu acum vreo 25 de ani (cand am vazut prima oara un Lego). O idee prin care sa se deschida mintea unora si sa se demonstreze ca se poate face un device (smartphone sau tableta) complet modular.

    Phoneblok pleaca de la premiza ca de obicei ne upgradam sau ne schimbam smartphone-ul pentru aproape nimic. De exp. s-a stricat camera foto la telefonul de acum 3 ani si nu mai gasesti piese de schimb? Solutia: un telefon nou. E prea lent smartphone-ul actual? Solutia: un telefon nou. Tine prea putin bateria si vrei un smartphone cu baterie mai puternica? Solutia: un telefon nou. Vrei o camera mai buna decat cea actuala? Solutia: un telefon nou.

    Phoneblok vine cu o alta solutie decat aceea de a achizitiona un telefon nou: pur si simplu schimbi modulul defect sau care se vrea upgradat. De exemplu: s-a stricat camera foto? Nicio problema: cumperi doar un modul nou. Vrei camera foto mai buna: iei doar un modul nou si-l schimbi pe cel actual. E prea lent smartphone-ul? Nimic mai simplu: achizitionezi un modul cu un procesor si mai mult RAM. Vrei un ecran AMOLED in locul celui LCD? Cumperi un alt ecran si-l atasezi (modular) la Phoneblok. Vrei baterie mai puternica si nu te intereseaza modulele de Bluetooth si GPS? Cumperi un modul cu baterie mai puternica si scoti modulul de Bluetooth si GPS.

    Ideea desi este simpla, pare incredibil de greu de realizat, mai ales ca vine de la o singura persoana. E si motivul pentru care m-am decis sa promovez ideea. Se foloseste Thunderclap si social media pentru a mediatiza proiectul, iar pe data de 29 Octombrie "all hell break lose!". Acela va fi momentul in care toti cei care suporta, vor posta despre Phoneblok.

    Din cate am inteles autorul (Dave Hakkens) nu crede ca ideea de croudfunding (gen Kickstarter) ar fi suficienta pentru un astfel de proiect. Ceea ce doreste este sa atraga mai multi parteneri care sa colaboreze la acest proiect. Cu alte cuvinte, sa poti folosi module de la diverse companii, fara probleme. Nu pot sa nu zambesc cand ma gandesc la un smartphone/tableta modulara in care sa ai ecranul de la Samsung, procesorul de la Apple, camera de la Nokia, speakers de la HTC.

    Prin urmare... daca vi se pare interesanta ideea, dati o mana de ajutor. Puteti sa aflati mai multe detalii pe pagina oficiala: Phonebloks - A phone worth keeping sau puteti sa intrati direct pe Thunderclap: http://www.thunderclap.it/projects/2931-phonebloks. Mai jos aveti si un filmulet de prezentare. Enjoy!

    Attached Images Attached Images phonebloks.jpg