Eu cred ca ideea cu placa de baza este destul de simpla. Aceasta nu va fi altceva decat un "circuit board" in mai multe straturi, care nu are alt rost decat ca suport si pentru a face toate conexiunile necesare. Cu alte cuvinte "placa de baza" ar fi cea mai simpla chestie. Modulele ar fi cele care ar costa mai mult si ar complica situatia, mai ales in combinatia cu OS-ul. Care OS, presupun ca va dati seama ca trebuie sa fie un Linux, pentru Android nu stie de Plug & Play iar Microsoft nu ar suporta niciodata asa ceva.

Complicatia cu hardware-ul se poate rezolva in cel putin trei moduri (cel putin asa vad eu la ora asta):
  1. Prima ar fi si o solutie la problema ridicata de Inuhanyou: mai exact, sa fie pe zone. Zona dedicata CPU + GPU + RAM, zona dedicata baterie, zona dedicata conexiunilor... Nu ar mai fi modularitatea atat de mare, dar poti de exp. daca vrei baterie mai mare, sa renunti la anumite conexiuni pentru a pune baterie mai mare. Iar pentru restul, pur si simplu schimbi module in aceeasi locatie, de aceeasi marime.
  2. Cea dea doua solutie poate fi ca modulul in cauza sa contina si traseele, iar "placa de baza" sa nu fie altceva decat un suport de plastic. Cu alte cuvinte, modulele se interconecteaza direct intre ele.
  3. A treia ar fi ca placa de baza sa contina deja un "core". Sa vina cu anumite module integrate (CPU+GPU sa zicem), iar toate celelalte sa fie modulare/optionale/upgradabile.
Idei sunt multe... bani si producatori sa fie... si se poate face orice.