Eu am devenit gamer consolist de la 7 ani..Pai povestea e destul de simpla.Matusa si unchiul vecinilor mei pe vremea aceea erau plecati in strainatate(Italia)si veneau in Romania doar in vacanta de vara .Intr-o vara au venit din Italia ,dar nu cu mana goala ,ci cu un PSone FAT autentic
(made in japan)+ au adus si un televizor micut SONY ,care spuneau ei ca e special pt asa ceva.Vecinii mei :Ati(porecla) si Andrei m-au chemat intr-o zi la ei sa-mi arate minunatia.Ce pot sa spun e ca am ramas la ei acasa toata ziua jucandu-ma tekken 3 ,KULA world,medievil, apocalipse (cu bruce willis)
Hercules,ridge racer,driver, alone in the dark:the new nightmare,ABE's Exodus,ace combat.In fine la varsta aia apucam sa joc si eu vreo 10 min..ca mai mult nu ma lasau ..Si-mi aduc aminte ca PSone'ul suporta si cd-uri audio parca mi-aduc aminte melodia ..I;m the scatman....
Vestea proasta era ca atunci cand rudele lor plecau inapoi in Italia luau si Playstation'ul cu ei...pana intr-o vara cand i l-au lasat definitiv baietilor..
In anul 2005 consola a ajuns la mine..dupa care mi-au cerut-o si au vandut-o pe 50 lei....
Adevarul e ca am mai avut si o consola ATARI Flasback3 (am vazut-o recent pe un site si imediat creerul mi-a redat imaginile copilariei)
+un Nintendo pe care ma jucam jocul cu impuscatul ratelor,INSA PSone m-a ''miscat'' cel ai tare.