Si l-a luat un prieten saptamana trecuta, cel negru. Eu personal nu as da nici 100 EUR pe el. Plasticul e plastic, chiar daca are o textura fina. Fata este oribila, cu spatiu complet inutil jos, dupa care pe ecran sunt butoanele care nu dispar niciodata (si care sunt transparente doar in meniu, nu si in aplicatii, nici macar in camera).

Camera este mai buna decat se spune, in schimb declansatorul cred ca este mai lent ca la iPhone 2G. Eu cu 4S-u meu fac 4 poze cu tot cu focalizare, cat face ala 1. HDR+ mi s-a parut mai slab ca HDR-ul din iOS.

Tot la build quality, nu-mi plac butoanele, alea de volum sunt praf, la fel ca la iPad 2, te taie la mana, dar spre deosebire de iPad 2, nu exista o curba delimitatoare dintre volume up si down si daca apesi fix pe mijloc, face urat, ca se misca volume incontinuu sus/jos.

La fel, butonu de power e fff prost amplasat si greu de apasat la utilizare normal, dar am reusit sa apas accidental pe el si in buzunar si cand il scoteam din buzunar si cand incercam sa fac poza.

Ecranul nu m-a dat pe spate, cu sau fara full HD, culorile si claritatea sunt mai bune la batranul meu 4S.

Sistemul de operare este la fel cum ne-am obisnuit. Intra greu in aplicatii, are stutter in meniu si delay cam in orice am incercat sa fac.

Daca nu esti prea pretentios, pot spune ca este un telefon de nota 10. Eu personal nu as face nici macar schimb pe schimb, 4S-N5 nici cu diferenta din partea lui.