Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Tks Ovidiu. Nu stiam de site-ul asta, dar stiu de multe altele. Din pacate, nu cred in nimic de genu asta, decat in ce fac eu cu manutele mele.

Din pacate, increderea in orice fel de organizatie din romania, am pierdut-o de cand am trecut pragul de 16 ani (acum mai bine de 10 ani).

Eu doar incerc sa gasesc niste persoane care vor sa primeasca ceva. Nu o fac pentru mine sau pentru vreun tel personal.

In cazul in care chiar nu gasesc, o sa fac cateva portii de mancare si chiar voi merge in ziua de Craciun pe strazi, impartind la oamenii strazii si gata.
Am gasit in Google Analytics un link din acest thread care ajungea pe site la noi si am considerat oportun sa dau un raspuns. Nu as vrea sa se creeze o proasta impresie despre ceea ce facem noi in campaniile ShoeBox.

Admin, te rog sa stergi mesajul daca nu respecte vreuna din regulile forumului.

ShoeBox NU este o organizatie, suntem voluntari persoane fizice toti.

ShoeBox

Despre ShoeBox
Inceput in 2007 in familie, ca sa-l invatam pe baiatul nostru sa imparta din jucariile si hainutele lui cu copiii saraci din bloc,care nu aveau ce avea el, dusa apoi la status de messenger si micile grupuri tematice de emails, proiectul ShoeBox reprezinta o incercare minuscula de a face lumea un loc mai frumos. In fiecare an, in preajma sarbatorilor de Craciun, vrem sa punem un zambet pe fetele atator si atator copii sarmani din orasele in care locuim.
Daca deschidem bine ochii o sa gasim la fiecare colt de strada un copil sau adolescent singur, flamand, infrigurat si parasit. Nu salvam lumea cu o cutie de pantofi umpluta cu dulciuri si alte chestii, dar ne vom invata, in timp, sa ne gandim la ceea ce avem si nu le ceea ce ne mai dorim. Vom invata sa punem pret pe perna unde ne odihnim capul seara si pe fularul de la gat. Vom invata sa radem vietii in fata si sa apucam cu amandoua mainile de viitorul nostru.
Experienta ShoeBox este pentru mine o lectie de viata, repetitiva, consecventa si indubitabila ca romanii sunt minunati! Ani la randul am primit “ajutoare” de prin tot felul de tari, dupa Revolutie. Ne miram cum de le pasa la strainii aia din departare, de soarta noastra a celor care traim in Romania. Am ajuns sa gandesc acum ca daca nu dau celui de langa mine, ajung sa fiu sarac cu buzunarele pline de bani si acru cu camara plina de miere.
Dar din dar se face raiul spune zicala si eu zic cutie din cutie se schimba realitatea unui copil sarman, in prag de Craciun.

O seara frumoasa!

Valentin