Quote Originally Posted by Rasko View Post
Intreaba-l daca a observat vreo problema cu stickurile controllerului, nu-mi vine sa cred ca se uzeaza atat de repede precum sunt zvonurile.
am intrat azi pe facetime si mi-a facut un demo de battlefield (care bineinteles ca a crashuit prima oara) si de unul de ghosts (sunt singurele jocuri pe care le are, ma rog, pe langa resogun). m-a impresionat meniul care este extrem de... snappy ca sa spun asa, mai ales in PS Store unde PS3 abia se misca. din pacate insa meniul este impartit extrem de prost. setarile sunt impartite pe multe categorii si unele chestii sunt practic ascunse unde nici nu te gandesti. comparativ cu cel din PS3 este un chin pana iti dai seama ce si cum.

cealalta problema pe care o are este ca si-a pus consola sub tv (are un fel de servanta) si cu toate ca e intr-un loc extrem de aerisit (in jur si in spate) nu e luminata si de multe ori atinge zona de power on/off cand vrea sa scoata discul. mi-a spus ca i s-a intamplat destul de des chestia asta si ca si-ar fi dorit sa fie iluminate separat cele doua zone. in rest e suparat ca nu mai merge sa faca pairing cu castile pe care le folosea pe PS3 (Turtle Beach PX5). cei de la TB vand acum un PS4 Chat Cable si folosesti mufa care initial era pentru chat pe X360, iar in felul asta o sa mearga.

alta problema (mica) este ca uneori te duci in PS Store si nu afiseaza nimic. ramane fundalul albastru si nu poti decat sa-i dai back. i s-a intamplat de 2 ori cat mi-a aratat mie, insa atunci cand merge intri in homepage-ul store-ului aproape instant. o chestie haioasa (pe care probabil unii dintre voi o stiu deja, insa pentru mine a fost o noutate) este ca nu mai scrii pe tastatura de pe ecran asa cum o faceai pe ps3, ci se misca cursorul in functie de miscarile controllerului, ceea ce practic inseamna ca selectezi literele/cifrele mult mai rapid.

legat de thumbstickuri. mi le-a aratat si mi-a zis ca sunt abrazive, insa in zona in care le atingi des se face ca un fel de patina (si asta extrem de rapid, la el era deja, ceea ce probabil inseamna ca se uzeaza repede). nu are (inca) problemele pe care le-am vazut in poza de aici de pe forum (sa se decojeasca sau sa se rupa), insa probabil ca nici nu sunt chiar atat de durabile pe cat erau cele din DS3. daca vreti il mai intreb peste o saptamana ca sa vedem cum evolueaza, insa tind sa cred ca DS3 era mai bun din punctul asta de vedere (durabilitate/calitate a materialelor). in concluzie, as zice ca merita sa ai un DS4 in plus, just in case.