Salut,

Referitor cu garantia in UK, eu am dat telefon la MS@UK si ce mi-a spus baiatul ala acolo nu m-a incantat foarte tare. Dar nici nu m-a descumpanit, intrucat o solutie exista. Dar el parea sigur pe ce spune.
Deci, userul nu poate trimite consola la MS service in UK, Germania sau orice alta tara suportata. Nu poti face un pachet cu ',' consola stricata pe care sa il trimiti ca orice colet prin curier, prin simplul fapt ca nu ai unde, fara ticket de service in baza unei console inregistrate la ei.
In cazul consolelor defecte, MS folosesc doar UPS si colecteaza consolele EI, in baza unui ticket de service creat de user aici:
https://myservice.xbox.com/en-US/Pages/Welcome.aspx

Dupa ce iti inregistrezi consola acolo si faci acel ticket, ei trimit curierul la tine acasa sa ridice consola urmand sa o trimita la aceeasi adresa. Ce mi-a spus baiatul ala (si credea in ceea ce spune) este ca MS NU TRIMIT curier sa colecteze console stricate decat de pe teritoriul unei tari suportate, unde X1 este lansat oficial. Deci nu vor trimite la mine in Cehia, sau in RO. Garantia este perfect valida insa, atata timp cat consola este ridicata de MS de pe teritoriul unei tari unde este lansat. Nu pierzi garantia, doar ca nu o poti folosi decat prin metoda descrisa.
Cu alte cuvinte cei care am importat consola de pe amazon uk, printre care ma numar cu success, nu putem trimite consola defecta la MS pentru ca nu functioneaza asa. Nu ai unde sa o trimiti practic. Ce putem face, lucru confirmat la telefon este sa trimitem consola la un prieten, ruda, hotel @adresa dintr-o tara suportata de unde MS o va lua si unde o va si returna reparata/inlocuita.

Este practic felul lor de a nu suporta consecintele unei console defecte intr-un teriroriu unde nu este lansata. Te trateaza ca un resident UK, care esti plecat in RO cu Xbox-ul tau si naspa, daca ti se strica trebuie sa-l trimiti "acasa" la garantie, ca nu vin ei dupa tine sa ti-l ia, neavand suport.
Acelasi lucru il vor face si samsarii de console gen evomag sau alti retaileri care "au xbox one in stoc". Nu au nici un stoc, le importa, ca si noi din UK sau Germania si in caz de Doamne fereste fac acelasi lucru descris de mine mai sus.

Ca sa nu supar pe nimeni, eu nu dau un decret acum, dar fiind in aceeasi situatie cu consola de pe amazon.uk am cheltuit niste bani pe telefon ca sa stiu exact cum sta treaba, de la sursa. Daca este cineva dispus sa faca acelasi lucru ca sa fim 2, sau 1 vs 1 m-as bucura mult.
Suntem o tara care pentru ei nu exista si ne-am minti singuri sa evitam adevarul, in caz ca asta este. Repet, eu am vb cu un singur om, nu inseamna ca ceea ce mi-a spus el mie este batut in cuie.


Phone numbers
020 7365 9792 or 0800 587 1102
Hearing Impaired (TTY device): 0800 5871103

Eu am sunat la +44 0800 587 1102
Pls update daca este cazul. Enjoy!