Ma tot batea gandul sa iau un HDD cu WiFi pt. a avea spatiu mare in plimbari si situatii in care iPhone-ul meu de 32GB nu mai facea fata (de exp. cand descarcam pozele de pe camera)... si intre timp a aparut o jucarie care m-a salvat. Nu doar ca e wireless, iti permite sa te conectezi si la routerul tau prin el (are functia de bridge), dar are si slot de memory card (SD si adaptor de microSD) si un port USB pe care pana acum mi-a acceptat orice fel de USB drive (indiferent ca era USB 2.0 sau USB 3.0... indiferent ca era formatat FAT32 sau NTFS). E vorba de Kingston Digital MobileLite Wireless, Flash Reader. Eu l-am prins la reducere... poate mai scade pretul din nou de Black Friday.

Partea frumoasa la el e ca avand si o baterie de 1800mAh, il poti folosi in situatii critice sa mai dai niste juice iPhone-ului. Pur si simplu il conectezi la portul USB si iti face charge.

Partea si mai interesanta este viteza cu care faci vizualizare de imagini. Eu am ramas socat sa vad ca incarca instant pe WiFi de pe cardul SD imagini de 18Megapixeli... O sa radeti, dar mi s-a parut mai rapid decat pe PC. E foarte draguta aplicatia, insa atentie... ea by default nu vede decat standardele acceptate (mp3, mpg, mp4, etc...). Insa jucaria poate fi accesata de orice aplicatie care stie UPNP sau Samba... si puteti vizualiza inclusiv mkv sau alte nebunii.

Lovely!