referitor la plasma si gaming... eu personal m-am jucat ore in sir gta5 si fifa atat pe un samsung de 50" HD-Ready de prin 2009 cat si pe un LG 1080p de 60" model de acum 2 ani si nu a fost absolut nicio problema cu burn-in, iar daca aparea ceva retentie de la "viata" sau alte elemente statice totul disparea dupa cateva minute de rulat modul "screen wipe" sau cum se numeste la fiecare producator. Plus ca amandoua aveau activata functia "Orbiter" care muta imaginea cu vreo 5 pixeli stanga-dreapta-sus-jos la un anumit interval de timp.

Eu personal recomand plasmele 1080p cu timp de raspuns sub 45-50ms pentru gaming (inseamna practic sub 3 frame-uri intarziere), mai ales pentru jocurile care ruleaza la 60fps. O sa va minunati cand, de exemplu, miscati camera si puteti distinge orice detaliu in timpul miscarii. Sau cand traverseaza vreun obiect/personaj ecranul si puteti observa toate trasaturile fara pic de blur.

intr-adevar, plasmele adecvate gamingului sunt scumpe, sensibile (daca uiti o imagine statica niste multe ore e posibil sa ai probleme), consuma mai mult curent, unele pot avea un tiuit destul de tare in special cand sunt afisate imagini foarte luminoase sau cu mult alb, mai toate au ABL (e redusa luminozitatea cu cat imaginea e mai deschisa), reflecta destul de mult lumina ambientala, din cauza ecranului de sticla sunt destul de grele (dificil de montat si transportat) dar calitatea imaginii totusi nu poate fi depasita de LCD-uri.