Acum cateva luni eram si eu in dubii ce tv nou sa aleg pentru gaming/filme oprindu-ma la 3 mari modele plasma Pana VT60, led Samsung F8000 si led Sony W905. Aveam in vedere si noua plasma F8500 de la Samsung laudata pe tot netul insa la momentul respectiv nu aparuse inca la noi in magazine si am renuntat sa ma interesez de respectivul tv.

M-am jucat 4 ani pe plasma, stiu ce avantaje/dezavantaje are (calitatea imaginii superioara unui led, unghiuri excelente insa consum mare, retentie) si tocmai din cauza acelor dezavantaje nu recomand plasma pentru jocuri mai ales acum cu noile generatii de leduri. VT60 personal mi s-a parut slabut la luminozitate si stiind ca va sta intr-o camera luminoasa am renuntat, insa e un tv excelent pentru vizionat filme noaptea sau cu draperiile trase

Despre F8000 si W905 am citit destule reviews, in mare ambele sunt apropiate, Sony sta ceva mai prost la unghiurile de vedere si la uniformitate, Samsung are input lag mai maricel (se poate diminua redenumind HDMI->PC si devine neobservabil) iar pe partea de SmartTV e tatic asa ca am ales F8000 si nu regret deloc.