Si pentru ca a inceput nebunia cu iOS 7, haideti sa vedem ce trucuri putem folosi pentru a "stoarce" maximul de baterie dintr-un device cu iOS 7. Bineinteles ca tips & trick-urile de la iOS 6 raman valabile. Voi posta mai jos doar pe cele extra:

1. Opriti Parallax View-ul
Stiu ca e fun sa aveti un desktop in "miscare", insa acest lucru consuma baterie. Mergeti in Settings - General - Accessibility si setati Reduce Motion pe On.

2. Opriti AirDrop-ul daca nu-l folositi
Una din noile functii ale iOS-ului 7 este cea de transfer de fisiere intre device-uri cu iOS, denumita AirDrop. In caz ca nu o folositi, o puteti dezactiva foarte rapid din noul Control Center (swipe up) si tap pe AirDrop.

3. Opreste Location Services pentru anumite aplicatii
Din Settings - Privacy - Location Services puteti seta ce aplicatii sa foloseasca functia de Location (care foloseste GPS sau WiFi-ul pentru localizare). Sunt acolo aplicatii care chiar nu isi au rostul sa va localizeze (sau chiar si jocuri). Disable them!

4. Opreste Background Updates
Un nou feature al lui iOS 7 este Automatic Updates din AppStore. Daca faceti update manual asa ca mine (si in momentul in care vreau eu, nu aiurea), mergeti in Settings - Itunes & App Store si aveti acolo Updates sub Automatic Downloads. Opriti-l si scapati de non-stop automatic stuff.

5. Opreste Background App Refresh
Cateodata multitasking-ul este necesar, dar de obicei un user normal tine mai mult la baterie decat la faptul ca un joc isi face refresh in background. Daca doriti sa dezactivati acest lucru, mergeti in Settings - General - Background App Refresh si puteti opri de acolo ce aplicatii doriti. Sau chiar pe toate (nu recomand).

6. Opreste "Raise to Speak" pentru Siri
Daca nu folositi Siri (asa cum nu o fac nici eu), mergeti in Settings - General - Siri - Raise to Speak si dezactivati. Sau puteti sa dezactivati Siri complet.