Quote Originally Posted by Q View Post
daca nu ma insel am vazut si un Beta acolo ?!? (img_3318.jpg)
Betta e la Cris in nano-ul de 30L. Daca-l puneam la mine iesea macel
Bine, depinde si de ce temperament nimeresti sa aiba betta-ul tau fata de alti pesti (pt. ca referitor la un alt betta mascul sau femela, e destul de clar)... cu un alt mascul se bate pe viata si pe moarte, iar femela o omoara daca nu-i depune icrele la timp sau nu-i place cum au iesit puradeii

Insa cu alti pesti, am citit si recitit... si cam 90% din cazurile in care betta ajunge cu alti pesti, fie ramane cu coditele franjurate (in cazul unor tetrazone de exp.) fie incep sa dispara cate un alt peste, doi... si tot asa, pana ramane betta dominant (in cazul unui acvariu foarte mare, de obicei isi alege un teritoriu si tot ce-i "ataca" teritoriul zboara).

Eu acum insa am probleme mari cu Nitratii... si incep sa suspectez ca testul reactioneaza si la alte solutii din apa, pentru ca da valori de dau afara din charturi. Cu pestii, de la ultima replantare, vad ca s-au stabilit alti "sefi". Daca pana acum hoplo se plimbau pe oriunde doreau, acum sunt foarte speriati si o taie instant cand il vad pe marele ancistrus ca se apropie de ei. E clar, momentan in partea de jos a acvariului ancistrusul matur e boss... iar in partea de sus, am ramas socat. Aveam 2 puntiusi, si am citit despre ei ca le place sa stea in card... ca sunt pesti care merg in grupuri. Asa ca am mai luat 2. Well, de-atunci, Thor (torpiluta) parca a intrat in priza. 24/24 alearga toti pestii prin acvariu. Nici nu se atinge de ei, doar ii alearga pana nu mai pot. Dupa care il iau pe urmatorul, si tot asa. Deja ma ingrijoreaza... o sa mai caut despre comportamentul lor, desi mare lucru nu am gasit... oricum ar fi, e nebun