Dupa cum am spus si in paginile anterioare, nu sunt foarte incantat de aceasta editie Fifa, deoarece, din multe puncte de vedere, consider ca nu face cinste fotbalului. Gameplay-ul este plin de greseli, iar preluarile te scot din minti pur si simplu.

Se vede clar ca nu este jocul care sa se potriveasca stilului meu, deoarece am reusit sa castig un titlu cu chiu, cu vai, dupa ce la Fifa 12 castigasem 8 titluri ( cele mai multe le-am castigat cu City ), iar la Fifa 13, 3 ( toate cu Juve ).

Totusi, gratie experientei pe care am acumultat-o de la Fifa 09 incoace, am reusit intr-un final sa ma redresez si sa ma adaptez acestui joc, caci in primele zile, atat de socat am fost, incat am vrut sa renunt a ma mai juca.

In ceea ce priveste sfaturile, nu stiu daca va pot ajuta, deoarece fiecare jucator are stilul de joc propriu. Cred ca ar ajuta mult sa puneti analog sprint-ul pe off, centrarile pe semi-assisted, player switch ( asa cred ca ii zicea ) - air balls si cam atat.

Presupun ca stiti cum trebuie sa procedati cand va aparati : cand vreti sa deposedati un adversar, tineti apasat A, pentru a face pressing pe el ( daca aveti PS3, e butonul de pase ), iar cand il simtiti vulnerabil, luati degetul de pe A si apasati repede B pentru a-l deposeda. ( butonul de sut )

In rest, in privinta formatiilor, pentru mine intotdeauna a fost cea mai buna 4-1-2-1-2. De cand am jucat prima data Fifa pe console si pana in momentul de fata. La inceput am fost foarte bulversat si nu am stiut cu ce echipa sa joc, asa ca mi-am ales Barca.
Am jucat 3-4-3 si am ajuns pana in divizia 5 cu ea, fara a intampina multe probleme. Dar de-acolo, apararea mea formata din Dani Alves, Pique si Jordi Alba, deja incepuse sa scartaie.

Mi-am luat Bayern-ul si am ajuns pana in Divizia 2, folosind formatia lor standard, 4-1-4-1. Apoi, cand am vazut ca nu reusesc nicicum sa promovez in prima divizie, am schimbat formatia in 4-3-2-1. Astfel, atacul meu era nimicitor, dar ramaneam foarte descoperit in aparare. Totusi, in formula asta, am reusit sa promovez in prima intr-un final. Odata ajuns aici, a urmat o seceta de vreo 6-7 sezoane in care nici n-am promovat, nici n-am retrogradat.

Ieri eram intr-o situatie critica, imi trebuiau 4 victorii din 5 meciuri ca sa nu retrogradez. Am zis : " fie ce-o fi " ! ; si mi-am luat Borussia. Am jucat 4-1-2-1-2 cu ei, pierzand un singur meci din cele 5 si castigandu-le pe celelalte, reusind astfel sa raman acolo. Atunci am simtit ca jocul meu s-a imbunatatit si ca echipa asta se pliaza perfect pe stilul meu de joc.

Astazi am intrat in Fifa cu un chef nebun de joc, mi-am luat iarasi Borussia si am castigat 8 meciuri din 10 ( exact la limita ). Si uite-asa am castigat titlul.