Lansare de cacao! Nota 2 pentru Google din partea mea. Nici sa nu mai aud de ei.

Am facut aseara la mai putin de o ora de la lansare comanda pentru un Nexus 5 Alb 32GB. Am facut comanda de pe contul meu de gmail pe care il folosesc zilnic pe PC si telefoane/tablete cu Android de ani de zile. M-am logat pe Google Play Store Franta, l-am bagat in cos, am bagat datele de livrare din Franta unde vreau sa vina si am atasat contului un carte bleu (card de credit frantuzesc). Am dat checkout. A stat comanda peste 24 de ore in pending. In seara asta am pus pe cineva sa sune si au sarit imediat ca de pe o adresa care se termina cu .co.uk cum e adresa de mail atasata contului meu de Google, nu pot comanda produse de la ei. Gen, **** logic. Cand mi-am luat un Macbook din Olanda, folosind un cont Apple cu adresa de mail cu .co.uk la care contul era pe Romania, adica nebunie si mai mare cu conturile si tarile, nu au fost probleme. Google se pare ca nu se poate descurca cu orice adresa de mail.

Am creat inca un cont de gmail, ca sa imi dau din nou Chrome-ul de pe PC peste cap si sa imi mute aiurea conturi si bookmarks si etc din nou aiurea, ca sa pot face inca o comanda. Am comandat din nou acelasi telefon, de data asta livrarea fiind incepand cu 8 noiembrie in loc de 4 noiembrie. Dupa o ora, imi spune tot pending. Am pus din nou pe cineva sa ii sune, ei vad comanda si nu mai sunt probleme de incompatibilitate de conturi, dar dureaza pana la 6 ore pending-ul si nu se stie daca se aproba sau nu.

Lumea zice de Android ca e buggy, dar PlayStore e acelasi rahan.