Single post: In sfarsit China ofera libertate consolistilor!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    In sfarsit China ofera libertate consolistilor!

    Nu stiu daca va mai aduceti aminte de articolul in care discutam despre cum China ar putea debloca vanzarea consolelor dupa 13 ani. Well, dupa 8 luni de la acel articol, in sfarsit s-a intamplat: China a ridicat ban-ul asupra consolelor de jocuri! Consiliul de Stat al Chinei a anuntat decizia finala Vineri, anuntand ca orice companie straina va putea sa vanda console si jocuri in toata tara atata timp cat are stabilita zona de productie sau vanzare in zona "free trade" (care va fi localizata in Shanghai).

    Chiar daca fiecare consola in parte va trebui sa primeasca acordul Ministerului de Cultura al Chinei inainte de a intra pe piata, eu cred ca in sfarsit este un mare pas pentru gamerii consolisti. Mai mult, un raport venit de la Wall Street Journal ne spune ca odata cu ridicarea acestui ban, China va permite unor provideri de servicii de internet straini sa functioneze pe teritoriul sau.

    Stiti ca umbla o vorba... "Fereasca Sfantul sa se elibereze chinezii"? Well... that thing is about to happen!
    Attached Images Attached Images china_console_gaming_revolution.jpg